Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat]

p.kaczmarek2 10 Jun 2022 22:37 1431 2
  • Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat]
    Witajcie moi drodzy.
    Przedstawię tu kolejną drobną ciekawostkę - wnętrze tajemniczego gadżetu, który przez przypadek wpadł mi w ręce, a mianowicie najprostszego mini-wzmacniacza stereo zasilanego z czterech baterii AA. Zainteresował mnie on dlatego, że początkowo nie wiedziałem nawet czym to cudo jest, ale po obejrzeniu i otworzeniu obudowy wszystko stało się jasne.

Gadżet z zewnątrz prezentuje się tak:
    Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat] Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat] Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat]
    Po bokach ma gniazda na głośniki, z jednej strony też włącznik on/off:
    Komora na baterie:
    Wnętrze; chiński producent starł oznaczenie układu, czy odgadniemy je po wyprowadzeniach?
    PCB:
    Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat] Wnętrze bateryjnego mini-wzmacniacza stereo [TDA2822,schemat]
    PCB z naniesionymi wartościami elementów (widać je po powiększeniu zdjęcia):
    Po wyprowadzeniach ustaliłem, że to jest TDA2822:
    Względem tego schematu jest różnica - na mojej płytce są jeszcze rezystory 560 omów na pinach 8 i 5 oraz 7 i 8.

Podsumowanie
    Z zewnątrz obudowa wydawała mi się tajemnicza, ale układ w środku jest banalnie prosty. To wręcz podstawowa aplikacja TDA2822, schemat znany też z różnych zestawów dla początkujących, w tym AVT 1782 "Wzmacniacz słuchawkowy" czy też J245 "Miniaturowy wzmacniacz stereo" dostępnych do kupienia za kilkanaście złotych.
    Układ raczej totalnie z zeszłej epoki, w naszych czasach byłby na Bluetooth z ładowaniem przez USB.
    Do czego konkretnie ten wzmacniacz był używany? Tego nie wiem, ale z pewnością płytka ze środka znajdzie u mnie miejsce w szufladzie i może jeszcze do czegoś się przyda.

Cool? Ranking DIY
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 26  
    hackereq512
    Level 6  
    Sam sobie takie wzmacniacze 1 watowe na tda2822 budowałem. Przy pierwszych próbach dzwięk był kiepski, ale jak lepsze 8-omowe "zestawy" głośnikowe od magnetofonu podłączyć to by całkiem spoko chodziło. I plusik za schemat :D .