Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Balanser, ładowarka i loger do ogniw 18650

hedo77 03 Jun 2022 19:18 396 7
Testo
 • #1
  hedo77
  Level 10  
  Witam.

  Muszę zbudować pakiet do roweru, więc kupiłem 200 używanych ogniw. Wtedy pomyślałem o urządzeniu, które pomogło by mi je selekcjonować żeby w sekcjach były ogniwa o zbliżonych parametrach. W poście załączam bardzo wstępny schemat obwodu ładowania i rozładowywania oraz zarys sterownika. Kontrole tej sekcji oparłem na INA219.
  Może ktoś z kolegów próbował coś podobnego zrobić i może się podzielić doświadczeniami?
  Na zdjęciu interesująca mnie sekcja kontrolera, w pdf całość.
  Balanser, ładowarka i loger do ogniw 18650
 • Testo
 • #2
  ay56
  Level 29  
  Witam tak samo kombinowałem ale w końcu kupiłem ten:
  jest tak dobry że dokupiłem sobie drugi.

  po wymianie radiatora Bajka.

  mierzy nawet rezystancje wewnętrzną bardzo szybko.

  nastawy itp w tekście.

  pomiar 2 lub 4 przewodowy.
  __________________________
  Tryby pracy ZB 206.

  Podczas uruchamiania urządzenie wchodzi w jeden z trzech trybów pracy, w zależności od naciśniętych przycisków sterowania po pierwszym włączeniu zasilania.

  Tryb testowy rozładowania


  Bez naciskania klawiszy tester uruchamia się w trybie testu rozładowania. Użytkownik może łatwo zmniejszyć lub zwiększyć prąd rozładowania za pomocą przycisków „S–” i „S ++”.

  Naciśnięcie klawisza „SK” rozpoczyna test rozładowania. Przed rozpoczęciem rozładowywania sprawdzi, czy nie wystąpiły błędy i wyświetli kod błędu, jeśli taki istnieje. W przeciwnym razie na krótko wyświetli napięcie zakończenia rozładowania przed rozpoczęciem testu rozładowania.


  Podczas testu rozładowania zaświeci się dioda „Run”. Ponadto diody Ah, Wh i V / A będą cyklicznie włączać się i wyłączać w powtarzającej się sekwencji. Te diody LED wskazują, jaka wartość jest aktualnie wyświetlana na wielosegmentowym wyświetlaczu numerycznym LED.


  Podczas testu rozładowania możesz tymczasowo zatrzymać test, naciskając przycisk „S ++”. Aktualny postęp testu zostanie zachowany, a test można kontynuować, naciskając przycisk „SK”. Naciśnięcie przycisku „S–” spowoduje zatrzymanie testu i usunięcie postępu testu.


  Po osiągnięciu napięcia zakończenia test rozładowania zatrzyma się, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu pojawi się odczyt końcowego rozładowania prądu. Jednokrotne naciśnięcie „SK” wyciszy alarm. Naciśnięcie przycisków „S–” lub „S ++” spowoduje przełączenie między wyświetlaniem napięcia Ah, Wh i napięcia plateau rozładowania.


  Tryb testu odporności (REZYSTANCJI WEWNĘTRZNEJ)

  Ten tryb jest prawdopodobnie dokładniej nazywany trybem testu impedancji
  Jeśli przycisk „S–” zostanie naciśnięty, gdy zasilanie zostanie podłączone do testera, przejdzie on w tryb testowania rezystancji. Tryb testowania rezystancji działa tylko z czteroprzewodowym połączeniem testowym i wymaga, aby badane akumulatory były naładowane do co najmniej 10% pojemności.
  W trybie testowania rezystancji, tester stale aktualizuje wyświetlacz, aby pokazać # rezystancji mOhm podłączonej komórki. Przycisk „SK” można nacisnąć, aby przełączyć wyświetlacz na napięcie podłączonej komórki i ponownie, aby powrócić do wyświetlania rezystancji.

  Aby wyjść z trybu testu oporu, należy usunąć i ponownie podłączyć zasilanie.

