Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć prawidłowo łączniki schodowe, nietypowa sytuacja.

Prezes420 22 Jun 2022 23:18 558 13
IGE-XAO
    Prezes420
    Level 4  
    Witam.
    Pomagam siostrze w nowo zakupionym domu i miałem misje zamontować kontakty, łączniki schodowe więc wziąłem się do pracy.
    Zrobiłem prawie wszystko ale zatrzymałem się na schodach i jego oświetleniem.
    Mam na dole przewód 3 żyły: brąz faza i dwa korespondencyjne (wpinam łącznik schodowy góra-L dół-N+PE
    Na piętrze mam 2 puszkę gdzie mam dwa przewody każdy po 3 żyły i przewody brązowe były spięte w kostkę ,
    wiec podłączyłem tam L1 niebieski L2 zielono-zloty.
    W trzeciej puszce miałem 4 przewody po 3 żyły. Elektrycy co robili to nie dali żadnego planu gdzie co idzie jaki kabel.
    Tam są przewody 3 brązowe spięte w kostkę 3 niebieskie i 3 żółto-zielone więc założyłem tam licznik schodowy.
    (jak na dole miałem fazę to na końcu schodowego podpinam przewód od lampy i działa ale dziś montowałem oprawki do pokoi obok i teraz jak gaszę tymi schodowymi to gaszę też światło w pokoju obok jednym i drugim i jeszcze gaśnie światło w łazience :(
    Czy ktoś mi powie jak odłączyć tą linie łazienka pokoje ??
    Jak podłączyć prawidłowo łączniki schodowe, nietypowa sytuacja. Jak podłączyć prawidłowo łączniki schodowe, nietypowa sytuacja.
  • IGE-XAO
    Brivido

Level 33  
    Bo masz pomieszane zasilania tych pomieszczeń z lampą na schodach.
  • IGE-XAO
    Prezes420
    Level 4  
    Brivido wrote:
    Bo masz pomieszane zasilania tych pomieszczeń z lampą na schodach.

Proszę mi powiedzieć jak to sprawdzić, jakoś dokładniej ;)
    Brivido

Level 33  
    Któryś brązowy ze złączki WAGO powinien być razem z tym przy łączniku.
    A najlepiej je wszystkie rozłączyć, znaleźć najpierw fazowy w nich, a później ten od lampy na schodach. Lampę wtedy podłączasz do łącznika, a wszystkie inne razem.
    W tej drugiej puszcze ma być najprawdopodobniej łącznik krzyżowy, lub na razie zmostkowane wszystkie przewody kolorami.
    Prezes420
    Level 4  
    Łącznik krzyżowy jest już zamontowany przeze mnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Brivido wrote:
    Któryś brązowy ze złączki WAGO powinien być razem z tym przy łączniku..

Jutro z rana posprawdzam i odezwę się tutaj.
    Bardzo dziękuję.
    sebek3
    Level 29  
    Pomijając kwestię połączeń, to instalacja nadaje się do reklamacji.
    Nie wolno stosować żyły ochronnej do innego celu niż ochrona, a już tym bardziej podawać na nią fazę!
    KonradGatek
    Level 27  
    Prezes420 wrote:

Właśnie się dowiedziałeś, dlaczego elektryk-złodziej-oszust chce za podłączenie łącznika lub gniazdka 12 zł, a to są tylko trzy śrubki. A to takie proste, więc samemu zrobisz na kolory.
    Prezes420 wrote:
    Pomagam siostrze w nowo zakupionym domu i miałem misje zamontować kontakty, łączniki schodowe wiec wziąłem sie do pracy.

Czy masz też misję wykonania dopuszczania instalacji do użytkowania poprzez wykonanie pomiarów i sporządzenie protokołu?
    Jakbyś chciał taniej głupi papier ze stempelkiem, to idziesz i kupujesz (o, przepraszam, zdajesz oczywiście, znowu się pomyliłem) tzw. sepa onlajna 24h, płatnego po zdaniu egzaminu (już wiem, dlaczego się znowu pomyliłem - oczywiście zdajesz), za ok. 800 zł, miernik pożyczasz na 1 dobę za 150zł. Przy okazji stajesz się "elektrykiem z uprawnieniami" i legalnie możesz pomóc siostrze i sąsiadowi.
    Jest to taniej niż zlecenie elektrykowi - złodziejowi - oszustowi, dniówki za 800 zł.
    sebek3 wrote:
    Nie wolno stosować żyły ochronnej do innego celu niż ochrona, a już tym bardziej podawać na nią fazę!

Przecież robili tacy jak opisani dwa wiersze wcześniej - taka patologia polskiego pojmowania wiedzy i rynku pracy.
    Tłumaczenie jest proste, kolory są po to:
    żeby się pięć czarnych nie pomyliło,
    prąd koloru izolacji nie rozróżnia,
    założy się termokurcze lub okręci czerwoną izolacją,
    przecież nie będzie się rozkuwało całego domu, żeby wymienić kolorek, co go i tak nie widać.
    Prezes420 wrote:
    teraz jak gaszę tymi schodowymi to gaszę też światło w pokoju obok jednym i drugim i jeszcze gaśnie światło w łazience

To jest właśnie magia elektryki domku jednorodzinnego. Bilet do oglądania klauna ze śrubokrętem kosztuje rzeczone 12 zł.

Twój temat ma dziwny tytuł, Jak podłączyć prawidłowo łączniki schodowe nietypowa sytuacja.
    Jak poprzednik powiedział - nie jest możliwe.
    Prezes420
    Level 4  
    KonradGatek wrote:
    Prezes420 wrote:

Właśnie się dowiedziałeś, dlaczego elektryk-złodziej-oszust chce za podłączenie łącznika lub gniazdka 12 zł, a to są tylko trzy śrubki. A to takie proste, więc samemu zrobisz na kolory.
    Prezes420 wrote:
    Pomagam siostrze w nowo zakupionym domu i miałem misje zamontować kontakty, łączniki schodowe wiec wziąłem sie do pracy.

