Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz do komputera na układzie TDA1554Q

marek-cho 11 Lis 2005 06:25 32360 61
  • Witam wszystkich, co tu dużo gadać – wzmacniacz powstał za potrzebą chwili, gdyż pozbyłem się wieży Unitry, która zajmowała cenne miejsce a nie była wykorzystywana w całości i w chwilę... miało to być coś osobnego jednak po krótkim namyśle zdecydowałem się włożyć to do kompa jako że wolne miejsce 5,25” się o to prosiło.
    Obudowa - ze starego CD-romu przód to zaślepka od tegoż kompa. Wzmak posiada swój zasilaczi jest osobno włączany gdyż z przodu kompa założę 2 czincze – gniazda do podpięcia innego źródła sygnału bez potrzeby włączania kompa. Wzmak nie posiada oprócz radiatora zadnego chłodzenia a po kilku godzinach słuchania muzyki radiator ledwo ma temp pokojową.
    Środek - układ TDA 1554 Q w najprostszej aplikacji – 3 kondensatory, zasilacz – mostek + kondensator 10000mikro i toroid 12V , potencjometr 2*47k dioda i włącznik.
    Napędza toto kolumny ZG 25 C. Dźwięk czysty bez przydźwięku i wzbudzania, moc jak na pokój 16m2 aż nadto.
    Jedyny minus to potrzeba włożenia układu opóźnionego włączania bo z racji dużego kondziora w chwili włączenia w głośnikach jest PUK ale że TDA 1554 posiada pin st-by to nie ma żadnego problemu – dlatego też puszka pracuje na wierzchu lecz gdy to poprawię dodam fotę jak się prezentuje w kompie. Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
  • #2 11 Lis 2005 09:24
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

skoro ten układ działa na 12V to nie mogłes pobrac zasilania z kompa?

• Relpol
  • #3 11 Lis 2005 09:40
    marek-cho
    Poziom 16  

mogłem ale jednak trochę prądu pobiera przy dużej sile głosu a poza tym napisałem że chciałem by wzmacniacz pracował także bez włączonego kompa

• #4 11 Lis 2005 10:01
    ghost666
    Tłumacz Redaktor

aha, przepraszam nie doczytałem. Zatem zapytam - nie ma zadnych problemów z transformatorem w srodku kompa? wiem ze jest ekranowany, ale zawsze, no i jest troche wiekszy od tych z zasilacza - nie boisz sie np. o dysku twarde?

• #5 11 Lis 2005 10:16
    marek-cho
    Poziom 16  

ghost666 napisał:
    aha, przepraszam nie doczytałem. Zatem zapytam - nie ma zadnych problemów z transgormatorem w srodku komputera? wiem ze jest ekranowany, ale zawsze, no i jest troche wiekszy od tych z zasilacza - nie boisz sie np. o dysku twarde?

nie boję się bo wzmak będzie na samej górze a niżej są 2 napędy, jeszcze jedno wolne miejsce a twardy praktycznie na samym dole

• #6 11 Lis 2005 17:39
    ALL1971
    Poziom 10  

Radiator nie grzeje sie zbyt mocno? Pomysł swietny.

• #7 11 Lis 2005 18:35
    marek-cho
    Poziom 16  

ALL1971 napisał:
    Radiator nie grzeje sie zbyt mocno? Pomysł swietny.

Witam, wszysytko jest w opisie na początku - radiator ledwo ciepły

• #8 11 Lis 2005 18:40
    kwierzyk
    Poziom 15  

Możesz napisać jaką on ma moc ? Jaki transformator, może podasz schemacik podłaczenia wszytskich kabelków ? Pomysł bardzo oryginalny, może sam coś takiego zbuduję ;)

Ile mniej wiecej wyniosło cię zbudowanie tego wzmacniacza ??

• #10 12 Lis 2005 18:56
    kwierzyk
    Poziom 15  

A mógłbys jeszcze napisać ile kosztowały elementy do zmontowania samego układu wzmacniającego, bo reszta, czyli kable, transformator, włącznik itd to juz w sumie mam

• #11 12 Lis 2005 19:10
    marek-cho
    Poziom 16  

TDA 1554 Q - 12 zł giełda Milowice
    transformator zdobyczny - dostałem od kumpla
    elko 10000 mikro coś cirka koło 6 zeta
    reszta to drobiazgi z szuflady
    pozdrawiam

• #12 13 Lis 2005 09:28
    kwierzyk
    Poziom 15  

Mam jeszcze kilka pytań, bo sam niedługo postaram się zbudowac coś takiego, tylko nie w puszce po cd romie, bo przy moich zdolnościach i użytych elementach bym się nie zmieścił.

