Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej

martyna125 22 Jun 2022 22:01 759 13
    martyna125
    Level 3  
    Cześć wszystkim!
    Wprowadziłam się do nowego bloku gdzie jest antena zbiorcza. Kupiłam dekoder na AliExpress i zabrałam się za podłączanie. Kabel antenowy podłączyłam do dekodera oraz do wejścia „SAT” w gniazdku (wydaje mi się, że poprawnie?). Niestety nie wyszukuje mi żadnych programów… zorientowałam się, że w skrzynce ze światłowodem były chyba jakieś kable antenowe. Zerknęłam tam i faktycznie, są: 4 kable a do tego dwa wejścia. Dwa kable (jeden podpisany KTV a drugi RTV) wychodzą z jednej puszki, natomiast kolejne dwa z drugiej puszki. Próbowałam je podłączyć na wszelkie możliwe sposoby ale TV jak nie było Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej [img-3] [img-4] tak nie ma… nie mam już pomysłów co robię nie tak. Czy ktoś pomoże?
    domsat
    Level 15  
    Autorko tematu - Co to jest antena zbiorcza ? Oczywiście wg Ciebie. Wg mnie jest to kablówka doprowadzona światłowodem i problem rozwiąże jej operator.
    martyna125
    Level 3  
    Nie wiem - nie znam się w temacie. Tylko tyle przekazał nam przedstawiciel dewelopera.
    tzok
    Moderator of Cars
    W skrzynce widzę coś na kształt panelu krosowniczego, czyli przewody i gniazda do których można je podłaczyć. Gniazda w skrzynce zapewne łączą się z gniazdem RTV przy telewizorze. Dla naziemnej instalacji zbiorczej z pewnością gniazdo SAT nie jest łaściwe, sygnał naziemny powinien być doprowadzony do złącza TV. Przewody w skrzynce to KTV - kablowa TV i RTV - radio i TV naziemna. Na RTV w skrzynce powinien być sygnał DVB-T2. Pytanie czy chiński dekoder obsługuje standard TV używany w EU. Skąd pomysł by takie urządzenie kupować w Chinach?!?

Ok, sprawdziłem co kupiłaś - GT Media v8X, czyli tuner satelitarny/dekoder DVB-S2. W mieszkaniu masz instalację naziemną (DVB-T) i kablową (DVB-C), ale nic nie wspominałaś o satelitarnej (DVB-S), a do pracy w takich instalacjach jest przeznaczony zakupiony przez Cibie dekoder.
    domsat
    Level 15  
    Autorko tematu - zapytaj się developera: kto jest operatorem kablówki i tam szukaj rozwiązania problemu.
    Do kol. tzok - po co coś piszesz jeśli się na tym nie znasz. Wprowadzasz autorkę w błąd.
    tzok
    Moderator of Cars
    Nie, nie wprowadzam autorki w błąd, na jednym ze zdjęć widać model tego dekodera... N30SX1-GN i to jest dekoder DVB-S, występujący pod nazwą handlową GT Media v8X.
    domsat
    Level 15  
    Typ dekodera nie ma nic do rzeczy. Sprzęt dostarcza operator kablówki i tylko jego dekoder będzie działał. Przynajmniej tak jest w moim mieście, a sądzę, że inni mają podobnie.
    martyna125
    Level 3  
    Tak wyglada informacja od dewelopera:
    Mieszkanie wyposażone zostało w jedno gniazdo RTV/SAT w salonie. W tym gnieździe jest sygnał telewizji naziemnej DVB-T oraz satelitarnej (wymaga podłączenia dekodera satelitarnego). Dodatkowo w drugim pokoju ułożono okablowanie od skrzynki teletechnicznej w przedpokoju (nie podłączone) i zamontowano gniazdo pod opcjonalne podłączenie TV.
    Strona 67 z 70

3.29.9. Instalacja internetowa i telewizja kablowa
    Instalację internetową i dla telewizji kablowej wykonano według obowiązujących przepisów. Operatorzy świadczą płatne usługi dostawy pakietu usług – internet/telefon/telewizja. Usługi świadczą poprzez światłowód, rozprowadzony po budynku i doprowadzony do mieszkania, do skrzynki teletechnicznej w przedpokoju. Dodatkowo w przedpokoju zamontowano zaślepkę pod opcjonalne gniazdo np. teletechniczne w przypadku zamawiania w/w usług.

Niestety nic więcej nie wiem…

Dodano po 2 [minuty]:

Rozumiem z tej informacji od dewelopera, że po podłączeniu dekodera satelitarnego do gniazda SAT tv powinno działać. Niestety tak nie jest i nie wiem czy kierować się do dewelopera czy to ja coś źle podłączam?
    domsat
    Level 15  
    Zobacz jak działa tv u sąsiadów.
    martyna125
    Level 3  
    Wprowadziłam się jako pierwsza, nikt tu jeszcze nie mieszka więc tym bardziej nie ogląda tv - zatem opcja sąsiadów odpada.
    tzok
    Moderator of Cars
    Być może instalacja nie jest jeszcze uruchomiona. Ten dekoder będzie pracował tylko z instalacją satelitarną.

By korzystać z kablówki potrzebny jest dekoder operatora kablówki. Z instalacji zbiorczych, czy to naziemnych, czy satelitarnych można korzystać z użyciem własnego dekodera.

Pytanie czy w skrzynce jest kabel koncentryczny opisany jako SAT? Te dwa gniazda antenowe u góry skrzynki zapewne są podłączone do gniazda obok TV. Jedno idzie do SAT, a drugie rozdziela się na TV i R. Trudno mi coś więcej powiedzieć. Widzę tam też jakiś konwerter światłowodowy - zapewne Internet i/lub kablówka.

domsat wrote:
    Sprzęt dostarcza operator kablówki i tylko jego dekoder będzie działał. Przynajmniej tak jest w moim mieście, a sądzę, że inni mają podobnie.
    Kablówka to kablówka, ale "inni" mają w blokach też instalacje zbiorcze - co najmniej naziemne, a często i SAT. Do nich można podłączać własne dekodery.
    martyna125
    Level 3  
    Właśnie po to kupiliśmy dekoder, żeby odbierać niekodowane kanały telewizji satelitarnej. No nic, dziękuje za wszystkie informacje i porady. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak skontaktować się z zarządcą budynku.
    gumisie
    Level 43  
    martyna125 wrote:
    Chyba nie pozostaje mi nic innego jak skontaktować się z zarządcą budynku.
    Słuszna decyzja. Może on będzie bardziej zorientowany.

Ps.

Masz dostęp do internetu z gniazda w ścianie?
    _kli_
    Level 39  
    martyna125 wrote:
    Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej Podłączenie dekodera do anteny zbiorczej

A ja mam pytanie związane z kablem łączącym gniazdo SAT z gniazdem dekodera Po co przewód antenowy ze złączami IEC i przejściówki F>IEC? Nie dość, że niepotrzebnie komplikuje instalację, to dodatkowo powoduje ryzyko braku połączenia na którymś złączu. Nie mówię już o zdarzających się beznadziejnej jakości gotowych przewodach z końcówkami IEC. Potrafią bardzo tłumić sygnał, co przy częstotliwościach TV-SAT jest istotne.
    Najprostsze i pewne połączenie, to dobrej jakości przewód koncentryczny ze złączami F.