Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rosyjska firma rezygnuje z produkcji procesorów Baikal-S z uwagi na odmowę TSMC

ghost666 19 Jun 2022 15:13 1635 7
 • Rosyjska firma rezygnuje z produkcji procesorów Baikal-S z uwagi na odmowę TSMC
  Procesor serwerowy Baikal-S
  Od wielu lat Rosja aktywnie pracuje nad własnymi chipami. Nie jest tajemnicą, że po inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone, wiele krajów europejskich, Japonia i inne nałożyły szereg sankcji na Rosję. Zgodnie z nimi firmy prowadzące działalność w wymienionych krajach nie mogą sprzedawać Rosjanom wielu produktów sprzętowych i programowych związanych z sektorem wysokich technologii. Sprawiło to, że Rosjanie zintensyfikowali swoje starania o własne chipy. Trzy dni temu gazeta Kommiersant poinformowała, że Baikal Electronics planuje zamrozić projekt i opóźnić lub wręcz odwołać premierę procesorów serwerowych Baikal-S, która zaplanowana jest na koniec 2021 roku. Powodem jest to, że firma nie może już składać zamówień w tajwańskim Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - gigancie sektora produkcji urządzeń półprzewodnikowych. Co gorsza, wiele dużych instytucji, w tym Sbierbank, liczyło na znaczne partie serwerów opartych na na Bajkał-S w celu spełnienia wymogów substytucji importu. Okazuje się jednak, że rosyjskie firmy będą musiały szukać innych sposobów na import serwerów z zagranicznych procesorów.

  Jak powiedział Maxim Koposov, dyrektor firmy Promobit (producent serwerów Bitblaze i systemów pamięci masowej opartych na procesorach Elbrus), rezygnacja z Baikal-S oznacza, że w niedalekiej przyszłości rosyjskie firmy będą polegać wyłącznie na zagranicznych chipach. "Przede wszystkim rynek będzie wypełniony najbardziej masowo produkowanymi procesorami Intel i AMD, importowanymi kanałami importu równoległego, a także produktami chińskimi".

  Jarosław Petrichkovich, założyciel SPC Elvis, jest bardziej optymistyczny. Uważa, że rezygnacja z procesorów Bajkał-S nie uderzy mocno w sprzedaż sprzętu komputerowego. Uważa tak, ponieważ chipy Baikal Electronics i SPC Elvis istniały tylko w partiach pilotażowych. "Jednak wiele firm zainwestowało w projekty oparte na tych chipach, tworzył się nowy rynek krajowych zaufanych rozwiązań, a teraz są z tym pewne problemy" wyjaśnia Petrichkovich. W związku z tym Koposow uważa, że rosyjscy producenci procesorów staną przed wyborem. Będą musieli zmniejszyć parametry techniczne swoich urządzeń. W przeciwnym razie nie spełnią technologicznych możliwości produkcji w rosyjskich fabrykach lub też rosyjskie firmy mogą sprzedać swoje dotychczasowe osiągnięcia zagranicznym partnerom.  TSMC nie wyśle również wcześniej zamówionych chipów

  Media otrzymały wiarygodne informacje z dwóch różnych źródeł na rosyjskim rynku mikroelektronicznym. Oba źródła twierdzą, że Baikal Electronics zrezygnował z produkcji i sprzedaży procesorów serwerowych Baikal-S z powodu odmowy zawarcia nowych kontraktów przez tajwańskie TSMC. To nie wszystko. Zamówione już procesory Baikal-M przeznaczone do komputerów i laptopów również nie docierają do Federacji Rosyjskiej. O tym mówili uczestnicy niedawnego szczytu centrów projektowych: problemy z dostępem do zaplecza produkcyjnego i zagranicznego IP sprawiają, że dostawy stają się problemem, a wykorzystanie takiego procesora w rozwoju nowych komputerów jest zbyt ryzykowne, jak zauważa szef jednego z takich wyspecjalizowanych przedsiębiorstw.

