Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] DVBT2 - Brak sygnału po zmianie nadawania

Cesnek 28 Jun 2022 15:38 2127 57
    Cesnek
    Level 3  
    Witam. Wczoraj tj 27.06 w moim (ostatnim) województwie przełączony został system nadawania na nowy dvbt2/hevc. Do tej pory używałem dekodera i zwykłego kabla antenowego wpiętego w gniazdko multimedii (vectry). Po podłączeniu i automatycznym wyszukiwaniu programów zawsze było ok. Siła sygnału jak i jakość super. Po wczorajszym zabiegu z rana były jeszcze kanały z MUX1 o ile dobrze pamiętam tj wszystkie z TVP oraz Zoom Metro i coś tam jeszcze. Później zniknęły wszystkie łącznie z sygnałem bo po entej próbie wyszukiwania kanałów za każdym razem na dekoderze siła sygnału jak i jakość zero. Co robić gdzie szukać przyczyny ??
    supermikol
    Level 7  
    Jaki to model dekodera?
    Cesnek
    Level 3  
    Opticum Blue R265 lite DVBt2
    LeDy
    Level 43  
    Pytaj operatora, właściciela Vectry.
    Cesnek
    Level 3  
    Też pomyślałem że to operator wyłączył sygnał w gniazdku ale w zasadzie nie znam się i nie wiem czy to możliwe lecz drugi Tv który ma w swoim menu wyszukiwania trochę więcej opcji i na nim znajduje ponad 200 kanałów cyfrowych (większość zakodowana) ale wszystkie te które są w naziemnej działają normalnie plus kilka dodatkowych które są nie wiedzieć czemu odkodowane. Muszę tylko w wyszukiwaniu zmienić z Naziemnej na Cyfrowa Kablowa i tu jest cacy na naziemnej nie znajduje nic. Zadzwoniłem na infolinie od tv naziemnej i babeczka powiedziała że prawdopodobnie w mojej klatce albo całym bloku rozstroił się sygnał po zmianie nadawania ale skoro tak to skąd te cyfrowe kablowe kanały ??

Mały edit zadzwoniłem do Vectry. Pogonili jak burka. "Proszę pana my nic nie mamy do telewizji naziemnej". To tak w kwestii wyjaśnienia kontaktu z operatorem.
  • Helpful post
    supermikol
    Level 7  
    Jaki to model tego drugiego Telewizora/Dekodera?
    A poza tym UPC i na to wychodzi, że też Vectra udostępnia wybrane kanały odkodowane. Ale jest to system DVB-C.

Edit. Ja posiadam Opticum Nytrobox ns. Który posiada DVBT-2 ale również DVB-C (tylko FTA). Który mógł by zadziałać u ciebie. Podczas wyszukiwania kanałów trzeba wyszukać kanały kablowe.
    k45i89o98j66
    Level 23  
    Poszukaj najnowszego firmware do Opticum Blue R265 lite DVBt2 i zaktualizuj jak jest coś nowego
    przywróć ustawienia fabryczne i wyszukaj na nowo kanały.
    Jak nic nie zadziała podmień dekoder na inny lub "molestuj" operatora gniazdka.
    Cesnek
    Level 3  
    Z pytaniem o model TV i dekoderów wiem do czego zmierzasz ale od razu wyjaśniam że ani jeden ani drugi TV nie obsługuje DVBT2 ale dekoder już tak ale to też pal licho bo zakładając że tv czy dekoder nie ogarnia DVBT2 to chociaż by znalazł ten testowy mux z pisowską telewizją która na razie nadaje po staremu. Bardziej chodzi mi o zagadkę dlaczego wcześniej mimo że mieszkam w bloku to wystarczył kabel antenowy wpięty w gniazdko Vectry i uwierzcie mi śnieg deszcz czy nawet koniec świata tam nigdy obraz nawet nie zajęczał zawsze sygnał full jakość full a teraz po zmianie nadawania nadajnik ten sam a sygnału zero ?? Od razu mówię że w jakieś pająki na balkon wzmacniacze czy inne cuda wianki to nawet nie będę się bawił bo jak przejechałem forum to czapka na głowie się podniosła jakie ludzie mają problemy z sygnałem i odbiorem a tutaj musi być coś nie tak że to zniknęło od tak sobie

