Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KF/UKF-pytania egzaminacyjne na licencję/DjVu-link/

jozefg 02 Sty 2010 19:21 134466 178
    Garfield
    Poziom 12  
    ginger78 napisał:
    Ile błędów można maksymalnie popełnić by zdać egzamin? Za każdym razem jak robię test to wychodzi, że zdałem pomimo 6 czy 8 błędów (na 20 pytań).

Masz 4 kategorie po 5 pytań z każdej kategorii możesz zrobić tylko 1 błąd w danej kategorii żeby zaliczyć egzamin czyli na 4 pytania z danej kategorii musisz odpowiedzieć poprawnie żeby zaliczyć egzamin.
    gadzet
    Poziom 10  
    Witam wszystkich zainteresowanych tym tematem..
    Żeby nie było niejasności ...aby zdać egzamin należy odpowiedzieć poprawnie na 60% pytań czyli 11 odpowiedzi musi być poprawnych i nie ma obowiązkowego egzaminu z CW (Morse'a) osobiście usłyszałem to od przemiłej Pani na ul. Kościuszki 1/3 w Łodzi.. a Tak na marginesie.. swoja drogą to dawno przepisy nie były tak przyjazne i mam nadzieje, ze to sie szybko nie zmieni ,chociaż krążą opinie ze z tego tytułu (brak znajomości telegrafii ) spowoduje to, że na pasmach amatorskich będzie taki sam syf ja na 27 Mhz to opinie niektórych kolegów ,a tak nawiasem.. wybiera sie ktoś w marcu do Łodzi??bo ja tak. pozdrawiam serdecznie;)
    ginger78
    Poziom 21  
    Według mnie, są to opinie kolegów, którzy dość sceptycznie podchodzą do nowych krótkofalowców.

Ad. tematu, 11 punktów to w odniesieniu do całości ale egzamin jest podzielony na kategorie. Czy nie jest tak, że z każdej kategorii trzeba zaliczyć min. 60%?
    gadzet
    Poziom 10  
    Hmm.. skoro nawet byłoby to 60% z każdej kategorii czyli co najmniej na 3 pytania musielibyśmy odpowiedzieć prawidłowo.. stad rachunek jest prosty 3(pyt)x4(kateg)=12 prawidłowych odpowiedzi..tak czy siak ja do egzaminu jestem gotowy w marcu w Łodzi.. teraz tylko mysle o radiu ft-817 lub ft-857 .Jezeli któryś z kolegów by mógł tylko powiedzieć czy rzeczywiście róznica w odbiorniku jest bardzo duża..
    azala
    Poziom 16  
    Witam.
    W 1992 roku otrzymałem świadectwo radiooperatora klasy B w służbie amatorskiej
    z datą ważności do 1997 roku, jednocześnie otrzymałem zezwolenie na używanie radiostacji amatorskiej ze znakiem SP9WAZ z ważnością do 1999 roku.

... Minęły lata, trochę przerwy na eterze... A zapał do radia nie wygasł co teraz zrobić aby odświeżyć licencję i rozszerzyć na KF?

Wdzięczny będę za jakąkolwiek pomoc, linki itp.

azala(malpa)wp.pl
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Proponuje wykonać telefon do UKE. Będziesz miał info z pierwszej ręki.
    Michał
    wiecejszatana
    Poziom 11  
    05 marca do 21 maja 2010r. w klubie SP6PRT będzie odbywał się
    kurs przygotowujący do egzaminu na świadectwo operatora
    urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacji amatorskiej.

Zajęcia odbywać się będą w każdy piątek w godz. od 17.00 do
    19.00. Zgłoszenia via bolkon(m)interia.pl do Bolka SP6CCI lub na
    miejscu w klubie SP6PRT przy ul. Pretficza 14-16 we Wrocławiu ( w
    każdy piątek od 17.00 do 19.00).
    Egzamin w Dolnośląskim OT PZK zaplanowany jest na 29 maja 2010r.

Kurs jest prowadzony nieodpłatnie!

http://www.ot01.pzk.org.pl/
    http://www.sp6prt.pl/
    kuran17
    Poziom 19  
    witam mam pytanie czy jak mam 12lat to moge sobie wyrobic licencje a jezeli moge to na jakie pasmo dziękuje za pomoc

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

c2h5oh
    Moderator
    kuran17 napisał:
    ...czy jak mam 12lat to moge sobie wyrobic licencje a jezeli moge to na jakie pasmo dziękuje za pomoc

Gdybyś zadał sobie minimum trudu to odpowiedź byś sam znalazł.
    Na stronie UKE są zamieszczone informacje dotyczące zasad uzyskania świadectwa operatora:
    http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lea...ws_cat_id=366&news_id=3994&layout=9&page=text
    Są też linki do szczegółowych przepisów:
    http://www.uke.gov.pl/_gAllery/13/99/13996/rozporz_MI_2008_Nr206_poz1290_swiadectwa.pdf
    Gdybyś je raczył przeczytać to byś się dowiedział, że:
    - Osoba ubiegająca się o świadectwo operatora klasy A musi mieć ukończone 15 lat.
    - Osoba ubiegająca się o świadectwo operatora klasy C musi mieć ukończone 10 lat.
    Na przystąpienie do egzaminu osoby która nie ukończyła 18 lat wymagana jest pisemna zgoda rodziców lub prawnych opiekunów.

