Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia

kamiledi15 29 Jun 2022 18:54 1242 69
Wago
 • #31
  pawlik118
  Level 30  
  As 211 posiada przeciętną głowicę. W tym przypadku, obstawiam że jest rozregulowana, niestety. Na każdej stacji nie zaświeca się ani jedna dioda od poziomu,
 • Wago
 • #32
  kamiledi15
  Level 10  
  Tak lepiej?

  Kwestia położenia kabla - odsunąłem go od ściany i teraz diody poziomu się zaświecają.
  Co ciekawe jestem też teraz w stanie złapać jedno radio na przełączniku D - nie wiem co to oznacza, wszystkie radia mam pod przyciskiem U, a na D łapię teraz jedno polskie radio, choć w kiepskiej jakości, ale z poziomem 3 diod. Na S słyszę tylko rozmaite świsty i szumy, choć tam też poziom skacze od 0 do 2 diod. Jak się domyślam to fale AM, od których nie mam kabla, ale ciekawe, że coś tam jest w stanie złapać, a wcześniej nie mógł.

  Dodano po 54 [minuty]:

  Odkryłem dziwną rzecz - okazuje się, że poziom pokazuje się tylko, gdy... kabel jest częściowo wypięty. Gdy wpinam go do końca, to diody poziomu gasną, jedynie na radiu Plus, które ma najmocniejszy sygnał, pozostaje jedna dioda - a z częściowo wypiętym kablem są 4 diody. Na filmie powyżej kabel był częściowo wypięty, co zauważyłem dopiero po nagraniu. Na szczęście jednak nie wpływa to w żaden sposób na odbiór, czy poziom się świeci czy nie to i tak gra dokładnie tak samo. Pewnie coś tam w środku nie łączy, ale chyba na szczęście to tylko kosmetyka, nie wpływająca na odbiór.
  W załączniku filmik.

  Zadam jeszcze jedno pytanie, może głupie, może nie - jak widzieliście na moim filmie, zamiast anteny mam goły kabel, na którego końcu nie ma nic. Czy do tego kabla można dolutować antenę, czy w grę wchodzi tylko wymiana całego kabla? Bo moim zdaniem gra teraz bardzo dobrze, jedynie przy paru stacjach są szumy, więc kwestia poprawy byłaby raczej kosmetyczna. Nie chciałbym się pozbywać tego kabla, może to głupie, ale mam sentyment do całej wieży łącznie z nim - ten sprzęt jest ze mną od urodzenia, odziedziczony po rodzicach. Zamiast więc wyrzucać kabel chętnie bym go "zupgradował" do czegoś lepszego. Da się tak?
 • Wago
 • #33
  kris8888
  Level 35  
  kamiledi15 wrote:

  Dziś działa odrobinę gorzej z powodu wysokiego zachmurzenia na niebie, ale i tak znaczna większość stacji gra bardzo ładnie bez szumów.

  Pierwsze słyszę, żeby lokalny odbiór na UKF zależał od zachmurzenia lub pogody, to tak na marginesie.

  Skoro masz taki efekt, że tylko po częściowym wetknięciu wtyczki antenowej diody pokazują jakiś poziom sygnału to czy drugi koniec tego "płaskiego" kabla antenowego na balkonie nie ma przypadkiem zwartych żył ze sobą?
  A nawet jeśli nie ma zwartych, to ostatni odcinek kabla, tak około 50cm, powinien mieć rozcięte te dwie żyły i rozpostarte w kształt litery T lub V. Wówczas jest szansa, że ten kabel będzie rzeczywiście robił za taką prowizoryczną antenę dla UKF (dipol półfalowy). Ułożenie tego "T" lub "V" względem siebie oraz czy w pionie czy poziomie trzeba eksperymentalnie dobrać. Również długości ramion.

  Teraz jak masz tylko ten kabel "płaski" i w dodatku obydwie żyły na całej długości idą równolegle do siebie to małe szanse że będzie to robiło za skuteczną antenę dla UKF.

  Drugie wyjście to pozbyć się tego płaskiego kabla a użyć tylko pojedynczego przewodu, tak z 3m długości i wetknąć go tylko w jedną z "dziurek" gniazda 300Ω UKF. W którą to już eksperymentalnie dobrać.


