Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Procesory wbudowane - eksplozja kambryjska

ghost666 06 Jun 2022 07:57 1755 0
 • Procesory wbudowane - eksplozja kambryjska
  Pół miliarda lat temu wydarzyło się coś niezwykłego: wystąpił zdumiewający, nagły wzrost liczby nowych gatunków organizmów żyjących na ziemi. Paleontolodzy nazywają to zjawisko eksplozją kambryjską, a wiele zwierząt na dzisiejszej planecie wywodzi swój rodowód z tego wydarzenia. Podobna rzecz dzieje się dziś w procesorach wbudowanych w segmencie dedykowanym dla systemów widzenia komputerowego i sztucznej inteligencji (AI) i nigdzie nie będzie to bardziej widoczne niż podczas Embedded Vision Summit, który odbywa się w Santa Clara w Kalifornii od 16 do 19 maja br. Szczyt skupia się na praktycznym know-how dla twórców projektów wykorzystujących sztuczną inteligencję i widzenie komputerowe w swoich produktach.

  Procesory wbudowane - eksplozja kambryjska
  Jeff Bier
  Powyższe wymagają procesorów AI, które równoważą sprzeczne potrzeby w zakresie wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii i kosztów. Oszałamiająca liczba wbudowanych chipów AI, które zostaną zaprezentowane na szczycie podkreśla reakcję branży na to zapotrzebowanie. Chociaż sama ilość procesorów ukierunkowanych na widzenie komputerowe i ML jest przytłaczająca, istnieją pewne naturalne grupy, które ułatwiają zrozumienie tej dziedziny. Przyjrzyjmy się im dokładnie w poniższym artykule przygotowanym przez Jeffa Biera (na zdjęciu po prawej), założyciela Edge AI and Vision Alliance, a wspierającego rozwój systemów AI i widzenia maszynowego.

  Po pierwsze, niektórzy dostawcy procesorów zastanawiają się, jak najlepiej obsługiwać aplikacje, które jednocześnie stosują uczenie maszynowe (ML) do danych wywodzących się z różnych typów czujników — na przykład audio oraz wideo. I idąc tym tropem dalej — energooszczędny procesor Katana firmy Synaptics łączy w sobie dane wejściowe z odmiennych sensorów, w tym wizyjnych, dźwiękowych i środowiskowych. Podobnej tematyki dotyczy prezentacja Xperi o inteligentnych zabawkach przyszłości.  Po drugie, podzbiór dostawców procesorów koncentruje się na ograniczaniu mocy i kosztów do minimum. To ciekawe, ponieważ przyczynia się to do nowych zastosowań. Na przykład: Cadence zaprezentuje dodatki do swojego portfolio procesorów Tensilica, które umożliwiają korzystanie z aplikacji AI. Firma ARM przedstawi przypadki użycia systemów wizyjnych o niskim poborze mocy i uczenia maszynowego bazujących na procesorach Cortex-M. Z kolei Qualcomm zobrazuje narzędzia do tworzenia aplikacji widzenia komputerowego o niskim poborze mocy na serii Snapdragon.

  Po trzecie, chociaż wielu dostawców procesorów skupia się głównie lub wyłącznie na uczeniu maszynowym, niektórzy zajmują się innymi rodzajami algorytmów, zwykle używanymi w połączeniu z głębokimi sieciami neuronowymi, takimi jak klasyczne widzenie komputerowe i przetwarzanie obrazów. Świetnym przykładem jest firma Quadric, której nowy procesor q16 ma się wyróżniać w szerokim zakresie algorytmów, w tym zarówno w systemach uczenia maszynowego, jak i konwencjonalnego widzenia komputerowego.

  Finalnie, można przyjąć, że na pierwszy plan wysuwa się zupełnie nowy gatunek układów: procesory neuromorficzne. Obliczenia neuromorficzne odnoszą się do podejścia, które naśladuje sposób, w jaki nasz mózg przetwarza informacje. Na przykład, biologiczne systemy wizyjne procesują zdarzenia w polu widzenia, w przeciwieństwie do klasycznych metod widzenia komputerowego, które zazwyczaj wychwytują i przerabiają wszystkie piksele w scenie ze stałą szybkością klatek, gdy ta nie ma związku ze źródłem informacji wizualnej. Wykład inauguracyjny na szczycie: „Event-based Neuromorphic Perception and Computation: The Future of Sensing and AI”, który ma być wygłoszony przez profesora Ryada Benosmana, przedstawi przegląd korzyści, jakie można osiągnąć dzięki podejściom neuromorficznym. Firma Opteran z kolei przedłoży własną wizję w tym zakresie, która ma umożliwić znacznie lepsze widzenie i wyższą autonomię systemów; projekt tej firmy został zainspirowany mózgami owadów.

  Bez względu na to, jaka jest Wasza aplikacja i jakie są jej wymagania, coraz częściej gdzieś tam w środku znajduje się wbudowana sztuczna inteligencja lub procesor wizyjny, który najlepiej odpowiada danym potrzebom. Na omawianym szczycie będzie można poznać wiele z powyższych i porozmawiać z rozwijającymi je innowacyjnymi firmami. Warto obserwować ten szybko aktywizujący się sektor elektroniki, jak i monitorować dokąd prowadzą dzisiejsze nowatorskie zastosowania — ciekawym będzie sprawdzić je za 10 lat, kiedy zobaczymy, jak wiele procesorów AI z 2032 roku wywodzi swój rodowód z obecnej eksplozji pomysłów!

  Źródła:
  https://www.eetimes.com/embedded-ai-processors-the-cambrian-explosion/
  https://www.eetasia.com/embedded-ai-processors-the-cambrian-explosion/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11100 posts with rating 9414, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.