Jakie pasma i emisje są dostępne dla posiadaczy poszczególnych uprawnień doczytaj sobie sam. Są w linkach które podałem wcześniej.
    Oczywiście po otrzymaniu świadectwa operatora musisz zwrócić się o wydanie stosownego pozwolenia radiowego (czyli tak zwanej "licencji").
    kuran17
    Poziom 19  
    Dziekuję bardzo za pomoc
    PS. Przeczytałem to co w linkach i dziękuje ponownie
    kuran17
    Poziom 19  
    I Jeszcze pytanie jak wygląda wzór załacznika ze zgodą rodziców bo szukałem ale nie znalazłem dziekuję za pomoc pozdrawiam
    kuran17
    Poziom 19  
    Jedno pytanie jeszcze czy egzamin jest trudny?
    Klima
    Poziom 30  
    kuran17 napisał:
    Jedno pytanie jeszcze czy egzamin jest trudny?

Czy egzamin, z którego wszystkie pytania znasz przed przystąpieniem do egzaminu, może być trudny?
    mkpl
    Poziom 37  
    Dodam bo nie ma a sam się dziś na tym przejechałem....

Od tego roku na egzaminie jest dodatkowa obowiązkowa część praktyczna.
    Wymagane jest na niej:
    - znajomość kodu Q
    - literowanie międzynarodowe
    - raportowanie
    - przeprowadzenie łączności z komisją (słownie).
    tiqi
    Poziom 10  
    Teraz Ciebie zrozumiałem Panie c2h5oh bo jak widać po tym temacie,wszystko człowiek miał pod ręką. Ja też skorzystałem więc dzięki za fajny temat. /73

Dodano po 2 [minuty]:

mkpl napisał:
    - przeprowadzenie łączności z komisją (słownie).
    Dlatego w innych postach zapytałem o co chodzi z tą łącznością podczas egzaminów.
    W opisach UKE wyglądało to tak jak by znajdował się tam fizycznie jakiś transceiver itp. a tu taki trik.
    mkpl
    Poziom 37  
    Trochę się moja wiadomość rozjechała (czemu nie wiem).

Startuj od razu na kat A. Szkoda czasu na kat C. Różnica jest niewielka jeśli chodzi o zakres wiedzy a szkoda się ograniczać.

Warto wszystko pośpieszyć bo papiery muszą być wysłane 2 tyg przed egzaminem (wysyłasz do głównej siedziby UKE). Na wydanie świadectwa czeka się około 5 tyg. Później na podstawie świadectwa wypełniasz wniosek o pozwolenie radiowe gdzie wybierasz znak i moc (500W) i wysyłasz do delegatury UKE pod, którą podlegasz. Listę wolnych znaków (aktywnych licencji) masz na stronie UKE w pliku excela.

Na pozwolenie radiowe też się trochę czeka... Ja czekam już 3 tyg... a radio stoi i kusi...
    mkpl
    Poziom 37  
    Kto by miał czekać? UKE? oni mają ważniejsze sprawy do załatwiania niż polowanie na piratów (od czasu do czasu odwalą jakaś akcję pokazową i tyle).

Jeśli chodzi o nadawanie bez licencji tak przyznaje zdarzyło mi się raz czy dwa poprosić o raport jako UNLIS by sprawdzić skonstruowaną antenę.
    W innych przypadkach nie odzywam się tylko słucham. Słuchać lubię i przy okazję pozdrawiam grupę obsiadująca wieczorami SR9P na koskowej górce.
    Sam osobiście się nie odzywam bo nie mam znaku a z bezznakowcami nikt nie chce robić QSO. Poza tym kojarzą się z tymi, którzy jak dorwą radio to paskudzą na przemienniku i go blokują...

Osobiście zastanowiła mnie teraz jedna kwestia. Znak wywoławczy nie jest dla operatora a jest unikalną nazwą stacji amatorskiej. Tak było przynajmniej na egzaminie. Więc teraz pytanie. Czy ja jako posiadacz świadectwa amatorskiego z swoim znakiem (bez w sumie też) nadając z innego QTH gościnnie u jakiegoś kolegi muszę się znakiem jego stacji czy swoim?
    ORMO_PL
    Poziom 19  
    Witam,

uczę się właśnie do egzaminu, jednak zaciekawiłem się wzmianką o części praktycznej.

O ile pytania z bazy są dla mnie w pełni zrozumiałe, o tyle nie bardzo wiem czego mam się spodziewać na części praktycznej.

