Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega 8 projekt nintendo wii

hary-buziaczek 29 Jun 2022 23:18 528 30
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Bez litery L; ATMEGA8L

Wgrać hex, ustawić na zegar zewnętrzny; high byte = 0xc9, low byte = 0x9f
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Może być przewlekana; ATMEGA8-16PU lub ATMEGA8A-PU
  • Helpful post
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Można zamawiać + rezonator 16MHz jak nie ma
    hary-buziaczek
    Level 8  
    jeszcze jedno pytanie , a jak na ponyprog2000 ustawić :

ustawić na zegar zewnętrzny; high byte = 0xc9, low byte = 0x9f
    paw1470
    Level 17  
    Może lepiej użyć gotową płytkę. Jakieś Arduino pro mini. Kiedyś patrzyłem to gotowe płytki wychodziły taniej
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Napisz jak ma to podłączyć/oprogramować tą Arduino pro mini zamiast Atmega 8; jak już to stare Arduino UNO potrzebuje

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Atmega 8 projekt nintendo wii

Fuse są trochę inaczej ustawie niż w projekcie
    paw1470
    Level 17  
    Nano różni się od uno tylko rozmiarem. Uno i nano mają wbudowany programator. Do pro mini wystarczy dowolny zewnetrzny. Zamiast uno lepiej dać nano. Mniejsze i wygodniejsze. Ja mam prawie same pro mini. Łatwiej podłączyć 4 kabelki niż dużą wtyczkę USB. Żadnych zbędnych elementów. No ale zależy od wymagań.

ATmega8 i atmega328 mają chyba tylko różnice w rozmiarach pamięci. Obudowy są identyczne. Cena też zbliżona. Lepiej mieć zapas pamięci. Do ATmega8 trzeba programator tak jak do pro mini. Nic tutaj nie zmienia. ATmega8 można z czegoś wyciągnąć ale jak ktoś musi kupić i dorobić płytkę to raczej bez sensu.

Jak podłączyć i zaprogramować to raczej nie muszę tłumaczyć bo jest tego pełno w internecie. Projekt jest bardzo stary. Widziałem nowsze i lepsze. Z tego co widziałem to było tam że można dać ATmega168. Ta wersja też jest w pro mini i nano. Nie trzeba używać ATmega8.

Moim zdaniem nie warto zaczynać od kopiowania przestarzałych technologii. Pro mini wyjdzie taniej i będzie miało więcej możliwości. Ten projekt ma sens tylko jeżeli ktoś chce sam tracić czas na robienie płytki. Zamiast zabawy z wrzucaniem Hex lepiej popatrzeć w kod. Jak komuś zależy tylko na efekcie to też są lepsze instrukcje. Przez 8 lat trochę się w technologii zmieniło. Kto nie zaczął kiedyś w ten sposób to teraz lepiej zacząć w prostszy sposób.
    paw1470
    Level 17  
    A może podasz jakąś znaczącą różnicę. Co wnosi twoje cytowanie jednego wyrazu? Masz inne zdanie to napisz dlaczego nie mam racji. Gdzie popełniłem błąd? Zasugerowałem rozwiązanie które moim zdaniem jest lepsze. Nikt się nie musi zgadzać.

Napisałem że chyba nie ma żadnych znaczących bo nie wiem co jest w kodzie. Napięcia te same. Piny te same. Chyba 328 ma więcej PWM co jest raczej bez znaczenia w tym przypadku. Pamięci 2-4 razy więcej. 328p potrzebuje mniej prądu. Nie widzę żadnych znaczących różnic na korzyść 8. Może coś z niewykorzystaniem pamięci. No ale na stronie była informacja o 168. Link do GitHub też był czyli można sobie skompilować.

Lepszym pomysłem jest jakiś projekt na esp32. Cena zbliżona a możliwości dużo większe. No ale napięcie musi być dokładnie 3,3 V. Jest tego dużo na stronie instructables.

To tylko propozycja. Jak ktoś lubi wrzucać hex na ATmega8 to nie widzę problemu. Są lepsze sposoby.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Nie wiesz co w kodzie a proponujesz wgranie w ATMege328 kodu z ATMega8 a jak napisałem, że nie będzie działać to znalazłeś na Atmeg168.

Czy zauważyłeś różnice w kodzie?
    paw1470
    Level 17  
    A gdzie napisałem że ktoś ma wrzucać hex z 8 na 328? Nie musiałem szukać 168 bo na stronie przecież jest w plikach. Jeżeli jest 8 i 168 to 328 będzie wymagać zmian w tych samych miejscach. No ale nawet nie trzeba modyfikować bo jest fork z 328. Te wszystkie wersje są prawie identyczne. Jeżeli coś działa na 8 to musi też działać na 328. W drugą stronę już nie. Arduino pro mini jest gotowym rozwiązaniem bez żadnego robienia płytki.

Nadal nie rozumiem z czym masz problem. Nie podałeś żadnych znaczących argumentów dlaczego to nie ma sensu albo nie będzie działać. Ktoś używa ATmega8 bo takie ma. Jest podana możliwość uzycia 168 i przy drobnej modyfikacji można użyć nawet 328.

Czy rozumiesz że projekt zawsze można poprawić?
    Czy sprawdziłeś czym jest pro mini zanim napisałeś że lepiej stare uno? Rozmiar płytki nie ma żadnego znaczenia jeżeli wszystkie elementy na niej są identyczne. Nie widziałem pro mini i nano z ATmega w dużych obudowach. No ale w opisie też jest wersja SMD.

https://github.com/abrugsch/snes2wii
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Pod ATmega328 (Arduino pro mini) się kompiluje - może sobie użyć tej płytki.
    I w tym miejscu trzeba było spróbować skompilować kod a nie wrzuć w Arduino pro mini może zadziała,

paw1470 wrote:
    Czy sprawdziłeś czym jest pro mini zanim napisałeś że lepiej stare uno?

