Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze

p.kaczmarek2 07 Jul 2022 09:20 4059 26
Optex
  • Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    Witajcie, przedstawię tu budżetową kartę do przechwytywania obrazu HDMI na USB. Przetestuję ją z trzema systemami operacyjnymi (Windows, Ubuntu, Mac OS X) a na końcu zajrzę do jej wnętrza i zobaczę jak jest zbudowana. Czy rzeczywiście uda się uzyskać 1080P? Sprawdźmy!

Zakup
    Kartę znalazłem pod hasłem "Mini USB 3.0 HD 1080P 60Hz HDMI to USB Video Capture Card Game Recording Box for Youtube Live Streaming Broadcast Game Recording - Coffee" za 40 zł + wysyłka. Szukałem oferty z wysyłką z Czech. Cena produktu czasem się zmienia, na czas pisania recenzji oferta wygląda tak:
    To "Coffee", to oczywiście kolor produktu.
    Specyfikacja:
    Wedle sprzedawcy maksymalna rozdzielczość wyjściowa to 1080P/60Hz..
    Podłączenia karty chyba nie muszę omawiać, z jednej strony jest gniazdo na HDMI, z drugiej wtyk USB...

Test z systemem Windows 10
    Windows 10 widzi urządzenie jako "USB Video". Nie miałem potrzeby instalowania sterowników.
    Widziane identyfikatory sprzętu to:
    Code:
    USB\VID_534D&PID_2109&REV_2100&MI_00

USB\VID_534D&PID_2109&MI_00

Urządzenie jest po prostu zwykłą kamerką USB.
    Można z niej korzystać w wielu programach, chociażby w OBS Studio. Poniżej zrzut ekranu z OBS Studio, widać, że u mnie na liście jest kilka kamerek, m. in. ta zwykła od laptopa, wbudowana:
    Nie odczuwam żadnych widocznych opóźnień bądź klatkowania w materiale video.
    Można też skorzystać z testu kamerki online:
    https://webcamtests.com/resolution
    Tam również widziane są wszystkie moje 3 kamerki:
    Niestety, jak widać, nie jest to rzetelny test:
    Z tego powodu ostatecznie sprawdziłem to w aplikacji Aparat ("Camera") na moim Windows 10. Tam mogłem wybrać jedną z moich trzech kamerek i podejrzeć wspierane przez nią rozdzielczości:
    Rzeczywiście jest 1920x1080, ale przy 30Hz a nie 60Hz. W tytule oferty było 60Hz, a nie 30Hz, chociaż to i tak dobry wynik.

Test z systemem Mac OS X
    Najpierw sprawdziłem obecność urządzenia komendą:
    Code:

system_profiler SPUSBDataType

Po potwierdzeniu obecności urządzenia użyłem aplikacji FaceTime by dostać podgląd z kamerki:

O dziwo obraz jest przerzucony w poziomie.
    Pewnie po zalogowaniu się do FaceTime dałoby się to poprawić, ale nie podoba mi się idea logowania do konta Apple tylko po to, by zobaczyć obraz z kamerki.
    Zdecydowałem się użyć OBSStudio:
    Działa, jest 1080p:

Test z systemem Ubuntu
    Ubuntu jest chyba najbardziej przyjazną dla początkujących dystrybucją Linuxa, to na niej postanowiłem zweryfikować działanie kamerki. Sprawdziłem listę urządzeń USB za pomocą komendy:
    Code:

lsusb

Listę kamer można sprawdzić poprzez v4l-utils, ale też trzeba je najpierw zainstalować przez apt-get:
    Code:

sudo apt-get install v4l-utils
    v4l2-ctl --list-devices

Przykładowe listy u mnie:
    Samo wyświetlanie obrazu można zrealizować poprzez ffplay z bibliotek ffmpeg, które instaluje się poprzez apt:
    Code:

sudo apt install ffmpeg

Aby otworzyć podgląd, używamy komendy ffplay ze ścieżką do urządzenia video:
    Code:

ffplay /dev/video0

Działa. Do wyświetlania obrazu z kamerki można też użyć aplikacji Cheese.