  Ale lepsze wyjście to to pierwsze, czyli zrobić prowizoryczny dipol na balkonie z końcowego odcinka tego płaskiego przewodu 300Ω.

  Na którym piętrze jest ten balkon?
 • #34
  kamiledi15
  Level 10  
  Co do pogody to teraz ten efekt zniknął - widocznie zmiana położenia kabla pomogła na tyle, że sygnał jest mocniejszy.
  Co do kabla, to na końcu jest rozgałęziony na boki. Pokazywałem to na filmie:
  https://youtu.be/02uKOhm2SO0
  Na końcu filmu widać końcówkę kabla.
  Możliwe jednak, że jest jakieś zwarcie, bo zauważyłem, że gdy wkładam tylko jeden bolec (wszystko jedno który), to wtedy poziom jest, a gdy dwa, to nie ma. Mimo wszystko wieża działa na tym kablu od 40 lat, więc raczej niczym to nie grozi.
  Balkon jest na 2 piętrze.
 • #36
  kamiledi15
  Level 10  
  Zrobiłem tak jak napisałeś - naderwałem gumę łączącą kable i rozciągnąłem je jeszcze bardziej na boki. Kurde, pomogło - wcześniej tylko na Radiu Plus miałem 4 diody poziomu, a na złotych przebojach 3, na pozostałych 1-2. Teraz na 6 stacjach mam 3 diody poziomu, na dwóch 4, na reszcie 2, odbieram też więcej stacji niż wcześniej, a tym co szumiały poprawiła się jakość i już grają czysto. Nadal jest parę szumiących stacji, ale nie są dla mnie istotne, więc mogę się bez nich obyć. 2 diody poziomu już wystarczają do czystego grania bez szumów. Jakość odbioru jest teraz bliska ideału, większość stacji gra teraz z jakością porównywalną do płyty cd. Co prawda żadna stacja nie osiąga pełnych pięciu diod, ale i tak jakość jest zarąbista. Nadal jednak poziom pokazuje się jedynie na niedopiętej wtyczce, a na w pełni wpiętej nie, ale to jest nieistotny detal - na razie może tak zostać. Dzięki!
 • #37
  sq3evp
  Level 28  
  To spróbuj rozewrzeć je tak żeby ramiona miały po ok 75 cm - dostaniesz dipol prosty wtedy
 • #38
  bratHanki
  Level 32  
  Pierwsza rzecz, nie masz kogoś znajomego, który jest bardziej kumaty i ogarnie problem przy wspólnym piwku ?
  2. Symetryzator z # 22 to dobry wybór. Te "2 bolce" należy dolutować do starej wtyczki, ew. "na skrętkę" do kawałka starego kabla pozostawionego przy wtyczce.. Doprowadzenie przez okno anteny umieszczonej na balkonie ułatwi takie coś Przejściówka OKIENNA płaska ULTRA SLIM pod okno . lub podobne Adapter okienny VIVANCO 44102. Antena typu dipol dookólny.
 • #39
  kamiledi15
  Level 10  
  Niestety nikt w mojej okolicy się tym nie zajmuje. Jedynie serwis i to w sąsiednim mieście, więc spory kawałek drogi. O znajomych, którzy się na tym by znali albo przynajmniej podzielali moje zainteresowanie mogę jedynie pomarzyć.
  Na rozgałęzienie po 75 cm ten kabel jest niestety za krótki - tak jak jest teraz ledwo starcza, żeby był na krawędzi balkonu. Ale i tak jakość teraz jest tak dobra, że nic więcej mi do szczęścia nie trzeba. Może kiedyś spróbuję to rozbudować o to, co pisze bratHanki, ale trochę boję się bawić w samodzielne lutowanie takich rzeczy, więc chwilowo może tak zostać. W każdym razie i tak mi bardzo pomogliście, dziękuję.
 • #40
  sq3evp
  Level 28  
  Dipol dookólny to słabe rozwiązanie - zysk ok 0dB.
  Nie boj się nic - to nie gryzie. Tylko zamiast rozwierać trzeba było na końcu kabla podłączyć przewody po ok 75 cm miałbyś dipol prosty cos jak TO
 • #41
  bratHanki
  Level 32  
  sq3evp wrote:
  Dipol dookólny to słabe rozwiązanie - zysk ok 0dB.