UKE wprowadziło ten egzamin w tym roku

Czy ktoś zdawał egzamin w tym roku? Jak to wygląda?
    mkpl
    Poziom 37  
    Ja to zdawałem 2 miesiące temu a dosłownie przed chwilą dostałem pozwolenie radiowe z znakiem :D

Jak się tego uczyć? Kurcze prosto... tyle na youtube jest filmów krótkofalowców jak robią DX jak działają przemienniki itp. Wystarczy posłuchać.

Tak poza tym wszystkim wydaje się, formalna droga do egzaminu powinna wieść przez klub krótkofalarski lub znajomego krótkofalowca przy którym można się osłuchać.
    Świr
    Poziom 34  
    mkpl napisał:
    formalna droga do egzaminu powinna wieść przez klub krótkofalarski lub znajomego krótkofalowca przy którym można się osłuchać.

Dokładnie tak powinno być.
    Ja się tym zaraziłem od znajomego jeszcze za czasów technikum. Człowiek miał wtedy czas na różne zajęcia ;P Chodziłem, słuchałem, przy okazji ćwiczyłem CW, później egzamin, znak... A i tak teraz w większości tylko słucham co się dzieje w eterze.
    ORMO_PL
    Poziom 19  
    Czytałem o symulowanym nawiązywaniu łączności, literowaniu imienia, i składaniu raportów.
    Nie zapytaja przecież o znajomość telegrafii...

Jak najszybciej nauczyć się kodów Q ?
    Hyper44
    Poziom 15  
    ORMO_PL napisał:
    Najszybciej to chyba słuchając łączności, ale tylko tych najpopularniejszych, jak np. QTH, QRZ, QRP, QRM. Większość musisz wykuć, ale zupełnie wystarczą te na czerwono ze strony: http://sp3kve.w.interiowo.pl/hamradio/page4d.htm
    tiqi
    Poziom 10  
    ORMO_PL napisał:

Tak jak wszystkiego innego. Wydrukować w jak największym formacie i rozwiesić po mieszkaniu w jak największej możliwej liczbie. Może to wyda się trochę śmieszne lecz uczę się w taki sposób wszystkiego zwłaszcza języków obcych. W ten sposób człowiek zapamiętuje mimo woli np. porannej gdy nic się nie chce. Stoisz w łazience, golisz się a na szafce masz naklejone np. 5 wyrazów obcych (w tym przypadku 5 kodów)! Chcą nie chcąc przeczytasz. To samo w kuchni. Nastawiasz czajnik na kawę a na okapie wiszą dwa kody! Otwierasz lodówkę a na niej dwa kody i tak dalej! Wygląda to śmiesznie ale wierz mi, nie znalazł się nikt przez ponad 20lat kto by się z tego śmiał! Nawet znaleźli się tacy co zaczęli to naśladować i bardzo sobie chwalą! Wsiadasz do auta a na kokpicie naklejone kilka kodów. Co jakiś czas zmienisz karteczki ale nie wyrzucasz starych bo za trzy, cztery tygodnie do nich wrócisz. W czasie np. roku nauczysz się wszystkiego tak że naprawdę nie zapomnisz. Kodów w ten sposób uczyłem się między 1989 a 1992 rokiem. Dzisiaj sobie przypomniałem czytając kilka razy i nie ma z tym najmniejszego problemu. To samo z wyrazami z języków obcych.
    mkpl
    Poziom 37  
    Kody Q same do głowy wchodzą ucząc się z oficjalnych pytań na stronie UKE. Jednak najlepiej się jest uczyć z kimś wtedy to łatwo wchodzi ;).

Na egzaminie jest karteczka z zadaniem gdzie można sobie bazgrać. Polecam pierw przeczytać kilka razy i pisać wszystko co się przypomni włącznie z literowaniem Imienia i Miejscowości w literowaniu międzynarodowym (tak jest w Siemianowicach). Jak się ma wszystko rozpisane trudno o pomyłkę.
    ORMO_PL
    Poziom 19  
    Panowie - jestem po dzisiejszej sesji.

Część teoretyczna - wiadomo, pytania są dostępne, nic tylko posiedzieć i poćwiczyć. 5 pytań w każdym przedmiocie, maksymalnie 2 błędy.

Po sprawdzeniu części teoretycznej zostaliśmy poproszeni na część praktyczną.
    Sympatyczny pan z komisji poprosił mnie najpierw o przeliterowanie podanego znaku w alfabecie międzynarodowym i polskim. Następnie poprosił o omówienie procesu nawiązywania łączności. Opowiedziałem o wywołaniu ogólnym, o procedurze wywoływania i raportowaniu. Następnie zostałem zapytany o zakłócenia od innych stacji w kodzie Q... i to wszystko.
    Cały egzamin przebiegł w bardzo pozytywnej atmosferze, wszyscy zdający - bardzo sympatyczni, służący pomocą, i dobrym słowem
    Wszystkim zainteresowanym - szczerze polecam.

Pozdrawiam!