Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hyundai i40 - zasilanie wzmacniacza anteny

mgutek 15 Jun 2022 11:54 282 11
    mgutek
    Level 10  
    Dzień Dobry,

Posiadam i40 z 2014 roku. Fabrycznie było w nim zamontowane duże radio z navi oraz wzmacniacz.
    Z uwagi na to, że trochę słabo to grało wymieniłem na dedykowane z androidem.
    Musiałem wyrzucić fabryczny wzmacniacz i pociągnąć kable głośnikowe bezpośrednio do radia.

Nowe radio gra o niebo lepiej, jednak gubi fale radiowe, domyślam się, że to z powodu braku zasilania wzmacniacza antenowego.

Czy zasilanie po stacyjce mogę podłączyć do pinu A18 Remote_antenna, czy to służy do czegoś innego?

kokapetyl
    Level 43  
    mgutek wrote:
    Czy zasilanie po stacyjce mogę podłączyć do pinu A18 Remote_antenna,

Do tego pinu/przewodu nie doprowadzasz żadnego zasilania.
    Na tym pinie/przewodzie powinno się pojawić samoistnie napięcie 12V, po uruchomieniu radia i z tego punktu zasilasz wzmacniacz antenowy.
    mgutek
    Level 10  
    kokapetyl wrote:
    mgutek wrote:
    Czy zasilanie po stacyjce mogę podłączyć do pinu A18 Remote_antenna,

Do tego pinu/przewodu nie doprowadzasz żadnego zasilania.
    Na tym pinie/przewodzie powinno się pojawić samoistnie napięcie 12V, po uruchomieniu radia i z tego punktu zasilasz wzmacniacz antenowy.

Fabryczne radio pewnie miało tak, że po uruchomieniu podawało napięcie, jak +12V po stacyjce wezmę z kostki radia i podam na ten pin to będzie ok?
    kokapetyl
    Level 43  
    mgutek wrote:
    jak +12V po stacyjce wezmę z kostki radia i podam na ten pin to będzie ok?

Nie, nie będzie dobrze.
    Owszem możesz te 12V podłączyć, ale nie do kostki radiowej, tylko instalacji antenowej, tak aby zasilić wzmacniacz.
    Nie wiem jak to jest rozwiązane u Ciebie w aucie, typowo to są dwa rozwiązania
    1. jest oddzielny przewód (razem z antenowym) i on idzie na zasilanie wzmacniacza. Tam trzeba podać zasilanie 12V.
    2. zasilanie wzmacniacza jest poprzez antenę (gorącą żyłą), wówczas potrzebny separator.
    mgutek wrote:
    Fabryczne radio pewnie miało tak

Wszystkie tak mają, przynajmniej zawsze się z tym spotkałem.
    mgutek
    Level 10  
    to nie kumam,

skoro na tym pinie REMOTE_ANTENNA ma pójść napięcie z radia (+12V) aby zasilić wzmacniacz antenowy, to dlaczego nie mogę podać "obcego" napięcia na ten przewód?
    kokapetyl
    Level 43  
    mgutek wrote:
    ma pójść napięcie z radia (+12V) aby zasilić wzmacniacz antenowy,

Coś mi się wydaje, że nie wiesz gdzie się znajduje wzmacniacz antenowy, albo niejasno wyrażasz swoje myśli.
    Wzmacniacz znajduje się (jeśli to jest antena aktywna) w jej podstawie i tam ma dotrzeć napięcie zasilania, a nie do radia, jak sugerujesz. Cyt. "Czy zasilanie po stacyjce mogę podłączyć do pinu A18 Remote_antenna,"
    mgutek
    Level 10  

mam oryginalną wtyczkę w aucie. W niej jest ten pin A18 (jak na zdjęciu). Pin ten nie jest podłączony w żaden sposób z nowym radiem.

