Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego

CX MANIAK 07 Jun 2022 00:10 354 4
 • #1
  CX MANIAK
  Level 10  
  Witam.
  Posiadam migomat Dedra desmi 180 na IGBT, choć po otwarciu pokrywy skłaniam się bardziej do wersji 160A. Podczas próby spawania, po kontakcie drutu ze spawanym detalem, wybiło zabezpieczenie B25, oraz główne B32, Załączyłem ponownie, spawarka włączyła się i ponownie przy próbie położenia spawu ta sama sytuacja. Kolejny raz spróbowałem położyć tym razem spoinę próbną na kawałku płaskownika, z pozytywnym rezultatem. Niestety gdy znowu wróciłem do poprzedniego elementu, który był w trudno dostępnym miejscu, znów zadziałał bezpiecznik, tym razem tylko B25. Po sprawdzeniu okazało się że przedłużacz, do którego spawarka została podłączona, ma nadpalone złącza przy gnieździe. Podłączyłem więc migomat bezpośrednio do gniazdka sieciowego. Po włączeniu zasilania spawarka pracowała około kilkunastu sekund na biegu jałowym po czym zadziałał ponownie bezpiecznik B25. Zrezygnowałem z dalszych prób uruchomienia, a zmuszony sytuacją przeprosiłem się z zapomnianym transformatorowym Powermatem S-160, który na tym samym gniazdku sieciowym pracuje bez problemu.
  Zdemontowałem płytę główną spawarki, i po pomiarach okazało się że mostek na wejściu, tranzystory mocy, jak również diody po stronie wtórnej transformatora głównego są sprawne ( nie wykazują zwarć, ani przepaleń ). Pozystor na wejściu zasilania ma oporność początkową 15 omów, natomiast najprawdopodobniej upalony jest warystor wpięty szeregowo, gdyż ma nieskończony opór na wyprowadzeniach. Na płytce brak śladów przepaleń jak również na poszczególnych elementach To tyle co mogłem na tę chwilę sprawdzić, jeśli ktoś miałby jakieś pomysły proszę o sugestie. Pozdrawiam.Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego
 • Helpful post
  #2
  jarekgol
  Level 29  
  Jak już Ci się udało zrobić że wyzwala na jałowo, podłącz go szeregowo przez grzejnik lub czajnik (z wodą) i może coś się łaskawie upali, nagrzeje, albo coś wtedy zmierzysz więcej.
 • #3
  SQ5AZP
  Level 29  
  Sprawdź czy nie masz poputanych przewodów w instalacji - niebieskiego i żółtozielonego. To najczęstsza przyczyna.
 • #4
  CX MANIAK
  Level 10  
  Witam.
  W instalacji jest wszystko ok. Zera z przewodem ochronnym zamienionego nie ma. Sam tą instalację kładłem. Zresztą migomat działał na niej przez kilka ładnych lat bez żadnego problemu. Jest ona całkowicie nowa. Natomiast jak pisałem odkryłem luźne złącza w przedłużaczu na którym spawarka pracowała, i tu upatruje przyczynę awarii, ale nie jej skutek. Chyba że coś się w gniazdku zadziało, jakieś luźne łącze. Jutro tam zajrzę.
  Nasunęło mi się kilka spostrzeżeń. Po włączeniu spawarki, neonówka we włączniku zasilania wyraźnie przygasała podczas załączania przekaźnika podającego napięcie sieci na mostek bloku mocy ( duży pobór prądu). Czyli wychodziłoby że problem leży po jego stronie. Być może któreś Mosfety (typu K50T60) są cały czas wysterowane, ale to znowu powodowało by ich upalenie jak mniemam, tymczasem pomiary wykazują że są raczej sprawne. Aha z warystorem palnąłem głupotę, oczywiście uszkodzony wykazuje przejście. ten u mnie jest na 430V i 25A. Pracuje szeregowo wraz z pozystorem i ten układ jest podłączony równolegle do zasilania sieciowego przed przekaźnikiem. Natomiast z pomiędzy nich szeregowo są połączone trzy pozystory jak mniemam ( brak oznaczeń, opór po 15om każdy), połączone do gałęzi mostka za przekaźnikiem głównym. Chyba trzeba będzie za radą kolegi załączyć spawarkę poprzez obwód ochronny w postaci chociażby żarówki i pomierzyć co się tam na tej płytce dzieje.
  Generalnie nie lubię takich awarii, bo tak naprawdę nie wiadomo co jest przyczyną. Gdyby przebite były mosfety, sprawa jest jasna. A tak zgaduj zgadula.
  Ps. Teraz tak pomyślałem, że jeżeli wybijało bezpiecznik po zetknięciu drutu z detalem świadczyłoby o wysterowaniu przynajmniej trzech mosfetów na raz, z tym że jest tam coś w rodzaju zabezpieczenia na taką okoliczność, w postaci transformatorka separującego czy jak mu tam.
  Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego Migomat inwerterowy Dedra powoduje zadziałanie bezpiecznika nadmiarowoprądowego
 • #5
  jarekgol
  Level 29  
  Rzuć okiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2435026.html czy ten schemat jest podobny do tego urządzenia co masz.
  Szeregowe połączenia warystorów i pozytorów nie kojarzę, ale specem od spawarek nie jestem. Natomiast ograniczenie prądu rozruchu (ładowania kondensatorów) przez termistor (NTC) widywałem.
  Co do tego że nie wiadomo co padło, dlatego weź czajnik a nie żarówkę, może wykreślisz charakterystykę prądowo-dymową :)
  Jeżeli podejrzewasz przebicie między stroną sieciową i roboczą, to możesz to włączyć i dotknąć próbnikiem z neonówką wyjść, potem ewentualnie obrócić wtyczkę w gniazdku.
  Możesz także przez żarówkę dać tylko jedno wyjście spawarki do uziomu. Teoretycznie separowane i nic nie powinno się zadziać.
  A i najpierw zmierz omomierzem między kołkami wtyczki a obudową i wyjściem (każde z każdym), po rozładowaniu maszynki... może jakiś kondensatorek filtrujący dostał przebicia?