Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużacz z RCD jako zabezpieczenie pompy do basenu

taktokotkat 19 Jun 2022 07:41 807 14
IGE-XAO
    taktokotkat
    Level 2  
    Witam.

Zaznaczę na wstępie, że nie mam nic wspólnego z elektryką z wykształcenia i być może nie wiem o czym mówię, tak, że proszę o wyrozumiałość.

Moje dzieciaki wybierają się do teściów na wakacje. Teść rozstawił basen do którego podłączona jest pompa i panele słoneczne ogrzewające wodę. Dom teściów jest dość stary i nie ma żadnej instalacji różnicowej. Z tego co rozumiem instalacja jest dwużyłowa. (?) Stresuje mnie prowizoryczne podłączenie pompy do przedłużacza komputerowego, który leży sobie w odległości kilku metrów od basenu.
    Wiecie jakie są dzieciaki, chlapią wszędzie wodą i to tylko kwestia czasu, żeby coś się zalało.

Szukam przedłużacza z RCD, podobnego do tego:

Przedłużacz z RCD jako zabezpieczenie pompy do basenu

Gdzie coś takiego mogę w Polsce znaleźć i czy będzie to działać w wypadku zalania pompy/wtyczki przy głównej instalacji dwużyłowej?

Pozdrawiam,

Taktokotkat
  • IGE-XAO
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Ktoś_tam
    Level 33  
    Zamiast igrać z prądem to proponuję na czas korzystania z basenu odłączyć fizycznie przewody i trzymać je daleko od basenu. Woda tak szybko też się nie wystudzi. Nie zwalnia to z tego aby pompę podłączać do sprawnej instalacji.
  • IGE-XAO
    taktokotkat
    Level 2  
    Dzięki, szukam właśnie, ale wszystko ma wtyczki na siłę.
    Szukam dalej.
    CYRUS2
    Level 43  
    Wprowadzenie odbiornika na 230 V do basenu jest niedopuszczalne!
    taktokotkat wrote:
    Dzięki, szukam właśnie, ale wszystko ma wtyczki na siłę. Szukam dalej.
    Jak masz ochotę, żeby rodzinę prąd poraził to szukaj.

RCD nie chroni przed porażeniem.
    RCD dopuszcza porażenie, dalej, to pytanie czy porażony to przeżyje.
    Ktoś_tam wrote:
    Nie zwalnia to z tego aby pompę podłączać do sprawnej instalacji.
    Nawet jak się nie kąpiesz w basenie.
    Używanie pompy przy starej niesprawnej instalacji nie jest bezpieczne.
    Stawiam na to, że instalacja teścia nigdy nie miała wykonanego przeglądu z pomiarami.
    Nawet nie wiesz, czy układ instalacji jest TN czy TT.

Prawo wymaga wykonania przeglądów okresowych co 5 lat.
    taktokotkat
    Level 2  
    Dzieki, mysle, ze wiesz ze nie mam ochoty, inaczej by mnie tu nie bylo. Pompa bedzie wylaczana podczas kapieli, ale basen stoi w ogrodzie, a dzieciaki sa czasem nieprzewidywalne. Pompa jest poza basenem i jest przystosowana do tego konkretnego basenu i ma odpowiedni rating.
    Moim glownym zmartwieniem jest samo podlaczenie pompy, ktore jest kilka metrow od basenu i nie jest zabezpieczone.

Nie wiem co to TN i TT, ale wiem, ze nie ma uziemienia w instalacji. Moge albo sie rozwiesc albo sprobowac znalezc jakies inne rozwiazanie...
    kortyleski
    Level 43  
    Trzymać dzieciaki z dala od basenu w czasie pracy pompy. I tyle. Albo wogóle pompy nie używać. Nawet jeżeli pompa jest teoretycznie przystosowana do pracy przy basenie ( druga klasa ochrony) to licz się z tym że chińczyk na swoim wyrobie napisze co mu ślina na język przyniesie byle tylko sprzedać.
    User removed account
    Level 1  
    zbich70
    Level 43  
    ad_dam wrote:
    ale zawsze ten RCD trochę dobezpieczy.
    Nie "dobezpieczy", tylko pogorszy ochronę przez SWZ.
    kkas12
    Level 43  
    ad_dam wrote:
    Niezależnie od tego, jakiego typu jest instalacja, jest PE czy go nie ma, jest to zupełnie poprawne rozwiązanie zrobić sobie taki przedłużacz (na wtyczkę), który obydwa przewody robocze przepuści przez różnicówkę. Niezależnie od tego, co się stanie w instalacji, upływ 30mA zostanie przez tę różnicówkę ubity. Wszystkie tzw. prowizorki budowlane tak właśnie mają.
    Naprawdę kolego przestań bzdury wypisywać, bo to że światełko świeci a gniazdku jest napięcie nie znaczy iż standardom stalo się zadość.
    Setki razy pisane było, że te pomarańczowe badziewie z dwoma żyłami należy poddać utylizacji a nie przechodzić do porządku dziennego nad brakiem żyły PE bo RCD wszystko "załatwi".

