Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż klimatyzatora z możliwością wykorzystania do ogrzewania CWU

hubertedyta 19 Jun 2022 11:35 588 10
    hubertedyta
    Level 10  
    Witam wszystkich serdecznie, na początku muszę się przyznać że nie jestem fachowcem w dziedzinie klimatyzacji, ale bardzo nurtuje mnie skonstruowanie takiego systemu klimatyzowania pokoju, aby ciepło, które standardowo jednostka zewnętrzna wydziela na zewnątrz budynku nie było marnowane, tylko wykorzystywane do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Myślę, że gdyby do jednostki zewnętrznej podłączyć przewody i jakieś elektrozawory, to można by było przekierować gorący czynnik chłodniczy do wężownicy zasobnika CWU. i tym sposobem ogrzewać wodę. A po osiągnięciu temperatury wody przekraczającej granicę odbierania ciepła (woda jest już nagrzana) dopiero wtedy do pracy włącza się jednostka zewnętrzna, która chłodzi nagrzany czynnik chłodniczy. Z góry dziękuje za zainteresowanie i czekam na jakieś sugestie w tej sprawie.
    korystor
    Level 19  
    Zapewne na rynku już znajdują się takie jednostki z których można odzyskiwać ciepło. Tutaj to co jest wydalane na zewnątrz powinno być podpięte pod wymiennik ciepła, a potem z wymiennika rób co chcesz pamiętając o bezpieczeństwie, że to, co nie zostanie wykorzystane (w co wątpię) to wyleci na zewnątrz.
    hubertedyta
    Level 10  
    Kolego Korystor dziękuje za odpowiedź. Napisałeś że na rynku na pewno są takie rozwiązania, kiedyś takie rozwiązanie oferowała firma bodajże elektromet lecz już od paru lat nie oferują tego typu rozwiązań, dlatego moja prośba jest taka aby ktoś pomógł mi coś takiego skonstruować sposobami domowymi. Konkretnie chodzi mi o to żeby ktoś pomógł mi dobrać średnicę rurek, dobrać odpowiednie elektrozawory, pomógł skonstruować sterowanie i dobrać ilość gazu aby to funkcjonowało. Myślę że wężownica w bojlerze nadaje się aby ją zastosować jako skraplacz, tylko problem polega na tym że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie a tylko znam ogólną zasadę działania klimatyzacji.
    jack63
    Level 43  
    hubertedyta wrote:
    Myślę że wężownica w bojlerze nadaje się aby ją zastosować jako skraplacz,

Źle myślisz. Nie nadaje się. Popatrz na dopuszczalne ciśnienia.
    hubertedyta wrote:
    problem polega na tym że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie

Tak jest to poważny problem. Techniczny i prawny.

Pomysł z tych genialnych inaczej. Jakoś od wielu lat żaden producent się nim nie zainteresował. Nie dziwi cię to?
    Przecież ponoć to tylko kilka rurek i elektrozaworów....
    A do wężownicy w zbiorniku CWU lepiej dołączyć kolektor słoneczny. On na pewno się nada.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Pomysł z tych genialnych inaczej. Jakoś od wielu lat żaden producent się nim nie zainteresował. Nie dziwi cię to?
    Co Ty nie powiesz, Jacusiu ? :D W niemal każdym większym hotelu tutaj pracują instalacje centralnej klimatyzacji, gdzie ciepło powstajace w skraplaczu jest użyte do grzania CWU.
    https://www.hotspotenergy.com/residential-heat-recovery-water-heaters/
    Jedynym problemem jest fakt pracy klimatyzacji tylko w miesiącach letnich.
    jack63
    Level 43  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    niemal każdym większym hotelu tutaj pracują instalacje centralnej klimatyzacji, gdzie ciepło powstajace w skraplaczu jest użyte do grzania CWU.

