Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ARM rozwija rozwiązania IoT i dodaje wirtualną platformę sprzętową

ghost666 19 Jun 2022 11:27 291 0
IGE-XAO
 • ARM rozwija rozwiązania IoT i dodaje wirtualną platformę sprzętową
  Firma ARM ogłosiła rozszerzenie planów rozwoju rozwiązań dla IoT, dodając dwa nowe podsystemy Corstone dla procesorów Cortex-M i Cortex-A oraz większą liczbę platform, w tym Raspberry Pi. W ramach nowej linii marka wprowadziła również na rynek ARM Cortex-M85, który jest najwydajniejszym, jak dotąd rdzeniem z rodziny Cortex-M.

  Wiele mówi się o ogromnych możliwościach rynkowych IoT, jednak wciąż niezmiennym problemem pozostaje integracja bloków IP w systemach na chipie (SoC), szczególnie gdy projektowanie ma być szybkie w odpowiedzi na zmieniające się wymagania rynkowe, a zwłaszcza te dotyczące wydajności i bezpieczeństwa. Dlatego wdrożona pół roku temu strategia ARM polega na dostarczaniu zwalidowanych i zintegrowanych podsystemów w ramach całościowych rozwiązań dla projektantów podzespołów IoT. Pierwszym z nich było wprowadzone w zeszłym roku Corstone-300 do rozpoznawania słów kluczowych. Teraz firma dodała Corstone-310 do identyfikowania głosu i Corstone-1000 do urządzeń brzegowych pracujących natywnie w chmurze. Przyszłe produkty z tej rodziny mogą obejmować systemy wizyjne, rozpoznawanie obiektów i inteligentne połączenie czujników.

  Wiceprezes ARM ds. IoT i systemów wbudowanych, Mohamed Awad, powiedział, że chodzi o uproszczenie rozwoju. „Deweloperzy stają w obliczu stale rosnącego zapotrzebowania na wyższą wydajność, większe bezpieczeństwo i mniej złożone przepływy programistyczne, a wszystko to przy jednoczesnym, szybszym niż kiedykolwiek wprowadzaniu produktów na rynek. Potrzebują większego wyboru, nieskomplikowanych procesów programistycznych i bezpieczniejszego przetwarzania, aby kontynuować skalowanie” — skomentował Awad. Dlatego też rozwiązania dla IoT łączą elementy sprzętowe, oprogramowanie dla platformy, modele uczenia maszynowego (ML) i narzędzia programistyczne, aby uprościć rozwój i przyspieszyć projektowanie produktów. Podstawą tego jest Corstone, wstępnie zintegrowany i zweryfikowany podsystem, który pozwala twórcom układów scalonych skoncentrować swój czas i wysiłki na opracowaniu krytycznych elementów.

  Dwa nowe kompleksowe rozwiązania

  Podsystemy przygotowane w ramach portfolio rozwiązań IoT są przeznaczone pod:

  * Chmurowe platformy brzegowe wykorzystujące nowy projekt Corstone-1000 dla systemu Linux do tworzenia aplikacji natywnych;
  * Rozpoznawanie głosu za pomocą Corstone-310 w oparciu o układ ARM Cortex-M85.

  Rozwiązanie dla natywnych urządzeń brzegowych w chmurze jest pierwszym zaprojektowanym dla Cortex-A i bazuje na Corstone-1000. ARM informuje, że jest to kompleksowa opcja, dzięki czemu ​​moc i potencjał systemów operacyjnych, takich jak Linux, są łatwo dostępne dla programistów IoT. Umożliwia opracowywanie gotowych aplikacji dla urządzeń, takich jak aparatury do noszenia, bramy i wysokiej klasy inteligentne kamery. Corstone-1000 jest zgodny z ARM SystemReady-IR i posiada bezpieczną enklawę sprzętową, która obsługuje certyfikat PSA dla wyższego poziomu bezpieczeństwa.