Czy można by użyć do zasilania płytki z 200 W zasilacza od kompa ? po prostu wymontowac całą płytkę, wylutowac zbędne kable, zostawić aby te które będą do szczęścia potrzebne.

Piszesz 10 000 mikro, a am schemacie na tej stronce co podałeś jest 2200 mikro, czy to jest jakas różnica czy coś ?

Jeśli zasilałbym ten wzmacniacz 200 W zasilaczem od kompa to czy uzyskałbym te 2 x 22 W ? bo 2 x 15 już posiadam, a przydałoby się coś z większym potencjałem mocy, za w miarę małą kasę.

• #13 14 Lis 2005 14:49
    czarodziej1968
    Poziom 14  

Swietny pomysł z tym przerobieniem napędu CD na wzmacniacz , revelka :).
    Tak się zastanawiam nad umieszczeniem tych radiatorków od strony kompa, niby się nie grzeją, ale zawsze trochę ciepła do środka oddają, wtedy trzeba wentylatorki dawać , znów powstaje hałas, ale to tak na marginesie, pomysł i wykonanie super.

Dodano po 16 [minuty]:

kwierzyk napisał:
    Czy można by użyć do zasilania płytki z 200 W zasilacza od komputera ? po prostu wymontowac całą płytkę, wylutowac zbędne kable, zostawić aby te które będą do szczęścia potrzebne...

Jasne , że można. Zależy jaka to płytka od zasilacza AT czy ATX . W tym pierwszym wypadku jest prościej , bo nic nie trzeba kombinować, w tym drugim trzeba zrobić dodatkowy wyłącznik do startowania zasilacza. W obu wypadkach trzeba jednak podłączyć do napięcia 5V obciążenie, w postaci rezystora 10ohm/5W lub żaróweczki, w przeciwnym razie zasilacz nie będzie stabilizował napięć. Sam używam starego ATX jako uniwersalnego zasilacza.

kwierzyk napisał:
    Piszesz 10 000 mikro, a am schemacie na tej stronce co podałeś jest 2200 mikro, czy to jest jakas różnica czy coś ?

Nie ma to specjalnego znaczenia, w końcu to nie HI-END, 2200u starczy w zupełności.

kwierzyk napisał:
    Jeśli zasilałbym ten wzmacniacz 200 W zasilaczem od komputera to czy uzyskałbym te 2 x 22 W ? bo 2 x 15 już posiadam, a przydałoby się coś z większym potencjałem mocy, za w miarę małą kasę.

Z zasilacza 12V nawet w mostku nie wyciągniesz więcej niż 15-16 wat, przy znośnych zniekształceniach i tu nie pomogą układy , praw fizyki się nie przeskoczy. Jeśli chcesz większą moc , to musisz dać wyższe napięcie zasilania i odpowiednią wydajność prądową. :(

• #14 14 Lis 2005 15:21
    kwierzyk
    Poziom 15  

czarodziej1968 napisał:

Z zasilacza 12V nawet w mostku nie wyciągniesz więcej niż 15-16 wat, przy znośnych zniekształceniach i tu nie pomogą układy , praw fizyki się nie przeskoczy. Jeśli chcesz większą moc , to musisz dać wyższe napięcie zasilania i odpowiednią wydajność prądową. :(

Czyli jak dobrze rozumiem zeby wycisnąć z tego układu 2 x 22 W muszę zastosować wyższe napięcie tak ?

A ten kondensator 2200 uF to chyba do zasilacza był jak się nie mylę, więc jesli użyję płytki z komputerowego zasilacza ( już ją odpowiednio przerobiłem ) to będzie chyba zbędny ?

• #15 14 Lis 2005 15:48
    czarodziej1968
    Poziom 14  

kwierzyk napisał:
    czarodziej1968 napisał:

Czyli jak dobrze rozumiem zeby wycisnąć z tego układu 2 x 22 W muszę zastosować wyższe napięcie tak ?

A ten kondensator 2200 uF to chyba do zasilacza był jak się nie mylę, więc jesli użyję płytki z komputerowego zasilacza ( już ją odpowiednio przerobiłem ) to będzie chyba zbędny ?