A wiesz na jakim mikrokontrolerze było stare uno?
    paw1470
    Level 17  
    Gdzie napisałem że hex będzie działał między wersjami? Sam sobie to dodałeś. Na stronie jest wrzucony hex do 8 i 168. Każdy może sobie wybrać. Jest link do kodu i można przerobić na inne wersje. Nawet dałem link do dodanej wersji dla 328.

Nie napisałem że hex z 8 będzie działał na 328. Chodzilo mi o kod. Sam kod przez interpretacją i kompilacją. Wrzuciłem link i sam potwierdzasz że można skompilować.

A więc teraz pytanie. Co masz na myśli w tym komentarzu?
    HD-VIDEO wrote:
    Nie wiesz co w kodzie a proponujesz wgranie w ATMege328 kodu z ATMega8 a jak napisałem, że nie będzie działać to znalazłeś na Atmeg168.

Ostatecznie uważasz że będzie działać na ATmega328 czy nie będzie? Tylko rozdzielmy dyskusje na temat kodu pisanego przez kogoś i kodu z pliku hex. Mi od początku chodzi o kod a nie o plik. Plik hex do ATmega168 jest od początku na stronie i nie trzeba niczego kompilować. Z tym nie ma żadnego problemu. Skompilowanie mając źródła to też nie problem. Myślę że źle mnie zrozumiałeś i wyszedł zbędny spam.

Uważam że pro mini wyjdzie taniej i łatwiej użyć bo nie trzeba robić płytki i dodawać elementów. Na tym się kończy moja propozycja. Wgrywanie hex jest trochę problematyczne i obecnie raczej bez sensu dla jednej płytki
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Jeżeli proponuje się inne rozwiązanie dla osoby, która nie ma styczności z ATMegami (a pytał się wielokrotnie na PW o to samo, jakie są różnice miedzy ATMegami, itp) to trzeba by je sprawdzić czy zadziała z ATmega328, dotyczy to także kodu a nie zawsze tak jest, nawet jak się kompiluje.

Jak Mini kosztowało poniżej 1$ to tak, obecnie nie
    paw1470
    Level 17  
    Mnie nikt nie pytał. Nie muszę wiedzieć jaką ktoś ma wiedzę. Kiedyś jak się zainteresowałem to wieczorem usiadłem i przejrzałem różnice. Dlatego z uno zrezygnowałem już na początku. Na początek jedno nano do testów a potem tylko pro mini te które były najtańsze. Nie myślałem że ktoś nie umie sprwwdzić. Tych z wbudowaną obsługa USB nawet nie proponowałem bo wiem że nie będą działać w tym przypadku.

Popatrzyłem na ceny i ładnie ostatnio poleciało. Kilka miesięcy temu były po około 10 zł. Niezależnie od rodzaju. Tylko esp32 były droższe. Najtańsze pro mini kupiłem kiedyś za 1.2$. większość za 1.6$. Dolar był wtedy koło 4. Teraz widzę że około 20 zł za popularniejsze modele albo nawet więcej. Nadal uważam że lepiej wybrać 328 bo cena ta sama a płytka tak jakby gratis. Widzę że 168 nadal za 14 zł. Drogo się zrobiło w ciągu ostatnich kilku miesięcy ale tutaj cena bez dużego wzrostu. W polskich sklepach pewnie jeszcze drożej ale nie znam poprzednich cen i się nie wypowiem.

Esp8266 widzę że ma wzrost w granicach zmian kursu walut. No ale ten projekt nie będzie na tym działał a w internecie łatwiej trafić na pomysły z esp32.

168 będzie chyba obecnie najtańszym wyborem i jest nawet hex do wrzucenia.
    hary-buziaczek
    Level 8  
    Witam dziękuję za wszystko nie poradzę se chyba z tym , hex wiem już który wrzucić " n64_to_wii-1.7.m8.hex" fusy już wiem jak ustawić . Programator mam na lpt zrobiony jest komunikacja , nie jestem elektronikiem jestem amatorem
    hary-buziaczek
    Level 8  
    Nie no spróbuje ,nastawiam WDTON i CKOPT i wciskam Ok czy Read ? . Pobieram ze strony plik n64_to_wii-1.7.m8.hex i biorę zaznaczam write flash czy eeprom?

Dodano po 1 [minuty]:

Z tego co wyczytałem to write flash biorę tak ? bo eeprom to pamieć pomocnicza tak ?
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Fuse:
    Po ustawieniu "ptaszków" > Write

Po załadowaniu hex do programu; Program Memory (FLASH) File:
    Write Program Memory (Flash)

Danych do EEproma tam niema
    HD-VIDEO
    Level 42  
    A na USB jest tak samo z ustawieniami.

MkAvrCalculator sobie ściągnij, obsługuje LPT,USB
    hary-buziaczek
    Level 8  
    Mam to programować rozumiem z podłączonym kwarcem 16mhz i kondesatorami? Bo już jedną atmege zablokowalem. Czyli mogę przylutować przewody do zmontowanego układu
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Masz programować z podłączonym kwarcem i kondensatorami, ustawienia wyżej prawidłowe.

A przewody - przylutuj albo nie - nie wiem do czego to ma się odnosić.
    hary-buziaczek
    Level 8  
    własnie bez krarca robiłem podłączyłem kwarc i działa , ale pilk hex programuje mi coś innego

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

n64_to_wii-1.7.m8.hex wchodzę i zapisuje ten plik w txt, zmieniam na hex i programuje mi coś innego. Jak to zrobić