Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KF/UKF-pytania egzaminacyjne na licencję/DjVu-link/

jozefg 09 Lis 2008 17:40 134580 178
    Netfog
    Poziom 15  
    Witam! Od pewnego czasu interesowałem się elektroniką (juz dość długo) ostatnio jednak chwyciłem radiowego bakcyla i postanowiłem wstąpić do PZK i uruchomić sie na pasmie. Mam wiec kilka pytań do kolegów posiadających juz jakieś doświadczenie w temacie.

1. Czy aby wstapić do PZK musze zapisać sie najpierw do klubu?
    Mieszkam w Cieszynie i nie słyszałem żeby działał w mojej okolicy jakiś klub krótkofalowców. Może któryś z kolegów mieszka w pobliżu i posiada jakies informacje na ten temat.

2. W styczniu myślę o egzaminie i mam takie pytanie: jak się przygotować, książki, czasopisma. Dodam tylko, że służyłem pewien czas jako radiooperator więc totalnym laikiem nie jestem. Nie wiem tylko czego mogę sie spodziewac na egzaminie i jak taki egzamin wygląda.

Pozdrawiam

Moderowany przez c2h5oh:

Proponuję czytać, szukać i nie łamać 14 i 16 punktu regulaminu.
    Scaliłem z tematem podwieszonym, w którym są odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

Klima
    Poziom 30  
    Netfog napisał:

1. Czy aby wstapić do PZK musze zapisać sie najpierw do klubu?
    Mieszkam w Cieszynie i nie słyszałem żeby działał w mojej okolicy jakiś klub krótkofalowców. Może któryś z kolegów mieszka w pobliżu i posiada jakies informacje na ten temat.

Nie musisz należeć do PZK. Do klubu możesz chodzić i bez bycia członkiem PZK. Tak naprawdę członkostwo nie jest ci na początku drogi do niczego potrzebne. Jak będziesz miał licencję, to wtedy się zastanowisz, czy warto należeć.
    Netfog napisał:

2. W styczniu myślę o egzaminie i mam takie pytanie: jak się przygotować, książki, czasopisma. Dodam tylko, że służyłem pewien czas jako radiooperator więc totalnym laikiem nie jestem. Nie wiem tylko czego mogę sie spodziewac na egzaminie i jak taki egzamin wygląda.

Tu masz wszystko, łącznie z odpowiedziami:
    http://www.bip.uke.gov.pl/bipurtip/index.jsp?...e=text&place=Text01&news_id=20&news_cat_id=23
    Netfog
    Poziom 15  
    Cytat:
    Nie musisz należeć do PZK. Do klubu możesz chodzić i bez bycia członkiem PZK. Tak naprawdę członkostwo nie jest ci na początku drogi do niczego potrzebne.

Czyli mogę rozpocząc bezposrednio od zdobycia licencji a potem dopiero do PZK wstapic? Myślałem, że aby ubiegać licencje muszę należeć do PZK...
    Klima
    Poziom 30  
    Netfog napisał:
    Cytat:
    Nie musisz należeć do PZK. Do klubu możesz chodzić i bez bycia członkiem PZK. Tak naprawdę członkostwo nie jest ci na początku drogi do niczego potrzebne.

Czyli mogę rozpocząc bezposrednio od zdobycia licencji a potem dopiero do PZK wstapic? Myślałem, że aby ubiegać licencje muszę należeć do PZK...

Nie, nie musisz należeć do PZK, nawet jeśli już będziesz miał licencję, nie mówiąc już o jej zdobywaniu.
    teque
    Poziom 1  
    Cześć!

6 grudnia będę zdawał egzamin na UKF we Wrocławiu (SP6PR), będzie więc jeszcze na starych zasadach. W związku ze zmianami nasuneło mi sie pytanko. Jaka opłata teraz będzie obowiązywała? 50+25zł wg nowych zasad, czy 40+20zł według starych. Wydanie pozwolenia i znaku będzie już chyba po wejściu w życie rozporządzenia, czyli po 22 grudnia.

pozdrawiam
    Netfog
    Poziom 15  
    Witam kolegów w nowym roku.
    Mam takie małe pytanie: czy wybiera się ktoś 14.02 do Siemianowic Śl. na egzamin?
    bellc
    Poziom 10  
    Czy przystępując do egzaminu na kat.A należy wpłacić 50 zł przed terminem egzaminu ?
    A 25 zł za wydanie świadectwa po pomyślnym zdaniu. (gdzie to wpłacić ???)

