Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV LG 32LH500D sam skanuje kanały

Gelip 02 Jul 2022 17:05 927 41
    Gelip
    Level 33  
    Niedawno wprowadzili DVB-T2 ale w starym systemie zostały programy TVP i cały MUX-8. Odbiornik LG 32LH500D zresetowany do ustawień fabrycznych, ręcznie przeskanowane tylko kanały 9 i 33. Po jakimś czasie przy włączaniu TV pojawia się jakieś info Aktualizacja kanałów dostępna i na liście pojawiają się kanały z nazwą HEVC, TVN'y i Polsaty - ja nie chcę tego bo odbiornik nie umożliwia odbioru HEVC. Patrzyłem w opcjach TV ale nie widzę tam opcji automatycznej aktualizacji kanałów. Wiem, że mogę pominąć wybrane kanały ale ja tak nie chcę. Czyżby nowy standard DVB-T2 umożliwiał zdalną modyfikacje ustawień TV i włączają mi na siłę nowe kanały ???

----
    Wydzielono z tematu: Irytujące wady i cechy współczesnego sprzętu RTV/AGD 2
    przez ArturAVS dnia 04 Lip 2022 06:18
    atom1477
    Level 43  
    Te kanały się nie włączają, tylko po prostu tam są.
    To nie jest żadna wada sprzętu.
    Tak samo odbiornik analogowy "odbierał" wszystko co było na danych kanałach. Jak były tam zakłócenia to też to odbierał. Oczywiście nie jako obraz tylko jako zakłócenia. No ale odbierał.
    Gelip
    Level 33  
    @atom1477
    Kanały (częstotliwości) 9, 31, 33 itp. to jasne, że są w TV ale nie lista programów jakie są dostępne na tych kanałach. Wcześniej też używałem skanowania ręcznego tylko wybranych kanałów (częstotliwości) i nic takiego nie zauważyłem aby na liście pojawiały się nowe programy z innych kanałów (częstotliwości).
    Gizmoń
    Level 28  

Wszelkie menu tego typu. Po prawej jest pełno miejsca, ale ktoś sobie wymyślił, że zwinie ostatnią opcję pod przycisk "1 więcej". Nonsens utrudniający odnalezienie czegoś w programie. Powinny być wyświetlone wszystkie obok siebie, a w razie braku miejsca na kolejną, ostatnia i ta nowa powinny być zastępowane przyciskiem "2 więcej".

Nieco podobne niedoróbki mają algorytmy zliczające komentarze na różnych forach - przy braku komentarzy wyświetlają czasem napis "komentarze: 1 [rozwiń]". Rozwijanie oczywiście nic nie daje, no bo nie ma czego rozwijać. Bardziej porąbany jest chyba tylko Facebook, który pokazuje jakiś 1 komentarz wzbudzający ciekawość i przycisk [59 odpowiedzi - pokaż]. Po kliknięciu pojawia się tylko informacja, że wybrano jakiś tam tryb sortowania, więc komentarze nie mogą zostać wyświetlone :D No wspaniałe to jest!
    Gelip
    Level 33  
    atom1477 wrote:
    Wyświetlanie listy kanałów też jest poprawnym zachowaniem.

Po to jest skanowanie ręczne aby sobie ręcznie skanować tylko wybrane częstotliwości co zrobiłem a za którymś włączeniem TV pojawiają się programy z zupełnie innej częstotliwości. Poza tym długo używałem TV z ręcznie skanowaną listą tylko wybranych częstotliwości bo nie chciałem mieć na liście programów typu test i Hbbtv - więc nie skanowałem kanału na którym te programy się znajdują. Nie było z tym żadnego problemu - to się zaczęło dopiero teraz jak włączyli DVB-T2

To o czym piszesz to zapewne chodzi o tę samą częstotliwość. W tym i podobnym modelu TV LG nie ma opcji usunięcia kanału - jest tylko Pomiń. Można zapisać listę programów na pendrive'a i edytować (usunąć wybrany program) np. programem ChanSort ale po wgraniu takiej listy do TV gdy tylko włączymy inny program z tej samej częstotliwości z której usunęliśmy inny program to automatycznie pojawi się na liście ten usunięty. Tutaj się zgodzę.

