Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenia optoelektroniczne skonstruowanej z pojedynczej molekuły

ghost666 20 Jun 2022 09:04 252 0
Helukabel
 • Urządzenia optoelektroniczne skonstruowanej z pojedynczej molekuły
  Jednocząsteczkowe urządzenia, które wykorzystują pojedyncze molekuły lub monowarstwy molekularne jako kanały przewodzące i inne elementy aktywne, oferują nową strategię rozwiązywania problemów w zakresie wąskich gardeł miniaturyzacji i funkcjonalizacji elektroniki napotykanych przez tradycyjne półprzewodnikowe sprzęty. Urządzenia te mają wiele nieodłącznych zalet, w tym regulowane charakterystyki elektroniczne, łatwą dostępność, różnorodność funkcjonalną i tak dalej... Jednakże, póki co, są problemy z budową tego rodzaju układów.

  Do tej pory zrealizowano eksperymentalne sprzęty jednocząsteczkowe o różnych funkcjach, w tym diody, urządzenia polowe i optoelektroniczne. Oprócz ważnych zastosowań w dziedzinie maszyn funkcjonalnych, urządzenia danego typu zapewniają również unikalną platformę do badania nieodłącznych własności materii na poziomie pojedynczych cząsteczek.

  Regulacja właściwości elektrycznych sprzętów jednocząsteczkowych jest nadal kluczowym krokiem w dalszym rozwoju elektroniki molekularnej. Aby skutecznie dostosować własności molekularne, konieczne jest wyjaśnienie interakcji między transportem elektronów a polami zewnętrznymi, takimi jak temperatura, pole magnetyczne, elektryczne i świetlne. Wśród tych dziedzin wykorzystanie światła do modyfikowania właściwości elektronowych sprzętów jest jedną z najważniejszych, znaną jako: „optoelektronika jednocząsteczkowa”.

  Oddziaływanie to dotyczy nie tylko wpływu światła na własności elektryczne urządzeń molekularnych, czyli jego wykorzystania do sterowania transportem ładunku przez molekuły. A także luminescencji pochodzącej z tych ostatnich podczas procesu przenoszenia. Zrozumienie reguł oddziaływania fotoelektrycznego w sprzętach ma ogromne znaczenie dla rozwoju optoelektroniki jednocząsteczkowej.

  Grupy badawcze profesorów: Xuefeng Guo, Chuancheng Jia i Dong Xianga z Centrum Nauk Monomolekularnych Uniwersytetu Nankai dokonują przeglądu mechanizmu fizycznego i nie tylko w jednocząsteczkowych urządzeniach optoelektronicznych. Tego rodzaju układy cechuje duża istotność, ponieważ nie tylko zapewniają nowe strategie rozwiązywania problemów związanych z miniaturyzacją i funkcjonalizacją tradycyjnych półprzewodnikowych sprzętów, ale także pomagają badać wewnętrzne właściwości cząsteczek na poziomie tych pojedynczych. Kontrolowanie własności elektrycznych jest obecnie kluczem do dalszego rozwoju elektroniki molekularnej.

  Dlatego ważne jest wyjaśnienie i zrozumienie interakcji między transportem ładunków w urządzeniach a polami zewnętrznymi, zwłaszcza światłem. W przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie: „Opto-Electronic Advances” podsumowano rezultaty optoelektroniczne związane z urządzeniami jednocząsteczkowymi, w tym przełączanie fotoizomeryzacji, fotoprzewodnictwo, wzbudzenie indukowane plazmonem, efekt fotowoltaiczny i elektroluminescencję. Ponadto opracowywane są mechanizmy jednocząsteczkowych urządzeń optoelektronicznych, w szczególności wykorzystujących procesy fotoizomeryzacji, fotowzbudzania i tunelowania wspomaganego światłem. Na koniec, w artykule tym krótko przedstawiono możliwości i wyzwania wynikające z badań i zaproponowano dalsze ścieżki rozwoju w tej dziedzinie. Publikacja ta będzie pomocna dla tych badaczy, którzy zajmują się doświadczeniami związanymi z optoelektroniką, fotoniką, elektroniką organiczną i molekularną itp., a także osób zainteresowanych postępem współczesnej fizyki i nanotechnologii.

  Źródło: https://phys.org/news/2022-06-single-molecule-optoelectronic-devices.html

  Cool? Ranking DIY
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11085 posts with rating 9401, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Helukabel