Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PDP 885 nie wiruje przy obciążeniu

janowski 11 Lis 2005 10:10 16918 35
  • #1 11 Lis 2005 10:10
    janowski
    Poziom 10  

Proszę o pomoc. Mam kłopt z pralką Polar PDP885. Pralka przy obciązeniu nie płucze i nie wiruje, jednak jezeli pracuje na pusto to cały program przechodzi bez szwanku.
    Czy ktoś wie jaka część pralki jest za to odpowiedzialnma ?
    :cry:

3 29
  • #2 11 Lis 2005 16:39
    jmk
    Poziom 28  

kondensator 25 µF do wymiany- niewiele tych µF w nim pozostała i stąd problem- może nawet ślicznie wyglądać ale tak jest.

0
  • #3 11 Lis 2005 21:04
    janowski
    Poziom 10  

Niestety nie to była pierwsza część jaką wymieniłem, jednak na 32, ale o ile w sklepie serwisant dobrze mnie poinformował to nie ma znaczenia.
    Pralka po cyklu prania zachowuje się następująco:
    Napuszcza wodę do pierwszego płukania, następnie po przepłukaniu wypuszcza i wtym momencie kolejnych płukań już niema gdyż pralka wody nie napuszcza, tylko próbuje po przeskoczeniu programatora wypompowywać, aż do końca programu.

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lis 2005 21:21
    axxx
    Specjalista AGD

Wynik jest chyba taki ze woda nie jest wypuszczona do konca czyli brak droznosci przewodow gumowych miedzy zbiornikiem a pompa.
    Czesto wpadaja drobne monety i roznie ukladaja sie w przewodach.

0
  • #5 11 Lis 2005 22:05
    janowski
    Poziom 10  

Raczej nie, zanieczyszczenia nie są przyczyną. W wężach gumowych nic nie wyczuwam, w filtrze nic nie było, a jak wcześniej napisałem bez obciążenia pralka przechodzi cały cykl bez zakłuceń.

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lis 2005 22:40
    axxx
    Specjalista AGD

Kolejna sprawa to przejrzyj droznosc przewodow hydrostatu oraz dzialanie
    samego hydrostatu moze styki nie maja dobrego przejscia i powoduja te sytuacje.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Lis 2005 22:54
    Tomaszek723
    Poziom 12  

Ja miałaem podobną usterkę w takiej samej praleczce. Mianowicie również silnik chodził nie chodził (po ręcznym ruszeniu koła pasowego - ruszał więc wtedy usterką z reguły jest kondesator). Jednak w momencie gdy tenże kondesator się uszkodzi może uszkodzic sie tyrystor (6-10A/400V) w sterowniku silnika i wtedy może być objaw podobny do opisywanego. Proponował bym go wymienić koszt ok 1-2 zł. Jednak (jeśli dobrze zrozumiałem) że brak jest napuszczania wody sugerowałoby uszkodzenie programatora, ewentualnie czujnika (może być zapchana rurka) poziomu wody. Proponowałbym sprawdzić czy jest podawane napięcie na elektrozawór napięcie i w zależności od tego dalej szukał przyczyny. Jeśli przedstawione rady nie wystarczą to poproszę o bardziej szczegółowy i spójny opis wadliwego działania pralki. Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #8 12 Lis 2005 01:40
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Tomaszek723 napisał:
    Ja miałaem podobną usterkę w takiej samej praleczce. Mianowicie również silnik chodził nie chodził (po ręcznym ruszeniu koła pasowego - ruszał więc wtedy usterką z reguły jest kondesator). Jednak w momencie gdy tenże kondesator się uszkodzi może uszkodzic sie tyrystor (6-10A/400V) w sterowniku silnika i wtedy może być objaw podobny do opisywanego. Proponował bym go wymienić koszt ok 1-2 zł. Jednak (jeśli dobrze zrozumiałem) że brak jest napuszczania wody sygerowałoby uszkodzenie programatora, ewentualnie czujnika (może być zapchana rórka) poziomu wody. Proponowałbym sprawdzić czy jest podawane napięcie na elektrozawór napięcie i w zależności od tego dalej szukał przyczyny. Jeśli przedstawione rady nie wystarczą to poproszę o bardziej szczegółowy i spójny opis wadliwego działania pralki. Pozdrawiam

Tomaszku, wyluzuj troszeczkę, jest weekend ;)
    Bez urazy :)

0
  • #9 14 Lis 2005 22:43
    janowski
    Poziom 10  

Witam.
    Dzisiaj wymieniłem hydrostat.
    Podsumuję co zrobiłem:
    1. Wymieniłem kondensator.
    2. Wymieniłem hydrostat (napewno był zepsuty)
    3. Sprawdziłem silnik (jest OK)

W chwili obecnej pralka przechodzi cały program, lecz nie wiruje.
    Jest coś co mogę jeszcze wymienić ?

