Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem

ArturAVS 03 Jun 2022 12:02 1923 10
 • Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem
  Po zakupie tego modułu okazało się że jednak szwagier przemyślał potrzeby i chciałby coś więcej. Przeszukiwałem różne portale i sklepy internetowe w celu znalezienia niewielkiego i taniego modułu zawierającego "na pokładzie" wszystko co może przydać się dla szwagra podczas jazdy motocyklem. Znalazłem tytułowego bohatera, który wpadł mi w oko stwarzając potencjalne możliwości zabudowy na motorze. Cena w momencie zakupu to około 35zł (nie uwzględniając przesyłki), a że akurat kupowałem inne rzeczy od tego sprzedawcy to postanowiłem kupić na próbę i sprawdzić jak ten moduł działa. Moją ciekawość wzbudził wlutowany w płytkę modułu mikrofon elektretowy co było zastanawiające, czyżby moduł był aż takim "kombajnem"?

  Płytka modułu ma wymiary około 50x40mm a jej wysokość determinuje zastosowane gniazdo USB A służące do wetknięcia pendrive. Główny moduł jest zapakowany w torebkę antystatyczną, dostarczany w komplecie jest nadajnik zdalnego sterowania oraz niezbędna do jego działania bateria litowa CR2032. Poniżej po rozpakowaniu;


  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Na płytce modułu umieszczono gniazdo karty mikro SD, gniazdo USB A dla przenośnej pamięci, gniazdo micro USB do zasilania, gniazdo Jack 3,5mm 4pin do podłączenia słuchawek lub headset;u (słuchawki z mikrofonem). Przygotowano również pady do podłączenia ogniwa Li-Ion oraz anteny FM. Są także przyciski sterujące (Mode, Play, FF, REV, EQ) oraz odbiornik podczerwieni a także niebieska dioda LED sygnalizująca stan pracy modułu. Należy jeszcze wspomnieć iż pady ogniwa Li-Ion są bezpośrednio połączone z portem zasilania USB, moduł nie posiada wbudowanej ładowarki ogniw i nie może pracować zasilany jednocześnie z USB i ogniwa.


  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Deklarowane właściwości modułu;


  • Zasilanie - 3,7÷5V
  • Bluetooth v4.2
  • Obsługiwane formaty audio - FLAC, APE, MP3, WAV
  • Obsługa pamięci USB (pendrive)
  • Obsługa TF (karta micro SD)
  • Odbiornik FM stereo (88÷108MHz)
  • Wyjście słuchawkowe/liniowe/headset
  • Equalizer (tylko w trybie USB/SD)
  • Dodatkowy wzmacniacz sygnału (FM)
  • Funkcja wyłączania zasilania USB/SD w trybie StandBy
  • Obsługa za pomocą aplikacji (radio FM)
  • Komunikaty głosowe
  • Funkcja zestawu głośnomówiącego


  Sercem modułu jest układ JieLi AC21BE00716-5A8, układy tej firmy są często spotykane w podobnych modułach. Są to różne wersje AC6905A różniące się wgranym programem. Układ jest naprawdę potężnym kombajnem i choć szczegółowa nota nie jest dostępna to ogólne info już tak;


  Pinout AC6905A

  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Zasoby AC6905A

  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem

  Bluetooth&FM AC6905A

  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Podjęto też próby "dogadania się" z w/w układem; https://github.com/christian-kramer/JieLi-AC690X-Familiarization. Podczas wyszukiwania urządzeń Bluetooth moduł zgłasza się pod nazwą BaiXing;

  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Urządzenie widoczne poniżej to mój regulator ładowania PV, po sparowaniu z modułem co ciekawe pokazało się urządzenie pracujące w technologii BLE (Bluetooth Low Energy);