Edit... Firmware w dekoderze pobrany wgrany efekt zero kanałów, przywrócenie ustawień fabrycznych zero kanałów
    Cesnek
    Level 3  
    Możliwe bo ten drugi tv ma wbudowany jakiś dekoder w sobie bo do tej pory naziemna śmigała na nim normalnie z kabla bez żadnych dostawek i najwidoczniej ogarnia DVBT jak i C no ale jak podpiąłem pod niego dodatkowo ten dekoder opticum to też nic nie znalazł...

Edit....supermikol ok tylko że ja nie mam żadnego pakietu telewizji cyfrowej bo dawno z niej zrezygnowałem. Nawet dzwoniąc dzisiaj na infolinie do vectry to babka od razu mówi że u pana tylko internet więc odstawiła mnie z kwitkiem żeby nie dzwonić do nich w sprawie tv naziemnej bo to nie ich broszka :)
    supermikol
    Level 7  
    Tak ale w tym przypadku nie trzeba mieć pakietu. Teoretycznie każda kablówka powinna udostępnić parę bez opłat.
    Dekoder musi mieć DVB-C np jak ten mój Opticum, ale sprawdź bo, prawdopodobnie telewizor ma ten tuner wbudowany. No chyba , że to jakiś stary kineskop.
    Cesnek
    Level 3  
    To że ma jakiś tuner wbudowany to jest więcej niż pewne bo jak wspomniałem wcześniej śmigała naziemna bez dostawek a teraz znalazł te kanały z kablówki ale to szczegół bo o tym drugim tv wspomniałem tylko w ramach tego że wykluczam jakieś uszkodzenie tunera czy kabla. Bardziej chodzi mi o ten główny TV z dostawką w postaci tego tunera Opticum co za magia się zadziała że naziemna poszła jak kamień w wodę
    supermikol
    Level 7  
    Hmmm! Sprawa się komplikuje. Jeśli nawet TVPis nie odbiera, to wogle.
    Jeśli mógłbym wiedzieć jakie to miasto? Wtedy poszukam jakiegoś nadajnika w pobliżu, bo może Vectra ustawiła antenę, na nadajnik z którego zrezygnowano.
    Cesnek
    Level 3  
    A proszę Cię bardzo 19-300 Ełk i z tego co zerkałem na mapkę na stronie emitela to chyba wsio po staremu
    supermikol
    Level 7  
    Może, po prostu kup antenę. Ustaw ją na Giżycko albo Suwałki, wtedy to na pewno zadziała. Nadajnik bym wybrał ten który widać z balkonu, najlepiej sprawdzić jak sąsiedzi mają ustawione.
    Cesnek
    Level 3  
    Ok ale jak wspomniałem wyżej gdyby chodziło o problemy z nadajnikiem to chyba bym to wcześniej też jakoś odczuł ? Do tej pory mogłem wyrzucić tv przez balkon a i tak sygnał działał :) więc dla mojej nieobeznanej głowy w temacie to dziwne że po zmianie sygnału nadawania zgubiły się wszystkie kanały tym bardziej że tvpis powinna śmigać i tak jak wspomniałem wcześniej jak poczytałem forum o tych antenach wzmacniaczach i stabilizatorach i innych cuda wiankach to ja wysiadam z tej imprezy :) Jutro podejdę do sąsiada zobaczę co u niego wypluje i barabanie do administratora budynku niech naprawia skoro taka czarna magia.
    k45i89o98j66
    Level 23  
    Vectra Ełk to typowe tak jak multimedia . I tak olewają klienta. Wiem bo też w Ełku instalowałem ostatnio antenę. Na antenie działa z gniazda nie działa. Dobrze że zrezygnowałem 2 lata temu i przeszedłem na światłowody w orange. Antenę na Miłki lub Suwałki kieruj. Na Suwałki sprawdzone działa ale przez wzmacniacz.
    Cesnek
    Level 3  
    k45i89o98j66 wrote:
    Vectra Ełk to typowe tak jak multimedia . I tak olewają klienta. Wiem bo też w Ełku instalowałem ostatnio antenę. Na antenie działa z gniazda nie działa.

