Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

modem i antena do LTE - jaką wybrać pod ORANGE (o ile się da)

geostigma 07 Jun 2022 22:11 435 12
    geostigma
    Level 10  
    Cześć

Próbuje dobrać modem LTE (zapewne wraz z anteną zewnętrzną, bo przynajmniej telefony w budynku padają całkowicie z zasięgiem nju/orange). Co do modemu to sprawa wydaje mi się prosta - modem ma być na okres letni więc szukałem raczej niskiej/średniej półki cenowej i jestem na ten moment za huawei 3 pro b535-232 (bez większego doświadczenia - po prostu na moje potrzeby 35m2 do pokrycia wifi i możliwość podpięcia SMA wydaje mi się wystarczające).

Problem robi się z anteną. W okolicy pustka (https://goo.gl/maps/Gr1vKH212pA8Gwpz5) z antenami orange a ich charakterystyki mi nic nie mówią. Jednak nadal na zewnątrz na Samsungu S21 LTE jakoś łapie (na czuja lepiej od strony budynku skierowanej w stronę Borska). Polecicie proszę, które z anten (nie zostawiając fortuny :)) mają szanse się sprawdzić?

Aby trochę utrudnić - play w tej lokalizacji łapie całkiem dobrze LTE nawet wew. budynku na telefonie. Dlatego alternatywnie gdy z Orange się nie uda to przerzucę się na Play (ale to ostateczność, bo w Orange mam internet służbowy do bólu) - więc fajnie aby ta potencjalna antena sprawdziła się także w tej sieci.

Dzięki wielkie z góry za pomoc,
    Pozdrawiam
    matek451
    Level 43  
    Pokaż screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl&gl=US na S21 z kartą Orange w tym miejscu gdzie lapiesz zasięg LTE. Potem to samo z kartą Play na zewnatrz, do tego na każdej z kart speedtest.
    sq3evp
    Level 28  
    matek451 wrote:
    Pokaż screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl&gl=US na S21 z kartą Orange w tym miejscu gdzie lapiesz zasięg LTE. Potem to samo z kartą Play na zewnatrz, do tego na każdej z kart speedtest.

Tez mam podobna zagwozdke. Net Monster jest miarodajny w tym zakresie?

Mały edit:
    sprawdziłem, faktycznie podaj dużo danych. Trzeba się pobawić widzę bo może być odpowiedzią ba pytania.
    geostigma
    Level 10  
    Hej
    Dzięki za odpowiedź. W czwartek dopiero będę na miejscu więc porobię te pomiary i wrócę tutaj z wynikami :)

Pozdrawiam,
    Mateusz
    sq3evp
    Level 28  
    Sprawdzałem jak działa u mnie sięc wg postu #2 - zaskoczony jestem, ale dobrze obstawiałem lokalizacje anten do routera. Nawet mała antena na zewnątrz i poprawa z 20/10 Mb na 79/39 Mb. Przestawienie na druga stronę okna. Stalowe ramy okna plastikowego tłumią niby tylko kilka dB, ale efekty powalają.
    geostigma
    Level 10  
    Hej

Póki co z play dałem sobie spokój - mam wrażenie, że Orange wystarczy bo do pracy potrzebuje przede wszystkim stabilnego łącza, a dopiero później szybkiego (moim zdaniem najbardziej obciążać będzie teams a tutaj i 10mbs powinno wystarczyć bez kamery). Dzisiaj robiłem pomiary (w załączeniu) i moje spostrzeżenia:

1/ w zależności z której strony budynku stałem łączyło z antena w konarzynach lub w odrach:
    2/ na antenie w Odrach - pomimo, że ustawiałem się źle względem anteny (trochę budynek nadal mógł "zasłaniać" wyciągałem na nju (S21) ping 35ms i prędkość 6-7 Mb/s pobierania i ~1Mb/s wysyłania
    3/ na antenie w Konarzynach - stojąc bezpośrednio w kierunku Konarzyn parametry zdecydowanie gorsze - ok 100ping i 4 Mbs/ 0.5 Mbs

W przypadku Konarzyn miałem możliwość dostać się z 2 metry nad ziemię i mam wrażenie, że prędkość wzrosła o ~1Mbs/ 0.5 Mbs ale nadal gorzej niż na antenie w Odrach.

Docelowo będę miał możliwość wyciągnąć antenę ok 4-5m nad ziemię i ustawić antenę w kierunku odbiornika tak aby budynek nie przeszkadzał.

