Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika na własne potrzeby - co to za przełącznik ma być?

maraska123 07 Jun 2022 20:32 1248 30
    maraska123
    Level 9  
    Witam,

Chciałbym zbudować u siebie instalację fotowoltaiczną bez podłączania do ZE, wyłącznie na własne potrzeby.

Idea jest taka, że jak panele dają radę to zasilają wszystkie linie w domu.
    A jak zaczyna być cieniej i wydajność zaczyna spadać, to Magiczny Przełącznik przełącza kolejne linie na zasilanie zewnętrzne.
    Np. kolejno Linia z lodówką, potem Linia z oświetleniem, potem Linia z pompą ciepła.
    Gdy panele znowu zaczynają dawać radę to zachodzi proces odwrotny.

Pytanie, czy są w sprzedaży takie Magiczne Przełączniki i jak się nazywają?
    maraska123
    Level 9  
    Maverick73 wrote:
    Taki system magiczny jak opisujesz pracuje u mnie, a sterują nim komparatory wraz z przekaźnikami 2P lub ATS.

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Fajnie, że ktoś już coś takiego zrobił.
    A czy mogę prosić o coś więcej, żeby znaleźć te komponenty i ich karty katalogowe, żeby kombinować co to potrafi, jak to podłączyć, programować...?

Może schemat Twojej instalacji...?
  • Helpful post
    Maverick73
    Level 30  
    maraska123 wrote:

No cóż, elektrownia nie ma tyle przewodów co moja instalacja 😂
    Poważnie, to obawiałem się tego pytania ze właśnie nastąpi a ja na niego nie znam za bardzo odpowiedzi... cała moja instalacja zrodziła się w głowie na bieżąco.

Ale mogę Ci pokazać komponenty a Ty sobie to obczaj ...

Komparator przykładowo:
    https://allegro.pl/oferta/przekaznik-12v-sterowany-napieciem-komparator-11649785477

Przekaźnik 2P przykładowo:
    https://www.speckable.pl/pl/product/25017,f-f-przekaznik-elektromagnetyczny-2p-8a-230v-ac

ATS przykładowo:
    https://pl.aliexpress.com/item/10050030808628..._list.0.0.46671c24wuofwB&gatewayAdapt=glo2pol

Ja akurat takich używam u siebie.
    maraska123
    Level 9  
    Maverick73 wrote:
    maraska123 wrote:

No cóż, elektrownia nie ma tyle przewodów co moja instalacja 😂
    Poważnie, to obawiałem się tego pytania ze właśnie nastąpi a ja na niego nie znam za bardzo odpowiedzi... cała moja instalacja zrodziła się w głowie na bieżąco.

Ale mogę Ci pokazać komponenty a Ty sobie to obczaj ...

Komparator przykładowo:
    https://allegro.pl/oferta/przekaznik-12v-sterowany-napieciem-komparator-11649785477

Przekaźnik 2P przykładowo:
    https://www.speckable.pl/pl/product/25017,f-f-przekaznik-elektromagnetyczny-2p-8a-230v-ac

ATS przykładowo:
    https://pl.aliexpress.com/item/10050030808628..._list.0.0.46671c24wuofwB&gatewayAdapt=glo2pol

Ja akurat takich używam u siebie.

Dziękuję, studiowanie trochę mi zajmie :)
    Maverick73
    Level 30  
    Ale mogę Ci to tak trochę opisać:

Komparatory sprawdzają napięcie akumulatora/ów ... każdy komparator steruję przekaźnikiem 2P lub ATS ... a one przełączają sieć/PV (PV w moim przypadku przetwornice). Czyli każdy komparator obsługuję swoją linie zależności co mu ustawisz, napięcie aku czy tam zwłokę itd. Oczywiście jak jest słońce, napięcie poprzez panele się podnosi na aku i opada jak go nie ma (szczególnie jak jest pobór) ... myślę ze coś z tego rozumiesz :)
    kosmos99
    Level 38  
    A może falownik offgrid?
    Bez przełączników, najpierw wykorzystuje energię z paneli a resztę w razie potrzeby pobiera z sieci lub akumulatora.
    Maverick73
    Level 30  
    kosmos99 wrote:
    A może falownik offgrid?