  Moduł odtwarzacza MP3, USB, SD, FM, Hands Free ze zdalnym sterowaniem


  Nie wiem czemu tak się stało gdyż za pomocą dedykowanej aplikacji cały czas monitoruję regulator PV, nie mniej połączenie zostało nawiązane bezproblemowo. Tu oczywiście wszystkie aplikacje odtwarzające muzykę na telefonie nie miały żadnego problemu. Jakość dźwięku powiedzmy że była przyzwoita choć to w dużej mierze zależy od samych plików audio. Moduł w/g sprzedawcy ma dedykowaną aplikację do obsługi radia FM dostępną na życzenie (w Chinach), mi nie udało się znaleźć dedykowanej w sklepie Googla. Moduł podłączyłem do wejścia liniowego mojego monitora Nec V422 a zasilanie początkowo do portu USB komputera. Dało się wyraźnie słyszeć cichutkie brzęczenie w tle, po zmianie zasilania na zasilacz laboratoryjny trochę ucichło. Cisza nastąpiła dopiero po podłączeniu w roli zasilania pojedynczego ogniwa Li-Ion.

  Jak działa? No cóż, pomijając brzęczenie które świadczy o słabej filtracji zasilania to całkiem przyjemnie. Moduł należy do tych "gadatliwych" które każdą znaczącą zmianę funkcji (w zamyśle projektanta) oznajmiają miłym żeńskim głosem w języku angielskim, tu jednak w porównaniu do innych podobnych modułów nie ma tej wady iż po włączeniu "dziewczynka" ryknie nam na maksymalnej głośności. Widocznie ktoś pomyślał i komunikaty są na stałym akceptowalnym poziomie (jakieś 1/10 maksymalnej głośności). Wygłaszane komunikaty dotyczą jedynie zmiany trybu pracy, tj. FM, Bluetooth, Music (SD i USB) i w zasadzie nie przeszkadzają.

  Zamontowane w module przyciski pełnią kilka funkcji, zależnie od trybu pracy.

  • Mode, zmiana trybu (FM/BT/USB/SD).
  • Play/Pause (odtwarzanie/pauza), dłuższe przytrzymanie w trybie FM włącza wyszukiwanie stacji
  • FF, krótkie naciśnięcie powoduje przeskok do następnego utworu (USB/SD), długie to przewijanie w przód (USB/SD). W trybie FM zmiana stacji/strojenie "w przód".
  • FR, tak samo jak wyżej tylko w "tył".
  • EQ, zmienia pre-definiowane ustawienia equalizera tylko w trybie odtwarzania z karty SD lub USB (siedem pozycji..)  Pilot zdalnego sterowania pozwala zdalnie zarządzać działaniem modułu i co ciekawe, nawet nie korzystając z telefonu (włączony tryb FM) moduł wchodzi w interakcję z telefonem. Zmiana głośności (z przycisków lub pilota) powoduje pokazanie się w telefonie paska regulacji głośności nawet w przypadku połączenia z innym urządzeniem BT (u mnie regulator PV). Bardzo mnie to zaskoczyło, czyżby faktycznie moduł korzystał z BLE?

  Kolejnym zaskoczeniem dla mnie (pozytywnym) była praca modułu jako zestaw głośnomówiący. Bez względu na tryb pracy (USB/SD/FM) moduł "grzecznie" komunikował się z telefonem przesyłając audio na swe wyjście i jednocześnie korzystając z wlutowanego w PCB mikrofonu elektretowego. Jakość dźwięku była była bardzo dobra.

  Radio FM wbrew moim najgorszym oczekiwaniom działa całkiem przyzwoicie, w "puszce Faradaya" jaką jest mój warsztat, nawet bez podłączonej anteny bez problemu znalazło i odebrało lokalne stacje religijne (blisko i dość przyzwoita moc nadajników). Po podłączeniu około 4m przewodu w roli anteny, czysto i na luzie odbierane były stacje komercyjne. Tu co prawda brakuje jakiegoś wyświetlacza ale do niezbyt wymagających zastosowań wystarczy. Program AC6905A mógłby zawierać odpowiedni kod umożliwiający podłączenie zewnętrznego wyświetlacza po magistrali SPI lub I²C (np. ekspander PCF8574A+LCD 16x2 HD44780), ułatwiłoby to zabudowę i użytkowanie modułu. Pobór prądu nie przekraczał 65mA @ 5V i dla pracy w trybie FM był poniżej 20mA, tu dużo zależy od poboru mocy przez pendrive lub kartę SD.