  Tryb konfiguracji
  Jeśli „SK” zostanie przytrzymane, gdy zasilanie zostanie podłączone do testera, przejdzie on w tryb konfiguracji. Ustawienia konfiguracji dostępne za pośrednictwem tego trybu są podsumowane powyżej w sekcji możliwości.

  W trybie konfiguracji naciśnięcie „SK” powoduje przejście do następnego ustawienia, a naciśnięcie „S–” i „S ++” przełącza pomiędzy dostępnymi opcjami dla tego ustawienia.

  Ustawienia i opcje są następujące:

  Testuj tryb połączenia:
  „LJ2” to tryb testu dwuprzewodowego, „LJ4” to tryb testu czteroprzewodowego.

  Tryb automatycznego rozpoznawania baterii:
  „Auon” włącza funkcję automatycznego wykrywania napięcia zakończenia. „AuOF” wyłącza go i umożliwia ustawienie ręczne po ustawieniu prądu rozładowania w trybie testowania rozładowania.
  „BEon” włącza alarm dźwiękowy po osiągnięciu prądu zakończenia rozładowania. „BEoF” wyłącza go.

  Limit mocy
  „LPon” włącza limit mocy. „LPoF” wyłącza go. Wyłączenie limitu mocy może uszkodzić baterię lub tester i powinno być używane tylko wtedy, gdy używane jest dodatkowe chłodzenie, takie jak wentylator lub dodatkowy radiator.

  Kontrola wentylatora
  „SF00” - „SF10” moc wyjściowa, przy której wentylator jest zasilany. SF00 włącza wentylator przy każdym teście rozładowania. SF05 umożliwia jedynie zanik mocy 5 W lub powyżej, SF10 przy rozpraszaniu mocy równym lub większym niż 10 W itp.

  Ponowne naciśnięcie „SK” spowoduje wyjście z trybu konfiguracji i przejście do trybu testowania rozładowania.

  Tryb testu rozładowania z ustawieniem ręcznego napięcia zakończenia.
  Gdy funkcja automatycznego rozpoznawania akumulatora jest wyłączona w trybie konfiguracji, operator może dostosować napięcie zakończenia rozładowania w trybie testowania rozładowania.

  Działa tak, jak opisano powyżej, z następującym dodatkiem: Po wybraniu prądu rozładowania, jak opisano powyżej, naciśnięcie przycisku „SK” spowoduje przełączenie wyświetlacza w celu wyświetlenia trybu pomiaru testowego i napięcia zakończenia.

  Jeśli 4-przewodowe połączenie testowe jest ustawione w trybie konfiguracji, pierwsza pozycja na wyświetlaczu będzie zawierać „P”, jeśli ustawiony jest tryb testu 2-przewodowego, wyświetli się „b”.

  Pozostałe pozycje pokazują napięcie zakończenia testu, które można regulować za pomocą przycisków S– i S ++ między 1 a 6v w przyrostach 0,1v.

  można tutaj kupić:
  https://pl.aliexpress.com/item/10050030585752...43405204015142efa8c%2112000023652446528%21sea

  pewniak alliexpres standart shiping , do 3 tygodni powinno przyjść,ale przeważnie
  2, kurier poczta polska.jest śledzenie paczki.
 • Testo
 • #3
  hedo77
  Level 10  
  Hej,

  Ja dałem trochę za mało informacji co to ma robić teraz to widzę. Głównym celem tego urządzenia ma być określenie
  pojemności ogniw hurtowo czyli max 16 ogniw podczas jednego cyklu, druga funkcja to sprawdzenie jak pojedyncze ogniwa radzą sobie w połączeniu równoległym np. 16P te dane chciałbym logować na kartę SD i przez usb do kompa żeby zebrać charakterystykę rozładowywania poszczególnych ogniw i odrzucić najsłabsze z pakietu. Ten moduł ze zdjęcia kontroli prądu i napięcia ładowania oraz rozładowywania to jeden z max 16... Powoli rysuje się koncepcja całego urządzenia i rośnie apetyt a miało być prosty selektor :D
 • #5
  hedo77
  Level 10  
  Hej,

