Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłącze napowietrzne (gołe), kontra bluszcz.

anchilos 04 Jun 2022 08:20 699 21
    anchilos
    Level 36  

Jak na obrazku.

Co zrobić po za zrywaniem zielska?

Chętnie wynagrodzę wszelkie sugestie.

Jaki jest orientacyjny koszt warkocza około 8 m (z montażem i papierologią), 32 A na słupie.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator HP/Truck/Electric
    Nie piszesz gdzie jest granica własności ale podejrzewam że na liczniku wewnątrz domu lub zaciskach na ścianie. Jakieś dziesięć lat temu miałem podobną sytuację oraz chęć wymiany na "warkocz". Znajomy z ZE poradził mi abym zgłosił awarię przyłącza do budynku. Przyjechała ekipa której powiedziałem że sypały się iskry z zacisków, "zdjęli" zasilanie na ulicy na kilkanaście minut i wymienili na warkocz (długość zbliżona do Twojej). Żadnych kosztów nie poniosłem.
    vodiczka
    Level 43  
    ArturAVS wrote:
    Nie piszesz gdzie jest granica własności ale podejrzewam że na liczniku wewnątrz domu lub zaciskach na ścianie
    Ale ten bluszcz pnie się po rynnie i ścianie domu odbiorcy prądu.
    Jeżeli nie chce mu się regularnie go przycinać
    anchilos wrote:
    Co zrobić po za zrywaniem zielska? Chętnie wynagrodzę wszelkie sugestie.
    to sugeruję rozwiązanie ostateczne czyli skasowanie zielska.
    anchilos
    Level 36  
    ArturAVS wrote:
    podejrzewam że na liczniku wewnątrz domu

Ja też. (podejrzewam).

Proszę nie pisać o zajrzeniu do umowy.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    anchilos wrote:
    Co zrobić po za zrywaniem zielska?
    Jedynie wymienić przyłącze na izolowane. Ale czy dostawca wykona to za darmo? Koledze Arturowi się to udało, ale to nie znaczy, że każdy rejon będzie tak wspaniałomyślny.
    W obecnych realiach, to raczej trzeba się spodziewać wstrzymania dostawy energii.
    ArturAVS
    zbich70 wrote:
    Koledze Arturowi się to udało, ale to nie znaczy, że każdy rejon będzie tak wspaniałomyślny.

No właśnie nie wiem czy taka była polityka firmy (PGE) czy wynikało to z tego iż ekipa była znajoma (czasami wzywałem do firmy jak mi się "zasięg" uprawnień kończył, UR firmy i uprawnienia "E" i "D" bo.). Najlepiej byłoby podpytać w lokalnym ZE.
    zbich70
    Level 43  
    ArturAVS wrote:
    Najlepiej byłoby podpytać w lokalnym ZE.
    Zapytać nie zaszkodzi. Może znajdzie się w ZE ktoś przychylny autorowi.
    Jeśli nie, to rozwiązanie jest jedno: ten bluszcz trzeba usunąć.
    anchilos
    Level 36  
    zbich70 wrote:
    Jedynie wymienić przyłącze na izolowane.
    zbich70 wrote:
    to rozwiązanie jest jedno: ten bluszcz trzeba usunąć.
    anchilos wrote:
    Jaki jest orientacyjny koszt warkocza około 8 m (z montażem i papierologią), 32 A na słupie

Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

zbich70 wrote:
    W obecnych realiach, to raczej trzeba się spodziewać wstrzymania dostawy energii.

Dlatego pytam o koszt.
    zbich70
    Level 43  
    anchilos wrote:
    Dlatego pytam o koszt.
    Tysiąc, pięć tysięcy? Nie wiem.
    Po co w ogóle takie rozważania? Zerwij to zielsko i po sprawie. Po co chcesz to trzymać? Pomijając kwestie elektryczne - pod tym kożuchem masz tam tylko siedlisko wilgoci i robactwa. Weż pod uwagę przedwczesny remont elewacji.
  • Helpful post
    ArturAVS
    zbich70 wrote:
    pod tym kożuchem masz tam tylko siedlisko wilgoci i robactwa.