No ja mam Volta 1000S i tak działa jak piszesz. Tylko ze brak jakichkolwiek ustawień manualnych już go eliminuje. Druga rzecz może jeszcze ważniejsza na poszczególne nitki (jak pisze autor) potrzebujesz kolejnego falownika... chyba lepiej dać ileś setek mniej na każdą z indywidualnymi nastawami.
    Volt 1000S wylądował do zasilania pieca C.O a tam w obecnej chwili nie ma żadnej konkurencji.
    kosmos99
    Level 38  
    Ja mam falownik o mocy 5kW i w większości wypadków wystarcza do zasilania domu w sposób ciągły.
    Możliwość regulacji parametrów również jest.
    Maverick73
    Level 30  
    kosmos99 wrote:
    Ja mam falownik o mocy 5kW i w większości wypadków wystarcza do zasilania domu w sposób ciągły.
    Możliwość regulacji parametrów również jest.

Po spełnieniu min. dwóch warunków .... wystarczającej ciągłej mocy paneli albo ilości i stanu naładowania akumulatorów.

Ale jeszcze się to gryzie z tym co pisze autor:

maraska123 wrote:
    A jak zaczyna być cieniej i wydajność zaczyna spadać, to Magiczny Przełącznik przełącza kolejne linie na zasilanie zewnętrzne.Np. kolejno Linia z lodówką, potem Linia z oświetleniem, potem Linia z pompą ciepła.Gdy panele znowu zaczynają dawać radę to zachodzi proces odwrotny.

Twój falownik o mocy 5kW przełącza równocześnie wszystko ... chyba ze czegoś nie wiem o nim ? ;)
    kosmos99
    Level 38  
    Maverick73 wrote:
    Po spełnieniu min. dwóch warunków .... wystarczającej ciągłej mocy paneli albo ilości i stanu naładowania akumulatorów.

Wtedy pobierana jest energia z sieci.

Maverick73 wrote:
    wój falownik o mocy 5kW przełącza równocześnie wszystko ... chyba ze czegoś nie wiem o nim ?

Nic nie przełącza, zasila w sposób ciągły. Do niego są podłączone panele, akumulatory i energia z sieci. Sam sobie programujesz w jakich priorytetach to ma pracować i kiedy oraz z którego źródła ma być ładowany akumulator.
    Jeśli priorytet mam ustawiony panele to bierze dostępną moc z paneli, potem rozładowuje akumulator do odpowiedniego ustawionego poziomu a jak nie ma ani tego ani tego dobiera energię z sieci.

Można też ustawić, że najpierw energia z paneli a potem z sieci, bateria tylko w przypadku braku jednego z powyższych. Czas przełączenia to zaledwie 10ns więc nawet nie widać przejścia na zasilanie awaryjne.
    Maverick73
    Level 30  
    Tak wiem jak to działa, bo moja instalacja działa podobnie .... tylko że ja mam priorytety ustawione działania np.grzałki w bojlerze - RTV - automat do prania. Jak się to je .... np. pracuje grzałka bo może, jest na tyle mocy z paneli ale za mało aby grzałka pracowała i np. komputer. Wtem grzałka sobie idzie z PV a sam komputer się przełącza na sieć (pojawi sie więcej mocy z PV, komputer dołączy). W Twoim przypadku (Twój falownik) przy pracy grzałki gdy włączysz komputer ... całość Ci przejdzie na sieć albo akumulator/y. Nie wiem czy potrafię Ci to jasno wyklarować ale myślę ze zrozumiesz różnice ...
    Dziś kiepska pogoda deszczowa panele nie dają mocy ale grzałka się włączyła aby grzać wodę ... ale gdy teraz bym włączył komputer by pisać tego posta ... sam komputer przejdzie na sieć a grzałka sobie idzie za darmo z PV nie drenując akumulatorów... a gdybym włączył automat z PV (j.w - pochmurno ,deszczowo) to grzałka się wyłączy a komputer zostanie na sieci. Jeśli myślisz o zwrocie instalacji ... każda praca bez użycia sieci i akumulatora jest na zwrot.

