Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FXCore DevBoard | Experimental Noize

MocnyAmper 08 Jul 2022 13:57 1764 7
 • FXCore DevBoard | Experimental Noize

  Witajcie.
  Kilka dni temu otrzymałem paczke, a w niej zamówiony zestaw ewaluacyjny procesora FXCore firmy Experimental Noize. Jest to firma należąca do Franka Thompsona, jednego ze współautorów procesora procesora FV-1, a więc można uznać, że FXCore jest jego następcą ( FV-1, nie Franka :D )

  FXCore jest procesorem DSP podobnym pod wieloma względami do FV-1, ale o wiele bardziej zaawansowanym. Jeśli chodzi o różnice sprzętowe to główną jest fakt, że procesor nie posiada zintegrowanych przetworników ADC/DAC. Dla jednych będzie to wada, dla innych zaleta. Natomiast reszta zmian jest już jak najbardziej na plus. Spójrzmy na możliwości tego maleństwa:
  - 4 wejścia i 4 wyjścia audio mogące pracować równocześnie (dwie magistrale I2S),
  - 6 wejść potencjometrycznych o rozdzielczości 12 bitów i z możliwością konfiguracji ich wygładzania,
  - konfigurowalny zegar częstotliwości próbkowania (12kHz, 24kHz, 32kHz, 48kHz) z możliwością pracy z zewnętrznym generatorem,
  - wbudowana pamięć FLASH na 16 programów (programowana poprzez I2C),
  - wejście TAP służące do 'wbijania' rytmu,
  - wejście ENABLE działające jako bypass,
  - 5 wejść ogólnego przeznaczenia (włączanie różnych funkcji w kodzie),
  - 2 wyjścia ogólnego przeznaczenia (np do komunikacji użytkownikowi stanu w kodzie),
  - wbudowany generator szumu (liczb losowych),
  - 4 generatory LFO sinusa i 2 typu ramp,
  - 128 rejestrów ogólnego przeznaczenia,
  - 32-bitowe operacje.

  Kontrowersje budzi natomiast ilość pamięci RAM przeznaczonej na opóźnienia. Zastosowano tu bowiem taką samą pojemność jak w FV-1, tj. 32k sampli. Bez żartów, mogli już dołożyć drugi taki blok albo zwiększyć ten chociaż do 64k. W obecnej postaci, przy częstotliwości próbkowania 48kHz maksymalna długość opóźnienia to 683ms. W mono. Można niby obniżyć częstotliwość próbkowania do 12kHz, wtedy dostępne opóźnienie wyniesie ~2,67 sekundy, ale nie będzie się dało tego słuchać. Do gitary może tak, ale do normalnej muzyki raczej odpada.

  Nie pokuszono się niestety o dodanie jakiejś magistrali typu I2C mogącej modyfikować zmienne w kodzie w czasie rzeczywistym, ale biorąc pod uwagę ilość wejść (zwykłych jak i potencjometrycznych), można będzie sobie z tym poradzić na inne sposoby.  W przeciwieństwie do FV-1, tutaj nie zdecydowano się na implementację instrukcji wykonujących się w jednym takcie zegarowym, zapewne z uwagi na dostępną ilość instrukcji, których jest o wiele więcej niż w FV-1. Natomiast zwiększono prędkość zegara taktującego. Każdy z programów może składać się z 1024 instrukcji (czyli 8x więcej niż FV-1) jednak, jak twierdzi datasheet, procesor może nie być w stanie ich wszystkich wykonać w trakcie jednej próbki sygnału. Dostępnych jest około 3,5k cykli zegarowych przy próbkowaniu 48kHz na każdą próbkę. Jak wyczytałem na forum poświęconym FXcore, w praktyce będzie to średnio około 400 instrukcji na każdą próbkę, a więc całkiem wystarczająco. W razie problemów, obniżenie częstotliwości próbkowania pozwoli na wykonanie większej ilości instrukcji.

  Słowem podsumowania: nie mam jeszcze praktycznie żadnego doświadczenia z programowaniem tego procesora, ale sam język wygląda bardzo podobnie do assemblera użytego dla FV-1. Jest on po prostu znacznie bardziej rozbudowany.
  Programy demonstracyjne wgrane oryginalnie do procesora są średnie, raczej pisane pod pedał gitarowy, ale sam procesor ma ogromny potencjał.

  No i najważniejsze - cena. To cudo kosztowało mnie jakieś 185$ z wysyłką i VAT-em, a więc jakieś 850zł w przeliczeniu! Szok. Myślę, że spokojnie dałoby się złożyć taki devboard za mniej niż połowe tej ceny, ale zależało mi na załatwieniu sobie czegoś gotowego. Kupiłem to u oficjalnego dystrybutora ProFusion. Oni mają siedzibę w UK, ale magazyn wysyłkowy jest w Holandii więc paczka przyszła DHL-em w 3 dni.

  Poniżej wideo prezentujące oryginalne efekty. Nie chciało mi się ich podpisywać, a więc zainteresowanych "co jest co" odsyłam do noty katalogowej - na samym końcu jest spis wszystkich efetków oraz ich regulacji.