Czy masz też misję wykonania dopuszczania instalacji do użytkowania poprzez wykonanie pomiarów i sporządzenie protokołu?
    Jakbyś chciał taniej głupi papier ze stempelkiem, to idziesz i kupujesz (o, przepraszam, zdajesz oczywiście, znowu się pomyliłem) tzw. sepa onlajna 24h, płatnego po zdaniu egzaminu (już wiem, dlaczego się znowu pomyliłem - oczywiście zdajesz), za ok. 800 zł, miernik pożyczasz na 1 dobę za 150zł. Przy okazji stajesz się "elektrykiem z uprawnieniami" i legalnie możesz pomóc siostrze i sąsiadowi.
    Jest to taniej niż zlecenie elektrykowi - złodziejowi - oszustowi, dniówki za 800 zł.
    sebek3 wrote:
    NIE WOLNO stosować żyły ochronnej do innego celu niż ochrona, a już tym bardziej podawać na nią fazę!

Przecież robili tacy jak opisani dwa wiersze wcześniej - taka patologia polskiego pojmowania wiedzy i rynku pracy.
    Tłumaczenie jest proste, kolory są po to:
    żeby się pięć czarnych nie pomyliło,
    prąd koloru izolacji nie rozróżnia,
    założy się termokurcze lub okręci czerwoną izolacją,
    przecież nie będzie się rozkuwało całego domu, żeby wymienić kolorek, co go i tak nie widać.
    Prezes420 wrote:
    teraz jak gaszę tymi schodowymi to gaszę też światło w pokoju obok jednym i drugim i jeszcze gaśnie światło w łazience

To jest właśnie magia elektryki domku jednorodzinnego. Bilet do oglądania klauna ze śrubokrętem kosztuje rzeczone 12 zł.

Twój temat ma dziwny tytuł, Jak podłączyć prawidłowo łączniki schodowe nietypowa sytuacja.
    Jak poprzednik powiedział - nie jest możliwe.

Chłopie nie ja robiłem tą instalację, wychodzi na to ze faktycznie nie zrobili tego zgodnie ze sztuką, ale cóż chata kupiona za tydzień się wprowadzają i trzeba to jakoś zrobić.

Dobra spójrzcie na zdjęcie :

Dodano po 1 [minuty]:

Jak kolega wspomniał trzeba podłączyć światło + fazę ??? a resztę spiąć kostkami tak ??
    KonradGatek
    Level 27  
    Prezes420 wrote:
    Chłopie nie ja robilem tą instalację, wychodzi na to ze faktycznie nie zrobili tego zgodnie ze sztuką,

Chłopie, to niech inne chłopki pomontują pstryczki i przykryją nimi swoje partactwo.
    Prezes420 wrote:
    trzeba to jakos zrobić

Aby się światło paliło i tefałpe 1 grało.
    Prezes420
    Level 4  
    KonradGatek wrote:
    Prezes420 wrote:
    Chłopie nie ja robilem tą instalację, wychodzi na to ze faktycznie nie zrobili tego zgodnie ze sztuką,

Chłopie, to niech inne chłopki pomontują pstryczki i przykryją nimi swoje partactwo.
    Prezes420 wrote:
    trzeba to jakos zrobić

Aby się światło paliło i tefałpe 1 grało.

Zbędne komentarze Panie Janusz ;)

Dodano po 9 [minuty]:

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego po wpięciu brązowego do fazy zapalają mi się wszystkie światła na górze ? Jak odłączyć pozostałe ?
    Rafael22
    Level 21  
    Na chybił trafił nie podłączaj przewodów, to nie totolotek. Jak nie wiesz jak idą przewody, to najlepiej to ustalić poprzez rozłączenie wszystkiego i sprawdzenie miernikiem z ustawieniem na pomiar ciągłości (buzer) , do tego musisz mieć dodatkowy przewód kilka metrów i druga osobę do pomocy. Poopisujesz kable i wtedy będziesz wiedział a przynajmniej powinieneś wiedzieć jak to podłączyć.
    KonradGatek
    Level 27  
    Prezes420 wrote:
    Zbędne komentarze Panie Janusz ;)

Oj, tak, januszuję 12 zł dla osoby, która się na zna i kilka lat spędziła w szkole (zawodowej, technikum) na poznawanie zawodu, zamiast iść do bidronki na kasę i zarabiać. A to przecież takie proste.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20071155#20071155
    Rozumiem, to najbezpieczniejsze i być może najszybsze rozwiązanie. A na pewno najbezpieczniejsza i najszybsza odpowiedź, jaką można udzielić. Dodatkowo trudno o podważenie i jakąkolwiek krytykę, skoro idzie o bezpieczeństwo ...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20071330#20071330
    Dobrze. Dziękuję koledze za poświęcony czas i radę z poradnika dla koła gospodyń wiejskich, skoro ciężko właśnie było zapytać o szczegóły.
    I jeszcze mu inne plusy dają:
    Kolego, powstrzymaj się z takim laickim i roszczeniowym pitoleniem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20071391#20071391
    Brivido

Level 33  
    Jakie wszystkie na górze? Te co mają się zapalać gdy wciśniesz te przełączniki czy światłą w innych pomieszczeniach?
    Prezes420
    Level 4  
    W innych pomieszczeniach, ale zostawiłem tą sprawę elektrykowi. Nie chcę żeby coś się stało.