Wystarczy aby coś dobrać z modemu i anteny? Proszę pamiętajcie, że będę tam 2msc / rok a w domu nie potrzebuje takich gadżetów więc wolałbym jednak nie kłaść na to 1k PLN :)

ps. jeśli ktoś ocenia, że parametry nie zapewnią mi stabilnego (bez znaczenia prędkość jeśli >= 10mbs połączenia to dajcie znać - wtedy dokupię kartę PLAY i też sprawdzę. Ale patrząc na dzisiejszą transmisję to moim zdaniem wyjście z anteną poza budynek powinno dać radę o ile dopasuje dobry sprzęt...

Dzięki!
    matek451
    Level 43  
    Niestety ale uparcie forujesz swoje pomysły, testy pokazały całą potęgę Orange w tej okolicy czyli na zewnatrz jakieś opary sygnału na zasięgowym LTE800 z tych BTS-ów i jeszce gorzej ze Starego Bukowca, pasm pojemnościowych LTE ani śladu. W godzianach szcZytu na LTE800 to z reguły jest nędza, tu na dodatek UL trgedia, antena poprawi sygnał ale na cuda to nie ma co liczyć, przerabiane wiele razy na NetWorks z T-mobile/Orange , ostatnio u 2 klientów, oczywiście zmiana na Play i z łacza 3-5Mb/s na LTE800 T-mobile w agregacji PLAY LTE 2100+1800+800 zrobiło się ponad 150Mb/s. Wiejskie stacje tego operatora na 3/4 pasmach to inna jakość. Play buduje je na wysokich masztach i porządnie.
    Ale ja nikogo nie zmuszam , nawet do testów, nie ja się będę barował przez 2 m-ce z internetem od Orange w tej lokalizacji. Ja opieram się na prawach fizyki, danych dotyczacych infrastruktury operatorów w konkretnej okolicy i testach a nie na wrażeniach, testy Orange pokazały co wart jest ten operator, w kwestii infrastruktury i zasięgu w twojej lokalizacji, speedtestów z godzin szczytu internetowego nie widzialaem ale z doswiadczenia wiem ze w takich miejscach na LTE800 w wakacje to jest dramat.
    geostigma
    Level 10  
    Moment moment, ja napisałem dość wyraźnie, że jeśli ktoś mnie namówi to jutro polecę po starter aby sprawdzić play ;) Dzisiaj się go kupić nie dało, ale czuje się przekonany :)

Jutro podeślę wyniki - duża prośba jeśli znajdziesz czas - aby na nie zerknąć i podpowiedzieć w co finalnie warto iść...
    matek451
    Level 43  
    Ale to nie ja tylko ty napisałeś ze masz zasięg w Play na miejscu nawet wewnątrz domu, podejrzewam ze to z BTS-a Konarzyny bo to on ma sektor skierowany na Bąk-Grzybno, to wysoki maszt , sektor nr 3 na ciebie dziala na LTE2100+1800+800, pierwszy na Cięgardło i drugi na Wygonin mają jeszcze LTE2600, na tym maszcie ponizej wisi Orange ze swoim LTE800 którego testowałeś. Dodatkowo w Odrach jest odwrotnie, tam NetWorks ma 3 pasma LTE a PLAY i Plus wisza nizej i PLAY MA lte1800+800, W play liczą się tylko LTE2100 i LTE1800 więc o te pasma trzeba zawalczyć bo LTE800 na 5MHz pasma to dno, w Odrach sektor PLAY ustawiony na Wojtal-Bąk.
    Tyle teoria ale testy zawsze są podstawą i to te na zewnatrz, potrafią często zaskoczyć a czy tak będzie z PLAY to się okaże, bez nich to tylko gdybanie. Nie sprawdzisz to się nie dowiesz, w PLAY pre-paid jest tani i idealny do takich zastosowań jak u ciebie.
    sq3evp
    Level 28  
    Znów admini wycinają posty - @matek451 skąd masz tyle danych odnośnie konkretnego BTS?
    geostigma
    Level 10  
    Coż, chwilę mnie tam nie było - ale wracam z pomiarami i paroma informacjami :) Ale po kolei ...