  A jaki zysk mają 3 metry drutu przerzucone przez barierkę?
 • #42
  ppc
  Level 16  
  Zrób sobie konstrukcję taką jak na obrazku, te 750mm odcinki to kawałki drutu, rurki albo czegolwiek przewodzącego, mogą być nawet paski folii aluminiowej(ale tego nie pomalujesz ani nie polutujesz). A może najprościejkawałek zaizolowanej żyły przewodu.

  Przybij to do listewki albo jakiegoś kawałka plastiku, listewka do jakiejś rurki czy czegoś żeby zamocować do barierki i masz antenę. Albo po prostu zamontuj na trytytki do kratownicy balustrady, będzie to działać dużo lepiej niż sam ten kabel, tylko zrób tak, żeby metal anteny bezpośrednio tej kratownicy nie dotykał (nie bój się, nie chodzi tu o porażenie, tylko o właściwości samej anteny).

  Jeżeli to jest dla ciebie za duże żeby zamontować na balkonie to 'ramiona' dipola mogą mieć po 375mm.

  Nic nie zepsujesz w ten sposób.

  Stety/niestety dipol jest kierunkowy więc jak zamontujesz do balustardy to kierunek 'patrzenia' ma znaczenie, więc lepiej jest na jakiejś rurce i sobie dostroić antenę kierunkowo.

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia
 • #44
  bratHanki
  Level 32  
  kamiledi15 wróćmy do postu #1. Na zdjęciu z dolnej wtyczki wychodzi kabel płaski. Czy ten kabel jest wyprowadzony na zewnątyrz i leży na barierce? Jeżeli tak to nic dziwnego, że masz kiepski odbiór. Było by o wiele lepiej gdybyś miał metr pojedynczego drutu wetknięty w dolne gniazdo.

  ppc nie bardzo rozumiem ideę Twojego projektu, np.ramka wokół dipola , co to jest? Po drugie impedancja dipola prostego to 75Ω, nie można bezpośrednio przyłączyć kabla 300Ω, jeżeli już to dipol pętlowy

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia
  kamiledi15 Właśnie taki kabel i dipol pętlowy, prosty lub dookólny rozwiąże wszystkie Twoje problemy. Bez problemu zamkniesz okno , nie będą potrzebne żadne symetryzatory, ponadto taki dipol na kawałku rurki przykreciśż bezpośrednio do barierki , nie sa ptrzebne żadne izolacje.
 • #45
  kamiledi15
  Level 10  
  Ok, brzmi nieźle. Dasz namiar na tą antenę w jakimś sklepie internetowym? Nie chciałbym kupić czegoś niewłaściwego.
 • Helpful post
  #46
  bratHanki
  Level 32  
  W tym sklepie masz gotowca jeżeli wierzyć opisowi. http://www.anprel.sklep.pl/p127,antena-dookol...-zewnetrzna-1-elementowa-zamknieta-a6001.html
  Charakterystyka dookólna więc odbiór stacji z różnych kierunków zapewniony. Wedłyg sprzedawcy antena jest 300Ω więc idealna do podłączenia płaskim kablem jaki pokazałeś w #43.
  Możesz też kupić coś takiego https://www.google.com/search?q=antena+radiow...w&biw=1400&bih=907&dpr=1#imgrc=Q8xrBSCtklabMM Ale ta antena w czarnym pudełku zawiera symetryzator, który trzeba usunąć. Odkręcasz nakrętki, wyjmujesz płytkę a pod nakrętki przykręcasz przewody z płaskiego kabla. Ta antena jest kierunkowa i zapewnia najlepszy odbór z kierunku prostopadłego do płaszczyzny dipola. Kup też odpowiednią ilość tego plaskiego przewodu. Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia Jest taka możliwość, że antena dookólna też będzie miała plytkę więc też trzeba będzie ją wymontować.
 • #47
  sq3evp
  Level 28  
  bratHanki wrote:
  sq3evp wrote:
  Dipol dookólny to słabe rozwiązanie - zysk ok 0dB.

  A jaki zysk mają 3 metry drutu przerzucone przez barierkę?  To zależy od wielu czynników.
  Jeżeli sa to 3 m drutu to jest do długość fali na ok 100 MHz lub 1/4 fali na ok 25 MHz.

  Czy te 3 m sa podłączone do przewodu antenowego czy do gniazda antenowego?

