Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z basem w głosniku diy

Damex25 06 Jul 2022 23:53 897 30
    Damex25
    Level 8  
    Witam, jestem w trakcie budowy głosnika 2.1 diy
    Pomimo że obudowa jest 5 litrowa, brakuje jednak dużo niskich tonów słychać że potrafi zejść, ale jest trochę pudełkowy efekt.
    Co mogę zrobić, aby ten bas wzmocnić
    Poniżej zestaw z czego sie składa
    2x 3calowe 4 omowe 15 watowe głośniki szerokopasmowe.
    https://pl.aliexpress.com/item/32976983025.ht...bddd16571405509184011e9b35%2166709165725%21sh
    Moc znamionowa: 15W
    Impedancja: 4 omy
    Czułość: 90dB
    Równoważna objętość: 2.5L
    Efektywna częstotliwość: 108Hz -20kHz
    Średnica otworu: 71mm
    W aplikacji Qts: 0.67
    Równoważna objętość: 2.51L

jednego subwoofera 4 calowego 40w(midwoofera)
    4 omowego
    https://pl.aliexpress.com/item/33049886398.html?spm=a2g0o.seodetail.topbuy.1.133d5a0eGrZ1fP
    Moc znamionowa:40 W
    Maksymalna moc: 50 W
    Moc szczytowa: 100 W
    Efektywna częstotliwość:65Hz-3500Hz
    Czułość:88dB
    W aplikacji Qts: 0.52
    Pojemność pudełka: 5.6L
    i tweeterków które do mnie lecą

Zasilane wzmacniaczem aiyima tpa3116d2 aktualnie przy zasilaniu 12v 2a docelowo na pakiecie 4s 16.8v 2600mah na samsungach 26f
    https://pl.aliexpress.com/item/32840784342.ht...b4916571441049285024efae4%2167009041018%21sea
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Z tymi głośnikami trudno mówić o jakimkolwiek poprawieniu basu, bo go tam faktycznie być nie może - dwa głośniki z pasmem od 108 Hz wspomagane głośnikiem z " asem" (a dokładniej "kick-basem") od 65Hz? W dodatku 4 " głośnik? A na dokładkę nijak niedopasowany do reszty efektywnością 3" mają 90 dB a ten niskotonowy 88 dB.
    Teoretycznie to tylko 2 dB, ale przy dwóch głośnikach robi się nam ok. 92dB - a 4 dB to już odczuwalna różnica.
    Wiele zależy od dopasowania obudowy do głośników i ich wzajemnego połączenia , a o tym jakoś niewiele możemy się dowiedzieć. Interesujący jest też ten fragment:
    Damex25 wrote:
    Pojemność pudełka: 5.6L
    Co to jest "pudełko"? Bo jakoś nieodparcie kojarzy mi się z pudełkiem po butach... ;)
    Damex25
    Level 8  
    chodzi o obudowę;)
    aczkolwiek mam ja wykonana w 5 litrach objętości z mdfu

Dodano po 3 [minuty]:

dodam ze jeszcze w planach są pasywki

Dodano po 3 [minuty]:

A odnośnie różnicy w dB, to wiadomo mam wzmacniacz z pokrętłami więc idzie coś zniwelować.:)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Damex25 wrote:
    dodam ze jeszcze w planach są pasywki
    Pasywacja z tego co kojarzę to pokrywanie metalu warstwą barwionego tlenku... Pacyfka to z kolei slangowa nazwa hipisowskiego znaczka, ale co to są PASYWKI to nie wiem.

Może inaczej - daj jakieś zdjęcia może tego co masz zrobione - może to ułatwi porozumienie, bo wiesz... jesteś na forum technicznym i nomenklatura obowiązuje zgodna z powszechnym nazewnictwem technicznym. Slangu nie akceptujemy.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Czyli to radosna twórczość jest? Żadnych symulacji, pomiarów - Ot zbite kilka desek do kupy i wsadzone głośniki w taki sposób, żeby wyglądało? Niskotonowy jest jakoś oddzielony wewnątrz tej obudowy od pozostałych dwóch głośników? A te da mają być podłączone lewy do lewego kanału wzmacniacza, prawy do prawego a basowy do wyjścia... no właśnie - jest przewidziany jakiś crossowver, zwrotnica, czy pełnym pasmem leci?
    Damex25
    Level 8  
    Oczywiście że są zwrotnice, aktualnie w trakcie drogi
    subwoofer podłączony będzie do kanału subwoofer na wzmacniaczu.
    a szerokopasmówki i tweetery do zwrotnicy i podłączone do wzmacniacza.

I nie, Obudowa była wyliczana na 5 litrów.

Dodano po 3 [minuty]:

I oczywiście chodzi o zwrotnice 2way. :)
    Arkadyo
    Level 31  
    Na wykresie pod podanym przez Ciebie linkiem masz komplet parametrów tego 4" basika.
    QTS wynosi 0,42. Podane 0,52 to dobroć układu głośnik-obudowa w pojemności 5,6 litra.
    Czemu nie zrobiłeś 5,6 litra tylko 5?
    Jak już zdecydowałeś sie na obudowę zamkniętą to dodaj stosunkowo mocne tłumienie np watoliną bo najpewniej jego brak odpowiada za pudełkowy efekt. Poza tym to głosnik basowy do obudowy basrefleks więc napewno bas i jego zejście możesz poprawić rezonatorem Helmholtza. trzeba tylko wklepać parametry np w winisd i pobawic się obudowa i jej strojeniem.

Dodano po 31 [sekundy]:

Rozumiem, że szerokopasmowe i ten basik są w osobnych obudowach?

Dodano po 30 [sekundy]:

Tzn w jednej obudowie ale w osobnych przegrodach?
    Damex25
    Level 8  
    Jeżeli chodzi o to czemu nie 5.6l a 5l, to już tylko sprawa "mobilności"
    Własnie mam w planach albo użycie bass-reflexów, albo membran pasywnych

I na pewno tweetery będa miały swoje malutkie przegrody, a jak z szerokopasmowymi do suba to jeszcze nie przemyslałem.

Dodano po 1 [minuty]:

I dlatego, nie wiem co będzie lepsze czy użycie membran pasywnych czy bass-reflexów
    Arkadyo
    Level 31  
    Szerokopasmowe i bas muszą mieć osobne komory. Tweetery mogą mieć wspólną komorę albo z basowym albo szerokopasmowymi. Z takimi umiejętnościami na pewno nie dobierzesz ciężaru membrany biernej do odpowiedniego strojenia. Zostań lepiej przy portach br.
    Przemyśl ten projekt od nowa a przede wszystkim symulacja basowego w win isd w obudowie br - jak dobierzesz litraż to przemyśl rozkład przetworników. Poza tym po co tweetery? Przecież nie masz i raczej miał nie będziesz odpowiedniej zwrotnicy. Lepiej było pokombinować z filtrami liniowymi dla szerokopasmowców - zapewne miałbyś trochę ciszej ale za to jak trzeba i jakie zgranie fazowe góry ze średnicą :D
    A tak bez pomiarów będziesz podział srednicy z górą miał "z czapy".
    Damex25
    Level 8  
    Zwrotnice są już w drodze :)

Dodano po 47 [sekundy]:

No to planowo tak, chciałbym dać 2 litry dla szerokopasmowych i 3 litry dla suba :)
    Arkadyo
    Level 31  
    Poza tym wzmacniacz jaki kupiłeś nie ma regulacji fazy dla basu. Szerokopasmowe i basowy będą grały wspólnie część wysokiego basu. Elementy filtrów napewno przesuną fazę i płł biedy jak tak dużo, że odwrócenie polaryzacji rozwiąże problem... Nawet do tak banalnego projektu trzeba podejść z jakąś wiedzą.

Dodano po 2 [minuty]:

Damex25 wrote:
    Zwrotnice są już w drodze :)

Dodano po 47 [sekundy]:

No to planowo tak, chciałbym dać 2 litry dla szerokopasmowych i 3 litry dla suba :)

Te zwrotnice możesz sobie wepchać w .... Z takim stanem wiedzy... Może sobie kup jakieś krzesło w ikei do samodzielnego montazu? 3 filtry dla suba... Żeś wymyślił...
    Damex25
    Level 8  
    Mi się wydaję że jednak ma, bo głosniki z przodu grają praktycznie bez bassu, tylko aktualnie subik

Dodano po 1 [minuty]:

@arkadyo Ja nigdzie nie wspomniałem że to jest filtr do subów tymbardziej że 3

Filtry będa slużyc do wysokotonówek i do szerokopasmówek :)

Dodano po 21 [minuty]:

Dlatego własnie kupiłem zwrotnice, żeby te szerokopasmówki grały bardziej średnim zakresem, a górne pasmo zostawić dla tweeterów
    Arkadyo
    Level 31  
    To rób jak "Mi się wydaję". A jak już przyjdą zwrotnice, podłączysz i porównasz sobie granie tego "projektu" z np. komputerowym 2+1 na głośnikach o podobnych rozmiarach to dowiesz się, gdzie jest Twoje "mi się wydaję".
    Do zobaczenia w kolejnym temacie - dokupiłem zwrotnice i jest jeszcze gorzej.
    Damex25
    Level 8  
    Ale zauważ, ze to jest głosnik przenośny, nie moge mu zagwarantować takich wielkich wymiarów :/

Dodano po 52 [sekundy]:

Nawet zestaw 2.0 je zjada :), które są podobnych wymiarów ale to z oczywistych względów chociażby przez to jakie zasilanie mają :)

Dodano po 1 [minuty]:

To w takim razie zapytam tak, co byś zrobił na moim miejscu
    Nie przekraczając podanego litrażu, bo jednak to jest głosnik przenośny i nie może byc tak samo wielki jak zestaw 2.0 :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Damex25 wrote:
    są zwrotnice, aktualnie w trakcie drogi
    What?
    Damex25 wrote:
    Obudowa była wyliczana na 5 litrów.
    Na podstawie czego? Bo na pewno nie parametrów głośników, bo potrzebnych do tego parametrów nie ma.
    Tak samo ze zwrotnicą - jest ale jaka? Na jakiej częstotliwości dzieli ? Czy też zrobiona "z tabelki"? A może (co bardziej prawdopodobne) kupiona uniwersalna?
    Tak się kolumn Kolego Autorze NIE ROBI. A jak się robi? Masz komputer, masz konto na Elektrodzie - szukaj. Jest dostatecznie wiele o tym napisane. Przygotuj się tylko, że nie będzie to jedna stronka...

Dodano po 7 [minuty]:

Damex25 wrote:
    to jest głosnik przenośny, nie moge mu zagwarantować takich wielkich wymiarów :/
    Jeśli to ma być argument na zaniechanie wszelkich zasad i prawideł jakie wymagane są przy projekcie kolumny, to wybacz, ale według mnie powinno być właśnie odwrotnie - jeśli już przenośny i musi być mały, to tym bardziej trzeba się wysilić żeby było możliwie jak najlepiej z jakością brzmienia. Jak nie, to wyjdzie Ci kolejny kloc - ani wygodny do noszenia, ani przyzwoicie chociaż grający.
    Jak na razie to pokazałeś jak wiele można przy budowie kolumny spierniczyć. I to na własne życzenie.
    Damex25
    Level 8  
    Jakość dźwięku jest bardzo w porządku, nie mam nic do zarzucenia ku temu
    Jedyny problem jest, w tym że bass jest czasem pudełkowy a czasem naprawdę mięciutki, i słychać że schodzi nisko

Sub ma własną zwrotnice od 25hz, do 3.5khz, bo jest to bardziej midwoofer
    żaś zwrotnica 2way
    bassem będą grać jeszcze szerokopasmówki wiadomo że trochę wyżej, czyli powiedzmy że mid-bass z większym skupieniem na średnie
    I górę zajmą tweetery :)

Projekt był wyliczany na podstawie poprzedniego projektu, chciałem stworzyć nowy tylko dlatego że nie było tego niskiego bassu

Ja wiem, że zrobienie małego chociaż w tym przypadku nie jest zbytnio mały, ale mam midwoofery 3calowe które potrzebują jedynie 0.5l na każdą sztuke
    Damex25
    Level 8  
    Własnie dotarły do mnie zwrotnice, szerokopasmówki podłaczone jako bass i jest dużo lepiej, teraz takie pytanie jak wyliczyć bass reflexy? :>
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    obliczyc "bass reflex" do czego? do nie znanego glosnika?
    Na jakiej podstawie? jak dobrze pamietam wspominales o "pudeleczkach" rzedu kilku dm3, na jaka czestotliwosc mial by byc ten bass reflex?
    Jego "rozmiar" moglby sie nie zmiescis w tych pudeleczkach.
    I na koniec glosnik powinien byc zaprojektowany do zastosowania w obudowie BR, inaczej efekty beda zupelnie rozne od oczekiwanych.
    Moze poczytaj jak sie projektuje kolumny glosnikowe, rozumiem ze toto ma byc przenosne wiec jakosc nie jest tu priorytetem ale nie da sie zaprojektowac BR do nieznanego glosnika i jakiejs zwrotnicy.
    Pozdrawiam
    398216 Usunięty
    Level 43  
    viayner - O tym wszystkim już pisałem wcześniej. Autor jednak nie mając wiedzy usiłuje uzyskać coś w rodzaju recepty na wszystko i nie rozumie najwyraźniej, że się nie da. Najprawdopodobniej (?) naoglądał się jakichś filmów z YT gdzie wszystko robione jest na oko, a efekt za każdym razem - rewelacja.
    W takim wypadku racjonalne argumenty są zbędne, bo nie trafią (nie zostaną zrozumiane). Jedynym wyjściem jest "Rób jak chcesz" ... i módl się, żeby było w miarę poprawnie.
    Damex25
    Level 8  
    Wysyłałem parametry głośników, jaką objętość obudowy wymagają, zwrotnice są następujące WEAH D222

I teraz tak, aktualnie subwoofer słychać w okolicach 55hz w rezonansie w obudowie zamkniętej, chciałbym poprostu uzyskać przyjemniejszy bass :)

Znam parametry głośników, ale nie mam pojęcia jak obsłużyć ten program

Dodano po 1 [minuty]:

A i odnośnie tych pudełeczek, wiem że to brzmi zabawnie ale chodzi o objętość obudów, takie niestety tłumaczenie na aliexpress

Dodano po 2 [minuty]:

QTS subwoofera wskazuje na b-r, żaś szerokopasmowek na zamķniętą/pasywne
    Arkadyo
    Level 31  
    Zabrałeś się za budowę zestawu 3 drożnego z pasywno/aktywnym podziałem nie potrafiąc nawet policzyć obudowy dla niskotonowego dlatego wszystko co robisz jest "wyciągnięte z czapy". Nie uzyskasz z tego w ten sposób żadnego porządnego brzmienia a jedynie jakiegoś tam grajka. Szkoda, bo głośniki są niezłe i możnaby na nich uzyskać naprawdę dobre brzmienie. Mam w domu podobne przetworniki wydłubane z zestawów logitecha i trochę się z nimi bawiłem. Gdyby nie liczył się rozmiar to można z nich wydłubać brzmienie wręcz zacne, ciche ale piękne. Tylko trzeba wiedzieć co się robi.
    Niestety do zestawu przenośnego gdzie liczy się rozmiar i również spl trzeba z pewnych zacnych brzmieniowo aspektów zrezygnować. Napiszę Tobie jak wyglądało to u mnie, gdzie był początkowo jakiś tam pomysł na zestaw przenośny na działkę. W miedzy czasie weszła inna idea - nie ukrywam pod wpływem projektu "Cyburgs needle" i "tabaq". Zrobiłem 3 słupki - dwie igły dla 3" szerokopasmówek i tabaq dla 4" suba. Tabaq był jednak wyższy i strojony był bodajże na 44hz - igły to kopia i 55hz dla szerokopasmowców, które docelowo siadły na filtrze równoległym celem linearyzacji pasma. Zjadło to jeszcze bardziej i tak już nikły spl ale zagrało... O panie klękajcie narody. Ale tak - filterek dla tabaq ustawiony na max niskie cięcie i obowiązkowo z regulacją fazy. Bez tego ani rusz bo pasma się nakładają i liczenie, że akurat się trafią jest mało prawdopodobne. Z tego co widzę twój wzmaczek 2+1 takiej opcji nie posiada co kładzie projekt już na tym etapie. Jeżeli faza nie będzie zgrana to fale będą sie znosić i część pasma która odpowiada za dynamikę zestawu pójdzie się... Ogólnie w każdym zestawie staram się wypchnąć część zwaną wysokim basem trochę do przodu bo bez tego zestaw gra płasko i bez wyrazu - coś jak kolumna 2 drożna w której nie skompensowano efektu baffle step. Stąd również bezsensownym uważam dokładanie kopułki wysokotonowej do szerokopasmowaca. Żeby to zrobić sensownie trzeba równoważyć baffle step - co w efekcie da praktycznie taki sam spadek spl jak filtr linearyzujacy a rozjedziemy tym osiowość srednio wysokich i dojedzie problem fazy. Trzeba wsadzić naprawdę dobrą kopułkę żeby to miało sens a i tak scenie i odrywaniu dźwięku od kolumny będzie ustępować choć zyska na szczegółach i barwie. W tanich rozwiązaniach skórka za wyprawkę. Do zestawu przenośnego trzeba zrezygnować z długości obudowy rzędu 1 metr :). Trzeba przejść na zwykłe br czy closed a tym samym zapomnijmy o rzeczach takich jak 44hz dla 4" basowca czy 55hz dla szerokopasmowców. Wszystko z 20hz w górę. Reszta bez zmian. A jeżeli myślisz, że jakaś tam przypadkowa zwrotnica 2 drożna działa jak należy z przypadkowymi szerokopasmowymi i kopułkami to jesteś naprawdę daleko od rzeczywistości. Filtr zwrotnicy ma wartości stałe a każdy głośnik ma inny przebieg impedancji więc na każdym będzie działał inaczej. Do tego problem fazy pomiędzy szerokopasmowy/kopułka... Do tego faza na dolnym podziale. Nawet licząc, ze ten 2+1 wzmaczek podaje na wszystkich 3 koncówkach sygnał w fazie, to wsadzając jakikolwiek filtr w drodze którejkolwiek końcówki faza się rozjedzie. W ten sposób będzie to tylko jakies tam grajło, które jak porównasz z tym samym projektem własciwie zrealizowanym to zostanie zwyczajnie zniszczone brzmieniowo. I nawet nie mówię tutaj o porównaniu z projektem needle-tabaq bo to byłby zbyt wielki szok ale ze zwykłym bassrefleks
    Damex25
    Level 8  
    Czyli, krótko mowiąc nic nie uzyskam z niego?
    Nie montowałem jeszcze tweeterków, mam głosniki rzekomo z h/k go play+ które są midwooferami, wymagają razem tylko litr, dodać do tego tweeterki

Dodano po 2 [minuty]:

Zamysł był taki sam, miałem podobny litraż obudowy tyle że z tymi szerokopasmówkami, i z tweeterami ale na znacznie dużo gorszym wzmacniaczu, grało całkiem sympatycznie ale nadal nie było tego pełnego bassu
    Arkadyo
    Level 31  
    Dobra zrobiłem symulację dla basika. Przy basrefleks najlepiej wygląda w 3,5 litra strojone na 65 hz, możesz zwiększyć litraż do 5 litrów i strojenia 58hz ale jak bedzie z impulsem to trzeba przetestować czy nie będzie przeciągał i czy w ogóle bedzie coś grał tak nisko. Jak masz już budę 5 litrów to zacznij od takiej pojemności - do testów zmiejszyc litraż zawsze możesz wkładając do srodka np worek z piaskiem o zadanej objetości. Nie wiem jaki masz port tzn jakie fi żeby podać Tobie konkretne długość portu do strojenia. Do testów może być byle jaka rurka - około 1/3 srednicy 4" czyli około 3,5cm - ale lepiej 4 niż 3 choć na 3 tez dramatu nie bedzie, wazne zeby sie zmieściła w środku. Jak dobierzesz rurkę i podasz fi to podesle długości do strojeń.
    Co do 3" szerokopasmowców to daj je w osobną obudowę zamknietą o pojemnosci 5 litrów - po 2,5 na sztukę - tak wychodzi najlepsze qtc i będa miały najlepszą dynamikę. Jak ostatecznie to sie zgra fazowo to nie wiem ale zawsze możesz dla basu kupić osobny wzmaczek mono z regulacja fazy i wzmocnienia. A jak bedzie brakowało góry to dobierzemy filtr linearyzujący dla 3 calowców.

Dodano po 15 [minuty]:

Jeszcze jedna rzecz. Jak bedziesz testował to pamietaj, że niskie częstotliwości lubia się wzmacniać jak mają się od czego odbić. Dlatego jak bude postawisz na krzesle na srodku pomieszczenia to nic nie zamruczy o ile w ogóle mozemy mówić tu o mruczeniu przy 4". Ale na szafce pod scianą efekt może być zaskakujacy.
    Damex25
    Level 8  
    10 litrowa obudowa to już będzie wielkolud, więc nie wiem czy jest sens robić taka wielka skrzynie, ogólnie mam jakieś rureczki właśnie chyba 3.5cm srednicy

Dodano po 3 [minuty]:

Chyba że zrobić osobna komórę dla suba o objętości 3.5l, wyprowadzić b-r a dla 3' zrobić 0.75lx2, bo tak czy siak nie zrobię 10 litrowej obudowy z tego już, musiałbym tworzyć nową
    Co zaś że zwrotnicami przydadzą się?
    Arkadyo
    Level 31  
    Możesz zrobić mniejszy litraż dla 3" ale bedzie to miało swoje konsekwencje. Ogólnie szerokopasmowce grają głownie srodkiem a dół i góra pasma są wycofane bo tam grają dużo ciszej - dlatego buduje sie zestawy wielodrożne :). Odtwarzanie dołu pasma przez szerokopasmowca można nadgonić właściwą obudową ale górę żeby wyciągnąć to tylko przez linearyzacje filtrem - wtedy srednica sie cofa a dół i góra wychodzą do przodu i otrzymujemy bardziej liniowe pasmo - niestety całośc jest zdecydowanie cichsza przy tej samej mocy. Jeżeli zrobisz im mniejszą obudowę niż optymalna to nie będziesz miał zysku z obudowy i zaprzepaścisz i tak już niewielki basik jakim to gra w optymalnej. Moim zdaniem szkoda bo ten zakres jest bardzo istotny dla dynamiki całej kolumny. Niby mógłbyś wtedy pozwolić grać wyżej subwoferowi i "nadrobić" ten niedobór w tym paśmie ale tak wysoko cięty sub br będzie mocno dudnił i trzeba go albo nisko ciąć albo robić obudowe closed do ktorej trzeba mieć odpowiedni głosnik najlepiej z wyższym qts niż ten u Ciebie. Niestety ale przy tym rozmiarze i budzie closed o jakichkolwiek walorach mruczenia raczej trzeba zapomnieć nawet w zestawie gdzie z qtc trafimy w 0,7. Jeżeli zrobisz suba br i tak małe satelity to otrzymasz coś a'la zestaw komputerowy 2+1. Nie mówię, że to źle i że nie zagra ale mozna lepiej wykorzystac potencjał. Decyzja należy do Ciebie. Każdy kompromis ma swoją cenę.
    Te zwrotnice odsprzedaj bo dopiero dysponując sprzetem pomiarowym móglbyś je wykorzystać po korektach do jakiegokolwiek innego projektu
    Damex25
    Level 8  
    Nie wiem czemu, ale stosowanie zwrotu kolumna jest bardzo mylne poprostu to głośnik bluetooth, wiadomo będą kompromisy w porównaniu do kolumn, chyba że zastosować inne głośniki i zrobić inny projekt :)

Dodano po 6 [minuty]:

Ale ogólnie tak, właśnie złożyłem go w obudowie zamkniętej, dałem wygłuszenie po bocznych ściankach to coś tam gra :)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Damex25 wrote:
    Nie wiem czemu, ale stosowanie zwrotu kolumna jest bardzo mylne poprostu to głośnik bluetooth
    Głośnik jest częścią składową przenośnego "samograja" w którym jest wbudowany wzmacniacz, odbiornik BT i ew. jakieś inne urządzenia typu tuner.
    Polskie słownictwo pod tym względem jest nieco ubogie i wszystko co gra nazywane bywa "głośnikiem".
    Tak naprawdę to głośnik przykładowo wygląda tak:
    Problem z basem w głosniku diy
    A to co (moim zdaniem mylnie, bo wprowadza w błąd) masz na myśli to przenośny odtwarzacz BT z głośnikami w obudowie zawierającej również zasilanie (akumulatorowe lub bateryjne) i odbiornik BT. Przyznasz, że tak szczegółowe nazwanie tego ustrojstwa jest mało marketingowe, a nade wszystko za długie by było czytelne. Osobiście proponowałbym stosowanie nazwy "samograj" - może również nie odz3wwierciedlajacej istoty rzeczy, ale przynajmniej bardziej odpowiadające stanowi rzeczy.
    Kolumna głośnikowa z kolei może być obudową zawierającą głośnik(i) (to kolumna bierna) lub głośniki i wzmacniacz (kolumna aktywna). W żadnym razie jednak nie należy jej kojarzyć z "samograjem" gdyż z założenia ma dużo większe rozmiary i z natury nie posiada wejść BT. Są wyjątki - znaczy bywają kolumny głośnikowe aktywne z wbudowanym odbiornikiem mikrofony BP czy tunerem a nawet BT, ale o ich "przenoszeniu" trudno mówić ze względu na ciężar chociażby.

Niestety - tak to jest; na początku powstał głośnik, potem obudowa głośnika zwana kolumną a na przenośny wynalazek z BT nie wymyślono jeszcze ogólnie przyjętej nazwy. Funkcjonuje więc "głośnik" chociaż pierwotne znaczenie tego słowa jest inne (patrz obrazek).
    Damex25
    Level 8  
    Mimo wszystko kolumna kojarzy sie z czymś wiekszym, stacjonarnym ale tak masz racje,

Dodano po 9 [minuty]:

Jeszcze takie pytanie odnośnie innego głosnika wykonanego w b-r,
    wykorzystującego Dayton Audio TCP115-4 4ohm x2 i oczywiscie tweeterów, i teraz takie zapytanie głosnik ma odmierzoną obudowę pod te głosniki podzieloną przegrodę na 2 kanały
    I teraz takie pytanie czy bass-reflexy nie są za małe, bo strasznie dmuchają raża nawet z 3metry :D
    wymiary b-r
    25x102mm, jeden dla jednej komory :)