W tym przypadku mają prawo olewać bo naziemna to nie ich działka a do dnia 27.06 ta naziemna była i nie musiałem korzystać z dodatkowych anten i wzmacniaczy.
    Przed chwilą byłem u sąsiada ze swoim tunerem i jego nowszy tv też nic z gniazda nie znalazł. Byłem natomiast u innego znajomego z innego osiedla i tam w gnieździe znalazł praktycznie wszystkie kanały oprócz TVN i Polsatu ale na to też daję margines bo jak dzwoniłem na infolinie naziemnej to babeczka powiedziała że prosimy o 2-3 dni na dostrojenie wszystkiego i powinno śmigać jak dotychczas. Temat mogę zgłosić do administratora budynku ale oni nie mogą grzebać w gniazdach Vectry i koło się zamyka
    sq3evp
    Level 28  
    A czy programy nadawane z nadajników nie powinny być dostarczane?
    Chyba ustawa na to była zmuszająca operatorów do tego
    supermikol
    Level 7  
    Ten znajomy z innego osiedla też ma Vectrę?
    No i czy mieszka w bloku?

Dodano po 6 [minuty]:

sq3evp wrote:
    A czy programy nadawane z nadajników nie powinny być dostarczane?
    Chyba ustawa na to była zmuszająca operatorów do tego

No powinni, ale w praktyce dotyczy to tylko tych którzy dostarczają tylko po koncentryku.
    Ja mieszkam w domku i na moim osiedlu (ale nie w moim domu, bo światłowodu nie ma) jest Vectra ale idzie światłowodem czyli tylko jest (IPTV).

Te kanały z nadajników idą w UPC na DVB-C.
    Cesnek
    Level 3  
    supermikol wrote:
    Ten znajomy z innego osiedla też ma Vectrę?
    No i czy mieszka w bloku?