Autorowi wątku napisze tak:
    Wtyczka z RCD jak najbardziej. Ale gniazdo ma mieć styk ochronny a przedłużacz trzy żyły.
    CYRUS2
    Level 43  
    taktokotkat wrote:
    Moim glownym zmartwieniem jest samo podlaczenie pompy, ktore jest kilka metrow od basenu i nie jest zabezpieczone.
    Niech teść zapłaci elektrykowi za przegląd instalacji pomiarami i za zrobienie przyłącza.
    taktokotkat wrote:
    Nie wiem co to TN i TT, ale wiem, ze nie ma uziemienia w instalacji. Moge albo sie rozwiesc albo sprobowac znalezc jakieś inne rozwiązanie...
    Jak chcesz znaleźć rozwiązane jak nie masz pojęcia o elektryce ?
    Elektroda ci nie pomoże w znalezieniu rozwiązania.
    Na poczatek instalacje u teścia trzeba zmodernizować.
    User removed account
    Level 1  
    kkas12
    Level 43  
    ad_dam wrote:
    ...całe życie walczę o porządne instalacje elektryczne...
    I jak widać po wypowiedziach ową prawidłowość zapewnia RCD. Zyła PE jest zbędna bo RCD i tak zadziała.

W buty sobie taką walkę wsadź.
    To co głosisz to jest piąta kolumna zacofania, stagnacji i ciemnigrodu a moderator powinien wystąpić z wnioskiem o kontrolne sprawdzenie twych kwalifikacji.

A już kuriozalne jest obarczanie za głoszone głupoty partii politycznej i programów socjalnych.
    Kuźwa tego jeszcze żaden kabareciarz nie wymyślił.
    CYRUS2
    Level 43  
    ad_dam wrote:
    Kolego, nie musisz mi kazań prawić, bo ja całe życie walczę o porządne instalacje elektryczne

Osobie która pisze takie bzdury potrzebne są kazania.
    ad_dam wrote:
    Niezależnie od tego, jakiego typu jest instalacja, jest PE czy go nie ma, jest to zupełnie poprawne rozwiązanie zrobić sobie taki przedłużacz (na wtyczkę), który obydwa przewody robocze przepuści przez różnicówkę.
    Kompletna bzdura.
    ad_dam - doucz się.
    W instalacji 2 żyłowej nie wolno zakładać RCD.

RCD w rozdzielnicy także odpada.

ad_dam wrote:
    zrobić sobie taki przedłużacz
    Handlowego RCD nie da się zamontować w przedłużaczu.
    servee79
    Level 13  
    Pozwolę sobie na małą prywatę w tym wątku.
    Mam w domu pewnie podobną instalację jak autor wątku - brak przewodu PE z uwagi na fakt, że dom ma ponad 40 lat i w tym czasie żadnej większej modernizacji sieci elektrycznej w nim nie było robionej.
    Zaprosiłem elektryka, przy rozdzielni elektrycznej w budynku gospodarczym zainstalował mi RCD, od niego wyprowadził instalację trzy-żyłową do miejsca gdzie co roku rozstawiam basen. Na końcu tej instalacji zamontował gniazdo z bolcem ochronnym. Po całej robocie zrobił pomiary i powiedział, że jest OK. Zainkasował odpowiednią kwotę i rozstaliśmy się szczęśliwi.
    Po przeczytaniu tego wątku zastanawiam, się czy moje szczęście jest uzasadnione, czy tylko żyję złudzeniami, że taka instalacja zabezpiecza moją rodzinę przed porażeniem podczas korzystania z basenu?