I tak też rozumiem autora postu ze o to właśnie mu chodzi ... priorytety kolejności działania urządzeń.
    maraska123
    Level 9  
    kosmos99 wrote:
    Maverick73 wrote:

Wtedy pobierana jest energia z sieci.

Maverick73 wrote:
    wój falownik o mocy 5kW przełącza równocześnie wszystko ... chyba ze czegoś nie wiem o nim ?

Nic nie przełącza, zasila w sposób ciągły. Do niego są podłączone panele, akumulatory i energia z sieci. Sam sobie programujesz w jakich priorytetach to ma pracować i kiedy oraz z którego źródła ma być ładowany akumulator.
    Jeśli priorytet mam ustawiony panele to bierze dostępną moc z paneli, potem rozładowuje akumulator do odpowiedniego ustawionego poziomu a jak nie ma ani tego ani tego dobiera energię z sieci.

Można też ustawić, że najpierw energia z paneli a potem z sieci, bateria tylko w przypadku braku jednego z powyższych. Czas przełączenia to zaledwie 10ns więc nawet nie widać przejścia na zasilanie awaryjne.

Czy 10ns to na tyle mało że nie resetują się zegary urządzeń AGD?

Obrazek pięknie pokazuje ile instalacja wzięła z PV a ile z sieci. Ale jak to praktycznie wygląda wciągu doby, w sensie - czy warto przejść na taryfę dzień/noc ?
    Maverick73
    Level 30  
    maraska123 wrote:

Nie (a ns to chyba deczko przesada). RM85 i ATS co ja stosuje przełączają się w 7ms.

maraska123 wrote:
    Obrazek pięknie pokazuje ile instalacja wzięła z PV a ile z sieci.

I to tylko obrazek, z czasem się nudzą ;)
    dprzyb
    Level 22  
    IMO warto przejść na dwie taryfy choć wszystko zależy od stylu życia - jak często ktoś przebywa w domu w 1 taryfie, kiedy jest np. puszczana pralka czy zmywarka itd.
    Ja jestem w G12W od wielu lat i w taryfie nocnej mam 2/3 całego żużycia.
    maraska123
    Level 9  
    dprzyb wrote:
    IMO warto przejść na dwie taryfy choć wszystko zależy od stylu życia - jak często ktoś przebywa w domu w 1 taryfie, kiedy jest np. puszczana pralka czy zmywarka itd.
    Ja jestem w G12W od wielu lat i w taryfie nocnej mam 2/3 całego żużycia.

Główny odbiornik to pompa ciepła bo największa moc no i w zimie chodzi praktycznie cała dobę.
    (wbrew pozorom nie odchodzimy od tematu bo od zrozumienia sytuacji zależy konstrukcja tytułowego "Magicznego Przełącznika".

Jeżeli w zimie PV dają Wam moc przez np. 5 godzin to przy W12 zostaje sporo czasu w taryfie dziennej. Wydaje się, że w takim razie lepiej wyłączyć pompę i jechać na gazie z pieca kondensacyjnego, którego obecnie używam.

Przepraszam jeżeli piszę coś nie bardzo ale dopiero zabieram się do tematu.
    Na początku był pomysł osobnej instalacji PV pod pompę ciepła (bo mogę taką niewielką mieć za parę zł). Ale co mają robić PV przez większość roku gdy nie trzeba ani ogrzewać ani chłodzić? Dlatego kombinuję jak to rozsądnie podłączyć
    dprzyb
    Level 22  
    W zimie to na PV w ogóle nie możesz liczyć więc mówienie, że zostaje sporo czasu w taryfie dziennej jest nieco bez sensu.
    Piszę "w ogóle" bo przykładowo u mnie w grudniu miałem produkcję na poziomie 35kWh (na cały miesiąc) a w czerwcu 600kWh.
    35kWh czyli wartość pomijalna.
    kosmos99
    Level 38  
    maraska123 wrote:

Chodziło oczywiście o 10 ms. Ale tak zegary urządzeń AGD się nie restartują, ogólnie przy włączonym oświetleniu jest widoczne tylko lekkie przygaśnięcie.

