Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop lub mini PC z RISC-V klasy Rockchip RK3588 - już wkrótce dostępny

ghost666 03 Jul 2022 14:28 666 0
 • Laptop lub mini PC z RISC-V klasy Rockchip RK3588 - już wkrótce dostępny
  Mark Himelstein, dyrektor ds. technologii RISC-V International i dr Philipp Tomsich, główny technolog i założyciel VRULL GmbH zakomunikowali, że możemy niebawem zobaczyć na rynku laptopa z procesorem RISC-V, a dokładniej jeszcze w 2022 roku. Informacje te podali w prezentacji zatytułowanej: „Od technologii do produktu — dojrzewanie ekosystemu RISC-V” w jednym ze slajdów pokazującym coś, co mogłoby być prototypem takiego urządzenia. Opisujący wydarzenie: „The Register” podejrzewał, że może on pochodzić z Instytutu Oprogramowania Chińskiej Akademii Nauk (ISCAS), ponieważ planowano zbudować tam 2000 sztuk laptopów z RISC-V do końca 2022 roku.

  Jednakże jest jeszcze co najmniej jeden potencjalny koncept z układem RISC-V, który pojawia się w zapowiedziach dzięki firmie StarFive. Producent ten prosił jakiś czas temu użytkowników o wypełnienie ankiety na temat laptopa, mini-PC lub płyty rozwojowej/komputera jednopłytkowego opartego na SoC RISC-V. Platforma, o którą pytano, miała mieć wydajność porównywalną do Rockchip RK3588 lub ośmiordzeniowego procesora MediaTek MT8192 z ARM Cortex-A76 i Cortex-A55.  Pokazany na zdjęciu laptop z układem RISC-V jest (podobno) przedstawiony tylko dla ilustracji. Nie jest to rzeczywisty prototyp z procesorem StarFive RISC-V. Taka maszyna najpewniej jeszcze nie istnieje. Nie są znane również specyfikacje sprzętu i oprogramowania dla takiego urządzenia — będą one zależeć od odpowiedzi we wspominanej ankiecie. Po pierwsze, nie ma pewności, czy będzie to laptop RISC-V, ponieważ respondenci byli podpytywani ogólnie o rodzaj produktu, więc, zamiast tego może pojawić się na rynku nowy, dość wydajny minikomputer RISC-V lub jednopłytkowy.

  Ankietowani byli również indagowani o podanie przypadku użycia, preferowanego systemu operacyjnego Linuxa (Ubuntu, Debian, Fedora, inne), środowiska graficznego, a także pakietów oprogramowania, których mogą potrzebować, takich jak LibreOffice, przeglądarki Chromium i Firefox, GIMP, Thunderbird i inne. Na marginesie, firma zamierza wybrać spośród respondentów pięć osób i wysłać im w nagrodę komputer jednopłytkowy VisionFive RISC-V. Wygrani zostaną wskazani w lipcu w społeczności RVSpace.

  Prawdopodobnie minie dużo czasu, nim taki sprzęt będzie mógł zostać opracowany. A jeśli StarFive ma w planie ukończyć projekt tak potężnego procesora RISC-V (co nie zostało formalnie ogłoszone), będzie to miało miejsce przypuszczalnie najwcześniej w drugiej połowie 2023 roku, zanim na rynku pojawi się realnie użyteczny laptop lub mini-PC z RISC-V i Linuxem. W istocie może to potrwać jeszcze dłużej, gdyż projekt procesora jest na wczesnym etapie.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/06/24/risc-v-laptop-or-mini-pc-with-rockchip-rk3588-class-performance/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11176 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.