Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy konstruktorzy audio mają teraz łatwiej? +gratisy do wzięcia

TechEkspert 19 Jun 2022 09:40 3243 64
Altium Designer Computer Controls
  • Czy konstruktorzy audio mają teraz łatwiej? +gratisy do wzięcia
    Era urządzeń w pełni analogowych stawiała spore wymagania nośnikowi i wzmacniaczowi aby uzyskać wysoką jakość dźwięku. Czy w erze cyfrowego przetwarzania dźwięku konstruktorzy mają łatwiej? Nośnik zawierający zera i jedynki, próbkowanie z odpowiednią częstotliwością, przetwarzanie DSP to wszystko ułatwia pozyskanie, przesyłanie, przechowywanie i reprodukcję sygnału audio o dobrej jakości. Wzmacniacz nie musi pracować w klasie AB gdyż możemy wykorzystać np. klasę D. Kiedyś ograniczeniem we wzmacniaczach były także parametry tranzystorów a we wcześniejszych konstrukcjach pojawiały się transformatory w torze audio.

Czy obecni konstruktorzy wykorzystują dobrodziejstwa cyfrowego przetwarzania sygnału czy też księgowi nadal wpływają na obniżenie jakości?
    Czy głośnik i jego obudowa jest obecnie elementem, w największym stopniu determinującym jakość dźwięku?

Czy przy coraz większej świadomości klienta do lamusa odejdą "magiczne" audiofilske przewody i wtyczki skoro przenosimy transmisje cyfrowe?

W temacie możecie także zaprezentować zdjęcia i linki do opisów swoich konstrukcji lub zestawów audio.

W materiałach na elektroda.pl pojawiają się testy różnych urządzeń elektronicznych, czasami dotyczą one także sfery audio.
    Pojedyncze sztuki tych urządzeń znajdują się w magazynie elektroda.pl.
    Jeżeli rozpoznacie, w którym materiale zostały przedstawione urządzenia,
    których zdjęcia widzicie poniżej i chcecie mieć szansę na pozyskanie urządzenia po testach,
    to pierwsza osoba, która chce pozyskać pojedynczą sztukę wystarczy, że w tym temacie odszuka i umieści link do materiału umieszczonego już na elektroda.pl z opisem urządzenia z jednego ze zdjęć poniżej.

1

2

3

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    TechEkspert
    Editor
    W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
    Has specialization in: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
    TechEkspert wrote 3787 posts with rating 3202, helped 12 times. Been with us since 2014 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    karolark
    Level 42  
    TechEkspert wrote:
    przy coraz większej świadomości klienta do lamusa odejdą "magiczne" audiofilske przewody i wtyczki skoro przenosimy transmisje cyfrowe?

No i tu jest "kot pogrzebany" ta swadomosc poszla chyba w zlym kierunku, kult złotych wtyczek i przewodów, mocy pmpo itd.
    Kiedys opis na pudełku byl w miare uczciwy a teraz?
    I userzy elki w większości nie sa dobrym odbiorcą cudow audio-wideo z racji wiedzy
    TechEkspert
    Editor
    Nie jestem pewien czy obecnie ktoś się nabierze na złoty toslink albo ethernet lub HDMI,
    natomiast w przypadku analogu można było umieścić znacznie więcej opisów wpływu toru transmisyjnego na zniekształcenia sygnału analogowego.

Natomiast widzę problem w oszczędnościowych konstrukcjach gdzie mimo torów cyfrowych do głośników przenika pisk z zasilacza impulsowego lub z wzmacniacza pracującego w klasie D jednak z oszczędności pozbawionego odpowiednich filtrów na wyjściu.
  • Altium Designer Computer Controls
    TechEkspert
    Editor
    Szybko poszło :)
    @gulson mamy pierwsze poprawne określenie zdjęcia:

