Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Luxman L-530 - Napięcie stałe na wyjściu

kondzio66 21 Jun 2022 15:29 255 8
    kondzio66
    Level 10  
    Witam
    Dostałem do naprawy wzmacniacza Luxman l-530 w którym według właściciela w głośniku pojawił się trzask a następnie zaczęła migać kontrolka "warm-up ind". Od tamtej pory wzmacniacz nie gra, a jedynie miga kontrolka o której wspominałem wyżej. Zauważyłem, że po odłączeniu jednej z końcówek mocy wzmacniacz uruchamia się poprawnie. W uszkodzonej części wzmacniacza sprawdziłem półprzewodniki pod kątem zwarć, ale ich nie stwierdziłem. Sprawdziłem również pojemność kondensatorów i wszystkie mają pojemność zgodna ze schematem. Wiem, że sprzęt był w przeszłości przez kogoś naprawiany i to przez osobę niedoświadczoną o czym świadczy stan płyty. W uszkodzonej płycie nie zgadzały mi się dwa rezystory o oznaczeniu r418 oraz r421 czyli zamiast 560ohm był 680ohm oraz zamiast 120ohm był 100ohm. Podmieniłem owe rezystory na właściwe (przelutowałem ze sprawnego kanału) , ale to nie rozwiązało problemu. Gdzie może być problem? Co jeszcze powinienem sprawdzić?
    398216 Usunięty
    Level 43  
    kondzio66 wrote:
    Gdzie może być problem?
    Problem jest w tym, że mimo braku wiedzy elektronicznej próbujesz na ślepo wymieniać to co Ci się wydaje uszkodzone.
    kondzio66 wrote:
    Co jeszcze powinienem sprawdzić?

Gdzie w najbliższej okolicy jest serwis RTV i tam zanieść sprzęt zanim zostanie doszczętnie zniszczony przez bezmyśle próby naprawy.
    Wybacz Kolego tak ostry ton, ale nikt od Kolegi nie wymaga znajomości podstaw elektroniki, natomiast bezwzględnie należy umieć oceniać swoje kompetencje i umiejętności. Jak ich brak - są inni, którzy poświęcili lata na zdobywanie wiedzy i doskonalenie swoich umiejętności.
    Pozdrawiam.
    SlawekKedra
    Level 43  
    kondzio66 wrote:

Czy w sieci znajduje się schemat tego modelu lub jegi instrukcja serwisowa, tzw service manual
    jozgo
    Level 40  
    398216 Usunięty wrote:
    Gdzie w najbliższej okolicy jest serwis RTV

Chyba tu:
    kondzio66 wrote:
    Dostałem do naprawy wzmacniacza Luxman l-530
    398216 Usunięty
    Level 43  
    jozgo wrote:
    Chyba tu:
    kondzio66 wrote:
    Dostałem do naprawy wzmacniacza Luxman l-530

No to blisko... :) A na poważnie - skoro za naprawę elektroniki bierze się osoba nie mająca o tym pojęcia* to co można polecić?
    Chyba tylko to, żeby poszukała serwisu a nie próbowała samemu.

* To można wywnioskować z podjętych przez Autora działań.
    kris8888
    Level 36  
    SlawekKedra wrote:
    kondzio66 wrote:

Czy w sieci znajduje się schemat tego modelu lub jegi instrukcja serwisowa, tzw service manual

To chyba autor już znalazł skoro podał oznaczenia rezystorów zgodne ze schematem.
    Kolejny krok to pomiar napięć i porównanie ich z napięciami podanymi w poszczególnych punktach na schemacie końcówki mocy. To zdaje się, że nie zostało nadal zrobione a to jest podstawa do jakiejkolwiek dalszej diagnozy. I to niestety rzeczywiście świadczy albo o niskiej wiedzy albo o braku doświadczenia autora.
    kondzio66 wrote:
    W uszkodzonej części wzmacniacza sprawdziłem półprzewodniki pod kątem zwarć

Wszystkie, z wylutowywaniem każdego, w "ciemno"? No to szacunek....
    SlawekKedra
    Level 43  
    kris8888 wrote:
    To chyba autor już znalazł skoro podał oznaczenia rezystorów zgodne ze schematem.

Może i znalazł ale w wątku nie zamieścił. To aktualnie bez znaczenia bo zamieścili to za niego niezależnie dwaj rozmówcy.