Z tego co widziałem , to w większości zasilaczy do stabilizacji jest używany kondensator 1000u, ale ponieważ są to przetwornice impulsowe o sporo wyższej częśtotliwości , to nie jest potrzebna duża pjemność. Jednak , nie zaszkodzi dać przy samym wzmacniaczu kondensatora , jako dodatkowego bufora, szczególnie jesli kabelki od zasilacza będą dłuższe.

• #16 14 Lis 2005 17:18
    rysiu126
    Poziom 14  

ha mam taki sam wzmacniacz zasilany był z at marna moc tylko żeby posluchać muzyk czy tam film obejzeć ale jak ktoś chce moc to zapomni o tym polecam tda 7294 albo cos innego ponad 50w

• #17 14 Lis 2005 19:47
    marek-cho
    Poziom 16  

Witam, tak jak pisałem z trafa 12V mam po filtracji z elkiem 10000 około 16V i przy max siły głosu napięcie mi siada coś ponad 0,5V i moc jego do nagłośnienia mojego pokoju jest w zupełności wystarczająca - to nie jest sprzęt na imprezy ale jak odkręciłem potencjometr na 2/3 było słychać Deep Purple u sąsiada 2 piętra wyżej :-) tak że osiągnąłem to co chciałem - małe, z własnym zasilaniem (nie uzależnione od kompa) a mogę podłączyć dodatkowe źródło np. magnetofon czy zewn CD czy tuner i z wystarczającą (przynajmniej dla moich potrzeb) mocą . pozdrawiam

• #18 15 Lis 2005 11:22
    Deepone
    Poziom 22  

Jaki jest to dokładnie transformator?

Z tego co wyczytałem można użyć zasilacza z pc a że mam ze 3 luźne to moge użyc je do różnych celów czy będzie jakiś z nimi problem?
    Wartości wg naklejki to: +12V/7A +5V/20A no i niby moc 200W ale jak się rozkłada na poszczególne napięcia to już nie pisze.

Lub ewentualnie czy można zdobyć jakiś transformator do budowy zasilania ze starego zasilacza lub monitora?

• #19 15 Lis 2005 12:38
    dcr
    Poziom 16  

Zasilanie wzmacniacza zasilaczem z PC obciaza go dodatkowo. A w komputerze zasilacz nie ma latwego zycia :D :procesor, karta graficzna, dysk itd troche pobieraja. Moim zdaniem pomysl z oddzielnym zasilaniem jest bardziej trafiony.

• #20 15 Lis 2005 12:59
    Deepone
    Poziom 22  

tak rozumiem ale mnie chodziło wykorzystanie zasilacza od PC jako zasilania tego wzmacniacza tylko i wyłącznie, nic więcej.

• #21 15 Lis 2005 13:54
    czarodziej1968
    Poziom 14  

Deepone napisał:
    tak rozumiem ale mnie chodziło wykorzystanie zasilacza od PC jako zasilania tego wzmacniacza tylko i wyłącznie, nic więcej.

Jasne , że można i będzie to znacznie tańsze rozwiązanie, trafo konwencjonalne o mocy ok 80 - 100 W to wydatek rzędu 50 zł , toroid będzie jeszcze droższy. Natomiast na aukcjach internetowych można kupić zasilacze ATX za 10 - 15 zł i to nawet w wersji mini o mocy 150W, sam taki kupiem i z powodzeniem użytkuję jako uniwersalny zasilacz +12V, -12V,+5V. :)

• #22 15 Lis 2005 18:56
    kwierzyk
    Poziom 15  

czarodziej1968 napisał:

nie zaszkodzi dać przy samym wzmacniaczu kondensatora , jako dodatkowego bufora, szczególnie jesli kabelki od zasilacza będą dłuższe.

A gdzie dokladnie mam dac te kondensator ? może jakis schemacik ? ( dopiero się uczę i nei za bardzo się ornientuję) i jaka pojemność ? Autor tematu wspominal cos o 10 000 mF

• #23 15 Lis 2005 19:25
    marek-cho
    Poziom 16  

Witam i daję foty kompa - z tyłu widać gniazda głosników no i przód - niestety zwaliłem fotke bo mi sę obciął dół a tam pod klapką USB mam wejścia czincz do podłączenia dodatkowego źródła - są one podłączone równolegle z wyjściem z karty dżwiękowej i nie wpływa to na pracę wzmacniacza - w końcu nie daję obu sygnałów równocześnie:D pzdr
    ps. a 10000mikro dałem bo taki miałem - mam dzięki niemu ciut większe napięcie na mostku

• #24 16 Lis 2005 19:34
    leloo
    Poziom 13  

Deepone napisał:

Wartości wg naklejki to: +12V/7A +5V/20A no i niby moc 200W ale jak się rozkłada na poszczególne napięcia to już nie pisze.