Jeśli chodzi o pompę ciepła to raczej tylko ongrid, a jeśli taryfa to raczej z buforem. Ja mam ogrzewanie elektryczne 8kW i oprócz offgrida 2kVA mam instalację ongrid o mocy 9kVA. Offgrid zasila wszystkie obwody z wyjątkiem ogrzewania, a ongrid produkuje na sieć, aby ogrzewanie miało co odbierać w zimie.

Dodano po 12 [minuty]:

Maverick73 wrote:
    W Twoim przypadku (Twój falownik) przy pracy grzałki gdy włączysz komputer ... całość Ci przejdzie na sieć albo akumulator/y.

Właśnie, że nie. Zobacz na obrazku energia z paneli jest wykorzystana na maxa, a z sieci dobrana jest tylko potrzebna różnica.
    maraska123
    Level 9  
    Obrazek jest z maja. Czy możesz pokazać reprezentatywny obrazek z grudzień-luty?
    Maverick73
    Level 30  
    Ciekawe ... dało mi to pewien pomysł, do zastosowania w mojej instalacji.
    Widzę również na obrazku SOC akumulatora 50% i tylko ładowanie 25W, dlaczego sieć nie ładuje akumulatora do pełna jak ma możliwość. Jak długo masz akumulator/y i w jakiej kondycji?
    michalPV
    Level 17  
    kosmos99 wrote:
    Właśnie, że nie. Zobacz na obrazku energia z paneli jest wykorzystana na maxa, a z sieci dobrana jest tylko potrzebna różnica.

Jaki masz falownik?
    Mam nadzieję, że mój tak będzie działał bo z instrukcji nie mogę tego jednoznacznie stwierdzić ale też ma w opcjach takie priorytety do ustawiania ale jeszcze brakuje mi troszke do startu mojej małej instalacji jaką kompletuje i nie mam jak się o tym przekonać.
    kosmos99
    Level 38  
    maraska123 wrote:
    Obrazek jest z maja. Czy możesz pokazać reprezentatywny obrazek z grudzień-luty?

To jest wykres dzienny z piątego czerwca. Nie ma takiego wykresu dla całego miesiąca zresztą byłby on nieczytelny. W okresie, który podajesz produkcja jest niska, raz że mała moc a dwa, że instalacja na zachód. Bez możliwości oddania enrgii do sieci nie ma sensu montaż zbyt dużej mocy paneli gdyż niebyły by wykorzystane w pełni. Jeśli obciążenie jest małe a baterie naładowane to moc z PV nie jest pobierana (wykorzystawana).

Maverick73 wrote:
    Widzę również na obrazku SOC akumulatora 50% i tylko ładowanie 25W, dlaczego sieć nie ładuje akumulatora do pełna jak ma możliwość.

Mam ustawione tak, że ładowanie z sieci jest tylko wtedy gdy panele nie produkują, czyli w tym momencie z obrazka bateria nie jest ładowana. Te 25W wynika pewnie z wewnętrznych procesów falownika. A 50% SOC baterii jest już przy 51V zestawu więc chyba producent to trochę źle ustawił. Nadmienie tylko, że przy AGM jest to uproszczone do poziomów 0,25,50,75 i 100%, więc traktuje to z dystansem.
    Oprócz tego z minusów to utrzymanie baterii w stanie naładowanym jest dość kosztowne razem z energią pobieraną przez falownik to ok 1,5 kWh na dobę przy pojemności baterii 9,6kWh.
    U mnie ze względu na rodzaj użytych akumulatorów służy to tylko jako zasilanie rezerwowe i się sprawdza.
    Jest też opcja jeśli ktoś potrzebuje uzyskania układu trójfazowego ze wspólną baterią.
    Maverick73 wrote:
    Jak długo masz akumulator/y i w jakiej kondycji?

