Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OpenBeken na przełączniku MOES / Andeli TuyaMCU

Tow96 08 Jul 2022 04:38 1590 4
This content has been translated flag-en » flag-pl View the original version here.
  • OpenBeken na przełączniku MOES / Andeli TuyaMCU
    W tym wątku wyjaśnię, jak ponownie sflashować ten smartswitch TuyaMCU za pomocą OpenBeken i podłącz go do HomeAssistant . OpenBeken to alternatywne, open source'owe oprogramowanie dla urządzeń IoT, oferujące m.in. niezależność od chmury producenta, kompatybilność z wieloma ekosystemami, konfigurowalność i wsparcie dla różnych platform, w tym BK7231T, BK7231N, XR809 i BL602.
    Aby uzyskać więcej informacji o OpenBK, zobacz: [BK7231T] Mój serwer HTTP, konfigurator, obsługa MQTT z Home Assistant
    Więcej informacji na temat BL602 support: Tasmota replacement for BL602, programming, pairing with Home Assistant.

Gdzie kupić przełącznik
    Przełącznik został kupiony od AliExpress, wyszukując: ANDELI Tuya inteligentne życie Wifi włącznik światła ze szklanym panelem US standardowy czujnik dotykowy przełączniki ścienne sterowanie głosem Alexa Google Home Jednak inne osoby odnoszą się do tego przełącznika jako Przełącznik MOES więc jest bardzo prawdopodobne, że jest to produkt dropshipping i wiele marek będzie miało te same komponenty wewnętrzne.

Zakres napięć urządzenia to 100-250V 50/60Hz i maksymalny prąd 10A. Łączy się z Wi-Fi za pomocą sygnału 2,4 GHz.

Wnętrze przełącznika
    Ponieważ jest przeznaczony do montażu na ścianie, szklaną płytę można łatwo zdjąć, co pozwala na jej demontaż bez użycia narzędzi. Przełącznik składa się z dwóch płyt, płyty głównej: na której znajdują się układy TuyaMCU i WB2S oraz z płyty córki, na której znajdują się przekaźniki i zasilanie.

Interesuje nas tylko płyta główna.

Flashowanie WB2S
    Płyta główna zawiera kilka padów, które łączą się bezpośrednio z VCC, GND, TX i RX. Oto przykład, które znajdują się na mojej tablicy. Sprawdź, czy są poprawne na swojej tablicy, jak widziałem inne poprawki w Internecie.

Zrobiłem kilka testów i wygląda na to, że nie ma potrzeby wyjmowania chipa TuyaMCU z płytki dla WB2S jednak w razie problemów wylutuj pin 1, aby go odłączyć

Flash chip zgodnie z instrukcjami od OpenBeken w moim przypadku udało mi się to zrobić tylko za pomocą Pythona. Narzędzie flash musi mieć napięcie 3,3 V

Gdy chip zostanie sflashowany, usuń lutowane kable, ponownie podłącz TuyaMCU, jeśli go wylutowałeś i ponownie zmontuj pudełko, ponieważ wydaje się, że TuyaMCU nie uruchamia się w pełni, chyba że jest podłączony do płyty głównej (prawdopodobnie powód, dla którego możemy go sflashować bez wylutowywania).

Konfiguracja OpenBeken
    Po wykonaniu podstawowej konfiguracji (patrz OpenBeken ), plik startowy o nazwie autoexec.bat o następującej treści.
    Code:

startDriver TuyaMCU
    setChannelType 1 toggle
    linkTuyaMCUOutputToChannel 1 1 1

setChannelType 2 toggle
    linkTuyaMCUOutputToChannel 2 1 2

setChannelType 3 toggle
    linkTuyaMCUOutputToChannel 3 1 3

W panelu aplikacji przeciągnij plik do systemu plików OBK:
    Ten plik zostanie automatycznie uruchomiony po każdym ponownym uruchomieniu. Za pierwszym razem należy go ponownie uruchomić ręcznie

Znaczenie poszczególnych poleceń:
    - startDriver TuyaMCU - uruchamia sterownik TuyaMCU
    - setChannelType n toggle - ustaw typ numeru kanału n na On / Off
    - linkTuyaMCUOutputToChannel n bool 1 - łączy dpID TuyaMCU numer 1 z kanałem typu bool numer 1

Wartości dpID mogą być różne dla różnych rodzajów urządzeń. Jeśli chcemy dodać obsługę czegoś nowego, musimy to poznać, np. słuchając pakietów. Wartości dpID można też zaczerpnąć z opisów urządzeń przeznaczonych dla Tasmoty, bo Tuya często zmienia tylko moduł WiFi, a reszta pozostaje taka sama.