  Ta sa istotne różnice
 • #48
  kamiledi15
  Level 10  
  Dzięki, postaram się to ogarnąć w najbliższym czasie.
 • #49
  kaem
  Level 28  
  kris8888 wrote:

  Pierwsze słyszę, żeby lokalny odbiór na UKF zależał od zachmurzenia lub pogody, to tak na marginesie.

  Zdziwiłbyś się. W Trójmieście zdarzało się, że przy mocno podniesionej propagacji dla stacji szwedzkich czy rosyjskich/radzieckich, bardzo spadał poziom sygnału z Chwaszczyna.
 • #50
  sq3evp
  Level 28  
  Kiedyś przed burzą miałem okazie odbierać silne tropo (odbicia z troposfery albo coś innego) - stacje z odległości ok 300 km szły tak silnie jak lokalne stacje.
 • #51
  kaem
  Level 28  
  Bardzo silną anomalią w trójmiejskim odbiorze RTV w 1989 roku zainteresowały się nawet media. Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia
 • #52
  sq3evp
  Level 28  
  Tak, tak, a Wielki Brat posiadał systemy działające z bardzo dużymi mocami na niskich częstotliwościach do liczności z okrętami podwodnymi. moze to jakieś interferencje z harmonicznymi?
  znane sa fakty ze w poblizy nadajników Radio Maryja jakiś czas temu było takie plamy ze nie działało nic - tak silne było pole z nadajników o mocy 1kW, że żadne radio nie działało.
  Poza tym instalacje antenowe typu "Oko Moskwy" czy inaczej "Duga" - tu na Wiki trochę informacji.
 • #53
  Preskaler
  Level 39  
  Każdy, dowolny kawałek drutu może być anteną. Skuteczność jednak takiej anteny zależy od wielu parametrów. Przede wszystkim od dokładnych rozmiarów tego "drutu" bo (w celu maksymalizacji skuteczności) powinien on być porównywalny z długością fali odbieranej. Najpopularniejsze długości tego "drutu" (dipola) to 1/2 lamda). Dla częstotliwości ok. 100 MHz jest to długość ok. 1,5m. Dochodzą tutaj jeszcze tzw. współczynniki skrócenia, które celowo pomijam. Poza tym mamy jeszcze taki parametr, który nazywa się "opornością falową" anteny, kabla, wejścia antenowego itp. Zwykle jest to 75Ω lub 300Ω. Zaczynając od wejścia antenowego to takie okrągłe ma 75Ω
  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia
  To z lewej jest radiowe a z prawej - telewizyjne. Różnią się od siebie tym, że nie można pomylić wtyczek bo jedna jest z bolcem a druga z rurką na środku. Oczywiście wtyczki muszą być zbudowane odwrotnie. Często nazywane te złącza są jako koncentryczny "żeński" i "męski". Do takiego złącza podłączyć można bez problemu kabel koncentryczny 75Ω czyli tzw. "telewizyjny". Dla odróżnienia od kabla 50Ω stosowanego np. w CB-radiu. Ostatecznie można te kable zamieniać ale z tą maksymalizacją będzie już gorzej.
  Drugi rodzaj wejść to tzw. "symetryczne".

  Na przestrzeni lat były one wykonywane w różny sposób (różny rozstaw, średnice i kształty) ale miały jedną cechę - były to dwa otwory obok siebie. Najstarsze przypominały i nawet pasowały do wtyczek sieciowych (220/230V). Później były z mniejszym rozstawem i prostokątnymi otworami (wtyczki z bolcami) dla FM a dla AM podobne ale nie pasujące do tych z FM bo miały jeden otwór poziomy a drugi pionowy (jeden dla anteny a drugi - uziemienia). Nie pozwalało to też pomylić i odwrócić ten wtyk).

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia

  Do tych złączy antenowych był też produkowany kabel symetryczny 240Ω co dla 300Ω można było stosować z wystarczającą skutecznością. Te kable nazywano też "płaskimi".

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia

  To wejście i kabel (300Ω) pasowało bez kłopotów do dipola zamkniętego bo on także miał oporność ok. 300Ω i był symetryczny. Kabel ten był jednak bardzo wrażliwy na zakłócenia i mocno nietrwały. Zaczęto więc stosować kabel koncentryczny i wejścia antenowe także koncentryczne. Jeśli jednak chciało się do takiego kabla podłączyć antenę symetryczną (dipol zamknięty, pętlowy) to należało zastosować tuż przy dipolu tzw. symetryzator, który był także transformatorem dopasowującym 300/75.