Domyślam się, że oryginalne radio po włączeniu podawało napięcie aby zasilić wzmacniacz, który jest zamontowany gdzieś pod podsufitką.
    Nowe radio nie podaje tego napięcia, więc szukam sposobu na zasilenie wzmacniacza.

kokapetyl
    Level 43  
    mgutek wrote:
    mam oryginalną wtyczkę w aucie. W niej jest ten pin A18 (jak na zdjęciu).

W pierwszym poście, pokazałeś zdjęcie złącza w radiu i to tego się odnosiłem cały czas.
    mgutek wrote:
    Pin ten nie jest podłączony w żaden sposób z nowym radiem.

W tej chwili nie, ale jak podłączysz tą wtyczkę do radia, to już będzie z nim połączone.
    Czy ten pin ma faktycznie przewód podłączony do instalacji samochodu?
    Skoro z radia nie wychodzi to napięcie (moim zdaniem powinno), to trzeba by było wypiąć ten pin (A18) z wtyczki i podać napięcie (tak jak piszesz po stacyjce) bezpośrednio na ten przewód.
    ekspert100
    Level 16  
    Wzmacniacz antenowy - zasilanie przez separator

taki separator masz we wtyczce antenowej zasilacza anteny RTV

Schemat separatora :

Czyli zasilanie idzie na Wzmacniacz antenowy natomiast do OR już nie.
    Drugi kondensator możesz mieć wpięty między +12V a masę.

zasilacz anteny RTV - separator :

Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    mgutek wrote:
    Czy zasilanie po stacyjce mogę podłączyć do pinu A18 Remote_antenna, czy to służy do czegoś innego?
    do zasilania wzmacniacza
    ekspert100 wrote:
    zasilacz anteny RTV + separator :
    Do samochodu to ? Puknij się w łepetynę to do samochodu :cry:

mgutek wrote:
    Domyślam się, że oryginalne radio po włączeniu podawało napięcie aby zasilić wzmacniacz, który jest zamontowany gdzieś pod podsufitką.
    Nowe radio nie podaje tego napięcia, więc szukam sposobu na zasilenie wzmacniacza.
    Jak to nie podaje - a ,,remote antenna" przewod z nowego radia to co ? Wszystkie radia 2 DIN posiadają takie wyjście.

kokapetyl wrote:
    2. zasilanie wzmacniacza jest poprzez antenę (gorącą żyłą), wówczas potrzebny separator.
    Wyjątkowo rzadkie rozwiązanie.
    ekspert100
    Level 16  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    ekspert100 wrote:
    zasilacz anteny RTV - separator :
    Do samochodu to ? Puknij się w łepetynę to do samochodu

To możę ty się Puknij , do wykorzystania tylko płytka z wtyku przecież nie zasilacz sieciowy teraz kumasz ?

Tam masz separator zgodny z schematem .

Dodano po 9 [minuty]:

kokapetyl wrote:

Krzysztof Kamienski wrote:

Wyjątkowo rzadkie rozwiązanie.

Zaprzeczam przeglądaj częściej dokumentację.
    Prostszy montaż ,mniej zbędnych kabli i zasilanie tylko podczas pracy radia.

Dodano po 20 [minuty]:

Tu masz gotowy produkt:

kokapetyl
    Level 43  
    ekspert100 wrote:
    To możę ty się Puknij

Możecie się przestać "pukać"
    Separator do anteny TV nie bardzo pasuje do samochodu, chociażby na jego fizyczną konstrukcję (spełniają tą samą rolę i technicznie wyglądają tak samo), te do samochodu są odpowiednio przystosowane fizycznie/mechanicznie.

Koledzy, cytujecie moją wypowiedź, ale tylko wybiorczo, ja napisałem
    "1. jest oddzielny przewód (razem z antenowym) i on idzie na zasilanie wzmacniacza. Tam trzeba podać zasilanie 12V.
    2. zasilanie wzmacniacza jest poprzez antenę (gorącą żyłą), wówczas potrzebny separator."
    W pierwszym przypadku nie potrzebny separator, w drugim jest już konieczny, jego wygląd/kształt nie ma znaczenia.