Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KF/UKF-pytania egzaminacyjne na licencję/DjVu-link/

06 Kwi 2003 20:30 134454 178
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ponieważ KF i UKF nie jest już na ELEKTRODZIE "bezdomny" , zeskanowałem zestaw pytań egzaminacyjnych dla zdających na licencję krótkofalowca I i II kat. Mam nadzieję że skorzystają z tego materiału wszyscy zainteresowani zdobyciem uprawnień , dotychczasowi użytkownicy CB-radia oraz "piraci" nadający dotychczas nielegalnie.
    -SP4BID
    --------------------------------------------------------------------------------
    plugin djvu do odczytu i SOLO3.1 do zapisu w DjVu można pobrać:

:arrow: SOLO3.1
    :arrow: DjVu Web Browser Plugin

-----------------------------------------------------------------------------------
    :arrow: URTiP (dawny PAR): http://www.urtip.gov.pl/urtip/index.jsp

:arrow: Strona ZG PZK - informacje związane z KF i UKF
    http://www.pzk.org.pl/index.php
  • Poziom 13  
    Dziękuję (licencje mam, ale też skorzystam) 73!
  • Poziom 11  
    Witam!
    Przy okazji chciałbym prosić jozefg o małe wyjaśnienie.
    Od pewnego czasu chodzą słuchy (nawet Sp3abg na swojej stronie o tym pisał), że niedługo ma być zniesiony alfabet morsa na I kat, czy to prawda i czy będą jakieś zmiany jak wejdziemy do Unii.
    Pozdrawiam.
    PS: Myślę, że ten temat zaciekawi szersze grono, więc nie wysyłam go na priv'a tylko wrzucam na forum.
    Pozdrawiam
    :arrow: Chodzą faktycznie takie słuchy ale nikt nic pewnego na razie nie wie.
    Tak że poczekajmy na oficjalne postanowienia.
  • Moderator
    Cześć !

Temat jest dość szeroko omawiany i dyskutowany w środowiskach aktywnych krótkofalowców. Jest też na ten temat wiele infirmacji w sieci i w czasopismach krótkofalarskich. Polecam ostatni ( czerwiec 2003 ) numer " Świat Radio " . Można się trochę na ten temat dowiedzieć.

.
  • Poziom 12  
    no i dzieki temu zdobylem licencje II na UKF.fajne.dzieki serdeczn. 73 od SQ8ESW
    :arrow: Bardzo się cieszę. :D :D :D

A już myślałem że to się nikomu nie przyda...
  • Poziom 11  
    Wymog telegrafi na licencje I Kat najprawdopodobniej pozostanie poniewaz stworzyl by sie duzy chaos na KF-e tak jak to czasami bywa na UKF ( smietnik )
  • Poziom 2  
    Czy na I kat. w dalszym ciągu wymagana jest telegrafia?
    Bo na ostatnim soborze IAAR'u te kwestię pozostawiono jednostkom lokalnym..
    Tak - jest wymagana.
    A przynajmniej nic mi nie wiadomo o tym żeby ten wymóg zniesiono.
  • Poziom 22  
    na grupie dyskusujnej pl.rec.radio.amatorskie była niedawno na ten temat zażyta dyskusja i apstynent nieśmiało zapytał kiedy można się spodziewać jakiegoś terminu, od człowieka który działa aktywnie w PZK (jego znaku niestety nie pamiętam) dostałem odpowiedź że mniej więcej (bardziej więcej) za rok, co interpretuję tak jakby to było półtora więc ja już się uczę CW :)
  • Poziom 12  
    Telegrafia na kat. C czy tam III powinna być zniesiona :twisted: :D
  • Poziom 26  
    neo386 napisał:

I słyszałem, że właśnie takie są plany, ale raczej za rok, więc niecierpliwi i chetni na I kat, raczej powinni zacząć sie uczyć, bo na jedynke raczej nie zostanie zniesiony egzamin.
  • Poziom 11  
    sp8gsc napisał:
    neo386 napisał:

I słyszałem, że właśnie takie są plany, ale raczej za rok, więc niecierpliwi i chetni na I kat, raczej powinni zacząć się uczyć, bo na jedynke raczej nie zostanie zniesiony egzamin.