  Czy jest wart swej ceny? Myślę że tak.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Offline 
  Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
  Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
  ArturAVS wrote 15834 posts with rating 3443, helped 1603 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
 • #2
  mfac
  Level 10  
  ArturAVS wrote:
  FF, krótkie naciśnięcie powoduje przeskok do następnego utworu (USB/SD), długie to przewijanie w przód (USB/SD). W trybie FM zmiana stacji/strojenie "w przód".

  Ciekawe. W moim egzemplarzu długie naciśniecie powoduje zmianę głośności. Generalnie jestem bardzo miło zaskoczony tym, jak dobrze to brzmi, nawet ze słuchawkami o sporej impedancji.
  Używam tego ustrojstwa w aucie i nawet miałem to zabudować w podłokietniku. Fotodiodę odbiorczą wyprowadziłem krótkim kabelkiem na zewnątrz, pilot nakleiłem taśma dwustronną w okolicach kratek nawiewu, ale okazuje się, że sterowanie czasem działa dość sprawnie, a czasem w ogóle... Inna sprawa - pilot pod wpływem słońca się nieco wypaczył :)
  Podobnie mikrofon - przeniosłem nad drzwi, w okolicy osłony przeciwsłonecznej, ale jakość rozmów nie powalała - za daleko od ust mimo wszystko.
  Brakuje mi tu jak diabli przycisków do zmiany folderów.
  Moduł bardzo sprawnie reaguje na przyciski na pcb, gorzej na komendy z pilota. Ogólnie ciekawa rzecz, ale 2 lata temu kosztował 2/3 obecnej ceny albo i mniej.
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  mfac wrote:
  W moim egzemplarzu długie naciśniecie powoduje zmianę głośności.

  Qurcze, masz rację. Jakoś tak mi wypadło z kontekstu a miałem na myśli przyciski przewijania na pilocie. :D
 • #4
  pier
  Level 23  
  Które to pady są do podłączenia ogniwa?
 • #6
  pier
  Level 23  
  ArturAVS wrote:
  pier wrote:
  Które to pady są do podłączenia ogniwa?

  J7, tuż obok gniazda mikro USB.

  Przecie to gniazdo zasilania po prostu a nie do ogniwa. Nawet jest opis 5V.
 • #7
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  pier wrote:
  Nawet jest opis 5V.

  Przestałem wierzyć w słowo pisane przez skośnookich producentów, poza tym miałem w rękach wiele zbliżonych modułów (AC6905A) gdzie identyczne połączenie było opisane jako "Battery".
 • #8
  pier
  Level 23  
  ArturAVS wrote:
  pier wrote:
  Nawet jest opis 5V.

  Przestałem wierzyć w słowo pisane przez skośnookich producentów, poza tym miałem w rękach wiele zbliżonych modułów (AC6905A) gdzie identyczne połączenie było opisane jako "Battery".


  No tak ale już samo połączenie gniazda bezpośrednio do gniazda usb wskazuje że podłączenie tu ogniwa jest bez sensu.
 • #9
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  pier wrote:
  połączenie gniazda bezpośrednio do gniazda usb wskazuje że podłączenie tu ogniwa jest bez sensu

  Z praktyczne punktu tak, ale tak w większości tych modułów jest. Spotkałem tylko jeden z dedykowaną ładowarką na pokładzie. Ja tego nie projektuję ani nie produkuję :D.
 • #10
  krzbor
  Level 23  
  ArturAVS wrote:
  Przestałem wierzyć w słowo pisane przez skośnookich producentów, poza tym miałem w rękach wiele zbliżonych modułów (AC6905A) gdzie identyczne połączenie było opisane jako "Battery".
  No ale musisz przyznać, że na tym module opisali prawidłowo "5V", a nie "Battery"