0
  • Pomocny post
    #10 14 Lis 2005 22:56
    Paw_el

Specjalista AGD

witam.
    No trochę by się znalazło :D
    A jak wygląda sprawa wylewania wody pompka dobrze wylewa ?, a obroty prania w obydwie strony masz ?

0
  • #11 14 Lis 2005 22:59
    janowski
    Poziom 10  

Paw_el napisał:
    witam.
    No trochę by się znalazło :D
    A jak wygląda sprawa wylewania wody pompka dobrze wylewa ?, a obroty prania w obydwie strony masz ?

Tak pompka dobrze wylewa i obroty są w obydwie strony.

0
  • Pomocny post
    #12 15 Lis 2005 01:27
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Zacznij od początku, jak już wcześniej zasugerowano, tzn. wyjmij i wyczyść wąż zbiornik-filtr (ten z podłączeniem do hydrostatu).
    Sam napisałeś "W wężach gumowych nic nie wyczuwam" ale to bez znaczenia czy wyczuwasz czy nie, w okolicy metalowej rurki łączeniowej o średnicy kilku mm nie da się niczego wyczuć.

Zrób to bo dalsze domysły stają się bez sensu a pranie bez wirowania i płukania chyba denerwujące? (zanim wymienisz programator :D )

0
  • #13 15 Lis 2005 22:23
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Cześć też mam PDP 885 i mialem ten sam problem raz wirowała a raz nie i rzeczy wyciągalismy mokre sam doszedlem serwisant zmieniał mi pasek i łożyska na bębnie i przy okazji naruszył wtyczkę przy silniku ona ma takie zatrzaski jedna strona lekko nie dotykała a domyslam sie , że akurat te styki od kontroli obrotów patrzyłem na schemacie od tej pory jak ją docisnąłem i zaskoczyła nie mam problemu do tej pory ale dodam jeszcze nie związane z tematem , że chcialem polar bo polskie ale tak awaryjną pralkę bym już nigdy nie kupił znów słyszę łożyska dzięki

0
  • #14 16 Lis 2005 16:34
    Tomaszek723
    Poziom 12  

Witam
    Możliwe że kostka ale teraz ja bym obstawiał że uszkodzenie jest:
    1) programator
    2) sterownik /reg obrotów/
    Oczywiście może być też jakaś bzdura kabelek itp.
    Jeśli chodzi o programator to mało prawdopodobne. Więc pozostaje reg obrotów, tym bardziej jeśli był uszkodzony kondensator, bo wtedy tyrystor jest przeciążony. Regulator ten steruje uzwojeniami silnika 2 biegu ( wirowania). Jest to produkcji czeskiej, ale nie ma co wnikać i tylko wymienić tyrystora bo tylko on leci. Cały regulator umieszczony jest na dole pralki. Można spr czy tylko on jest skopany włączając na wirowanie i wtedy zewrzeć A z K tyrystora i wtedy powinien ruszyć (tylko ostrożnie by co innego się nie zwarło).

0
  • Pomocny post
    #15 16 Lis 2005 19:26
    Paw_el

Specjalista AGD

Tomaszek723 napisał:

..... Cały regulator umieszczony jest na dole pralki....

Witam.
    Chyba pomyliłeś modele tu akurat zamontowany jest u góry przy hydrostacie.

1
  • Pomocny post
    #16 16 Lis 2005 20:18
    Tuning Marek
    Poziom 20  

Hej tak Paw_el
    ma rację regulator jest umieszczony jak sie patrzy na pralkę od przodu po prawej stronie u góry dzięki

0
  • #17 16 Lis 2005 21:41
    Tomaszek723
    Poziom 12  

Możliwe że znajduje się w innym miejscu z uwagi na fakt, że ja miałem inny nieco model PDH

0
  • #18 16 Lis 2005 22:55
    janowski
    Poziom 10  

Sterownik silnika jest nad hydrostatem? Płytka elektroniczna w plastikowej obudowie?
    Tomaszek723 proszę opisz jak wygląda wspomniany przez Ciebie Tyrystor.
    Połączenia kostek i kabelków posprawdzałem powinne być OK.
    Jezeli to nie będzie uszkodzony sterownik (tyrystor) to pozostanie mi chyba programator

0
  • Pomocny post
    #19 16 Lis 2005 23:15
    axxx
    Specjalista AGD

A czy pradnica tacho jest sprawna?

1
  • #20 16 Lis 2005 23:21
    janowski
    Poziom 10  

axxx napisał:
    A czy pradnica tacho jest sprawna?

Niestety nie wiem co to za część i gdzie się znajduje.

0
  • #21 17 Lis 2005 00:03
    axxx
    Specjalista AGD

Po przeciwleglej stonie silnika na ośce z tyłu znajduje sie prądnica .
    wychodzą z niej dwa kabelki.Należy sprawdzić tę prądniczkę czy czasami nie wykręcił się magnes.