Jak to jest z opłatami. Proszę o pomoc.
    c2h5oh
    Moderator
    Code:

ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY 1)

z dnia 5 grudnia 2008 r.

w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej

(Dz. U. Nr 223, poz. 1472 z dnia 18 grudnia 2008 r.)

Na podstawie art. 148 ust. 4 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa, zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym, stanowiącym dokument uzupełniający Konstytucję i Konwencję Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, sporządzone w Genewie dnia 22 grudnia 1992 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 10, poz. 111 i 112), a także z zaleceniem T/R 61-01 Europejskiej Konferencji Administracji Pocztowych i Telekomunikacyjnych, zwanej dalej "CEPT":

1) rodzaje pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na używanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, zwanych dalej "pozwoleniami";

2) wymagania niezbędne do uzyskania pozwoleń;

3) okresy ważności pozwoleń.

§ 2.

Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

1) radiostacja amatorska - urządzenie radiowe nadawcze lub nadawczo-odbiorcze wraz z systemem antenowym używane w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej;

2) radiostacja amatorska bezobsługowa - automatyczną radiostację amatorską;

3) świadectwo - odpowiedniej klasy świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290);

4) świadectwo równoważne - świadectwo zgodne z zaleceniem CEPT T/R 61-02 (HAREC) wydane przez uprawniony do tego organ zagraniczny.

§ 3.

Ustala się następujące rodzaje pozwoleń:

1) pozwolenie kategorii 1 - uprawniające do używania radiostacji amatorskich pracujących:

a) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 150 W,

b) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 500 W

- we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) pozwolenie kategorii 3 - uprawniające do używania radiostacji amatorskich pracujących z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 50 W w zakresach częstotliwości 1.810-2.000 kHz, 3.500-3.800 kHz, 21.000-21.450 kHz, 28.000-29.700 kHz, 144-146 MHz, 430-440 MHz i 10-10,5 GHz przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) pozwolenie kategorii 5 - uprawniające do używania radiostacji amatorskich bezobsługowych pracujących:

a) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 50 W dla częstotliwości poniżej 30 MHz,

b) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 10 W dla częstotliwości powyżej 30 MHz

- we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

4) pozwolenie tymczasowe - uprawniające do używania radiostacji amatorskich pracujących we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wydawane w celu przeprowadzenia eksperymentu technicznego, udziału w zawodach lub konkursach międzynarodowych, przy czym maksymalna moc wyjściowa nadajnika określana jest każdorazowo w pozwoleniu i nie może przekroczyć 1.500 W.

§ 4.

1. Pozwolenie kategorii 1, o którym mowa w § 3 pkt 1 lit. a, wydaje się osobie fizycznej, która posiada:

1) świadectwo klasy A lub B operatora urządzeń radiowych lub świadectwo równoważne albo

2) pozwolenie wydane przez właściwy do tego organ zagraniczny nadające jej co najmniej uprawnienia określone w § 3 pkt 1 lit. a - jeżeli osoba ubiegająca się o pozwolenie jest obywatelem państwa niebędącego członkiem CEPT.

2. Pozwolenie kategorii 1, o którym mowa w § 3 pkt 1 lit. b, wydaje się osobie fizycznej, która posiada pozwolenie w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej co najmniej od 10 lat oraz posiada:

1) świadectwo klasy A lub B operatora urządzeń radiowych lub świadectwo równoważne albo

2) pozwolenie wydane przez właściwy do tego organ zagraniczny, nadające jej co najmniej uprawnienia określone w § 3 pkt 1 lit. b - jeżeli osoba ubiegająca się o pozwolenie jest obywatelem państwa niebędącego członkiem CEPT.

§ 5.

