Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indukcja Amica PI6544STK - ścieżka w roli bezpiecznika - co z tym?

James596 21 Jun 2022 01:02 435 10
 • #1
  James596
  Level 22  
  Cześć.

  Ostatnim czasem nabyłem płytę indukcyjną firmy Amica w stanie "nie działa". Po podłączeniu do prądu rzeczywiście, płyta martwa. Rozebrałem urządzenie, na płycie zasilacza znalazłem spore osmolenie oraz przepalone trzy ścieżki - dwie od poszczególnych faz L1, L2 oraz trzecią ścieżkę prowadzącą od zera do jednej nóżki warystora. Ścieżki póki co dokładnie oczyściłem oraz tymczasowo z mostkowałem w miejscu przepaleń. Warystor nie wykazuje zwarcia. Po podłączeniu z mostkowanych L1 i L2 do jednej fazy (płyta zezwala na takie połączenie) płyta uruchamia się, jednak nie testowałem jeszcze grzania, ze względu na brak odpowiednich naczyń.

  Tu rodzą się trzy pytania:
  - jakie bezpieczniki dać w miejsce przewężonych oryginalnie ścieżek? Płyta czteropalnikowa, 7,2kW
  - co mogło być przyczyną uszkodzenia aż trzech ścieżek?
  - czy przy dalszych uszkodzeniach (tranzystory) płyta uruchomiłaby się dopóki nie włączę grzania, czy przepalałaby ścieżkę od razu?

  Będę wdzięczny za odpowiedzi.
 • #2
  78db78
  Level 41  
  Mógł ktoś podłączyć fazę w miejsce N. Posprawdzaj i nie dawaj żadnego bezpiecznika ma tak działać.
 • #3
  James596
  Level 22  
  Z tego co udało mi się dowiedzieć, płyta była u jednego właściciela od samego początku użytkowania aż do wystąpienia usterki, przy okablowaniu nic nie było zmieniane.
 • #4
  Telo
  Service technician RTV
  Witam

  Możliwości jest kilka może była źle podłączona ale przed Tobą dla testów czy działa, jeżeli twierdzisz ,że u właściciela była poprawnie podłączona to może było przepięcie w sieci zasilającej nie wiem może burza i coś poszło po przewodach.
  Co do tych bezpieczników to w starszych wersjach kiedyś były stosowane oprawki i bezpieczniki ale teraz z powodu cięcia kosztów masz bezpieczniki wykonywane na laminacie o określonej wartości dla prądu.
  Jeżeli chesz tam zamontować bezpieczki i oprawki to trzeba by policzyć dla max prądu.
  Zmierz elementy mocy w tych gałęźiach co miałeś uszkodzenia mostki prostownicze tranzystory igbt i ogólnie elementy diody warystory...
  Potem jak wszystko będzie ok to możesz podłączyć zasilanie dwie fazy możesz zmostkować przewód neutralny pe i testy z odpowiednimi garnkami.
 • #5
  kris8888
  Level 37  
  James596 wrote:

  - co mogło być przyczyną uszkodzenia aż trzech ścieżek?.

  Mógł się przypadkowo gdzieś upalić/przerwać/poluzować przewód N w obwodzie zasilania płyty u jej poprzedniego właściciela.
 • #7
  James596
  Level 22  
  Witam.
  Sprawdziłem płytę raz jeszcze. Dwa z czterech tranzystorów IGBT mają zwarcie pomiędzy wszystkimi nóżkami, co jednoznacznie odpowiada na przyczynę upalenia ścieżek. Spróbuję wymienić, zobaczymy jak to będzie działać.
 • #8
  Telo
  Service technician RTV
  Tak się nie naprawia płyt indukcyjnych na zasadzie:

  Spróbuję wymienić, zobaczymy jak to będzie działać.

  Jeżeli masz uszkodzone tranzystory to trzeba poszukać przyczyny tak jak pisałem wyżej , mostek prostowniczy sprawdziełeś , sterowanie tych uszkodzonych tranzystorów sprawdziłeś, kondensatory wylutowane zmierzone, sprawdzone?
 • #9
  James596
  Level 22  
  Mostek sprawdziłem, jest OK, podobnie jak pozostałe dwa tranzystory - nie wykazują zwarcia na wszystkich nóżkach. Reszty komponentów jeszcze nie sprawdzałem, ale oczywiście mam taki zamiar - dziękuję za wskazówkę. Tak czy owak, tranzystory trzeba zamówić. Pytanie tylko, czy uda się zdjąć w całości blaszki mocujące tranzystory, bo jak czytałem - nie słyną one z trwałości.
 • #10
  MPUQ100
  Level 2  
  Jaki jest wynik Twoich działań? Zdaje się, że mam ten sam problem.
 • Helpful post
  #11
  MPUQ100
  Level 2  
  W podsumowaniu tematu, u mnie w bardzo podobnej płycie miał zwarcie jeden z tranzystorów IGBT. Spowodowało przepalenie ścieżek w odwodzie filtru sieciowego, jak pisze Autor postu, ale także wywalenie bezpiecznika 32 A już za odwodem abonenckim. Po wymianie tranzystora, profilaktycznej wymianie wszystkich kondensatorów elektrolitycznych i naprawie spalonych ścieżek płyta działa bez zarzutu (wcześniej raz na jakiś czas zamierała (trzeba było rozłączyć zasilanie w rozdzielnicy) i okazjonalnie wywalała zabezpieczenia nadprądowe). Koszt części nieco ponad 30 zł.