Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Imagination przedstawia IMG RTXM-2200 - 32-bitowy CPU RISC-V 'Catapult'

ghost666 04 Jul 2022 08:37 438 0
 • Imagination przedstawia IMG RTXM-2200 - 32-bitowy CPU RISC-V 'Catapult'
  Imagination IMG RTXM-2200 to 32-bitowy rdzeń procesora czasu rzeczywistego RISC-V. Jest on pierwszym elementem odłamu Catapult składającego się z czterech odrębnych rodzin RISC-V dla dynamicznych mikrokontrolerów, procesorów czasu rzeczywistego, wysokowydajnych procesorów aplikacji i samochodowych.

  Firma twierdzi, że jest to dobrze skalowalny, deterministyczny, 32-bitowy, wbudowany procesor czasu rzeczywistego, bogaty w opcje i elastyczny w projektowaniu dla popularnych urządzeń, ale obecnie pozostawia większość szczegółów do swobodnej interpretacji czytelników…

  Nowy rdzeń będzie spełniał funkcję pomocniczą (jako koprocesor) w bardziej złożonych układach SoC dla modemów 5G, komórkowych stacjach bazowych, rozwiązaniach sieciowych do przesyłania danych, w ramach zarządzania pakietami i kontrolerów pamięci masowej, ale może również sprawdzić się w inteligentnych licznikach. Na obecnym etapie zaprezentowano jedynie pewne ograniczone szczegóły techniczne typu rozmiar pamięci podręcznej L1 do 128 KB, I/D TCM do 128 KB i regiony PMA. Rdzeń czasu rzeczywistego będzie również zawierał opcjonalne funkcje, takie jak wsparcie jednopunktowych operacji na liczbę zmiennoprzecinkową (F) i BFloat16 do obsługi zadań uczenia maszynowego oraz zaimplementowane rozszerzenie manipulacji bitami (B), aby pomóc w 'zagęszczeniu' kodu.  Do użytku jest również opcjonalny moduł przerwań, debugowania, wyzwalacze punktów przerwania i śledzenia, a Imagination podkreśla, że IP jest wspierany przez: „ponad 500 podstawowych patentów na procesory”. Jeśli chodzi o oprogramowanie, projektantom i programistom zostanie udostępniony pełny pakiet narzędzi, w szczególności oparte na Visual Studio IDE Catapult Studio dla systemów Windows, Ubuntu, CentOS i MacOS oferujące kompleksowe wsparcie dla Linuxa, a współpracujące z symulatorem gem5. Powiedziano również, że rdzeń IMG RTXM-2200 będzie korzystać z pakietów SDK dla Linuxa i FreeRTOS z obsługą kompilatorów GCC tudzież LLVM oraz debuggera GDB.

  Poniższy film nie zawiera dużo więcej szczegółów na temat IMG RTXM-2200 RISC-V, ale mówi trochę o przyszłości rodziny Catapult.  Źródło: https://www.cnx-software.com/2022/06/22/imagination-img-rtxm-2200-32-bit-risc-v-real-time-catapult-cpu/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11176 posts with rating 9456, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.