Słowa "większym" i "klimatyzacji" (z resztą rozumianej inaczej niż autor tematu i większość laików) są kluczowe.
    Temat tyczy SPLITA, jakbyś nie zauważył... oraz trooochę innej strefy klimatycznej.
    Także uwaga trochę z czapy.
    Takie grzanie CWU jest wręcz normą nawet w nszym kraju w zakładach przemysłowych wymagących chłodnictwa do procesów technologicznych. Jednak tam urządzenia chłodnicze miewają MW mocy, a na grzanie CWU idzie ok 100kW. Nie jest to ani proste ani tanie w inwestycji, ale się opłaca.
    Chris_W

Level 38  
    Grzanie CWU klimatyzatorem nie daje kolosalnych zysków.
    CWU żeby było przydatne trzeba nagrzać powyżej 40 stopni a najlepiej powyżej 50, a wtedy klima działa na granicy możliwości - nie potrzebnie się ją "obciąża" dużą deltą temperaturową (jest na tym strata).
    Dużo efektywniej założyć solary grzewcze. Będą grzać z 8 miesięcy, a nie jeden ;)
    Żadna przeróbka klimatyzacji - nawet wielkiej budynkowej - nie będzie lepsza od zwyczajnych solarów.
    Jedyny sens jaki widzę to przy chłodzeniu dużych serwerowni - tam się można pokusić o odzysk ciepła - ale też w skali budynku to są znikome moce, nawet jeśli serwerownia wydala 10-20kW ciepła - w budynku który kiedyś konserwowałem - CWU było chyba 60kW (wymienniki PEC) a serwerownia miała ok 15kW.
    jack63
    Level 43  
    Chris_W wrote:
    serwerownia miała ok 15kW.

No to malutka. Ja mam dwa chillery chodzące naprzemiennie po 250kW. Odzysku nie ma.
    Nie jest to prosta sprawa. Nawet VRV Daikina 3 rurowe w niektórych warunkach nie mogą grzać i chłodzić przez JW.
    Także pomysł autora tematu jest zwykłą mrzonką.
    hubertedyta
    Level 10  
    Witam koledzy ponownie, niestety brak czasu nie pozwolił mi na wcześniejsze zabranie głosu w dyskusji, niestety chyba nie wszyscy zrozumieli moją intencje, moim celem jest odzyskanie energii która standardowo się marnuje i nie prowadzi do niczego innego jak marnowanie tej energii a przy tym każda taka jednostka dodatkowo ociepla atmosferę. Jestem mechanikiem samochodowym i wiem że na wysokim ciśnieniu w zależności od temperatury ciśnienie w klimatyzacji na wysokim ciśnieniu (czyli na skraplaczu tzw.chłodnicy klimatyzacji) wynosi nawet do20 bar, ale wiem też że od chłodnicy klimatyzacji pracującej w samochodzie można się oparzyć ,dlatego też myślę że marnowanie tej energii to jest marnotrawstwo. Dlatego mnie interesuje jak to wykorzystać aby się nie marnowało.
    bambus94
    Level 29  
    Teoretycznie jest to proste do zbudowania. Rurkę idącą ze sprężarki trzeba puścić na dwa elektrozawory, z jednego na wymiennik płytowy. Z wymiennika już normalnie na wymiennik zewnętrzny lub na zawór dławiący. To jest kwestia czy wymiennik płytowy będzie miał odbiór ciepła.
    A drugi elektrozawór miałby bocznikować wymiennik płytowy, na wypadek gdyby nie było odbioru ciepła.

Teoria jest prosta, ale zbudować to i później wysterować to trudniej.
    korystor
    Level 19  
    Zapoznaj się z konstrukcją pompy ciepła "powietrze/woda". Zasada działania jest chyba taka jaką byś oczekiwał.

Czy zamiast skraplacza można by było zastosować odpowiedni wymiennik ciepła lub kupić używany z uszkodzonych pomp ciepła?... pytaniem kończę bo stoii mi na dworze cała klimatyzacja bez elektroniki ze sprawną sprężarką i może też bym to wykorzystał.

Wymiennik jeden coś na ten wzór znalazłem:

Tutaj już jakieś próby zrobienia samodzielnie:

"W przeciwieństwie do skraplacza, cewka cewki parownika musi odpowiadać średnicy i wysokości wybranego zbiornika. Drugi wariant parownika: rura w rurze. W tym przykładzie wykonania rura czynnika chłodniczego jest umieszczona w rurze z tworzywa sztucznego o większej średnicy, przez którą przepływa woda."

Źródło:
    https://engineer.decorexpro.com/pl/eco-energy...ovye-nasosy/teplovoj-nasos-svoimi-rukami.html

Pojawił się wpis do starego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3691525.html

Wpisz też w youtube "pompa ciepła z klimatyzatora schemat". Tam już wiele pokazują w praktyce.