2 zestawy po 4 sztuki akumulatory AGM połączonych równolegle.
    1 - 100Ah z 2021r
    2- 120Ah z 2017 ale SOH 80%

michalPV wrote:
    Jaki masz falownik?

Growatt SPF 5000ES
    Maverick73
    Level 30  
    Na początku spodobała mi się ta wizja aby równolegle pracowała sieć z PV jak Ty masz i już nasunął mi się pomysł aby tak zrobić u siebie ... a po dłuższej kalkulacji wychodzi mi na to ze w takim układzie bym zużywał więcej prądu z sieci niż obecnie.
    Dajmy na to grzałka grzeje tylko kiedy są odpowiednie warunki mocy z aku i PV i gdy termostat da zielone światło, ale nie potrzebuje wody ciepłej czy gorącej to nie grzeje nią ... chyba ze potrzebuje na gwałt to sobie włączę 2 grzałkę z sieci.
    W Twoim układzie (przykładowo) grzałka zaczyna grzać jak da jej zielone światło termostat nie ma mocy bardzo z PV to praktycznie leci z sieci albo większość z niej czerpie.
    W mojej instalacji domowej właściwie grzałka pobiera najwięcej dobowo kW więc współdzielenie jej z siecią dla mnie traci sens ... można było by to ominąć dla chcącego nic trudnego ... ale kolejny układ ... zostanę przy swoim dotychczasowym.

Jest więcej mankamentów tego jak pisałeś ciągły ruch na akumulatorach etc ... nie,nie :)
    kosmos99
    Level 38  
    Maverick73 wrote:
    W Twoim układzie (przykładowo) grzałka zaczyna grzać jak da jej zielone światło termostat nie ma mocy bardzo z PV to praktycznie leci z sieci albo większość z niej czerpie.

Ja mam akurat grzanie wody sterowane modułem LAN kontroler z PVMonitora, na podstawie progu mocy instalacji ongrid.
    Ale wystarczy dla mniej wtajemniczonych zwykłe gniazdko z zegarem za kilkanście PLN. Największa produkcja w godzinach 12-16, a woda ciepła być musi więc to rozwiązanie w zupełności wystarczy.

Maverick73 wrote:
    Jest więcej mankamentów tego jak pisałeś ciągły ruch na akumulatorach etc ... nie,nie

Jak kto uważa, jeśli chodzi o opłacalność to można dyskutować, ale na pewno to jest najwygodniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o zasilanie rezerwowe. Bezobsługowe i nie potrzebuje paliwa. Tym bardziej, że przy dłuższym wyłączeniu zasilania mogę podłączyć do niego jeden string z instalacji ongrid (4kVA). Do tego falownik współpracuje też z agregatem. Więc nawet zimą gdy nie ma słońca, akumulatory można podładować agregatem, żeby w nocy nie hałasować. Wiadomo jak teraz jest potrzebne chociaż te kilkaset Watów (sterownik pieca, router, komputer, napędy do bram, oświetlenie)
    michalPV
    Level 17  
    kosmos99 wrote:
    Ale wystarczy dla mniej wtajemniczonych zwykłe gniazdko z zegarem za kilkanście PLN. Największa produkcja w godzinach 12-16.

Właśnie tak zamierzam "sterować" by mieć cwu tylko z PV, do tego jeszcze manualny regulator napiecia bo na początek zamierzam używać tej grzałki co jest w bojlerze (2kW)
    kosmos99 wrote:
    Growatt SPF 5000ES

Dzięki, przejrzałem manuala do tego inwertera i w moim są analogiczne priorytety zasilania także raczej będzie działać jak u Ciebie (max.wykorzystania PV w danej chwili a to co braknie dociąga z sieci), na czym mi bardzo zależy.
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    Maverick73
    Jak zabraknie napięcia z sieci to Twój system przechodzi na pracę z baterii.
    A w jaki sposób odcinasz "swoje" napięcie z falownika by nie "poszło" w sieć?
    Maverick73
    Level 30  
    Prof. SpecMiernik wrote:
    Jak zabraknie napięcia z sieci to Twój system przechodzi na pracę z baterii.