bratHanki - wzmacniacz klasy D PAM8610 15V 2x10W

md - wzmacniacz klasy D PAM8403 5V 2x3W

kozak 22 - Elektroniczna miniaturowa cewka Tesli

@brathanki @md @kozak22 gdy moduły dotrą dajcie znać jak oceniacie ich pracę.
    bratHanki
    Level 31  
    OK, dzięki. :D Akurat byłem w temacie bo jakiś czas temu wpadły mi w ręce połamane ale sprawne elektrycznie słuchawki BT więc pomyślałem, że można by dodać do nich jakąś "dopałkę" i zrobić głośnik , w związku z tym przeglądałem tematy dotyczące wzmacniaczy typu D. No i tak wyszło.
    Macosmail
    Level 34  
    Konstruktorzy amatorzy mają na pewno łatwiej. Wzmacniacz można złożyć z klocków w postaci gotowych modułów.
    Ja sam swojego wysłużonego Marantza PM-40 zamieniłem na klasę D na układzie Tripath TA2024. Po licznych próbach odsłuchowych nie zauważyłem różnicy na minus w jakości dźwięku, ale melomanem nie jestem. Na plus to sprawność ok. 80% vs ok 5% przy cichym domowym słuchaniu. Marantz konsumował ok. 30W (prąd spoczynkowy cały czas płynie) i wyraźnie się grzał przy braku dźwięku. Drugi plus to zajmowane miejsce.
    TechEkspert
    Editor
    @md tak to ten wzmacniacz, dodałem Cię w poście z informacją dla gulson.
    @macosmail również trafiłem na dobre opinie o TA2024, testowałem TDA8932 i nie widziałem różnicy z konstrukcjami AB jednak również audiofilem nie jestem.

Wzmacniacze PAM zdobywają YouTube ;)

Marvell_88i8945
    Level 9  
    W zasadzie odpowiadając na zadane pytanie, można stricte odpowiedzieć wprost. Tak, konstruktorzy mają łatwiej, ponieważ wszędobylstwo miniaturyzacji, modułowe zestawy, powodują, że taki konstruktor nie musi liczyć prądów, napięć, spadków napięć jak i także parametrów. Bo przecież wszystko ma podane w nocie katalogowej danego Układu.
    Dalej, taki konstruktor, złoży kilka gotowców i ma kompletny sprzęt.
    Jeśli chodzi o mnie to tak, ja jestem zwolennikiem techniki analogowej, gdzie jeszcze w dłuższym okresie gościły wzmacniacze audio w technice THT przewlekanej, gdzie to tranzystor był w TO-92. I to ładnie gra, ale mówię to dla mnie ładnie gra, a dla ciebie i ciebie już nie musi. Co więcej zagadnienie Audio, można by powiedzieć to są gusta, a o gustach w większości przypadków się nie dyskutuje, bo każdy z nas ma swoje i jeden będzie celebrował klasę D, drugi klasę AB itd. Pozdrawiam!
    ro-x
    Level 11  
    TechEkspert wrote:
    Nie jestem pewien czy obecnie ktoś się nabierze na złoty toslink albo ethernet lub HDMI,

Zdziwyłbyś się :) Ostatnio jeden z dyrektorów IT opowiadał mi o swoim zestawie kina domowego, podkreślając, że toslinki kupił lepsze, złocone. Więc świadomość jest niska, nawet u osób, u których wiedza techniczna powinna być na najwyższym poziomie. Co dopiero zwykły Janusz. Jak mu pciągną złotą farbą gałkę selektora wejścia, to będzie się czuł lepiej. Ba, jakie wrażenie na Grażynie zrobi ;)
    2konrafal1993
    Level 36  
    TechEkspert wrote:
    Czy przy coraz większej świadomości klienta do lamusa odejdą "magiczne" audiofilske przewody i wtyczki skoro przenosimy transmisje cyfrowe?
    Nie odejdą, świadomość klienta nadal jest mizerna a całej sytuacji nie poprawia fakt że wielu maniaków bierze wszystko na swoją wiarę i słuch. Nie akceptują ślepych testów bo one pokazują że różnic nie ma o ile kabel ma wystarczający przekrój czy dobre ekranowanie w przypadku kabla sygnałowego. Wierzą w to że kabel zasilający coś im poprawia, wierzą że kabel za 200zł metr dodaje szczegółów, wierzą nawet w to że jitter przetwornika jest słyszalny tym czasem wszystko zostało obalone bo jeśli jest jakiś wpływ to daleko poza percepcją ludzkiego słuchu. Ślepe testy? W ich oczach to obelga bo zawsze twierdzą że to jest zmanipulowane. Wierzą bo ktoś im tak mówi, mówi im to ten co robi na tym biznes. Słuch łatwo ulega sugestii i to ten czynnik powoduje że oni słyszą, aparatury pomiarowe tylko mierzą i nie sugerują sobie niczego. Wystaczy poszukać w necie jak to wygląda by zrozumieć że to kult a nie nauka, nie wierzę że i za 10 lat będzie inaczej, oni słyszą różnice w przesyle toslink a to mnie śmieszy i przeraża jednocześnie.
    TechEkspert
    Editor
    Macie rację, audio (i nie tylko) to też kwestia gustu. Skoro ktoś się lepiej czuje mając złocony tolsink to czemu nie :)