Na 100% długo używałem listy z wybranymi kanałami i nie pojawiało się żadne info przy uruchamianiu TV jak teraz, że jest aktualizacja programów.

Dodano po 8 [minuty]:

Nie myl pojęć kanał np. 9 o częstotliwości 205500kHz a program (stacja np. TVP1)
    atom1477
    Level 43  
    Gelip wrote:
    Po to jest skanowanie ręczne aby sobie ręcznie skanować tylko wybrane częstotliwości co zrobiłem a za którymś włączeniem TV pojawiają się programy z zupełnie innej częstotliwości. Poza tym długo używałem TV z ręcznie skanowaną listą tylko wybranych częstotliwości bo nie chciałem mieć na liście programów typu test i Hbbtv - więc nie skanowałem kanału na którym te programy się znajdują. Nie było z tym żadnego problemu - to się zaczęło dopiero teraz jak włączyli DVB-T2

To może nie zrozumiałem co masz na myśli.
    kaem
    Level 28  
    Gizmoń wrote:
    Po kliknięciu pojawia się tylko informacja, że wybrano jakiś tam tryb sortowania, więc komentarze nie mogą zostać wyświetlone :D No wspaniałe to jest!

Mnie na Facebooku śmieszy opcja sortowania "Najtrafniejsze". Ciekawe jakie są kryteria tej "trafności" i kto o tym decyduje...
    Gelip
    Level 33  
    @atom1477
    Jeszcze raz napiszę co i jak po kolei robiłem:
    • aby skasować obecną listę programów resetuję TV do ustawień fabrycznych
    • TV się restartuje i pojawia się kreator konfiguracji gdzie wybieram język interfejsu angielski i kraj Polska - specjalnie ustawiłem język angielski menu bo po polsku to ten komunikat później dziwnie przetłumaczony skrótowo i szybciej może w necie coś znajdę po angielsku
    • nie wybieram Dalej aby skanował automatycznie
    • skanuję ręcznie tylko kanały 9 (205500kHz) i 33 (570000kHz) - programy DVB-T1/H264
    • no i jest git mam na liście tylko programy z tych częstotliwości
    • na drugi dzień włączam TV, pojawia mi się taki komunikat:
      Channel update available. TV updated automatically when in standby.
      i na liście programów pojawiają się stacje z częstotliwości której nie skanowałem np. kanał 32 (562000kHz) DVB-T2\HEVC czyli Polsaty, TVNy HD itd.
    atom1477
    Level 43  
    Czyli problemem jest to że automatycznie skanuje. A nie to że wyświetla na liście kanały DVB-T2 których nie jest w stanie zdekodować.
    Jak rozumiem wyświetlił by też listę kanałów DVB-T1 gdyby taka była.
    Możesz zrobić próbę. Zeskanować tylko kanał 9. I zobaczyć czy po resecie zasilania pojawi się lista z kanału 33.
    Gelip
    Level 33  
    Wklepałem w g....e hasło: "stand by channel update" i wychodzi na to iż niektórzy producenci TV np. Philips, Toshiba czy właśnie LG stosują takie coś w swoich urządzeniach i pozwalają na wyłączenie tej opcji co wynika ze znalezionych instrukcji obsługi:
    Philips
    Quote:
    Q582E_0.64.79.0
    Add the option in the TV menu to switch off the automatic channel updates feature during standby.

Toshiba
    Quote:
    Standby Channel Update
    If the Standby Channel Update is set to On, when the TV is in
    standby mode, Digital Tuning is automatically executed

Znalazłem też ten temat na elektrodzie dotyczący podobnego problemu w TV Toshiba: Toshiba 26EL933G - losowo zmienia kanały
    gdzie ktoś właśnie radzi wyłączyć tę opcję w menu - tylko iż w moim TV nie ma takiej opcji.