Wprowadzic 3 kategorie bez cw ale z mala moca (qrp)i po klopocie, tak przynajmniej mi sie wydaje)
  • Poziom 12  
    Ja egzamin już zdałem. Właśnie czekam aż przyjdzie świadectwo raiooperatora, póżniej z tym do HQ i znak wywołąwczy.
    Każdemu powinny się przydać pytanka
  • Poziom 11  
    Czesc!Widac ze jestem :x bo ciagle nie obczailem tego forum.Czy ktosby mi mogl wyjasnic gdzie jest link to tych plikow z pytaniami?
    Pozdrawiam.
    Powyżej swojego postu masz pliki z pytaniami - sciągnij je....
  • Poziom 32  
    kilka lat temu tez byla dyskusja na temat packet radio czy ma byc legalne czy nie bo dla starszych wiekiem radioamatorów to nie była emisja ! Tłumaczyli ja tym ze to jakis mutant komputerowy a prawdziwa to jest tylko telegrafia!? Przyczyna lezała zupełnie gdzies indziej- Ci ludzie nie znali sie na technice komputerowej zupełnie nie posiadali tez komputerów i nie byli zupełnie zainteresowani ta emisją .To normalne kto sie wychował za młodu na telegrafi bedzie ja chwalić a "nowego" nie dopusci tak samo było w latch 60-tych z emisja SSB! Czas okaże jak bedzie ,telegrafia została już wycofana z łaczności pomiedzy statkami kilka ładnych lat temu idziemy z duchem techniki.
  • Poziom 14  
    Cytat:
    telegrafia została już wycofana z łaczności pomiedzy statkami kilka ładnych lat temu idziemy z duchem techniki.

Szkoda tylko, że ten duch czasu to najzwyklejsze lenistwo :D :D .
    CW Rules i basta. 8)
  • Poziom 27  
    przepraszam wszystkich zaa to ze pishe tutaj ale nie moglem tego nigdzie indziej znalezc

jakie sa wymagane stopnie jakiezstam na radio ukf??
    ile koszhtuje??
    gdzie sie zdaje egzamin??

pozdro i jeshcze ras sorry za to ze wbijam nie w tym dziale :-(
  • Poziom 26  
    p4v3u po przetłumaczeniu napisał:
    przepraszam wszystkich za to ze pisze tutaj, ale nie moglem tego nigdzie indziej znalezc

jakie sa wymagane stopnie jakies tam na radio ukf??
    ile kosztuje??
    gdzie się zdaje egzamin??

Nie trzeba miec zadnego pozwolenia na radio PMR.
    Mozna uzyskac pozwolenie 2 kat. po zdaniu egzaminu na amatorskie swiadectwo operatorskie. Egzamin zdaje sie przed Państwowa Komisja Egzaminacyjna. Informacje co ile kosztuje i gdzie beda najblizsze egzaminy mozna znalezc na stronie URTiP.
    Pozwolenia z okreslonym znakiem wywolawczym wydaje wlasnie ten urzad.
    Podobno zdanie egzaminu jest latwe, ale ja bym radzil sie zaznajomic z wymaganiami i jednak nieco sie przygotowac. Najlawiejsza droga do uzyskania pomocy w tym zakresie jest nawiazanie kontaktu z lokalnym srodowiskiem krotkofalowcow. Jesli chcesz do mnie napisac - wpisz w wyszukiwarke moj znak sp8gsc a na pewno uda Ci sie odnalezc moj adres internetowy. Na pewno jest na mojej prywatnej stronie internetowej.
  • Poziom 10  
    Jezli chodzi o zniesienie telegrafi na uzyskanie swiadectwa Kat I operatora urządzeń radiowych, to zapraszam na strone www.pzk.org.pl dzial "informacje PZK " dalej "do pobrania" jest tam rozporzadznie ministra lacznosci bodajze z 26 lipca, ktore dopuszcza operatorow posiadajacych kat.II na korzystanie z pasma po 3,5 MHz i powyzej 28 Mhz tego wczesniej nie bylo !!!Tak wiec nie posuiadajac kat.I co za tym idzie nie zdając telegrafi mamy dostęp do KFu Pozdrawiam jakies pytania prosze kierowac na priva josue(malpa)o2.pl
  • Poziom 26  
    Witam.

Mam pytanie do krótkofalowców.

Czy nadany kiedyś znak; SP8HBN, / zdany egamin I kat. i uzywanie radiostacji w domu / jest ciągle aktualny, czy upływa jakiś czas ' nieaktywności' i wszystko bierze w łeb ?
    Chcąc wrócić na łono eteru, musiałbym powtórnie zdawać egzamin i ubiegaqć się o nowy znak ?

Przepraszam, ze się podpinam do tego tapika, ale chyba szkoda zakładać nowy.

73 !
    Po iluś latach znak jest przydzielany komuś innemu...
    Najlepiej spytać w swoim oddziale wojewódzkim URTiP
  • Poziom 26  
    Witam.

Masz rację, zaczerpnę opini u żródła czyli URTiP .
    DZIĘKI

Pozdr.
  • Poziom 20  
    A gdzie i kiedy odbywają się egzaminy na licencję . Jak i gdzie to sprawdzac ?.
  • Poziom 11  
    witam
    CW przynajmniej w krótkofalarstwie jeszcze długo nie zniknie a to dlatego ze dzieki telegrafi jest wieksze prawdopodobienstwo nawiazania łacznosci z jakimś egzotycznym krajem bo oprócz propagacji itp. obie strony muszą władać jezykiem angielskim a to nie kazdy potrafi natomiast cw każdy zna na KF
    pozdrawiam