Jak nie pisze, jak pisze - proponuje zajzec do podrecznika fizyki szkoly podstawowej. Dzial Elektrycznosc, tematy - moc pradu elektrycznego.

• #25 16 Lis 2005 20:17
    Deepone
    Poziom 22  

leloo napisał:
    Jak nie pisze, jak pisze - proponuje zajzec do podrecznika fizyki szkoly podstawowej. Dzial Elektrycznosc, tematy - moc pradu elektrycznego.

No ok pisze ale nie każdy zajmuje się takimi sprawami na codzień i nie musi koniecznie pisać, zresztą zapomniałem o tym zupełnie a niedawno liczyłem podobne rzeczy. Zapewne chodzi o P=U*I. Jakby każdy tak do sprawy podchodził że pytający ma znać odpowiedz na pytanie to żadne pytanie by niepadło.

• #26 16 Lis 2005 20:42
    leloo
    Poziom 13  

Nie ma sprawy - pytaj ile wlezie, na forum elki dla poczatkujacych, naprawde trzymajmy sie minimum przyzwoitosci.
    A zeby za bardzo off-topicowo nie bylo: bardzo fajny pomysl na wzmacniacz :)

• #27 27 Lis 2005 14:23
    Tremolo
    Poziom 43  

Ghost666:

Co do komputera i jego wnętrza bałbym się bardziej o wpływ tegoż zwanego komputera urzadzenia na wzmacniacz niż pływ trafa toroidalnego, które raczej ma mały strumień stratny (ten ktory się nie zmieścił w rdzeniu...

Aha do autora tematu: ostroznie z Deep Purple spaliłem na tym wiele tranzystorowych wzmacniaczy. po za tym głośnośc zalezy od zastosowanych głosników - Zg 25 to tonsil zapewne taki co ma 90dB... Jakbys tam dał powiedzmy Eltrony, to byłoby słychać Cię z drugiej strony ulicy.

• #28 15 Gru 2005 13:31
    Hefajstos
    Poziom 35  

Sorki, że tak późno, ale dopiero teraz zauważyłem ten topic. Pomysł świetny, każdy gdzieś ma jakieś stare kolumny, a grają na pewno lepiej niż plaskikowe kolumienki od kompa... Dobry pomysł na ich wskrzeszenie.
    Co do trafa, to popieram - z typowego "halogenowego" trafa uzyskamy max 16V, a z zasilacza kompa tylko 12V. 22W to jest moc dla THD 10%, 4ohm i zasilania 14,4V, więc myślę, że takie trafo 11,5...12V będzie w sam raz (ale wystarczy 50VA). Zasilanie z kompa miało by sens właściwie tylko przy 4 omach, albo bardzo małych kolumienkach, które nie mają zbt głośnoo grać.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Przy komputerze mam właśnie samochodowe TDA (chyba 8563Q) i trafo 11,5V / 50VA, kondensatory 5*4700uF / 25V. Gra świetnie ze starymi (ale zadbanymi) nrdowskimi kolumienkami RFT (bas 20cm, obudowa zamknięta).

• #29 01 Maj 2006 16:17
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 01 Maj 2006 22:27
    piotrek_west
    Poziom 11  

Fajna i praktyczna konstrukcja. Mam jedno pytanie, nie trzeba dawać jakichś zabezpieczeń zapobiegających wzbudzaniu się wzmaka przy wyższych częstotliwaościach ?

Dodano po 22 [minuty]:

Po zapoznaniu się z notą aplikacyjną, przypadła mi ta kostka do gustu. Zamierzam zrobić amplituner 5.1 do kompa. Wykorzystam 3 takie kostki i podwójny przedwzmacniacz stereo na LM1036. Najlepsze jest że wszystko zasile 12V. Dzięki temu że kostka ma układ standby zrobie jeden układ opóźniający na przekaźniku albo na tranzystorze (jeszcze nie wiem dokładnie). Centralny i subwoofer będzie bez przedwzmacniacza w sumie nie jest aż tak istotny. Centralny może rzenosić płaską charakterystyke, a sub bedzie miał odpowiedni filtr.