Tak automatycznie przez ATS przechodzi na sieć (7ms) niezauważalnie dla sprzętu domowego.

Prof. SpecMiernik wrote:
    A w jaki sposób odcinasz "swoje" napięcie z falownika by nie "poszło" w sieć?

Owszem, głownie ATS (125A) dba o przełączenie sieć/PV a w razie W i tutaj Ci pewnie chodzi o zabezpieczenie w razie awarii ATS to przed nim są dwa przekaźniki 2P, ze nie ma opcji aby się jakiś nie kontrolowany prąd wydostał na sieć w razie jej awarii czy wyłączenia z mojej elektrowni. Dokładniej jeden przekaźnik i ATS przełączają a jeden przekaźnik jest tylko od tego ze jak by dwa poprzednie jakimś cudem się skleiły równocześnie albo coś innego się wydarzyło, to jeszcze 3 odcina do pewności sieć. Zadbałem o to, aby nic z mojego domu nie wychodziło po sieci i było bezpiecznie dla innych.
    Maverick73
    Level 30  
    kosmos99 wrote:

Tak jak pisałem zaciekawiło mnie rozwiązanie w Twoim falowniku współdzielenia zasilania czyli dobrania różnicy.
    Jak grzałka wylądowała z mojej instalacji prosto pod panele (aby niepotrzebnie pobierała prąd z sieci) zrobiłem sobie układ działający jak w Twoim falowniku ... dobrze się to spisuje 👍
    kosmos99
    Level 38  
    A gdy moc z paneli jest większa niż moc grzałki? To jest gdzieś wykorzystywana? Ja kiedyś podłączyłem bezpośrednio do paneli żarówkę 100W, to falownik zaczął "głupieć". Pobierana przez niego moc z paneli zaczęła falować, a żarówka zaczęła płynnie reagować intensywnością świecenia.
    Maverick73
    Level 30  
    W tej chwili przerabiam instalację bo wpadłem na nowe pomysły jak i ten co przed chwilą pisałem jak w Twoim falowniku sprawdza się fajnie. Ale właśnie nie potrzebuję aby grzałka pracowała non stop jak się zachmurzy i wtedy współdzielenie prądu by działało na moją niekorzyść. Dlatego aby to miało sens grzałka poszła bezpośrednio pod panele. W sumie to był szkodnik w mojej instalacji ... fajnie ze się go pozbyłem ;)
    Ja mam troszkę można powiedzieć niedoboru napięciowego na grzałce (grzałka 24V) ale z powodu strat na przewodach dostaje 20-21V. Ale nie można powiedzieć ze nie grzeje, woda 75°C jest ale trochę się na to schodzi właśnie z braku napięcia. Więc będzie zmiana z grzałki 24V/600W na 36V/1200W i w tym celu panele pójdą w szereg ze po stracie napięcia będzie z jakieś 38V. Zatem wodą się będzie dużo szybciej grzać niż obecnie (pełne napięcie na grzałce do tego większa moc) i tu z kolei jak grzałka nagrzeje to zrobię sobie system ze panele się przełącza na elektrownie. Gdy termostat włączy grzałkę znów się string przełączą tylko na nią.
    Grzałka jak ma przykładowo 20A to nie weźmie 160A ... żarówka jak ma pobór 20A to gdy jej dasz 2000A to jej nie spalisz ... co innego napięcie nie dużo większe i po niej :)
    Ze żarówka zmieniała intensywność to oczywiste, niebo nie zawsze jest idealne nawet kiedy nam się wydaje ze takie jest ...żarówka Ci to właśnie pokaże ;)