  W rzeczywistości firma Baikal Electronics miała wielkie plany dotyczące rynku procesorów serwerowych. Rok temu firma ogłosiła swoją strategię inwestycyjną do 2025 roku. Zgodnie z nią pierwszym chipem, jaki wyjdzie od tego producenta, powinien być procesor Baikal-S. Do końca 2022 roku Baikal Electronics planowało zamówić w TSMC 300 tysięcy procesorów. Do 2025 roku planowano podwoić tę liczbę. Wcześniej wielu konsumentów zainteresowanych było układem Bajkał-S. "Sbierbank planował przejść na Bajkał-S, jeśli państwo zobowiąże się do kupowania produktów wyłącznie od rosyjskich przetwórców. Teraz oczywiście nie będzie serwerów na tych procesorach w Rosji". W rezultacie firma może również zrezygnować z planów wprowadzenia na rynek nowej generacji procesorów serwerowych Baikal-S2. Firma otrzymała na swój rozwój 5,64 mld rubli jako dotację z Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Przed odmową TSMC firma planowała wprowadzić chipy na rynek do 2025 roku. Baikal Electronics odmówił bardziej szczegółowych komentarzy, zapewniając, że "zespół kontynuuje pracę nad wszystkimi projektami, w tym Bajkał-S i Bajkał-S2".

  Źródło: https://www.gizchina.com/2022/06/16/russian-company-cancels-production-of-baikal-s-processors-because-of-tsmcs-refusal/

  Cool? Ranking DIY
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11085 posts with rating 9401, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  Jogesh
  Level 28  
  Prawdopodobnie politycy rosyjscy będą starali się aby w Rosji dało się wyprodukować takie procesory. Czyi albo rozwój, albo kupno jakiejś firmy która ma tę technologię. O ile to możliwe. No i na pewno to trochę potrwa.
 • #3
  ghost666
  Translator, editor
  Jogesh wrote:
  Prawdopodobnie politycy rosyjscy będą starali się aby w Rosji dało się wyprodukować takie procesory. Czyi albo rozwój, albo kupno jakiejś firmy która ma tę technologię. O ile to możliwe. No i na pewno to trochę potrwa.  Obawiam się, że to nie jest takie proste, chociażby z uwagi na patenty.
 • #4
  Armadon
  Level 15  
  Jogesh wrote:
  Prawdopodobnie politycy rosyjscy będą starali się aby w Rosji dało się wyprodukować takie procesory. Czyi albo rozwój, albo kupno jakiejś firmy która ma tę technologię. O ile to możliwe. No i na pewno to trochę potrwa.


  Powodzenia.
  Problem z fotolitografią, czyli podstawą produkcji układów scalonych, wygląda z puntu widzenia rosji następująco:
  "Key Market Players: ASML (Netherland), Canon (Japan), Nikon (Japan), NuFlare Technology (Japan), Onto Innovations (US), Veeco Instrument (US), SUSS Microtek (Germany), NXQ (US), EV Group (US)"

  Rosja jeśli chodzi o zaawansowane technologie importowała absolutnie wszystko, bo cała kasa przeznaczona na inwestycje szła na dacze, jachty i inne rozrywki elit.
 • #5
  carrot
  Moderator of Cars
  Kacapy nie są w stanie nawet wyprodukować śruby M3, która by miała proste nacięcie na śrubokręt...
 • #6
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  @carrot jak dobrze że my potrafimy i nie przejadamy kasy na socjale. Chwała Ci technologiczna potęgo Polski! (ironia)

  Temat jest na temat problemów produkcyjnych procesorów a nie "co kacapy potrafią a co nie".

  P.S.
  Nie jestem za Rosją ani innym krajem.
 • #7
  omin172
  Level 14  
  ADI-mistrzu wrote:
  i nie przejadamy kasy na socjale.


  Trudno czegokolwiek innego się spodziewać mając dupokrację i będąc w ue.
 • #8
  Jogesh
  Level 28  
  A czy może ktoś się orientuje jaką technologią produkcji, ile nm dysponuje Rosja? Fajnie by było jakby pojawił się artykuł pokazujący jakie fabryki mają poszczególne kraje i o jakiej wydajności produkcyjnej.