Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer Harman Kardon SUB-TS11 trzeszczy.

Kazek122 25 Jun 2022 14:38 456 13
Tespol
    Kazek122
    Level 10  
    Witam. Posiadam w/w subwoofer. Problem polega na tym, że trzeszczy nawet gdy nie jest obciążony. Rozebrałem go i widać, że płytka jest przypalona w jednym miejscu. Jest ktoś w stanie mi pomóc bo się nie znam aż tak by to mi naprawić, pzdr
    Subwoofer Harman Kardon SUB-TS11 trzeszczy. Subwoofer Harman Kardon SUB-TS11 trzeszczy.
  • Tespol
  • Helpful post
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    przypalona plytka nie musi byc problemem ale bardziej martwi mnie kondensator elektrolityczny czarny blisko radiatora na pierwszym zdjeciu.
    Pozdrawiam
    PS naprawa w pierwszej kolejnosci polega na pomiarze napiec w charakterystycznych punktach zgodnie z instrukcja serwisowa.
  • Tespol
    md
    Level 40  
    Płytka przegrzana jest w okolicach tranzystorów TIP31, TIP32 w zasilaczu ± 15V.
    Problemem faktycznie może być kondensator, ale częściej zatarty głośnik. Nie wiem, co znaczy trzeszczy bez obciążenia?
    Kazek122
    Level 10  
    Słuchaj, on działa ale gdy jest tylko włączony wydobywa sie dzwiek jakby szumiał, trzeszczy.
    Generalnie gdy sluchasz muzyki lub oglądasz film głośno to tego nie usłyszysz ale gdy są np tylko dialogi słychac w tle w/w problem
    Chciałbym to naprawic ale nie wiem czy jest to do naprawy czy tylko wymiana płyty, pzdr
    md
    Level 40  
    Będzie trudno się dogadać. Czym innym są szumy, czym innym trzaski, a jeszcze czymś innym buczenie/brumienie np. od zasilacza. Wspomniany kondensator wygląda na wylany, więc to on może być problemem.
    Wymiana płyty? A skąd ją weźmiesz? Jak myślisz, ile może kosztować?
    Kazek122
    Level 10  
    To inaczej, ten kondesator jest mi w stanie ktoś wymienić?
  • Helpful post
    gorki73
    Level 39  
    Kazek122 wrote:
    To inaczej, ten kondesator jest mi w stanie ktoś wymienić?
    Oczywiście, że jest w stanie. Możesz iść z płytką do pierwszego lepszego serwisu AGD/RTV i Ci wymienią.
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Lepiej z całym subem. Kondensator to tylko przypuszczenie. Problemem może być zupełnie coś innego.
    Kazek122
    Level 10  
    A czy ktoś z osób wyżej mógłby kuknąć na sam wzmacniacz głośnika który bym wysłał i dokonać oględzin z miernikiem? Pzdr
    md
    Level 40  
    Przestaję rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Urządzenia do naprawy najlepiej przekazywać w komplecie. Sprawdzić dodatkowo trzeba zarówno trafo zasilający, jak i głośnik. Aby naprawa była skuteczna, trzeba usunąć nie tylko skutki, ale również przyczynę. Tutaj skutkiem wydaje się być co najmniej kondensator.
    @Viayner zauważył, że na zdjęciu widać wyraźnie kiepską kondycję kondensatora. Jest to kondensator elektrolityczny bipolarny 10µF/100V. Na tym module (moduł wzmacniacza mocy klasy D) są 2 takie kondensatory. Cena 1 szt. to ok 2 zł. Szukasz kogokolwiek w okolicy, kto ma lutownicę i potrafi się nią posługiwać. Wymieniasz kondensator za 2 zł i przy odrobinie szczęścia masz sprawę załatwioną. Jeżeli uszkodzenie kondensatora wynika z uszkodzenia w module wzmacniacza mocy lub zasilacza, potrzebna będzie fachowa pomoc i nie skończy się na oględzinach miernikiem plus koszty przesyłki w 2 strony.
    Grzegorz740
    Level 36  
    md wrote:
    Przestaję rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Urządzenia do naprawy najlepiej przekazywać w komplecie. Sprawdzić dodatkowo trzeba zarówno trafo zasilający, jak i głośnik. Aby naprawa była skuteczna, trzeba usunąć nie tylko skutki, ale również przyczynę. Tutaj skutkiem wydaje się być co najmniej kondensator.
    @Viayner zauważył, że na zdjęciu widać wyraźnie kiepską kondycję kondensatora. Jest to kondensator elektrolityczny bipolarny 10µF/100V. Na tym module (moduł wzmacniacza mocy klasy D) są 2 takie kondensatory. Cena 1 szt. to ok 2 zł. Szukasz kogokolwiek w okolicy, kto ma lutownicę i potrafi się nią posługiwać. Wymieniasz kondensator za 2 zł i przy odrobinie szczęścia masz sprawę załatwioną. Jeżeli uszkodzenie kondensatora wynika z uszkodzenia w module wzmacniacza mocy lub zasilacza, potrzebna będzie fachowa pomoc i nie skończy się na oględzinach miernikiem plus koszty przesyłki w 2 strony.