Pozwolenie kategorii 3 wydaje się osobie fizycznej, która posiada świadectwo klasy C lub D operatora urządzeń radiowych.

§ 6.

Pozwolenie kategorii 5 wydaje się osobie fizycznej, która:

1) posiada pozwolenie kategorii 1 lub 2, przy czym posiadanie pozwolenia kategorii 2 upoważnia do ubiegania się o pozwolenie uprawniające do używania radiostacji amatorskiej bezobsługowej wyłącznie w zakresach częstotliwości powyżej 30 MHz;

2) ukończyła 18 lat.

§ 7.

Pozwolenie tymczasowe wydaje się osobie fizycznej, która posiada pozwolenie, o którym mowa w § 3 pkt 1 lit. b, i dołączy do wniosku o wydanie pozwolenia sporządzoną na piśmie informację o czasie, miejscu i sposobie wykorzystania radiostacji amatorskiej.

§ 8.

1. Pozwolenie kategorii 1 lub 5 wydaje się osobie prawnej, w tym terenowej jednostce organizacyjnej stowarzyszenia, a także stowarzyszeniu zwykłemu w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855, z 2003 r. Nr 96, poz. 874, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 oraz z 2007 r. Nr 112, poz. 766), która przedłoży pisemną zgodę właściciela lub zarządcy budynku lub innego obiektu, w którym ma być zainstalowana radiostacja amatorska, oraz zgodę osób odpowiedzialnych za pracę radiostacji:

1) dla pozwolenia kategorii 1 - zgodę trzech osób posiadających pozwolenia kategorii 1;

2) dla pozwolenia kategorii 5 - zgodę osoby posiadającej pozwolenie kategorii 1 lub 2.

2. Do wniosku o wydanie pozwolenia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć pisemną zgodę jednej z osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1, na pełnienie funkcji kierownika radiostacji.

3. Pozwolenie tymczasowe wydaje się osobie prawnej, w tym terenowej jednostce organizacyjnej stowarzyszenia, a także stowarzyszeniu zwykłemu, określonemu w ust. 1, które posiada pozwolenie kategorii 1, o którym mowa w § 3 pkt 1 lit. b, oraz dołączy do wniosku o wydanie pozwolenia sporządzoną na piśmie informację o czasie, miejscu oraz sposobie wykorzystania radiostacji amatorskiej.

§ 9.

Pozwolenia wydaje się:

1) na okres 10 lat - w przypadku pozwoleń kategorii 1 i 3, z zastrzeżeniem pkt 2;

2) na okres 5 lat - w przypadku pozwoleń kategorii 5 oraz pozwoleń kategorii 1 dla osób prawnych, oraz pozwoleń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2;

3) na okres nieprzekraczający 12 miesięcy - w przypadku pozwolenia tymczasowego.

§ 10.

Uzyskanie pozwolenia przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, wymaga uprzedniego wyrażenia pisemnej zgody przez jej przedstawiciela ustawowego.

§ 11.

1. Pozwolenia upoważniające do używania urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wydane na czas określony przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane.

2. Uprawnienia wynikające z tych pozwoleń mogą być realizowane na warunkach w nich określonych.

§ 12.

Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia, przy czym osobom, które złożyły wnioski o wydanie pozwoleń kategorii 2 albo 4 określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w § 13, wydaje się odpowiednio pozwolenia kategorii 1 albo 3 określone w niniejszym rozporządzeniu.

§ 13.

Traci moc rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej (Dz. U. Nr 168, poz. 1408).

§ 14.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - łączność, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 216, poz. 1594).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 267, poz. 2258, z 2006 r. Nr 12, poz. 66, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1217, Nr 220, poz. 1600, Nr 235, poz. 1700 i Nr 249, poz. 1834, z 2007 r. Nr 23, poz. 137, Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 556 oraz z 2008 r. Nr 17, poz. 101.

