Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] MAN TGX 2019 - błąd zawieszenia pneumatycznego 02047, ECAS niewidoczne w CAN

pommithw 15 Jun 2022 22:33 588 4
This content has been translated flag-de » flag-pl View the original version here.
    pommithw
    Level 2  
    Dzień dobry

Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ od niedzieli wielokrotnie otrzymuję powyższy błąd. Dużym problemem jest to, że nie działa sterowanie zawieszenia pneumatycznego. Obie części sterujące są "martwe". Panel sterowania obok fotela oraz przycisk "podwyższona pozycja jazdy" na desce rozdzielczej.

Kod błędu 2 02047-8 jest wówczas podany w diagnostyce jako aktywny z bieżącym przebiegiem. Występuje on zawsze tylko po wyłączeniu silnika i włączeniu zapłonu, w pewnym odstępie czasu. Jeszcze nie wiem, jak długim. Czasami ustępuje w ciągu kilku minut, czasami utrzymuje się przez wiele godzin. Jeśli nie ma błędu, a ja wyłączam silnik i ponownie włączam zapłon, błąd nie występuje.
    Kod błędu mówi: ECAS not on CAN. Oznacza to, że system CanBus nie ma dostępu do jednostki sterującej systemu ECAS. Nie dziwię się więc, że warsztaty nie mogą uzyskać dostępu.

Moim zdaniem uszkodzony jest sterownik. W warsztacie wymieniono dziś panel sterowania. Powód: Podczas grzebania w warsztacie przez pracownika przy panelu sterowania błąd nagle zniknął. Właściwie wydało mi się to dziwne, bo błąd znika również podczas jazdy po drodze, która jest gładka jak tyłek niemowlęcia, tzn. nic się nie rusza na panelu sterowania. I oto, po prysznicu i posiłku na stacji (ok. 1,5 godziny) usterka powróciła. Mam wrażenie, że coś nie pozwala ECAS na autotest i dlatego się wyłącza.

Czy ktoś ma jakiś pomysł lub miał kiedyś taki przypadek?

Pozdrawiam
    Thomas
  • Helpful post
    baranekk90
    Level 12  
    Miałem taki przypadek w Manie TGX 2014 E5 i okazało się, że kaseta miała zimne luty. Pomogła wymiana na używkę i programowanie VIN kasety. Trzeba tylko pamiętać, że kaseta ma mieć ten sam numer co uszkodzona, bo inaczej pojawią się kolejne błędy.
  • Helpful post
    TruckElectronica

Level 16  
    Musisz wymienić moduł ECAS, zaprogramować auto, błąd zniknie.
    pommithw
    Level 2  
    Przede wszystkim przepraszam za stosunkowo późny odzew, po drugie, dziękuję za odpowiedzi.

Ostateczne rozwiązanie, zgodnie z moimi przypuszczeniami i wspomnianymi przez was: sterownik był uszkodzony. I choć zwróciłem na to uwagę w warsztacie, to najpierw wymieniono panel sterowania.

Dlatego przez tydzień jeździ się bez zawieszenia pneumatycznego. :-(

Pozdrawiam
    Pommi
    pommithw
    Level 2  
    Tak jak przypuszczałem: centralka została wymieniona, od tego czasu jest spokój.