Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2

cefaloid 19 Jun 2022 11:34 525 0
    cefaloid
    Level 33  
    Mam taki tv mało używany i postanowiłem go uratować przez wyrzuceniem na śmietnik jako że jakość obrazu jest całkiem dobra. (Użytkownikami są m.in. starsze osoby które przerasta obsługa dodatkowego tunera TV).
    Telewizor mimo, ze ma głowicę dvb-t2 oraz jest w stanie odtwarzać filmy h265/dd+ z pendrive to nowych kanałów nie odbiera. Czyli mamy tu jakieś typowe ograniczenie softwareowe aby sprzedać nowy...

Na stronie internetowej Samsung zamieszczono artykuł dotyczący zgodności telewizorów z najnowszym standardem DVB-T2

https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/jakie-telewizory-samsung-obsluguja-standard-DVB-T2/

Analizując tę listę znalazłem serię J6370 - jedyną która jeszcze ma ekran full hd a nie 4k. A porównując zdjęcia płyt głównych w zasadzie złącza są takie same więc...pobawmy się. Jak się nie uda to trudno.

Zapisałem wszystkie ustawienia z menu serwisowego (co okazało się zbędne).

Zakupiłem płytę od UE48J6370. Można upolować za ok 70zł. Jedyne co jest inne to złącze zasilacza. Miałem zastosować jakąś przejściówkę jako że sygnały na złączu są zbliżone ale na znanym portalu aukcyjnym zauważyłem ofertę zasilacza od UE55J5600 który ma złącze zgodne z nową płytą główną, cena z kabelkami 15(!!!)zł więc natychmiast dokupiłem. Zasilacz idealny bo UE55J5600 ma identyczne listwy led jak mój UE55H6400, tylko w serii H są 3 oddzielne napięcia na 3 sekcje led a w serii J jest jedno odpowiednio wyższe napięcie - zaś wszystkie listwy są w jednym szeregu.

Płyta główna i zasilacz są mniejsze, ale idealnie zgodne z mocowaniami w chassis więc wymiana jest banalna. Wszystko pasuje. Jedyne co musiałem zrobić to wydłużyć jeden kabel głośnikowy i przygiąć taśmę wyświetlacza aby taśma sięgała do nowej lokalizacji złącza.
    Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2 Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2 Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2 Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2

Szybki test i... TV się włączył, wszystko działa, wyszukuje kanały dvb-t2. Nie grzebałem więc w menu serwisowym.

Ze złączami na pokrywie tv już tak fajnie nie było, musiałem ciąć...
    Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2
    Aby jakoś zasłonić dziury, z arkusza nieprzezroczystej folii samoprzylepnej (takiej do drukarki laserowej) wyciąłem na to maskownicę. Ale tv wisi na ścianie więc i tak tego nie widać, można dziury zakleić byle czym, oby muchy nie wlazły.

Najprawdopodobniej taki manewr udał by się z innymi modelami w serii H. Sprawdziłem to z tv UE40H6640 i tam też nowa płyta się uruchamia i jest obraz bez dotykania menu serwisowego...

Efekt

Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2 Samsung UE55H6400 - Przeróbka UE55H6400 do odbioru dvb-t2

Czyli jeśli uda się tanio dorwać płytę od J6370 to można unowocześnić H6400 i najprawdopodobniej wiele innych w serii Hxxxx.
    U mnie całość wyszła taniej jak dekoder.