Jednak co do "klocków" po tranzystorach dostępne były wzmacniacze typu TDA w klasie AB, które były już sporym krokiem do ułatwienia projektowania toru audio.
    Macosmail
    Level 34  
    Moimi ulubionymi układami w drugiej połowie lat 90-tych kiedy to zaczynałem swoją świadomą przygodę z elektroniką były TDA2030, TDA2040, TDA2050, a trochę później LM3886 i TDA7294. Prosta aplikacja i dobre parametry.
    bratHanki
    Level 31  
    Marvell_88i8945 wrote:
    Naturalnie, GML, Ale też można powiedzieć też STK. I kto wie czy czasem to STK nie były pierwsze niż GML?

STK015 były pierwsze i stanowiły końcówki mocy w Elizabeth DSH101, rok 1975. W "polskiej" Elizabecie były już GML026. Amator DSS101 stereo to też 75 rok ale miały końcówki na UL1405. Licencyjny odpowiednik STK015 czyli GML026 pojawił się w Amatorze 2 w latach nastepnych. Leżą jeszcze gdzieś w szufladzie 2 a może 4 nówki STK 015. Nie pamietam ile
    bo od lat nie byłem w tamtych rejonach. :D. GML026 był też stosowany w przemyśle, np. w generatorach tonu w centralach telefonicznych.

kozak 22 wrote:
    Czyżby zdjęcie 3 to mini cewka Tesli https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3457891.html

Bingo !
    Marvell_88i8945
    Level 9  
    bratHanki wrote:
    STK015 były pierwsze i stanowiły końcówki mocy w Elizabeth DSH101, rok 1975. W "polskiej" Elizabecie były DSH102 już GML026. Amator DSS101 stereo to też 75 rok ale miały końcówki na UL1405. Licencyjny odpowiednik STK015 czyli GML026 pojawił się w Amatorze 2 w latach nastepnych. Leżą jeszcze gdzieś w szufladzie 2 a może 4 nówki STK 015. Nie pamietam ile
    bo od lat nie byłem w tamtych rejonach.
    Też gdzieś mam w swoich gratach STK014 stereo. To wszystko są unikaty na dzisiejsze czasy, ale warto czasem posiadać coś takiego. Wrócić do tych archaików, poznać na nowo ich dźwięk.
    LEDówki
    Level 36  
    TDA2020 w obudowie DIL też było.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Kiedyś widziałem kabel USB, który wyglądał jakby ktoś w przedłużaczu do "siły" wtyczki podmienił. Wg. producenta ten wiecheć miedzi beztlenowej tak solidny, że mógłby samochód elektryczny ładować, gwarantuje iż dźwięk z najpodlejszego nawet DACa będzie nie do odróżnienia od słuchania muzyki na żywo, a kabel przeniesie zakodowane cyfrowo infradźwięki, ultradźwięki i nieistniejące dźwięki i nie będzie w żaden sposób ograniczał pasma przenoszenia. Nawet Gandalf Biały, Harry Potter i Harry Dresden razem wzięci nie mają takich magicznych mocy...