OK, wiadomo iż jest taka funkcja aktualizacji kanałów w trybie standby ale nie wiadomo jak dokładnie działa - prawdopodobnie skanuje automatycznie wszystkie kanały po określonym czasie od chwili przejścia w standby czyli od momentu wyłączenia TV z pilota.
    kaem
    Level 28  
    mmm777 wrote:
    Rozwiązaniem jest wyłączanie zasilania TV na noc :)

W niektórych telewizorach ulega wtedy skasowaniu zegar. Zegar jest potrzebny tym odbiornikom do zaplanowania szybkiego startu w porze dziennej (w godzinach nocnych jest wolny start, co umożliwia oszczędzanie energii). Jeżeli nie będzie ustawiony zegar, całą dobę będzie wolny start.
    Gelip
    Level 33  
    No i nie musiałem czekać do jutra. Wyłączyłem TV ok. 15:00 i teraz włączam po 21:00 i mam ten komunikat i programy z wszystkich kanałów jakie są dostępne u mnie czyli 9, 32, 33, 36 - czyli TV zrobił po prostu automatyczne skanowanie w trybie standby.
    Widocznie w tym modelu TV tak już jest i nie da się tego wyłączyć jak w innych TV o których pisałem wcześniej :-?
    darts
    Level 15  
    A może w jakimś "trybie serwisowym" o ile taki istnieje dało by się to wyłączyć ?
    Często w takich trybach są ciekawe opcje.
    Gelip
    Level 33  
    @DiZMar
    Ale co to da? Nie sadzę aby wydali specjalnie dla mnie poprawkę firmware do tego TV z nową opcją umożliwiającą wyłączenie tej funkcji. Chyba pozostaje mi jedynie przeskanować automatycznie kanały i użyć opcji Pomiń choć to nie jest rozwiązanie problemu a jego obejście.
    DiZMar
    Level 43  
    Gelip wrote:
    @DiZMar
    Ale co to da? Nie sadzę aby wydali specjalnie dla mnie poprawkę firmware do tego TV z nową opcją umożliwiającą wyłączenie tej funkcji.

Może podadzą sposób na wyłączenie tego automatyzmu?
    _kli_
    Level 39  
    @Gelip - najprościej stworzyć sobie listę kanałów ulubionych, ułożonych wg własnych preferencji i jej używać. Automatyczna aktualizacja listy głównej nie będzie jej dotyczyć.
    Automatyczna aktualizacja listy kanałów najczęściej odbywa się w nocy (ok. godz. 3). W niektórych telewizorach nie da się jej wyłączyć lub jest ukryta pod dziwnie brzmiącymi opcjami. Mój jeden telewizor po nocnej aktualizacji i znalezieniu nowego kanału, po włączeniu "pyta mnie" czy ma kanał/y dodać do listy. Mam możliwość odrzucenia tej propozycji i wszystko pozostaje bez zmian. Mimo to, korzystam właśnie z listy kanałów ulubionych.
    LeDy
    Level 43  
    Ponieważ robisz ustawienia fabryczne to TV za każdym razem jest ustawiony na to co mu ustawiła fabryka. Aby wykasować kanały wystarczy zmienić kraj i potem wrócić na PL. W menu powyłączać wszystkie aktualizacje, automatyczne.
    Mam LG i też mi sam pobiera ale dorzuca to na koniec i jak ci się nie podoba to możesz czego nie chcesz pominąć. Podczas oglądania tych kanałów pominiętych nie ma na liście.
    Quote:
    Wiem, że mogę pominąć wybrane kanały ale ja tak nie chcę.

Jak zamiast tego wolisz ustawianie fabryczne to powodzenia i cierpliwości.
    TV na pewno nie odpuści.
    Gelip
    Level 33  
    Po tym jak TV sam zaktualizował kanały wykorzystałem funkcję Pomiń aby pominąć niechciane stacje. Niestety TV codziennie pokazuje ten komunikat mimo iż nie ma nowych kanałów i lista się nie zmienia. Pewne jest iż wcześniej - przed zmianą standardu na DVB-T2 tego nie było - wygląda na to iż nadają teraz jakiś sygnał, który wymusza aktualizację kanałów w TV.
    LeDy
    Level 43  
    Gelip wrote:
    wygląda na to iż nadają teraz jakiś sygnał, który wymusza aktualizację kanałów w TV.

Zrób skanowanie automatyczne a potem te niechciane pomiń. Może jesteś w zasięgu innego nadajnika i kanały mogą być takie same.
    Ja na moich LG niczego nie zauważyłem po zmianie na DVB-T2. TV zachowują się tak jak zawsze czyli jak coś nowego pobierają i ustawiają poza wybraną listą. Ostatnio pojawiły się dwa ABC (odbieram z dwu kierunków) i to w odstępie kilku dni.
    LeDy
    Level 43  
    Gelip wrote:
    Chyba pozostaje mi jedynie przeskanować automatycznie kanały i użyć opcji Pomiń choć to nie jest rozwiązanie problemu a jego obejście.

Ja tu widzę a nie że tak masz.
    Gelip
    Level 33  
    _kli_ wrote:
    najprościej stworzyć sobie listę kanałów ulubionych, ułożonych wg własnych preferencji i jej używać. Automatyczna aktualizacja listy głównej nie będzie jej dotyczyć.

Próbowałem i tego - niestety nie pomaga. Nadal codziennie pojawia się ten komunikat a do tego jest też problem z kanałami 31 i 33 na których jest ten sam MUX i stacje TVP1 i TVP2 pod tym samym numerem 1 i 2. U mnie stacje te działają lepiej (lepszy sygnał) z kanału 33 a po tej automatycznej aktualizacji wskakują stacje z kanału 31 pod te same numery 1 i 2 na liście.

Pamiętam iż kiedyś zanim wprowadzili DVB-T2 też miałem TVP1, TVP2 z dwóch różnych kanałów tylko iż wtedy stacje TVP1, TVP2 z jednego kanału - 52 (722000kHz) były pod numerem 1 i 2 a te same stacje z drugiego kanału - 56 (754000kHz) były pod numerem 100 i 101 albo odwrotnie.
    _kli_
    Level 39  
    Gelip wrote:
    Nadal codziennie pojawia się ten komunikat a do tego jest też problem z kanałami 31 i 33 na których jest ten sam MUX i stacje TVP1 i TVP2 pod tym samym numerem 1 i 2. U mnie stacje te działają lepiej (lepszy sygnał) z kanału 33 a po tej automatycznej aktualizacji wskakują stacje z kanału 31 pod te same numery 1 i 2 na liście.

Codziennie nad ranem telewizor robi sobie automatyczną aktualizację listy. "Jedzie" po całym paśmie od dołu i zapamiętuje co znajdzie "po drodze". Jako że najpierw skanuje k.31, to pomija zawartość k.33, bo już wcześniej zaprogramował ją na niższym kanale. Nie zawsze odbiorniki analizują i wybierają mux o lepszych parametrach. Jedne wrzucają na listę tylko to co jako pierwsze napotkają podczas skanowania (bez względu na jakość sygnału), a inne programują wszystko - tylko duble wrzucają na wysokie pozycje na liście (powyżej 800 lub 1000).
    Jedynym wyjściem w tej sytuacji jest wyłączenie automatycznej aktualizacji lub "odcięcie" odbiornika od k.31 (np. filtr kanałowy lub zmiana lokalizacji montażu anteny).
    LeDy
    Level 43  
    Mam LG w domu i żaden nie usuwa sam kanałów , a odbieram z dwóch nadajników. Moja lista ma 75 pozycji. Co do skanowania to się zgadza ale co znajdzie dorzuca na koniec. Samsungi np. to robią, że same wybierają i zostawiają jeden.