Kondensator swoją drogą jest do wymiany. Nie wiadomo jak jest z tranzystorami , czy przy okazji nie uszkodziły się.

Zgadzam się z tym co napisał kolega md. Może prościej było by poszukać kogoś w okolicy kto się zna.

Dodano po 55 [sekundy]:

Chodzi mi o tranzystory w module ze zdjęcia.
    Kazek122
    Level 10  
    Słuchajcie Panowie lutownicą i ja potrafie proste sprawy zrobić. Sądziłem że ktoś kto robi to na codzien zrobi to lepiej. Byłem w moim mieście zapytac u gościa który naprawia tv i krótko mi odpowiedział ze sprzetu grającego nie naprawia. Zwyczajnie mnie zbył. Także szukam po prostu opcji by ktoś sprytny pomógł, pzdr
    Na alledrogo tez jest tego sporo o rożnych wymiarach ale dzieki za podpowiedzi.
  • Helpful post
    Grzegorz740
    Level 36  
    Kazek122 wrote:
    Słuchajcie Panowie lutownicą i ja potrafie proste sprawy zrobić. Sądziłem że ktoś kto robi to na codzien zrobi to lepiej. Byłem w moim mieście zapytac u gościa który naprawia tv i krótko mi odpowiedział ze sprzetu grającego nie naprawia. Zwyczajnie mnie zbył. Także szukam po prostu opcji by ktoś sprytny pomógł, pzdr
    Na alledrogo tez jest tego sporo o rożnych wymiarach ale dzieki za podpowiedzi.

Jak masz multimetr to sprawdź tranzystory z modułu ze zdjęcia czy nie są uszkodzone, czy nie mają zwarcia albo przerwy.
    Posprawdzaj elementy w obszarze tranzystorów.

Jak umiesz się posługiwać lutownicą to wymień ten wybrzuszony kondensator. Przy zakupie kondensatora zwróć uwagę aby pojemność kondensatora była taka jak uszkodzonego kondensatora i aby napięcie nie było niższe, może być wyższe.

W załączniku prześlę service manual, może będzie pomocny podczas diagnozy i naprawy.
  • Helpful post
    md
    Level 40  
    Grzegorz740 wrote:
    ak masz multimetr to sprawdź tranzystory z modułu ze zdjęcia czy nie są uszkodzone, czy nie mają zwarcia albo przerwy.
    Posprawdzaj elementy w obszarze tranzystorów.

Te tranzystory muszą się grzać, bo na nich są solidne spadki napięcia. Nie psują się, choć zdarzają się zimne luty samych tranzystorów. Na pewno nie mają zwarcia ani przerwy, bo gdyby tak było, nie dało by się słuchać tego subwoofera.
    Nie zauważyłeś, że w tym SM, który wstawiłeś, brak schematu wzmacniacza, a widoczny kondensator zamontowany jest właśnie na module cyfrowego wzmacniacza mocy. Producent uznaje ten moduł za nienaprawialny i dostępny jako kompletny podzespół, dlatego napisałem wcześniej, że jego wymiana będzie droga lub będzie on nieosiągalny. Trzeba go więc ewentualnie naprawić. Może wystarczyć wymiana kondensatorów, a może nie. Wartości i rodzaj kondensatorów, z których jeden jest widoczny na zdjęciu, podałem wcześniej. Są dostępne i tanie, więc nie ma podstaw do stosowania innych.