Na DIYAudio kiedyś była moda, by malować membrany głośników w ciapki i inne mazaje, bo dodanie masy i utwardzenie membrany "poprawia" dźwięk. Na moje oko to raczej psuje, ale ja nie mam złotego ucha z platynową membraną. Tam też jakiś kolo wciskał "magiczny" filtr do zasilania wzmacniaczy. Układ był wykonany w technice hybrydowej, jak wzmacniacze STK, a w środku Darlington mocy, rezystor i kondensator tworzące "multiplikator pojemności". Nie pamiętam, czy w jednej obudowie były układy na obie gałęzie zasilania, czy tylko na jedną, ale to nie były tanie rzeczy...

Przykład "audiovoodoo" na Elektrodzie: Whammy.

Co do pytania, to faktycznie konstruktorzy mają łatwiej, bo składać mogą sprzęt audio "z klocków". Kiedyś za takie konstrukcje "nie do końca" DIY na Elektrodzie krytykowano. Nawet za układ "z kitu" można było zebrać trochę negatywnych komentarzy. Teraz to myślę, że nie ma to aż takiego znaczenia, jeśli tylko cokolwiek z konstrukcji to praca samodzielna...
    TechEkspert
    Editor
    kozak 22 wrote:
    Czyżby zdjęcie 3 to mini cewka Tesli https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3457891.html

Tak :) dodałem wpis w poście dla gulson.

@urgon takie opowieści z zakresu voodoaudio pamiętam z czasów analogowych jednak z tego co piszecie w czasach cyfrowych nadal dobrze się mają, jedynie do słuchawek lub głośników bluetooth ciężko będzie sprzedać platynowe kable :)

Co do WHAMMY przynajmniej działa i estetycznie wykonany.

Ogólnie zjawisko audio voodo zmniejsza swoje natężenie np. tutaj ostatni wpis 2016: https://audiovoodoo.pl/

tutaj 2015: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2381337.html

2005 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic387492.html i linki do zdjęć nieaktywne, swoją drogą ciekawe mieli pomysły :)

"Przedstawiamy drewnianą gałkę do potencjometru. W jaki sposób odczujesz różnice przy zastosowaniu tej wspaniałej gałki? Dźwięk stanie się bardziej otwarty, gałka zapewni wspaniała regulację rozdzielczości głośności. Znacząco poprawia się dynamiczność dźwięku. Możesz to sprawdzić zdejmują zwykłą gałkę. Mikro wibracje od dźwięku spowodują delikatne zmiany głośności! Tylko ta wspaniała gałka zapewni dobre mikro wibracje specjalnie dla wspaniałych odczuć dźwięku. Zamów już teraz! Za jedyne $485"
    LEDówki
    Level 36  
    Scalone stabilizatory i wszystkie układy scalone ułatwiają budowanie urządzeń.
    md
    Level 40  
    Jako ciekawostka z dziedziny audio - UL1461L w obudowie CE51. W jednej obudowie wzmacniacz mocy i przedwzmacniacz. Łezka się w oku kręci na wspomnienie tamtych czasów.
    Urgon
    Editor
    AVE...

Gdzieś miałem wzmacniacz mono z kitu z którymś z tych polskich ULi, tylko w obudowie DIP "ze skrzydełkami" do radiatora. Kilka miesięcy temu naprawiałem też magnetofon z CD i radiem, co miał wzmacniacz stereo w obudowie DIP "z szerokimi pinami chłodzenia". Odlutowanie tego to była męka. Dodatkowo układ okazał się być sprawny, a problem leżał gdzieś indziej...
    bratHanki
    Level 31  
    LEDówki wrote:
    TDA2020 w obudowie DIL też było.

Mam po kilka sztuk teslowskich MDA2010 i MDA2020. Całkiem nieźle pracowały w układzie mostkowym i dawało sie wycisnąć z nich nawet 40W.! Szaleństwo. !
    LEDówki
    Level 36  
    Urgon pisał o UL1440 i UL1440T. Wrażliwe na szok termiczny po lutowaniu. Trzeba było czkać 30 minut przed włączeniem zasilania, bo się psuły. Bez nich i scalonych torów p.cz. radia dalej by stały w domach, albo batetie by były w dwóch walizkach.
    bratHanki
    Level 31  
    O ile pamiętam to MDA2020 były używane w odchylaniu poziomym jakiegoś telewizora. :?: