Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz do komputera na układzie TDA1554Q

marek-cho 01 Maj 2006 22:44 31673 61
  • #31 01 Maj 2006 22:44
    Caleb_
    Poziom 33  

idealnie w sumie rozwiazanie dla mobilnego "stacjonarnego komputera". Moznaby sie pokusic o jeden glosnik wewnatrz komputera (ekranowany) i gdziekolwiek nie pojedziemy bedziemy mieli chociaz prowizoryczne audio.

• #32 01 Maj 2006 22:49
    lechoo
    Poziom 39  

@Caleb_
    Takie rozwiązanie jest często spotykane w markowych kompach, gdy nie włożymy żadnej wtyczki do line-out to pc-speaker podłączony jest przez mały wzmacniacz do karty dźwiękowej.

• #33 01 Maj 2006 23:12
    Caleb_
    Poziom 33  

ja niestety nie polegam na markowych komputerach i wole zlozyc z wybranych przeze mnie czesci, ale faktycznie widziaelm u kolegi ten "patent" z takim audio. nawet sam dodatkowy wzmacniacz moze sie przydac jesli posiadamy zintegrowana karte muzyczna, a chcielibysmy podlaczyc sluchawki - najczesciej napiecie z takiej integry jest niewystarczajace, zeby wysterowac jakiekolwiek sluchawki.

jakkolwiek pomysl mi sie podoba, ale wygodniejsze byloby zasilanie z zasilacza komputerowego - nie trzeba dodatkowego gniazdka uzywac, a wzmacniacz wlacza nam sie wraz z wlaczeniem komputera.

• #34 02 Maj 2006 08:10
    volter
    Poziom 19  

Hehe bardzo ciekawie wyglądają te wyjścia na głośniki z tyłu obudowy.

• #35 02 Maj 2006 09:53
    Usunięty
  • #36 02 Maj 2006 10:13
    PZ IX
    Poziom 32  

Ogólnie bardzo dobry pomysłi dobrze wykonany. A co do mocy to wiem, co potrafi 2x15W przy ~12m^2, to już nie byle co. Jednak do kompa polecałbym TDA7294 odosobniny od kompa. Jeśli ci ta moc starcza, to OK.
    Daję w skali szkolnej za pomysł 6/6, a za wykonanie 5/6 (bo trochę wzmak mi nie pasuje) ;) .

• #37 02 Maj 2006 10:15
    kpodolak
    Poziom 15  

1. Nie, przecież zasialcz komputerowy bedzie zasilał końcówke mocy.
    2. Użyj szukajki.

• #38 02 Maj 2006 10:33
    Usunięty
  • #39 02 Maj 2006 11:30
    wzmak123
    Poziom 18  

witam
    jesli ktos maży aby zasilicz wzmacniacz od zasilacza który jednoczesnie zasila komputer, to moze sie przejechac. Poniewaz wystepuja straszne zakłócenia w głośnikach, od dysku, cd-rom i innych podzespołów. Lepszym rozwiązaniem jest trafo.Aha podłączoną miałem kosc tda7384, karta muzyczna to soundblaster 5.1

• #40 02 Maj 2006 11:50
    lechoo
    Poziom 39  

Zakłócenia są spowodowane niewłaściwym poprowadzeniem masy, niestety w komputerze trudno jest sobie z tym poradzić. Najlepiej odseparować zasilanie wzmacniacza od masy komputera, najprościej jest użyć osobnego transformatora sieciowego, ale można też zrobić przetwornicę DC/DC, tak jak we wzmacniaczach samochodowych. Przy okazji uzyskamy napięcie symetryczne z 12V.

• #41 02 Maj 2006 14:02
    Usunięty
  • #43 02 Maj 2006 16:17
    Usunięty
  • #44 03 Maj 2006 08:10
    Usunięty
  • #45 04 Cze 2006 19:32
    lolo183
    Poziom 11  

heh ciekawe zastosowanie nawet mi sie podoba mam tylko jedno pytanie,co z przedwzmacniaczem masz jakis albo nie??

• #46 07 Cze 2006 18:04
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  

Witam! co do pomysłu to powiem że podoba mi sie, estetycznie wykonane, nie zajmuje zbędnego miejsca na szafce no i jest zapewne wygodne co do mocy i zasilania to powiem tak: trafo dużo za duże wystarczyło bo z powodzeniem 60VA nie ma co pchać do do takiego wzmacniacza wielkich kondensatorów bo i tak one nic nie dadzą zasilania też nie ma co podwyższać bo przy 18V scalak sie wyłącza(wbudowane zabezpieczenie) a tak wogule to niema sensu za wszelką cenę zwiększać mocy z 15W do tych 22W bo sie tego tak bardzo nie usłuszy przypominam że ucho słyszy logarytmiczną charakterystyką i nie będzie to tak zauważalne, Pozdrawiam!

• #47 17 Cze 2006 10:20
    marius.aesir
    Poziom 17  

Zeby użyć do zasilania wzmacniacza zasilacza od kompa, trzeba koneicznie dołożyć dławiki na końcu toru +12V bo wiekszość zasilaczy ich obecnie nie ma(ze względów ekonomicznych)- nie chodzi o ten na rdzeniu pierścieniowym tylko o takie na zwykłym ferrycie- wałku- jest dla nich miejsce na płytce zasilacza i ewentualnie jeszcze jedno ogniwo takiego filtru π .Jesli tego sie nie zrobi w głośnikach bedzie słychać syf zasilacza. Jeśli kogoś to zainteresuje wrzuce schemat z zaznaczonymi miejscami na dławiki.

• #48 17 Cze 2006 19:32
    Deepone
    Poziom 21  

jestem zainteresowany tematem dławików i ich montażu.

• #49 03 Lis 2006 00:35
    Coach_zioom
    Poziom 1  

Witam Mam wielki jak dla mnie problem!! Chce podłączyć wzmacniacz pod komputer ale nie mam pojecia jak!! Niech ktoś mi napisze do czego mam podłączyć zasilanie, mase, i to trzecie wyjście obok tych dwóch wyjść. Gdzie mam podłaczyć chin-china pod co?? Niech ktoś narysuje w paincie jak to zrobić!!Bede naprawde wdzięczny albo najlepiej niech ktoś zrobi real foto i wrzuci oraz dokładnie opisze krok po kroku!! Z góry dziękuje :D

• #50 03 Lis 2006 07:15
    Deepone
    Poziom 21  

proponuje abyś napisał o jaki wzmacniacz chodzi bo tak to niebardzo cokolwiek pisać.

a chinche pod karte muzyczną.

• #52 25 Lis 2007 20:57
    UlfgaR
    Poziom 23  

Na schemacie z EdW pisze, ze powinien być jeszcze przed wzmacniacz, tak sie zastanawiam, czy opłaca sie robić przed wzmacniacz do tego czy nie.
    Co o tym sądzicie?

• #53 08 Sty 2008 03:22
    JAJO_TWEETY
    Poziom 9  

Robiłem wzmacniacz do komputera na TDA1554Q jakies 30 razy.
    Pierwszy raz jakies 5 lat temu.
    Układ jest bardzo prosty i w zestawieniu z dobrą kartą dźwiękową i głośnikami jest o niebo lepszy od 98% "głośniczków" komputerowych.

Polecam wykożystac zewnętrzne zasilanie ponieważ zasilacz komputerowy może miec z tym ukladem problemy.

Jeśli jednak zdecydujecie się na użycie zasilania z kompa:
    -nie polecam robic tego z zasilaczem mniejszym niż 300W (Komputer może się wyłączac, resetowac, czasem nawet nie włączyc) lub z zasilaczem jakiejś słabej marki (lubią dawac szumy, rzadko mają 80% mocy którą chwali sie producent)
    -dobrze jest dac spore kondensatory - znacznie poprawią jakośc dźwięku i bass :)
    -lepiej użyc TDA 1552Q jeśli chcemy itak mostkowac układ(opcja 2x22W)
    -przed pierwszym odpaleniem kompem wyciszyc dźwiek w systemie komputera
    -najlepiej żeby układ włączał się razem z komputerem(uruchamiany w trakcie pracy komputera z pełnym obciążniem może spowodowac wyłaczenie komputera - wiekszośc nowych płyt głównych ma mierniki napiecia z zabezpieczeniem które wyłączy komputer.
    -najlpiej podłączyc wzmacniacz na 1 lini zasilającej, a cd-rom, dyski, itp. na osobnej(szczególnie cd-rom - robi dużo szumów podczas pracy)
    Jak by były jakieś pytania do tego układu to prosze kierowac do mnie.

A teraz jak ja to zrobiłem:

Zasilacz - chieftec o mocy 450W
    Daje napiecia płaskie jak slół i spadek napięcia jest niezauważalny przy uruchomieniu nawet przy sporym obciążeniu (gra w Q4 na ustawiniach ULTRA).
    Zasilacz ma 1 wielka przewage nad wiekszością zasilaczy - ma 2 niezależne linie zasilające z których jedna zasila cd-rom, dyski i całą resztę(180W,+12V,15A) i 2 tylko dla wzmacniacza(168W,+12V,14A)

Układ TDA1552Q x2
    Pierwotnie był TDA1554Q, ale przy rozdzieleniu SGND i GND(na słabszym sprzęcie eliminowało szumy z zasilania) wyciągnięcie wtyczki z gniazda mini-jack komputera kończylo się spaleniem serca układu(czasami nawet z efektownym wybuchem). Z 1552Q tak się nie dzieje a co więcej nawet przy połączeniu SGND i GND nie ma słyszalnych szumów(nie wiem czemu tak jest ale mnie to cieszy :) )

Kondensatory:
    Pierwotnie było tego wsumie 2200uF na kośc, później jeden 10000uF, a obecnie jest 3x 10000uF wsumie (pewnie wystarczylo by 15000uF ale się trafily nowiutkie). Po wstawieniu tych 2 sztuk dodatkowych 10000uF/50V była słyszalna róznica, szczególnie przy testach basu.