Ale jak "przystojnie" budynek wygląda... Ze znalezionego tematu na forum; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3175334.html
    driver_ps wrote:
    Koszt usługi:
    PGE życzy sobie ok. 2500 zł
    Elektrycy krzyczeli od 600 do 1500 zł
    Koszt warkocza ok.10 zł/mb.

Jeśli chodzi o wyniesienie liczników, to przeważnie znajomy znajomego, twojego znajomego ma uprawnienia i podpisze wykonanie usługi.
    Ważne żeby mieć elektryka, który to robi i zna obowiązujące w rejonie przepisy, inaczej możecie się trochę zdziwić przy odbiorze.
    anchilos
    Level 36  
    zbich70 wrote:
    pod tym kożuchem masz tam tylko siedlisko wilgoci i robactwa. Weż pod uwagę przedwczesny remont elewacji.

Pewny jesteś?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3890855.html

C0ś mi się popiepszyło przy cytowaniu i wklejaniu

Dodano po 3 [godziny] 34 [minuty]:

zbich70 wrote:
    anchilos wrote:
    Dlatego pytam o koszt.
    Tysiąc, pięć tysięcy? Nie wiem.

Pytam Kolegów praktyków, a nie teoretyków.
    ArturAVS wrote:
    driver_ps wrote:
    Koszt usługi:
    PGE życzy sobie ok. 2500 zł
    Elektrycy krzyczeli od 600 do 1500 zł
    Koszt warkocza ok.10 zł/mb.

Jeśli chodzi o wyniesienie liczników, to przeważnie znajomy znajomego, twojego znajomego ma uprawnienia i podpisze wykonanie usługi.
    Ważne żeby mieć elektryka, który to robi i zna obowiązujące w rejonie przepisy, inaczej możecie się trochę zdziwić przy odbiorze.

Mam licznik z GSM, ale dodanie 12-15 m kabla (na wszelki wpadek - wyniesienia) nie jest znaczącym kosztem.

Co znaczy napisany adres IP na liczniku?

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3887558.html
    Grzegorz740
    Level 36  
    Nie prościej jest się zapytać o koszty w ZE czy w OSD?

Był podany przykład w PGE a w Tauronie mogą być inne stawki.

Ja bym się o takie rzeczy jak koszty nie pytał na forum tylko zadzwonił bym do OSD i wszystkiego bym się dowiedział.

Więc nie rozumiem oburzenia.
    anchilos
    Level 36  
    Grzegorz740 wrote:
    Ja bym się o takie rzeczy jak koszty nie pytał na forum tylko zadzwonił bym do OSD i wszystkiego bym się dowiedział.

Ja, pytam doświadczonych Kolegów ( chyba mogę napisać Koledzy) elektryków - instalatorów,
    ile by sobie policzyli za całościową usługę.
    anchilos wrote:
    Jaki jest orientacyjny koszt warkocza około 8 m (z montażem i papierologią), 32 A na słupie.
    anchilos
    Level 36  
    Panowie - Koledzy, teraz wszystko tylko "prawilnie".("Łoo Panie teraz tylko prawilnie", powiedz]ał mi ludek z pogotowia energetycznego, zapytany o założenie warkocza)
    ArturAVS wrote:
    Nie piszesz gdzie jest granica własności ale podejrzewam że na liczniku wewnątrz domu lub zaciskach na ścianie

Niestety na hakach z izolatorami i wymiana na warkocz nic mi nie daje.

Więc złożyłem wniosek do PGE na kabel ziemny i wyniesienie licznika na słup będący na mojej działce, przy samym płocie.

W warunkach przyłączenia - podłączenia "mam mieć" szafkę licznikową na słupie (mam ją kupić i zawiesić), kabel oczywiście też ja.

Słup, to jest krokiew z dwóch żerdzi ażurowych.

Proszę o wskazówki jaką szafkę mogę kupić, żeby dało się ją zamontować na owym słupie.