  Urodziłem coś takiego jak na zdjęciu będzie tego 8 kanałów czyli S1P8. Co to robi:

  - reguluje prąd ładowania, rozładowania za pomocą (PWM, filtra RC)
  - monitoruje ogniwo w cyklu ładowania, rozładowania i temperatura
  - LOAD pozwala spiąć równolegle ogniwa i podpiąć do zewnętrznego obciążone i monitorować

  Proszę kogoś z większą praktyką o rzut oka :D.
 • #6
  W.P.
  Computer PSUs specialist
  Ładowane ogniwo Li-Ion osiąga napięcie 4,2V. Ze schematu w #1 wynika, że odpowiedzialny za pomiar prądu układ zasilany jest z 3,3V, jednak napięcie na jego wejściach pomiarowych przekroczy napięcie zasilania. Co na to specyfikacja w/w elementu? Podobnie jest na schemacie w #5.

  Sygnał CHARG_1 przyjmuje poziomy 0 lub 3,3V. Źródło AD3401A jest na poziomie 4,2V.
  Wynika z tego, że nawet dla logicznej "1" tranzystor nie zostanie wyłączony.
 • #7
  fuser
  Level 23  
  hedo77 wrote:
  ...druga funkcja to sprawdzenie jak pojedyncze ogniwa radzą sobie w połączeniu równoległym...


  Co to znaczy jak sobie radzą ? Jak chcesz to mierzyć ?
 • #8
  hedo77
  Level 10  
  fuser wrote:
  hedo77 wrote:
  ...druga funkcja to sprawdzenie jak pojedyncze ogniwa radzą sobie w połączeniu równoległym...


  Co to znaczy jak sobie radzą ? Jak chcesz to mierzyć ?


  Wyjście LOAD pozwala obciążyć połączone równolegle ogniwa zewnętrznym obciążeniem. Test polega na zebraniu charakterystyki rozładowania się (prąd i napięcie) poszczególnych ogniw pod tym obciążeniem. Dane będą pobierane z INA219 na kartę sd albo na port żeby narysować fajny graf 8 ogniw i znaleźć te które oddaje mniej prądu lub szybciej traci pojemność.

  Po za testem chce żeby to była zwykła ładowarka która pozwoli mi szybko określić pojemność. Myślę też o połączeniu dwóch takich urządzeń maks INA na jednej magistrali to 16 układów

  Obecnie zastanawiam się nad tym czego będę potrzebował najbardziej.
  - prąd obciążenia ogniw niezależnie dla każdego ogniwa, czy oddzielnie dla dwóch sekcji po 4 ogniwa są dwa DAC w esp32, regulacja płynnie czy skokowo
  - czy zajmować się regulacją napięcia czy tylko prądem... ja korzystam z zewnętrznych zasilaczy wiec ustawie sobie napięcie dowolnie na zacisku +BAT

  Dodano po 11 [minuty]:

  W.P. wrote:
  Ładowane ogniwo Li-Ion osiąga napięcie 4,2V. Ze schematu w #1 wynika, że odpowiedzialny za pomiar prądu układ zasilany jest z 3,3V, jednak napięcie na jego wejściach pomiarowych przekroczy napięcie zasilania. Co na to specyfikacja w/w elementu? Podobnie jest na schemacie w #5.

  Sygnał CHARG_1 przyjmuje poziomy 0 lub 3,3V. Źródło AD3401A jest na poziomie 4,2V.
  Wynika z tego, że nawet dla logicznej "1" tranzystor nie zostanie wyłączony.  INA 219 mierzy napięcia do 26V prąd w zależności od bocznika... AO3401 w ostatnim schemacie go niema, muszę sprawdzić czy wyłączę ładowanie za pomocą ogranicznika prądu. Ten P-MOS powinien się włączyć przy -2.5V tak wynika z karty katalogowej