Tak znajomy też mieszka w bloku w którym jest Vectra ale on również z niej nie korzysta. Ciągnie naziemną z gniazda tak jak ja przed 27.06. Bez żadnych dostawek anten kierunkowych nic. No i z tego wynika że jakimś sposobem zniknął sygnał w moim bloku a przynajmniej mojej klatce. I chyba babeczka z infolinii dobrze prawiła że po zmianie mogła się rozstroić antena i bez wizyty kogoś z administracji budynku sam nic nie wyczaruje...
    clubber84
    Level 30  
    Autorze,
    jakim cudem masz w mieszkaniu dwa gniazda abonenckie - jeden Vectry, a drugi naziemnej?
    Bo z opisu wychodzi, że w dużym pokoju masz gniazdo naziemnej, a w małym pokoju kablówki (albo na odwrót).
    Wszystkie odbiorniki podłącz kablem do gniazd w ścianie, przestaw na skanowanie kanałów w tryb "DVB-C" lub "kablowa", bo różnie to jest nazwane w telewizorach i wszystko będzie hulać. Wtedy, nawet jak za kilka lat zmienią znowu standard nadawania, to ciebie to nie będzie dotyczyć, bo w kablówce nadal będzie DVB-C.
    Cesnek
    Level 3  
    clubber84 źle zrozumiałeś moje posty ale już wyjaśniam. W mieszkaniu mam obydwa gniazda z Vectry - starej multimedii. Do jednego gniazda jest podłączony jeden odbiornik do drugiego drugi. Nigdzie nie wspomniałem że mam gniazdo telewizji naziemnej bo do tej pory wszystkie kanały z tej naziemnej odbierał i jeden i drugi odbiornik. W tak zwanym "dużym" pokoju mam TV który w opcji wyszukiwania ma tylko i wyłącznie strojenie automatyczne lub ręczne i on teraz nie łapie nic oprócz kilku kanałów analogowych natomiast odbiornik w tak zwanym "małym" pokoju ma opcje zmiany z naziemnej na kablową i ten właśnie łapie programy bo ma wbudowany tuner DVB-C ale go pomijam bo tutaj sprawa jest oczywista. Chodzi o ten "duży" pokój i dlaczego naziemna zniknęła z tego gniazda ? Rozumiem że do naziemnej będę teraz potrzebował nowe gniazdo ??
    clubber84
    Level 30  
    Widzę, że się nie dogadamy, jeśli nie podasz jakie TV masz w pokojach (nazwa marki, model).
    Wtedy będę wiedział, co twoje odbiorniki mogą oraz, co masz w gniazdach abonenckich w ścianie (podejrzewam, że tylko Vectrę).
    LeDy
    Level 43  
    Cesnek wrote:
    Rozumiem że do naziemnej będę teraz potrzebował nowe gniazdo ??
    Chyba źle rozumiesz? Podaj jaki sprzęt masz? (Model)
    Cesnek
    Level 3  
    Pany ale co za różnica jaki sprzęt ? Tv to jakiś leciwy LG który nie obsługuje DVBT2 ale podpinam pod niego tuner który to ciągnie więc co za różnica jaki to sprzęt ? nazwę i model tunera podałem wyżej. Tak sprawdziłem obsługuje to co powinien.
    Nie jestem majstrem w tym temacie więc pytam bardziej obeznanych ale wiem na tyle że problem leży po stronie gniazda i zmiany nadawania a nie sprzętu który to odbiera. Wcześniej było dobrze teraz nie ma nic. Nie wierze że dnia 27 vectra odcięła sygnał z gniazda w którym zwykłym kablem antenowym odbierałem wszystkie dostępne kanały naziemnej
    clubber84
    Level 30  
    Więc skoro podpinasz dekoder tv naziemnej do gniazda w ścianie i on odbiera, to oznacza, że w tym konkretnym pokoju masz tylko naziemną z instalacji zbiorczej, a w drugim pokoju tylko tv kablową... co jest dla mnie trochę dziwne, no ale ok.
    Zatem, skoro i tak nie podasz modeli telewizorów jakie posiadasz, to musisz czekać na reakcję ze strony administracji budynku odnośnie "naprawienia" antenowej instalacji zbiorczej... a to trochę potrwa.
    Pozdrawiam
    Cesnek
    Level 3  
    clubber84 wrote:
    Więc skoro podpinasz dekoder tv naziemnej do gniazda w ścianie i on odbiera, to oznacza, że w tym konkretnym pokoju masz tylko naziemną z instalacji zbiorczej, a w drugim pokoju tylko tv kablową... co jest dla mnie trochę dziwne, no ale ok.

Do dnia przejścia na dvbt2 w obu ścianach i w obu telewizorach i w obu gniazdach była naziemna a teraz nie ma w żadnym natomiast w tym drugim telewizorze odbieram kablową z gniazda z tego względu że tv bądź wbudowany w nim tuner ma możliwość szukania kanałów kablowych i podejrzewam że gdyby ten pierwszy tv miał taką możliwość to też by znalazł te kanały kablowe więc skoro mają wyjść jakieś mocne czary mary z naprawą anteny zbiorczej to to oleje i dokupię tuner DVB-c do tego że tak powiem głównego telewizora. Odpale kanały po kablu i tyle. Tak chyba będzie najprościej i najsensowniej ??
    clubber84
    Level 30  
    Przenieś TV odbierający kablówkę do drugiego pokoju, podłącz i sprawdź, czy odbierasz na tym gnieździe naziemną (DVB-T) czy kablową (DVB-C)?
    I będziesz wiedział na czym stoisz.
    franmayer
    Level 20  
    Ja to rozumiem tak, że autor w obu gniazdach ma dostępną tylko vectrę, czyli tv kablową. Bo z opisu nie wnioskuję, żeby autor miał możliwość korzystania i z vectry i z tv naziemnej. Wtedy musiałyby być osobne przyłącza w gnieździe. Jeżeli tak jest, to autor musi mieć dekoder z opcją odbioru dvb C, jak zresztą wspominał wcześniej.
    Chyba, że na dachu jest antena zbiorcza z niezależną od vectry instalacją do odbioru dvb t2, ale wnioskuję, że takowej nie ma.
    A co vectra wcześniej przesyłała, to przechodzi w zapomnienie.