0
  • #22 17 Lis 2005 21:42
    Tomaszek723
    Poziom 12  

Jeśli nie miałeś do czynienia z elektroniką to troche problem, ale nie wszystko stracone.
    W tym pudełku jest elektronika a tyrystor to takie coś z 3 nóżkami (szczegółowy opis elemetu moge przesłać mailem). Można nawet nie sprawdzać go tylko kupić i wymienić bo koszt nie wielki ok 1 - 2 zł.

0
  • #23 23 Lis 2005 19:23
    janowski
    Poziom 10  

Jutro wymienię tyrystor, jeżeli nie pomoże to niestety poddaję się, wzywam sewis.

Wielkie dzięki Wszystkim za pomoc

0
  • #24 23 Lis 2005 23:50
    danyx
    Poziom 19  

Panowie strasznie kombinujecie, jeżeli pralka ma ruchy rewersyjne to jak może być uszkodzona prądniczka tachometryczna lub triak sterujący silnikiem w module ?? - dziwne rozumowanie

ciekawe czy jak kolega przekładał hydrostat nie pomieszał przewodów,
    po drugie trochę tych pralek naprawiłem i w żadnej nie był uszkodzony hydrostat jedyna przyczyna problemów w tych pralkach to zatykający się przewód hydrostatu jak pisał elektryk2000, zdjąć przednią sciankę wyczyścić i musi prać.

pozdr.

0
  • Pomocny post
    #25 24 Lis 2005 00:20
    jacekrybak
    Poziom 18  

danyx napisał:
    jedyna przyczyna problemów w tych pralkach to zatykający się przewód hydrostatu jak pisał elektryk2000, zdjąć przednią sciankę wyczyścić i musi prać.

Tyz prowda, nie inaczej, wyczyścić i musi prać. Zdjąć wężyk z hydrostatu, odpiąć go od czarnej, gumowej rurki, wyczyścić dokładnie obie, przepłukac dobrze wodą, założyć i musi prać. Temat był 1428 razy wałkowany na forum.

0
  • #26 24 Lis 2005 00:30
    mrice
    Specjalista AGD

Tolerancja pojemności dla kondensatora to jakieś +3uF . Jeśli zamiast 25uF (nie pamietam jaki w PDP jest kondziu) podstawiłeś tam 32uF To jak na mój gust troszkę duża róznica.

Sprawdź na elektronice czy na triaku o symbolu BTB (przypuszcalnie 16/600, producent ST) pomiędzy dwoma skrajnymi nóżkami nie ma czasem przerwy

Węzyk hydrostatu rozumiem jest drożny ?? w szczególności na połączeniu wężyka hydrostatu z wężem zbiornik - filtr

Sprawdź jeszcze kostki połaczeniowe na elektronice i na silniku, czy nie mają przerwy

Jesli to nic nie dało, proponuje oddać silnik do sprawdzenia komuś kto sie zajmuje ich przewijaniem

Jeśli elektronika jest sprawna i dalej nic to sugeruje problem z programatorem

Pozdrawiam

0
  • #27 24 Lis 2005 01:29
    danyx
    Poziom 19  

@mirce kolego nie może być przerwy na triaku, bo skąd brały by się rewersy ??

0
  • #28 24 Lis 2005 11:08
    mrice
    Specjalista AGD

danyx, proponuje, zeby kolega go sprawdził, w PDP nie ma silnika szczotkowego, nie pamietam na 100% ale rewersychyba szły prosto z programatora, a wirówka była tylko przez BTB sterowana, ale mówie, ze na 100% nie jestem tego pewien, a sprawdzenie elementu na mierniku nic nie kosztuje, wiec pomierzyć można :-)

0
  • Pomocny post
    #29 24 Lis 2005 12:46
    PS 663S BIO
    Poziom 31  

Cytat:
    ale rewersychyba szły prosto z programatora

Nieprawda :!: :!: :!:
    w tej pralce programator określa tylko czas i kierunek ruchu silnika, natomiast prędkość obrotowa jest "narzucana" przez moduł :wink: zresztą chyba każdy wie że PDP i PDN wykonują cykl dystrybucji z "uzwojeń prania" :)

Cytat:
    hydrostat jedyna przyczyna problemów w tych pralkach to zatykający się przewód hydrostatu

to mało prawdopodobne, czytajcie uważnie

Cytat:
    Polar PDP 885 nie wiruje przy obciążeniu

1
  • Pomocny post
    #30 24 Lis 2005 13:01
    zayzayer
    Specjalista AGD

PS 663S BIO napisał:
    każdy wie że PDP i PDN wykonują cykl dystrybucji z "uzwojeń prania" :)

Hehe, mylisz sie, nie każdy. Ja np. jestem na tyle ciemny, że nie wiem co to cykl dystrybucji z "uzwojeń prania"

0