Co dokoła:
    potencjometr - brak - mniej szumu - sterowanie "głośniej/ciszej" itak jest w systemie, winampie itp.
    kable/przewody - wstarczająco grube :D, ekranowane
    radiator - Aluminiowy 10cm/14cm/3cm - sztuk 1 na 2 kostki TDA1552Q, zupełnie wystarczy.

Wszystko pochowane po kątach w mojej obudowie (zestawy "hand-made" nie wyglądają zbyt estetycznie). Na zdjęciach widac wkręty mocujące radiator i wyścia na kolumny na bocznej ściance. Kontroler na froncie steruje katodami(w rytm muzyki) i chłodzeniem(dyski podczas pracy reszta na stałych ustawieniach). Mały czerwony pstryczek to MUTE/ST-BY.

U mnie grają na tym 4 kolumny sporej mocy (zwrotnice "kupne" 12dB/Okt, 200W, bas - VK o mocy 180W, średni - ProSonic 80W, wysoki - stx 150W, obudowa z BR) i wystarczają na niezłe domówki a w wolnym czasie cieszą ucho :D

Czekam na pytania....

• #54 10 Sty 2008 16:02
    dj.klima
    Poziom 10  

Fajne wykonanie i dość praktyczne. Ale tak szczerze to nie przypadam za takimi kostrukcjami w kompie. Pozdro

• #55 10 Sty 2008 16:46
    brofran
    Poziom 36  

Dosyc spora moc tej kostki , oraz mozliwosc zasilania pojedynczym napieciem 12v z kompa to duze zalety tego rozwiazania. Najprosciej wlożyc dodatkowy zasilacz do obudowy i nie ma ryzyka ze sie cos przeciaży. A jesli mamy zapas mocy na istniejacym zasilaczu to te 2 *5W mozna wyciagnac bez obaw - trzeba jedynie ustawic poziom sygnalu wyjsciowego < 5W. Taka moc w domu zazwyczaj wystarcza - nie na zabawę karnawalowa oczywiscie :D .

• #56 13 Kwi 2008 11:01
    Palci
    Poziom 9  

Możesz Jajo wstawić schemat swojego wzmaka?
    i przybliżone zdjęcie jego obudowy bo jest miodzio:D

• #57 21 Kwi 2008 17:16
    Beattracks
    Poziom 21  

Schemat jest już w temacie podany. przy tym wcześniejszym wzmaku.

• #58 22 Kwi 2008 17:05
    PZ IX
    Poziom 32  

Witam
    Wzmacniacz wygląda nawet w porządku, nowoczesny i estetyczny wygląd, ale osobiście gustuję w obudowach typu "vintage". ;) Pomysł zamontowania go w komputerze jest dość trafny.
    Polecam wymianę wszystkich kolumn na Tonsile, bądź TVM Tesla - jest przeogromna różnica w głośności i jakości dźwięku.

• #59 29 Sie 2008 20:42
    aaadick
    Poziom 15  

Bardzo fajny pomysł i konstrukcja. Dałeś mi natchnienie do konstrułowania.

Pozdrawiam

• #60 19 Cze 2010 15:15
    szymanekr
    Poziom 9  

Witam!
    Bardzo Fajna Konstrukcja, pomysłowa :)

Ostatnio właśnie zmontowałem ten wzmacniacz w najprostszej postaci: Kostka, kondensator 2200uF blisko układu, 2x 220nF, 100nF. Do kostki radiator 7cm x 4cm (Wiem, że mały ale nie miałem innego)
    Mam pytanie do was wszystkich:
    Bo na każdych schematach, nawet na avt czy datasheet nie jest podana biegunowość wyjść do głośników. Są to końcówki 6 i 8 oraz 10 i 12.
    Nie wiem dlaczego, ale po załączeniu układu, włączeniu muzyki, słyszę w kolumnach ECHO, jakby przekształcenia dźwięku. Nie wiem czym może być to spowodowane.
    Jeśli ktoś miał taki przypadek, albo wie dlaczego nie ma czystego dźwięku, proszę o odpowiedź!!
    Pozdrawiam i Dziękuje!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME