Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alternator Elmot A124n 12V 44A - Za wysokie ładowanie

marekpodlak 06 Jul 2022 21:44 399 18
    marekpodlak
    Level 3  
    Witam
    Mam w kombajnie zamontowany (Kiedyś była prądnica) alternator A124n.
    Z tego co mi się wydaje to 9cio diodowy.
    Jest przy nim dokręcony regulator. Nie wiem jakie ma oznaczenie bo symbole wytarte.
    Dla pewności dodam zdjęcie czy połączenie do alternatora jest poprawne.

Włożyłem nowy akumulator i postanowiłem spr czy z ładowaniem wszystko w porządku.
    Okazało się, że napięcie ładowania rośnie powyżej 14.4 V na niskich obrotach. Gdy zwiększę obroty przelatuje 17V. Stanowczo za dużo.
    Czy przy zmianie z prądnicy na alternator należy wprowadzić jakieś modyfikacje w instalacji auta?
    https://obrazki.elektroda.pl/3168511400_1657136584.jpg
    marekpodlak
    Level 3  
    Zdj z podłączeniem dodałem dla pewności. Uważam, ze jest dobrze. Czasem dobrze jak ktoś zerknie. A fachowych oczu to nie mało 🙂
    andrzej20001
    Level 43  
    Wymien regulator. To aluminiowe z 2 przewodami
    marekpodlak
    Level 3  
    Zamieniłem na inny od alternatora z ursusa 3512 i napięcia takie same.
    Chodź zastanawiam się jaki jest odpowiedni typ regulatora do tego A124n
    andrzej20001
    Level 43  
    To wszystko to samo . Zmierz czy uzwojenie wirnika nie ma przebiciana mase
    heniek07
    Level 20  
    Tu bliźniaczy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3900295.html
    W trzecim poście jak poradziłem sobie 13 lat temu.
    Jeśli podłaczenia są dobre i jesteś pewny regulatora, to tak jak radzi przedmówca kol. andrzej20001 miernik do reki i szukaj. Możesz wymontować szczotkotrzymacz i dajac plusa na małą zarówkę (2-4W) dotknąć drugim przewodem do pierściemi. Nie powinna świecić.
    Powodzenia
    Czy Twój regulator ma wyprowadzone konektory do obu szczotek? W moim przykładzie jedna jest połączona z masą. Regulator z dwoma przewodami z fotki jest do takiej sytuacji.
    00:17
    Jeśli Twój regulator to RNc 12, to nadaje się do szczotkotrzymacza bez masowania szczotek!
    marekpodlak
    Level 3  
    Alternator Elmot A124n 12V 44A - Za wysokie ładowanie @heniek07 regulator podłączony jest do jednej i drugiej szczotki.
    Nie wiem jak spr czy szczotki mają masowanie
    @trojan 12 jak sprawdzić biegunowość z akumulatorem.

jeśli mi ktoś powie co do czego to posprawdzam.
    Gdyby nie włożenie nowego akumulatora pewnie nigdy nie wydałoby się, że ładowanie jest za wysokie. Po włożeniu nowego akumulatora chciałem spr czy wszystko w porządku z ładowaniem... i okazało się, że nie :(

andrzej20001
    Level 43  
    Sprawdz ten wirnik ,to jedyna przyczyna. Chyba że bateria w mierniku leży i pokazuje głupoty.
    majsterek12345
    Level 22  
    Alternator ładuje więc nie jest problem wirnika
    andrzej20001
    Level 43  
    Jasne .... widac że masz pojęcie o problemie i działaniu w/w alternatora.
    trojan 12
    Level 36  
    Alternator ma plus na instalacje a prądnica zwykle minus na instalację.
    andrzej20001
    Level 43  
    Gdyby podłaczył alternator na instalacji z plusem na masę to tylko dym by poszedł z prostownika.I po alternatorze.
    Były pradnice z minusem na masie.
    sigwa18
    Level 39  
    andrzej20001 wrote:
    Gdyby podłaczył alternator na instalacji z plusem na masę to tylko dym by poszedł z prostownika.I po alternatorze.
    Były pradnice z minusem na masie.

Minus na masie to obecnie standard.
    heniek07
    Level 20  
    Jeśli masz tak podłaczone jak domalowałem - czyli niebieski kabelek idzie do kontrolki ładowania, to powinno wszystko działać jak należy.
    Możesz jeszcze zdjąć niebieski kabel i na chwilę podłączyć żarówkę 4 W tak jak na fotce poniżej. Przy normalnej pracy powinna zgasnąć.
    No i sprawdź dla świetego spokoju czy uzwojenie wirnika ma przebicie na masę. Masz już wyjęty szczotkotrzymacz. Tak jak pisałem wyżej: +12V z akumulatora na żarówkę 2-4W, a drugim przewodem dotknij do dowolnego pierścienia uzwojenia wirnika. Jeśli żarówka zaświeci to wirnik ma przebicie do masy. Do tej roboty doskonale nadaje się próbnik 12V z krokodylkiem.
    Powodzenia
    marekpodlak
    Level 3  
    Znalazłem właściwy regulator napięcia. Na alternatorze mam 14.4V a do akumulatora bez włączonych odbiorników dochodzi 14.1V. Tak ma być czy może gdzieś słaba masa?
    @heniek07 dzięki za szczegółowe tłumaczenie 🙂
    heniek07
    Level 20  
    Poczyszczone styki jeszcze nikomu nie zaszkodziły (czerwony grubszy z zacisku 30 na śrubę M6). Jeśli możesz to polutuj też przewody, z biegiem lat zaciskane konektory też trochę korodują. Lutuj tylko na samą kalafonię (nie na żadne żrące pasty, wody (sole) lutownicze potocznie zwane kwasem) dobrze czyszcząc - drapiac itp.
    Co do napiecia - może okazać się, że jak podczas pracy podładuje się akumulator to ono wzrośnie. Tak raczej powinno być.