Jeszcze ciekawostka, mam w umowie moc umowną 8 kW i zabezpieczenie przedlicznikowe 25 A, 32 na słupie.
    Obawiam się jakie zabezpieczenie włożą.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    r103
    Level 31  
    A nie zastanawiałeś się - jak już tak czy siak pakujesz się w koszty dosyć poważne - nad zwiększeniem mocy - bo 8 kW to mi się trochę mało wydaje na dom...
    ArturAVS
    anchilos wrote:
    Co Koledzy sądzicie, o takiej kolorystyce żył?
    Niebieski "robi" za fazowy, a żółto-zielony za N?

Na fotce jest 5x, żź-PE a niebieski-N, fazowe to brązowy i dwa czarne :D.
    anchilos
    Level 36  
    Przyłącze napowietrzne (gołe), kontra bluszcz. Masz rację, nie mogłem znależć w tej chwili YKY, więc wstawiam inny.

Nie ma problemów z przyjęciem takich kolorów przez ZE?
    ArturAVS
    @anchilos nie usuwaj swoich postów bo odpowiedzi robią się bezsensowne. 4x6mm2 nie nadaje się, minimalny przekrój żyły ochronnej/ochronno-neutralnej PE/PEN to 10mm2 dla Cu jak dobrze pamiętam. Daj 4x16 lub 4x25 Al.
    anchilos
    Level 36  
    Trochę namieszałem.
    Pisałem, że będzie YKY 10mm^2.
    4x16 robi się mocno drogo.

Czy 4 x10 dla 32 A na słupie ni wystarczy. Przyłącze napowietrzne (gołe), kontra bluszcz.

I jest żółto-zielony a nie niebieski.

Dodano po 2 [minuty]:

anchilos wrote:

Proszę o wskazówki jaką szafkę mogę kupić, żeby dało się ją zamontować na owym słupie.
  • Helpful post
    ArturAVS
    anchilos wrote:
    4x16 robi się mocno drogo.

Nie musi to być miedź, YAKY 4x16 0,6/1kV Al na Allegro od ~12 zł/mb. 4x25 ~20zł/mb.
    anchilos wrote:
    I jest żółto-zielony a nie niebieski.

PEN, podział musiałbyś zrobić w rozdzielnicy w domu.
    anchilos wrote:
    anchilos wrote:

WT nie dostałeś? Moim zdaniem bez WT nie masz co kupować kabla, znając warunki techniczne wymagane przez operatora dopiero będziesz myślał. Być może punkt podziału PEN na PE i N będzie w TL wtedy do domu 5x. Tak zrobiono na mojej ulicy. Słup końcowy stoi tuż przy moim domu (przyłącze napowietrzne), dalsza część linią kablową ziemną rozchodzi się do kolejnych domów gdzie TL umieszczone są w granicach działek i tam zrobiono podział. Od TL do rozdzielnic domowych ułożono 5x16 Cu, tego jestem pewien gdyż widziałem to podczas budowy tych domów.
    anchilos
    Level 36  
    ArturAVS wrote:
    Moim zdaniem bez WT nie masz co kupować kabla,

Masz rację, ale czekając na WT, dobrze jest się zorientować co gdzie i jak drogo.

Pozwolę się przypomnieć o szafce licznikowej na słup. (oczywiście nie za 1k PLN.)

Pozdrawiam
    ArturAVS
    anchilos wrote:
    Pozwolę się przypomnieć o szafce licznikowej na słup.

To też zależy od preferencji operatora/dostawcy np.;

https://www.google.pl/search?q=rodzielnica+li...JIBBjAuMTAuMZgBAKABAcgBCsABAQ&sclient=gws-wiz

anchilos wrote:
    oczywiście nie za 1k PLN

Doliczając odpowiednie wyposażenie podejrzewam iż może być blisko tej kwoty... I jeszcze musisz dostosować rozdzielnicę w domu. Tak to wygląda u mnie;

Słup końcowy

Kabel wraz z uziomem oraz "korytem" ochronnym

Od strony domu

Anten nie oglądaj, jedna z zimowych wichur dwie mi "zdjęła" :-(.

Przyłącza sąsiadów

Bednarka uziomu jest chyba wzdłuż całej ulicy ale dokładnie nie pamiętam niestety.