Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Reistalacja Windows 10 z pendrive (Invalid partition table)

Avazone 21 Jun 2022 13:02 285 9
 • #1
  Avazone
  Level 4  
  Cześć,

  Postanowiłem zrobić pełnego formata i na nowo zainstalować system Windows 10 z pendriva, zrobiłem go oczywiście poprzez narzędzie ze strony Microsoftu, w biosie ustawiłem pierwszy boot z USB-HDD ale przy rozruchu wyskakuje mi komunikat "Invalid partition table" próbowałem też poprzez F12 wybrać boot manualnie a nawet i zmieniać pozycje, nic nie pomaga. Co powoduje ten komunikat?

  Dorzucam wideo z ustawieniami w biosie i rozruch: https://filmy.elektroda.pl/47_1655809314.mp4

  Ewentualnie jakbym musiał w biosie jakąś opcję zmienić?
 • #2
  kindlar
  Level 40  
  Klawisz F12 nie działa? przy starcie biosu.
 • #3
  Avazone
  Level 4  
  Działa, ale dzieje się to samo po wybraniu metody bootowania. @kindlar

  Mogę ewentualnie odpalić instalkę z pulpitu -> Mój komputer -> Pendrive -> setup.exe tylko, że to nie jest raczej czysta instalacja a jakieś odświeżenie Windowsa.

  Wyczytałem też by spróbować zmienić tryb UEFI na Legacy jeśli mam problem z "Invalid partition table" ale nie mam czegoś takiego w moim biosie.

  Dodam, że wcześniej jakoś udało mi się zainstalować Windowsa 10 tylko, już nie wiem co robiłem takiego.

  Może da się jakoś z pulpitu wymusić instalację? wtedy restart i okno instalacji, format, tworzenie partycji i instalacja.
 • #4
  Avazone
  Level 4  
  Spróbowałem dziś zrobić to z Rufusem. win10 od Basewin 21H2 64x. Dorzucam ss z opcjami jakie wybrałem w Rufusie.

  https://obrazki.elektroda.pl/8068508600_1655869887_org.png

  Teraz przy rozruchu nie ma już błędu "Invalid partition table"
  BIOS widzi mój pendrive pod F12 Hard disc+ i mogę go wybrać, da się też normalnie odpalić PC i wyczyta mi pierwszą metodę bootowania po czym prosi o kliknięcie dowolnego klawisza aby rozpocząć instalację.
  Następnie pokazuje się flaga win10 na sekundę i czarny screen z podłogą, czyli _ która miga tak jakbym miał coś wpisać.
 • #5
  kindlar
  Level 40  
  Wyjmij dysk z laptopa i sprawdź czy instalator wykryje brak dysku.
 • #6
  Mariopi
  Level 35  
  @kindlar To nie laptop tylko "blaszak" z archaiczną płytą główną GA-790FXTA-UD5 nie obsługującą UEFI (z tego co widać BIOS zaktualizowany do wersji beta - na której to Gigabyte zakończył wsparcie).

  Ogólnie szanowny kolego Autorze dobrze pokombinowałeś z tym Rufusem, bo wykonanie czystej instalacji Win10 na tym sztruclu inaczej się nie da zrobić (pobieramy obraz w postaci pliku .iso instalatora z MS, a potem przy pomocy Rufusa robimy bootowwalny pendrive instalatora Win 10 właśnie używając tych pomocnych opcji. Ja używam ustawień w Rufusie "dodaj łatkę dla starych BIOS-ów etc." zamiast "użyj MBR Rufusa". Choć dla wyjątkowo opornych pacjentów mogą być też użyte obie opcje na raz - więc ostatnią opcję Rufusa używamy jako ostateczność, a nie jako pierwszą (sprawdzone wielokrotnie przeze mnie na różnych sztruclach tego typu i pokroju).
  I tutaj dochodzimy do sedna sprawy - a mianowicie po odpaleniu instalatora faktycznie instalator rusza, flaga Win10 pojawia się na chwileczkę - a potem obraz robi się czarny z migającym (ale całkowicie nieaktywnym) znakiem zachęty - i co? I nie robimy nic tylko czekamy, czeekaaaaamy... aż w końcu łaskawie pojawi się okno powitalne instalatora. To może potrwać naprawdę ładnych 5-10 min. - więc można spokojnie sobie jakąś kawę czy herbatę zaparzyć... :)
  Aloha!
 • #7
  Avazone
  Level 4  
  Jednak trzeba było dłużej poczekać, ale znowu kolejny problem przy przygotowywaniu plików 1% wywala błąd ze screena.
  Reistalacja Windows 10 z pendrive (Invalid partition table)

  Windows w instalce mialem z basewin możliwe, że coś z instalatorem. Szukałem co to za błąd, ale nic nie znalazłem. Można jakoś pobrać sam obraz od microsoftu? I później zrobic pendrive Rufusem? Bo jak pobieram ich program to mogę zrobic pendrive lub zrobic plik iso dla płytki. A jak wspomnialem od nich pendrive ma ten błąd.
 • #8
  Mariopi
  Level 35  
  Z tego co pamiętam, to faktycznie z obrazami z basewin chyba też miałem takie niespodzianki. A co ja napisałem? Za pomocą narzędzia MS do pobierania "Pobieranie obrazu dysku systemu Windows 10 (pliku ISO)" pobierasz wersję multi-edition ISO dla innych komputerów w przyszłości i dalej już wiesz co i jak z Rufusem. ISO z MS działa, bo ostatnio ściągałem i robiłem parę instalek.
 • #9
  Avazone
  Level 4  
  Rozumiem, że nadal narzędziem to robić, tym co pobiera samo? wybieram stwórz plik iso pod dvd, i robią pendrive okazuje sie ze to win 7 professional jakis, a wybrałem win 10.

  @mariopi czy mam to multi edition od ms pobrać tylko ze szukalem juz 20 razy i wszystko sie sprowadza to tego narzędzia, nie dają juz do pobrania normalnych obrazów jak kilka alt temu.

  Najlepiej krok po kroku jakie opcje wybrać bo juz sie pogubiłem

  Spróbuje jeszcze od winiso, może od nich zadziała (nie działa, ten sam błąd z tym samym numerem)
 • #10
  Avazone
  Level 4  
  Dobra już wszystko mam, pobrałem bodajże od winiso albo basewin obraz z 2018, troche sie aktualizowało i naście restartów żeby dojść do 21H2 ale końcowo wszystko działa.