  ARM rozwija rozwiązania IoT i dodaje wirtualną platformę sprzętową


  Nowe kompleksowe ujęcie do rozpoznawania głosu oparte jest na podsystemie Corstone-310. Jest on wstępnie zintegrowany z rdzeniem Cortex-M85 i ARM Ethos-U55, aby móc przygotować projekt o najwyższej wydajności. Całość jest skierowana do różnych przypadków użycia — od inteligentnych głośników i termostatów po drony i roboty fabryczne. Deweloperzy mogą również wykorzystać Corstone-310 i stworzyć całą gamę dodatkowych, wysokowydajnych produktów, łącząc go z innym oprogramowaniem referencyjnym.

  ARM rozwija rozwiązania IoT i dodaje wirtualną platformę sprzętową


  ARM Cortex-M85 to naturalna ścieżka modernizacji architektury Armv8-M dla zastosowań wymagających znacznie wyższej efektywności. Oferuje on między innymi:

  * Wzrost wydajności skalarnej o 30% w porównaniu z Cortex-M7;
  * Technologię ARM Helium do obsługi obciążeń uczenia maszynowego i systemów w punktach końcowych;
  * Zwiększone bezpieczeństwo dzięki technologii ARM TrustZone. Obejmuje on również uwierzytelnianie wskaźnikowe i identyfikację celu oddziału (PACBTI), nową funkcję architektoniczną z ulepszonym łagodzeniem zagrożeń związanych z atakami na oprogramowanie, aby pomóc osiągnąć poziom 2 certyfikatu PSA, który jest podstawą bezpieczeństwa dla wdrożeń IoT.

  Wirtualna biblioteka sprzętowa zawiera teraz NXP, ST i Raspberry Pi

  Sprzęt wirtualny ARM został zaprojektowany, tak aby umożliwić rozwój oprogramowania przed stworzeniem układów scalonych. Pozwala to ekosystemowi na łatwe wdrożenia w chmurze i generowanie schematów CI/CD, bez potrzeby budowania dużych farm niestandardowego sprzętu. ARM ogłosiło, że na podstawie opinii setek programistów korzystających z wirtualnej infrastruktury marki wprowadzi kilka nowych urządzeń, aby poszerzyć atrakcyjność powyższego środowiska. Dodatki obejmą sprzęt dla nowych projektów Corstone, a także siedem procesorów ARM Cortex-M, od Cortex-M0 do Cortex-M33. Biblioteka jest dalej rozbudowywana o urządzenia innych firm, w tym NXP, STMicroelectronics i Raspberry Pi.

  Nowy otwarty framework IoT SDK

  Projekt ARM Centauri został uruchomiony jakiś czas temu, aby umożliwić przenoszenie i ponowne wykorzystanie oprogramowania na wielu sprzętach, a także, by pozwolić ekosystemowi Cortex-M skoncentrować się wokół spójnego zestawu standardów. Obejmuje to pakiet Open-CMSIS-Pack, który jest już obsługiwany przez 9500 mikrokontrolerów i 450 płyt głównych, co daje dostawcom oprogramowania szansę skalowania swojej oferty względem wszystkich tych urządzeń.

  Aktualnie ARM dostarcza pierwsze wydanie Open IoT SDK Framework w ramach projektu Centauri. Zawiera ono nowy standard Open-CMSIS-CDI — koncept społecznościowy hostowany w Linaro — który definiuje wspólny interfejs urządzenia (CDI) dla ekosystemu Cortex-M. Zaangażowanych jest już ośmiu kluczowych graczy branżowych, w tym partnerzy krzemowi, dostawcy usług w chmurze, ODM i producenci OEM.

  ARM Cortex-M85, Corstone-310 i Corstone-1000 są już gotowe do licencjonowania i można uzyskać do nich akces w chmurze w ramach kompleksowych rozwiązań ARM dla IoT. Dostęp do wirtualnego sprzętu ARM jest już również możliwy, a urządzenia innych firm pochodzą od partnerów, w tym NXP (iMX8), ST Microelectronics (zestaw STM32U5) i Raspberry Pi (RPi4).

  Źródło: https://www.embedded.com/arm-expands-iot-solutions-and-adds-to-virtual-hardware-platform/

  Cool? Ranking DIY
  Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11085 posts with rating 9401, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • IGE-XAO