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia

  Jeśli teraz wykonamy samodzielnie sztywną pętlę (dipol) o rozmiarach ok. 1,5m np. z rurki aluminiowe lub miedzianej (z aluminium może też być pręt np z kabla energetycznego, sektorowego) i zastosujemy powyższy symetryzator to instalacja będzie dalej prosta bo z symetryzatora wyjdzie kabel koncentryczny zakończony przy odbiorniku wtyczką (koncentryczną) którą umieści się w gniazdku antenowym FM i będzie odbierać się UKF w znacznie lepszym komforcie. Można jeszcze poszukać miejsca i położenia (pionowe/poziome) w którym odbiór będzie najlepszy. Zmiana położenia będzie wpływać na poprawę jednych stacji a inne mogą być nieco gorzej odbierane bo i ich polaryzacja (pion/poz.) może być inna jak pozostałych. Można też zastosować kabel symetryczny podpięty do dipola wprost i doprowadzić go do odbiornika a dopiero tutaj zastosować symetryzator z wtyczką ale to jest gorsze rozwiązania.

  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia

  Zdecydowanie jednak odradzam stosowanie przypadkowych kabli energetycznych (DYT?) bo ich straty a także oporności falowe nie pozwala na optymalizację odbioru.
 • #54
  sq3evp
  Level 28  
  Dokładnie tak, Kolega tu opisał dokładnie co, jak i dlaczego.
  Najlepsze wyjście - plaski przewód 300 Ohm do tuner do anteny, na końcu antena może być z drutu energetycznego np dipol prostu lub pętlowy.
 • #55
  bratHanki
  Level 32  
  Dipol prosty jest symetryczny ale ma impedancję 75Ω i aby podłaczyć go przewodem 300Ω potrzebny jest transformator 4:1, nie mylić z symetryzatorem bo to trochę co innego. Jest jeszcze dipol otwarty który ma dodatkowe wąsy stanowiace transformator dopasowujący do 300Ω i taki można łączyć bezpośrednio.
  Unitra Faust 211D - Jakość odbioru radia
 • #56
  sq3evp
  Level 28  
  No tak, ale to dipol 75 symetryczny.
  Przewód współosiowy jest niesymetryczny. W tym wypadku lepiej bezie dipol pętlowy.
  używałem pojedynczego Quada - zysk większy niż dipol pętlowy. Taki powinno dopasować się do kabla transformatorem - kilka zwojów przewodu przy antenie.
  Ale tutaj jest opis według, którego wynika ze Quad to ok 100 Ohm więc strat będzie ok 1%.
 • #57
  kris8888
  Level 35  
  Dipol otwarty, przy odpowiedniej konstrukcji, też może mieć impedancję 300 Ohm, jak słusznie wskazał bratHanki. Właśnie tego typu anteny były kiedyś powszechnie używane w paśmie VHF w przypadku lampowych odbiorników czarno-białych, w połączeniu z symetrycznym kablem antenowym.
  Zresztą w przypadku odbiorników radiowych również.

  Kabel symetryczny mimo swoich wad miał jedną niezaprzeczalną zaletę, łatwo "przechodził" przez progi w drzwiach i ramy okienne. 😀
  No i był robiony całkowicie z miedzi a nie jak niektóre współczesne, tanie wynalazki koncentryczne.
 • #58
  sq3evp
  Level 28  
  To racja, kupiłem kiedyś koncentryk, którego nie dało sie polutować - nie wiem co to był za metal ale nie była to miedź.
  Widziałem, ze można kupić płaski 300 Ohm przewód jeszcze. Chyba czas zrobić jakieś zapasy sobie :)
 • #59
  bratHanki
  Level 32  
  Były dostępne kable z żyłą stalową miedziowaną. Jeżeli płaski 300Ω jest jeszcze ze starych zapasów to może być już niepełnowartościowy.
 • #60
  sq3evp
  Level 28  
  To takich nie spotkałem - tylko miedziane żyły. Może jakieś profesjonalne instalacje miału linkę stalowa.