W przypadku tego przełącznika są 4 wartości dpID (dpID1 przez dpID4), które ustawiają stan każdego przekaźnika, są cztery, ponieważ ten układ jest używany we wszystkich wersjach przełącznika (od 1 do 4 gangów), więc tylko dpID dla potrzebne są przełączniki, które są fizycznie obecne.

Istnieje inny zestaw 4 dpID (dpID7 do dpID10), które są typu wartość które przełączają przekaźnik po upływie kilku sekund (wprowadzane przez użytkownika to liczba) Nie połączyłem ich, ponieważ nie mam z nich żadnego zastosowania, jednak udokumentuję to na wypadek, gdyby były potrzebne dla twojej aplikacji.

Po ponownym uruchomieniu widoczne są teraz przyciski:

Kompatybilność z Home Assistant
    Parowanie z Home Assistant jest bardzo proste, wszystko dzięki automatycznemu mapowaniu kanałów OpenBeken na zmienne TuyaMCU. Przełącznik TuyaMCU jest obsługiwany z poziomu HA w taki sam sposób jak zwykły przełącznik. Oto przykładowy kod Yaml:
    Code:

switch:
      - platform: mqtt
        #   state_color: true
        name: "Test A Switch (1)"
        unique_id: "TestB_1"
        availability:
          - topic: "TestB/connected"
        state_topic: "TestB/1/get"
        state_on: 1
        state_off: 0
        command_topic: "TestB/1/set"
        payload_on: 1
        payload_off: 0
        qos: 1
        name: "Test A Switch (2)"
        unique_id: "TestB_2"
        availability:
        state_topic: "TestB/2/get"
        command_topic: "TestB/2/set"
        name: "Test A Switch (3)"
        unique_id: "TestB_3"
        availability:
        state_topic: "TestB/3/get"
        command_topic: "TestB/3/set"

Test końcowy

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Tow96
    Level 3  
    Tow96 wrote 5 posts with rating 7, helped 0 times. Been with us since 2022 year.
    khoam
    Level 41  
    Na tym filmie ("Test końcowy") nie widać, co się dzieje w trakcie sterowania ze smartfona. Chyba, że to moja przeglądarka to ukrywa.
    p.kaczmarek2
    Level 27  
    Dziękuję za wrzucenie testu i cieszę się, że TuyaMCU u Ciebie działa. Sam zasadniczo TuyaMCU testowałem tylko w oparciu o ściemniacz Moes, ale widzę, że dobrze zaimplementowany protokół działa też w innych przypadkach użycia.

Jak znajdę chwilę, to poprawię polskie tłumaczenie, gdyż na razie jest tylko maszynowe i są w nim niezrozumiałe fragmenty. Jakby co to poczekajcie.

@khoam mam wrażenie, że chodzi o podświetlenie przycisków, ono zapala się gdy użytkownik zmienia na telefonie stan przekaźnika. Ale masz rację, słaby jest kontrast i ledwo co widać to.

PS: Taka ciekawostka - znalazłem nowy układ który chyba zacznę wspierać:
    Jest pod niego SDK, jakieś IDE, oraz płytka dev na aliexpress i wygląda na to, że poprawnie się kompiluje demko. Ale o tym w innym temacie...
    krisRaba
    Level 31  
    Tam jest chyba białe podświetlenie kółeczka i przynajmniej na drugim i trzecim załączanym indywidualnie widać, że to podświetlenie delikatnie się załącza... Ale faktycznie trzeba wytężyć wzrok ;)
    khoam
    Level 41  
    krisRaba wrote:
    Tam jest chyba białe podświetlenie kółeczka i przynajmniej na drugim i trzecim załączanym indywidualnie widać, że to podświetlenie delikatnie się załącza... Ale faktycznie trzeba wytężyć wzrok

Autor powinien więc wykadrować film do samego smartfona i tego gadżetu od Tuyi. Nie ma znaczenia informacja o tym, że posiada cztery groty T12 :)