Wnętrze
    Obudowę trzymają cztery śrubki, dwie na przednią pokrywę i dwie na tylną.
    Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    Po zdjęciu pokryw należy siłowo wysunąć płytkę ze środka obudowy. W moim przypadku siedziała tam dość mocno.
    Główny układ scalony ma naklejony mały radiator, ale i tak go zaraz zdejmę, chociażby by wykonać zdjęcie (same oznaczenie tego kontrolera można poznać też pewnie bez otwierania obudowy, np. szukając po identyfikatorze urządzenia USB):
    Trzeba będzie też oczyścić z pasty:
    Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    Sercem układu jest MS2109. Obok niego widać kość pamięci I2C: 24C08N, EEPROM, 8192 bitów. Jest też rezonator kwarcowy 24MHz, dwa stabilizatory napięcia LDO 3.3V (jeden to 662K w małej obudowie SOT23, drugi klasyczny 1117 AMS1117 3.3) oraz element o oznaczeniu JWM30, którego noty nie znalazłem. Jest to pewnie jednak coś związanego z zasilaniem, gdyż na zdjęciu wyraźnie widać gdzie idzie 5V z USB (na zdjęciu dolna, skrajna nóżka wtyku USB), masa z USB (na zdjęciu górna, skrajna nóżka, widać, że podłączona do masy) oraz D+ i D-.
    MS2109 jest produkcji MacroSilicon.
    Diagram blokowy konwertera:
    Wedle noty katalogowej największa możliwa rozdzielczość wyjściowa to 1920x1080@30Hz.

Podsumowanie
    Bardzo ciekawy i tani gadżet, jednakże wygląda na to, że sprzedawca myli się z tym 60Hz przy 1080P. Wedle moich testów i specyfikacji układu ze środka (MS2109) można uzyskać tylko 30Hz.
    Oprócz tego nie jest źle, urządzenie pochodziło u mnie kilka godzin i było tylko lekko ciepłe.
    Myślę, że może ono się przydać zarówno do przechwytywania obrazu (i dźwięku) z dekodera od telewizora, jak i z innego komputera, gdy przykładowo chcemy streamować rozgrywkę z gier video lub po prostu robić zrzuty ekranu bez ingerencji w drugi komputer. Wbrew pozorom nie jest to takie bezsensowne, gdyż programy do nagrywania obrazu "lokalnie" (typu Fraps, Bandicam) mogą dość mocno obciążać komputer i utrudniać np. wirtualną rozgrywkę.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 27  
  • Optex
    adversus
    Level 32  
    Raczej nie przeoczyłem, ale wg noty katalogowej MS2109 oraz tego co widac po zdjęciach nie jest to urządzenie na USB 3.0 a kolega nie wspomniał o tym, mimo że w tytule jest "Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB 3.0 - test, wnętrze" to warto wspomnieć o tym, że nie jest to karta na usb 3.0

Z tego co wiem majfrendy robią taki myk by sprzedać właśnie te karty drożej (bo jest sprzedawana wersja też na USB2.0 i różni się właśnie tylko kolorem wtyku usb, czasem obudowy - co widać na zdjęciu wnętrza wtyk usb ma 4 piny a nie więcej jak by wynikało ze specyfikacji 3.0 ). Jak widać wystarczy zmienić kolor wtyku usb ( na niebieskie ) co pozwala sądzić że mamy do czynienia z urządzeniem właśnie w standardzie USB 3.0 a tam jest zwykłe 2.0. Poniżej zdjęcia tego samego produktu z różnymi wtykami usb a znając życie tą samą zawartością ale inną ceną. Nie ma jak kreatywny marketing w chińskim wykonaniu.
    Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    p.kaczmarek2
    Level 27  
    Bardzo dobre spostrzeżenie z tym USB 3.0, dopiszę to do tematu. Z HDPC zobaczę, jest u rodziny jeden telewizor z dekoderem od telewizji internetowej od pewnego dostawcy, być może tam jest używany.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Mógł byś jeszcze podejrzeć zawartość pamięci. Całkiem możliwe że dało by się zmienić opis (nazwę) urządzenia, i mając kilka takich grabberów można sobie je pooznaczać typu wejscie1, wejscie2 itp.
    Taki patent stosują producenci kodeków audio USB, np CM6400X1. Gdzie w epromie zaszyta jest chyba tylko nazwa.
    chemik_16
    Level 25  
    Też tego używam, przydaje się jak mamy headless serwer, dostać sie do biosu czy zobaczyć błędy można bez targania monitora, tylko tablet/laptop.
  • Optex
    p.kaczmarek2
    Level 27  
    Sprawdziłem właśnie przechwytywanie telewizji internetowej z urządzenia Korbox Ultra (na spodzie nie ma konkretnego modelu produktu? zobaczę jeszcze raz później), tyle, że nie wiem, czy ono ma to HDCP.
    Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    Fredw
    Level 21  
    Jedyna, jak dla mnie, wada tego wynalazku to dźwięk mono... o czym żaden majfrend nie pisze, albo ja jeszcze na takiego co napisał nie trafiłem.
    Ciekawe czy jakikolwiek z takich grabberów na usb, nawet te niby rozbudowane połączone z rozdzielaczem sygnału), daje stereo? :roll:
    czareqpl
    Level 31  
    Czy Autor próbował podłączyć obiekt do telefonu z androidem przez kabel OTG? Ciekaw jestem, czy sprawdzałoby się takie urządzenie w konfiguracji z telefonem do podglądu ekranu w SBC.
    tzok
    Moderator of Cars
    ss14nh wrote:
    Od kiedy 60 Hz = 60 fps?
    Od wtedy gdy mamy progressive scan... oczywiście mowa o odświeżaniu ekranu, a nie szybkości renderowania sceny w grach. ale to jest video grabber, więc nic tu nie jest renderowane i FPS = Hz (lub FPS = Hz/2 dla trybów interlaced). Dla kart video Hz jest górną granicą wyświetlanych FPS (GPU renderować mogą więcej, ale nadmiarowe klatki przepadają w nicość).
    mosiondz
    Level 11  
    Mam to urządzenie i porównałem je z takimi profesjonalnymi graberami za kilka tysi.
    Zaletą jest stosunkowo niewielkie opóźnienie, a także niewielki pobór prądu i pełna obsługa nawet przez Androida.
    Na swoim Samsung S7 przez kabelek OTG testowałem pracę i powiem, że daje radę.
    Ja zakupiłem te grabery w celu podpięcia ich do Raspberry Pi i zrobienia KVM poprzez Internet.

Ale mam kilka pytań jeśli ktoś ogarnia. Chciałęm nagrywać obraz razem z dźwiękiem na Windows 10. - Jeśli wybierzemy w ustawieniach to działa bez problemu. Ale Chciałęm jednocześnie słyszeć co nagrywam, czyli rozdzielić dźwięk w systemie na równolegle 2 urządzenia.
    Wiem że to nie pasuje do tego tematu, ale jeśli ktoś zna odpowiedź to będę wdzięczny.
    chemik_16
    Level 25  
    mosiondz wrote:
    Ale Chciałęm jednocześnie słyszeć co nagrywam, czyli rozdzielić dźwięk w systemie na równolegle 2 urządzenia.
    Wiem że to nie pasuje do tego tematu, ale jeśli ktoś zna odpowiedź to będę wdzięczny.

zmiksować mikrofon z wyjściem, powinno się jakoś prosto dać zrobić.
    ew. jakaś prosta apka która będzie odtwarzała to co mówimy (wejście -> wyjście dzwięku, reszte ogarnie systemowy mikser, jak każdą inną aplikację)

nawet nie wiedziałem że toto dźwięk obsługuje ;p
    prosiak_wej
    Level 38  
    Mam "to samo", ale ze zintegrowanym rozdzielaczem HDMI - MS9333. Fizycznie gniazdko USB 3.0, ale dodatkowe linie nie podłączone, układ ten sam - MS2109:

Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze

Czy znane są sprawdzone, proste grabbery, które nie są oszustwem, zawierają układ, który potrafi w 1080p60 z dźwiękiem stereo (co najmniej) i rzeczywistym USB 3.0?
    LA72
    Level 40  
    prosiak_wej wrote:
    Mam "to samo", ale ze zintegrowanym rozdzielaczem HDMI - MS9333. Fizycznie gniazdko USB 3.0, ale dodatkowe linie nie podłączone, układ ten sam - MS2109:

Czy znane są sprawdzone, proste grabbery, które nie są oszustwem, zawierają układ, który potrafi w 1080p60 z dźwiękiem stereo (co najmniej) i rzeczywistym USB 3.0?

Do mnie dzisiaj także dotarł ten, wzmocniony, zestaw.
    Filmiki z PS3 nagrywa całkiem fajnie.

Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze Karta do przechwytywania obrazu HDMI 1080P na USB - test, wnętrze
    prosiak_wej
    Level 38  
    Całkiem fajnie - 1080p30 z dźwiękiem mono? Otwórz i zweryfikuj układ MS2109 oraz brak dodatkowych linii USB 3.0.
    slavo666
    Level 18  
    Takimi grabberami nagrywam moje filmy (mam ten z tematu oraz drugi jak @prosiakwej ). Podejrzewam, że wszystkie mają tylko 1080p/30fps. Dźwięk podaję osobno tak że się nie wypowiem.
    Jakość obrazu oceniłbym na akceptowalną, natomiast w porównaniu do ceny - rewelacyjną. Generalnie nie sprawiają żadnych problemów. Mogę polecić, nic lepszego nie ma za te pieniądze. Czasem trzeba je zresetować, żeby poprawnie przesyłały strumień do OBS. Widzę, że cena rośnie. Kiedyś można je było kupić do 40zł na Allegro. W sumie to początkowo zastanawiałem się czy nawet te reklamowane 1080p/30fps to nie ściema, bo aż dziwne, że tak tanio. Ale jak widać działają.
    maras52
    Level 14  
    tzok wrote:
    (GPU renderować mogą więcej, ale nadmiarowe klatki przepadają w nicość).

Nieprawda, one robią ciepełko w pokoju :lol:
    prosiak_wej
    Level 38  
    Moja opinia w Allegro się nie spodobała sprzedającemu, bo dzisiaj dostałem takiego maila od Allegro:

aviko

Level 17  
    ale chwila, to byla ocena produktu czy sprzedajacego? bo moze sprzedajacy podczepil sie swoim towarem pod ten produkt
    no ale niby taki model kupiles. tez mam te grabery kiedys kupilem te 2 male i jeden z petla. do zastosowan do ktorych wykorzystuje nic wiecej nie potrzeba. dziala telefon czy tablet w otg jako monitor z wejsciem hdmi.

a to mono to nie przypadkiem jak podajemy audio z wtyku jack bo to wejscie to chyba do mikrofonu mialo byc? bo puszczajac dzwiek razem z obrazem po hdmi to chyba nawey bardziej by to uklad obciazylo zeby pozbyc sie drugiego kanalu ze strumienia niz zostawic jak jest.
    jarrod
    Level 22  
    Jakoś z rok temu kupiłem na ali takie urządzonko:

Mamy w nim:
    - oszukane usb - niebieska wtyczka - fizycznie to usb 2.0
    - dźwięk mono
    - jakość obrazu akceptowalną
    - problemy z synchronizacją A/V, potrafi gubić klatki
    - 4K tylko na obudowie, piszą w instrukcji że sygnał wejściowy może mieć tyle ale i tak zgra w 1080p (nie sprawdzałem)

Nie wiem jak je rozebrać bez zniszczenia obudowy. Identyfikatory sprzętowe to:

Audio
    USB\VID_534D&PID_2109&REV_2100&MI_02
    USB\VID_534D&PID_2109&MI_02

Video
    USB\VID_534D&PID_2109&REV_2100&MI_00
    USB\VID_534D&PID_2109&MI_00

Ogólnie sprzęt działa, od Windows XP do 11. Do lepszych urządzeń np firmy Elgato nie ma zupełnie startu. Ale to nie ten pułap cenowy ;)
    Gelip
    Level 33  
    p.kaczmarek2 wrote:
    jak i z innego komputera,

Nagrywać do pliku ujdzie ale nie używać na żywo jako monitora komputera - to opóźnienie mocno przeszkadza w używaniu myszy. Od siebie mogę dodać iż testowałem to na WinXP z VLC - nie trzeba żadnych dodatkowych sterowników - system ma swoje. Faktycznie da się max tylko 1920x1080x30. Działa nawet na starszym sprzęcie z CPU C2D ale trzeba wybrać przechwytywanie w 1280x720x30 aby było płynnie.

Jedyny minus to iż nie przechwytuje z każdego urządzenia, które ma wyjście HDMI np. z aparatu fotograficznego (mini-HDMI) - chciałem zrobić z aparatu kamerę USB.
    Testowałem nagrywanie z kart graficznych komputerów i w zależności od użytego kabla i rozdzielczości w której pracuje w danym momencie karta graficzna może nie być obrazu np. nie ma obrazu z BIOS/POST a jest dopiero z Windows.

Uważam iż do nagrywania w 1920x1080x30 trzeba minimum CPU Intel Core drugiej lub trzeciej generacji lub nagrywać w 1280x720x60 i wtedy pójdzie i na starym C2D.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście można nagrywać i w niskich rozdzielczościach np. 640x480, 800x600, 1024x768 więc jak ktoś chce nagrać jakiś stary PC z kartą graficzną z wyjściem DVI, do tego kabel DVI-HDMI to jak najbardziej może się nadać - oczywiście wtedy będzie bez dźwięku.
    suworow
    Admin of Property security
    Gelip wrote:
    ale nie używać na żywo jako monitora komputera - to opóźnienie mocno przeszkadza w używaniu myszy

Nie wypowiem się. Używam za to z laptopem jako monitora do rejestratorów CCTV i tu do drobnych prac sprawdza się idealnie. Z pod WIN 7 na OBS studio. Na Win 10 pod aplikacją aparat. By nie wyłamać portu USB używam tego cuda na krótkiej przedłużce USB
    czareqpl
    Level 31  
    Na Lubuntu 22 w VLC też działa bez problemu :)
    Zauważyłem jednak pod Windows, że w VLC jest znacznie gorsza jakość obrazu niż w OBS. Czy ktoś może podrzucić optymalne parametry przechwytywania dla VLC?
    Gelip
    Level 33  
    czareqpl wrote:
    Czy ktoś może podrzucić optymalne parametry przechwytywania dla VLC?

W VLC ustawiasz sobie parametry:
    menu Plik > Otwórz urządzenie przechwytywania ... > wybierasz urządzenie DirectShow, urzadzenie obrazu USB Video Device i dźwięku USB Digital Audio. W polu Rozmiary obrazu podajemy np. 1920x1080
    Klikamy Opcje zaawanasowane... i w polu proporcje podajemy 16:9 i wpisujemy liczbę klatek 30
    Dajemy OK i Odtwarzaj.

Dodano po 3 [minuty]:

Aby nie podawać za każdym razem parametrów przechwytywanie można uruchamiać za pomocą pliku wsadowego .bat np. tak:
    Code:
    "C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc" dshow:// :dshow-vdev="USB Video Device" :dshow-adev="USB Digital Audio" :dshow-size=1280x720 :dshow-aspect-ratio=16:9 :dshow-fps=25 --fullscreen