Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizaror odcięcia linii telefonicznej

06 Kwi 2003 20:38 4123 7
 • Poziom 10  
  Mam następujący problem:
  korzystam z centrali alarmowej CA10+,która min. pozwala na współpracę z siecią telefonii GSM za pośrednictwem modułu eXpert GSM firmy Art Print. Niestety,producent nie przewidział możliwości współpracy modułu ze zwyklą siecią telefoniczną tak, by moduł uaktywniał się jedynie w przypadku stwierdzenia braku sygnału linii (np.celewe odcięcie,wyłaczenie itp.).W fabrycznej konfiguracji więc komunikaty wysyłane przez centralę alarmową niepotrzebnie dublują się, co w oczywisty sposób podraża koszty eksploatacji. Proszę więc o pomoc w zaprojektowaniu układu,który monitorowałby linię telefoniczną i dopiero w razie wykrycia jej braku uaktywniał moduł GSM.
  Pozdrawiam, Jerzy Wątor :?:
 • OptexOptex
 • Poziom 27  
  można zaprogramować wyjście sentrali tak że będzie wskazywać awarię lini telefonicznej .wyjście może sterować jakimś przekaźnikiem lub czym chce.w ustawieniach wyjścia musisz wpisać parametr 24.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Dzięki, ale nie da się tego problemu rozwiązać w sposób, który proponujesz, brak bowiem możliwości natychmiastowej reakcji - jak pewnie wiesz, centralka generuje odpowiedni impuls dopiero po pewnym czasie. Z oczywistych względów opisuję problem hasłowo, ew. osoby chcące pomóc w rozwiązaniu problemu proszę również o założenie, że:
  1.Wyczerpałem wszelkie możliwe proste i oczywiste sposoby, z konsultacjami z producentami sprzętu włącznie,
  2.Post adresuję głównie do osób biegle znających ogólnie mówiąc problematykę związaną z teletransmisją i mających doświadczenie w projektowaniu i budowie układów telelektrycznych,
  3.Idzie mi więc o wskazanie np. schematu ideowego urządzenia spełniającego funkcję kontrolera obecności sygnału linii telefonicznej.
  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Jerzy proponuje następujący układzik: Zrób komparator napięcia na lini telefonicznej. W stanie rozłączenia jest tam około 40-50V. Jeśli napięcie spadnie do ok 10V to znaczy że linia jest w użyciu a jeśli spadnie do 0V to znaczy że uszkodzona. Układ to jakiś wzmacniacz operacyjny np 741, na wejściu dzielnik napięcie z lini (żeby obniżyć do ok 7V), drugi dzielnik napięcia odniesieni (np na potencjometrze) na drugim wejściu, dodatkowy rezystorek w sprzeżeniu żeby układ miał histereze (wtedy na granicy nie ma problemów). Na wyjściu wzmacniacza układ OE z przekaźnikiem.
  PS ja nie spełniam drugiego wymagania, a układ trzeciego :P.
  PS2 opisany wyżej układ jest tylko wskazaniem na sposób rozwiązania układu.
 • Poziom 26  
  Popieram elektryka - na dobrą sprawę można kontrolować napięcie na linii. "Zaziemiona" -uszkodzona- linia telefoniczna (oczywiście na niektórych centralach tel.)może dawać sygnał DIAL TONE a i tak nigdzie się nie dodzwonisz.
 • Spec od GSM
  w Praktycznym Elektroniku 9/2000 jest opisany Monitor limi telefonicznej.
  pozdrawiam
  piotr
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Jezeli juz tak bardzo zalezy ci na czasie przelaczenia pomiedzy komunikacja modulu GSM a wykrywaniem lini w CA10 to mysle ze zastosowanie modulu tego producenta mija sie z celem, poniewaz z doswiadczenia wiem ze te moduly bardzo czesto sie wieszaja same lub zawieszaja telefon w zaleznosci czy wspolpracuja z erikiem czy nokia.Co prawda producent co jakis czas wprowadza innowacje i poprawki lecz efekt jest conajmniej do tej pory mierny. Moim zdaniem powinienes zastosowac modul Satela GSM , masz tam kontrole lini kablowej i gsm, wszsytkie formaty stacji monitorowania, definicje komunikatow sms itp. Nie ulega jednak watpliwosci ze modul satela jest o wiele drozszy od art printa ale ....... musisz przeliczyc co bedzie bardziej oplacalne czy ryzyko utraty transmisji po GSM czy cena bardziej stabilnego zestawu ale drozszego.