Stan na dzień 28.01.2009 r.
    Źródło: http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ews_cat_id=154&news_id=781&layout=3&page=text
    Netfog
    Poziom 15  
    Witam! Mam do kolegów pytanie: wybieram się na egzamin 14.02 w Siemianowicach Śl. i tu pojawia się problem. Dostanie się do Katowic jest bardzo proste - ale jak dostać sie do UKE? Może mi ktoś zaproponować jakiś dojazd (tramwaj, autobus) mapę kupiłem i na siłę dotrę ale wolał bym dojechać niż dojść :) W Katowicach znam dworzec PKP i PKS, no może jeszcze spodek ale na tym się moja znajomość miasta kończy.

Pozdrawiam
    Garfield
    Poziom 12  
    Witam do kolegów którzy zdawali już egzamin ile można zrobić maxymalnie błędów na danej kategori żeby zaliczyć kategorie?
    Klima
    Poziom 30  
    Garfield napisał:
    Witam do kolegów którzy zdawali już egzamin ile można zrobić maxymalnie błędów na danej kategori żeby zaliczyć kategorie?

Daj spokój, pytania jawne, prawidłowe odpowiedzi jawne. Miej szacunek dla samego siebie. Jak zrobisz 2 błędy to chyba jeszcze zaliczasz, ale nie pamiętam.
    Netfog
    Poziom 15  
    Mamy cztery działy po pięć pytań, w każdym z nich musisz zaliczyć 60% czyli wystarczy jak odpowiesz na 3 i zdałeś. Sam jestem mile zaskoczony egzaminem ale słyszałem od pana prowadzącego, że są już jakieś plany zmian. Powiedzmy sobie szczerze, że obecny poziom wymagań jest bardzo niski.
    east40
    Poziom 10  
    Witam.
    Jestem kompletnym laikiem w temacie krótkofalarstwa.
    Ze względu na swoje hobby -żeglarstwo, z praktycznych względów ( czartery jachtów z radionadajnikiem ) muszę zrobić sobie kurs VHF+DSC. Mam w związku z tym pytanie. Jakim uprawnieniom opisywanych przez Was tu na forum odpowiada świadectwo radiooperatora krótkiego zasięgu SRC , jakie uzyskuje się po zdaniu egzaminu RYA ?.
    W zamieszczonych przez Was informacji wynika ,że uprawnienia i licencje wydawane przez Polskie władze (UKE) ważne są przez określony czas.
    RYA ( Royal Yachting Associacion ) wydaje uprawnienia SRC bezterminowo .
    cyt . PO UKOŃCZENIU KURSU UZYSKUJE SIĘ UPRAWNIENIA DO BEZTERMINOWEJ OBSŁUGI URZĄDZEŃ JACHTOWYCH PRACUJĄCYCH W SYSTEMIE VHF I GMDSS W ŻEGLUDZE PEŁNOMORSKIEJ !
    http://www.gmdss.pl/_cpd,pl/3,6/kurs_src_vhf.html
    Tak więc jak jest z tymi terminami ważności ?
    Klima
    Poziom 30  
    east40 napisał:
    Tak więc jak jest z tymi terminami ważności ?

Mylisz pozwolenie radiowe z uprawnieniami operatora.
    Klima
    Poziom 30  
    polkos napisał:
    Tu jest fajna stronka dla osób chcących dowiedzieć się czegoś na początek jak i rozwiązać wirtualnie test egzaminacyjny.
    http://www.egzaminkf.pl/
    To to ja rozumiem. Tak trzymać!
    Łukasz39
    Poziom 13  
    Witam :)

Chciałbym przystąpić do egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, kategorii C który odbędzie się w Zielonej Górze.
    Na stronie UKE wyczytałem, że wnioski trzeba składać w terminie do 14 dni, a termin ten upłyną.
    Do egzaminu został tydzień czy mogę się nadal ubiegać oto aby załapać sie na egzamin i gdzie ew. zanieść wniosek i jak wygląda sprawa z opłatami ? Proszę o pomoc

Pozdrawiam
    Garfield
    Poziom 12  
    Raczej jest juz za póżno do egzaminu zostało tylko 6 dni i możesz sie już nie załapać a opłaty wysyłasz do Warszawy.
    Relike
    Poziom 12  
    Witam.
    Ja też się spóźniłem. Dzwoniłem do pana Ambroziaka i powiedział, "niestety trzeba wysłać min. 14 dni przed planowanym egzaminem"
    Teraz już pamiętam więc napewno się nie spóźnię.
    jakintos
    Poziom 13  
    Witam.