1. Info, że play działa nawet wew. budynków dostałem od sąsiadów. Jak się okazuje to chyba mało wymagający sąsiedzi ... Mam wrażenie, że połączenie na karcie PLAY z aktywnym internetem LTE chodziło dziś (miałem możliwości porobić pomiary w dzień pracujący w godzinach roboczych) gorzej niż Orange ... Pomiary z zewnątrz budynku w załączeniu (złapałem i kierunek konarzyn i borska - generalnie stając na dwóch przeciwległych krawędziach budynku tak aby telefon łapał min. dwa nieosłonięte kierunki, 2giego speedtestu nawet nie zrzuciłem bo wyszedł o połowę gorzej niż ten z załączenia). Trochę to komplikuje, ale ..

2. Miałem świetną okazję odkupienia routera Huawei B535 za psi grosz. Ma na sobie śmieszne 20 cm antenki ale generalnie możliwość podłączenia anten na SMA, jakakolwiek agregacja pasm (która raczej nie będzie przydatna) i cena skusiły mnie.

3. No i, zarówno na PLAY jak i Orange, wystawiając router za okno w stronę Borska, pracowało się dziś bardzo komfortowo - tj spotkania nie zacinały się, połączenie było stabilne, żadnych zerwań w dobrą pogodę. Finalnie przepiąłem się na Orange bo tam te 6-10download/ 1-2upload mb/s wyciągałem .. (biednie, jednak na ten moment lepiej niż P4, które było o 30% wolniejsze). Nie do końca potrafię rozszyfrować te pomiary, ale wydaje mi się, że PLAY też ssie w tej dziurze ....

4. Czy mi się wydaje, czy jednak niezależnie od sieci zostane z LTE800?

Nastawiam się już na RJ zamiast wifi - w sumie kabel mi tam nie przeszkadza. Zostaje pytanie czy kupować antenę i jaką (chociaż coś kupić muszę na pewno chociażby po to aby router nie stał za oknem :)). Intuicja podpowiada mi aby iść w szerokopasmową z gorszymi uzyskami, ale możliwością kiedyś tam złapania częstotliwości lepszych niż te 800 jeśli wystąpią. Dzisiaj oglądałem sobie je z ciekawości i pomyślałem o prostej https://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_lte_5m_przewodu_wtyk_sma_mimo_800-2170mhz_A7056_5.htm.

Tj, tanio, pewnie niewiele więcej wyciągnie niż router - ale jeśli chociaż trochę podkręci wyniki to na obu sieciach chyba spełnię swoje potrzeby w tym miejscu. A filmy online w ultra Hd to już pooglądam u siebie w domu w Gdańsku :)

Z góry dzięki, kupa wiedzy przy okazji wpadła!
    matek451
    Level 43  
    Na zewnątrz parametry sygnału LTE800 w Orange sa gorsze niż z Play ale to nie dziwi bo golec Konarzyny tylko z LTE800 wisi na maszcie Play, poniżej anten tego operatora. Play jest wolniejszy bo ma 5MHz pasma na LTE800 a ORANGE 10MHz, test 9 rano więc stacje nieobciążone. LTE800 to pasmo zasięgowe i wieczorami z reguły bywa przeciążone.
    Intuicja nie ma znaczenia, antena szerokopasmowa do Orange ma sens jedynie przy korzystaniu z BTS-a NetWorks Odry ale oczywiście nie taka jak z linka.
    Dysponując B535 można wystawiając go na zewnątrz sprawdzić po kolei pasma LTE800, LTE1800, LTE2100 a w PLAY jeszcze LTE2600. Aplikacja do wymuszania pasm i diagnostyki na HiLink na to pozwalahttps://www.ltehmonitor.com/en/ lub LTEInspecteur https://drive.google.com/drive/folders/1K1-S4ygFsS9GNdXmcEy4dQ9smsP8ksL4 , screeny z aplikacji i speedtesty dają jasny obraz jakie są szanse na pasma pojemnościowe LTE i ich agregację i jaką antenę nalezy zakupić. Pokazane RSRP na LTE800 u obydwu operatorów nie jest tragiczne i daje jakieś nadzieje na pasma pojemnościowe LTE
    jrszk
    Level 3  
    Ok, dzięki za wstępną analizę.

Niestety, nie udało mi się dzisiaj wyrobić z czasem, aczkolwiek, jutro ogarnę kartę PLAY i będę robić testy na PLAYu.

Mam nadzieję, że mimo słabej sytuacji, będziemy w stanie dobrać jakiś sprzęt bo sytuacja jest naprawdę mocno denerwująca