Pozwolę sobie odświeżyć temat, mam kilka pytań, proszę o wyrrozumiałość.

Przeczytałem w miarę możliwości cały temat, możliwe że coś przeoczyłem, nie zrozumiałem różnicy na egzamin licencji A i C oprócz dolnej granicy wieku trzeba coś jeszcze spełniać?
    Pytania testowe są takie same na A i C, czy oprócz egzaminu teoretycznego jest jakiś praktyczny np. obsługa radiostacji, czy znajomość morsa?
    Czy licencja krótkofalowca jest wypisywana tylko w języku polskim, czy jest tam jezyk angielski?

Jeśli chodzi o pozwolenie radiowca, to trzeba je uzyskać gdy radiostacji używa się mobilnie? Znalazłem jedynie że trzeba ją uzyskać gdy się używa w obiektach.

Gdy się używa radiostacji w krajach UE, czy trzeba mieć jakąś dodatkową licencje lub pozwolenie międzynarodowe.
    Dokładniej chodzi mi o Grecję, czy będe mógł jej używać mobilnie i na stałe, podobno jest to możliwe przez okres pół roku.
    Mam nadzieję że za pomocą polskiej licencji będe mógł uzyskać stosowne zezwolenia.

Proszę, gdzie mogę znależć czy w styczniu 2010 będą prowadzone egzaminy na licencję np. we Wrocławiu lub w woj. Zachodnopomorskim?
    hubert00
    Poziom 2  
    Witam,

Widzę, że czasami są mylone świadectwa operatora, a pozwolenia radiowe.

Egzamin zdaje się na świadectwo operatora i podział głównie jest na A - uprawniające do obsługi urządzeń radiowych pracujących we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i C - operatora urządzeń radiowych - uprawniające do obsługi urządzeń radiowych pracujących w zakresach częstotliwości 1810-2000 kHz, 3500-3800 kHz, 21000-21450 kHz, 28000-29700 kHz, 144-146 MHz 430-440 MHz i 10-10,5 GHz, przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    Pozwolenia są już na kategorie podzielone w zależności od mocy, wieku i częstotliwości. I można otrzymać swoje QSL.

Co do CB to homologacja i w polsce sie ma spokój co do innych krajów nie wiem jak z pozwoleniami. Zresztą tam się pracuje na innym zakresie 5 i nie wszystkie radyjka to obsługują.

A tak od siebie zdawałem egzamin i osoby po szkole elektronicznej nie mają najmniejszego problemu ze zdaniem no chyba, że przejadą się na Groszkowskim :) lub w którym roku wstąpiła Polska do CEPT itd.

Pozdrawiam i do usłyszenia.
    valuss
    Poziom 16  
    Dołącze się do pytania powyżej, Czy znane są już terminy egzaminów w 2010 roku ?
    ginger78
    Poziom 21  
    Ja mam jeszcze jedno pytanie: gdzie można znaleźć materiały do nauki na egzaminy?
    Klima
    Poziom 30  
    Głównie w internecie. Bierzesz arkusz pytań i szukasz odpowiedzi do kolejnych. Działa w przypadku pytań prawno-organizacyjno-datowo-nazwiskowych. A jeśli chodzi o te bardziej techniczne, to obawiam się, że jeśli chcesz się tego naprawdę nauczyć, to kilka podręczników do technikum / na studia. Dobre są też książki z fizyki.
    ginger78
    Poziom 21  
    Rzecz w tym, że na techniczne pytania w większości znam odpowiedzi bez zaglądania do książek. Sprawa trochę się komplikuje przy prawno-organizacyjno-datowo-nazwiskowych.
    ginger78
    Poziom 21  
    Wielkie dzięki. Najbliższy egzamin w Białymstoku będzie w maju czyli jeszcze dużo czasu.
    Ile błędów można maksymalnie popełnić by zdać egzamin? Za każdym razem jak robię test to wychodzi, że zdałem pomimo 6 czy 8 błędów (na 20 pytań).