  FXCore DevBoard | Experimental Noize FXCore DevBoard | Experimental Noize FXCore DevBoard | Experimental Noize


  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  MocnyAmper
  Level 25  
  Offline 
  Has specialization in: Psuję wszystko po trochu
  MocnyAmper wrote 765 posts with rating 227, helped 77 times. Live in city Katowice. Been with us since 2021 year.
 • #2
  I_TOMEK_I
  Level 14  
  Do czego to cudo używasz praktycznie ? Złożyć taniej to może i by się dało ale skąd soft ? Myślę że soft jest w tym "najcenniejszy" ...
 • #3
  MocnyAmper
  Level 25  
  To jest zestaw deweloperski do testowania pisanych programów efektów ;) Docelowo sam procesor można wsadzić do jakiegoś innego urządzenia.
  Nie ma tu jakiegoś konkretnego softu, w przeciwieństwie do typowego procesora DSP. Tzn, pewnie jakiś jest, który obsługuje wszystkie peryferia, ale jest on już wgrany na stałe do procesora. Dla użytkownika dostępne jest 16 slotów na poszczególne efekty, które może sam stworzyć i wgrać do pamięci flash zawartej w procesorze.
  Jeśli chodzi o efekty demonstracyjne, są one dostępne pod adresem: https://www.experimentalnoize.com/product_FXCore.php
 • #4
  TechEkspert
  Editor
  Poprzedni interfejs zrobiony z dysku pokazuje jak niewygodne są przełączniki i gałki...
  Tamten wyglądał bardzo ciekawie i używanie go również wyglądało na intuicyjne.
  Suwaki też są wg. mnie dobre w takich zastosowaniach.
 • #5
  MocnyAmper
  Level 25  
  TechEkspert wrote:
  Poprzedni interfejs zrobiony z dysku pokazuje jak niewygodne są przełączniki i gałki...

  Zależy jakie gałki. Jeśli używamy enkodera to owszem. Natomiast jeśli do kontroli parametru efektu używamy potencjometru, obrót takiej "gałki" jest skończony i z reguły wynosi 300 stopni do pełnej manipulacji parametrem, teoretycznie z nieskończoną dokładnością.
  Mając enkoder z np 24 krokami trzeba by obrócić nim ponad 4 razy żeby osiągnąć 100%, zakładając oczywiście krok co 1%.
  W sumie to nie wyobrażam sobie sterowania inaczej niż potencjometrem :D W moim RFX-ie wykorzystałem talerz dysku bo po prostu fajnie wyglądał, ale to w gruncie rzeczy równierz enkoder. Jedyną jego przewagą jest bezwładność talerza - im mocniej zakręcisz, tym szybciej i więcej obrotów zrobi.

  Co się tyczy tego devboardu - manipulowanie tymi potencjometrami jest uciążliwe z uwagi na ich małe odstępy od siebie i brak knobów. Ale też nie taki jest cel tego urządzenia, aby było wygodne. To w końcu devboard - z samego założenia ma służyć do prototypowania i testowania napisanych efektów. Tutaj wygoda nie jest wymagana, a raczej posiadanie wszystkiego co dostępne w jednym miejscu żeby można było łatwo i szybko przetestować czy i jak program działa.

  Jeśli chodzi o suwaki - owszem, według mnie są najszybsze i najwygodniejsze, ale też zajmują najwięcej miejsca. Są dobre na fadery czy crossfadery, ale gdyby cały mikser miał się z nich składać to musiałby być wielkości stołu :D

  Apropos miksera - niedawno narodziła mi się w głowie taka koncepcja open-sourcowego miksera DIY, coś na kształt Pioneera DJM450 z dwoma procesorami FXcore, normalnym panelem czołowym jak w prawdziwych miserach i różnymi takimi bajerami. Brzmi abstrakcyjnie, ale po krótkiej analizie stwierdziłem, że to wcale nie takie niemożliwe, a i nawet byłoby tańsze w budowie niż nowy DJM 450. Pytanie ile osób byłoby faktycznie czymś takim zainteresowane i na ile mogliby pomóc przy opracowaniu i realizacji takiego projektu?
 • #6
  aadeer
  Level 14  
  MocnyAmper wrote:

  Apropos miksera - niedawno narodziła mi się w głowie taka koncepcja open-sourcowego miksera DIY, coś na kształt Pioneera DJM450 z dwoma procesorami FXcore, normalnym panelem czołowym jak w prawdziwych miserach i różnymi takimi bajerami. Brzmi abstrakcyjnie, ale po krótkiej analizie stwierdziłem, że to wcale nie takie niemożliwe, a i nawet byłoby tańsze w budowie niż nowy DJM 450. Pytanie ile osób byłoby faktycznie czymś takim zainteresowane i na ile mogliby pomóc przy opracowaniu i realizacji takiego projektu?


  W razie gdyby to ruszyło, to w miarę wolnego czasu chętnie coś bym od siebie dołożył, kiedyś też podejmowałem takie próby, najtrudniejsza okazała się sekcja filtrów, pamiętam, że ciężko było uzyskać efekt wycięcia całego pasma do 0 przy skręceniu na minimum wszystkich 3 pasm...

  Kojarzę też, że kiedyś widziałem już projekt miksera open hardware, pochodził mniej więcej z czasów moich prób, czyli jakieś 10-15 lat temu ;)
 • #7
  MocnyAmper
  Level 25  
  Jest w AVT taki projekt miksera z ekranem dotykowym, z wykorzytaniem między innymi FV-1 (AVT5208).
  Myślę nad czymś podobnym, ale o większym stopniu integracji poszczególnych bloków se sobą.

  Co do izolatora - można to zrobić na dsp. Wtedy łatwo będzie wydzielić 3 pasma, które zsumowane dadzą płaską charakterystykę przenoszenia, a w razie potrzeby każde z pasm można zciszyć do zera, niejako odejmując je od głównego sygnału.

  Pierwszy projekt jaki chcę wykonać na tym devboardzie to właśnie taki izolator EQ, tylko nie wiem jakie częstotliwości podziału przyjąć. Napisałem nawet temat na elektrodze żeby ktoś kto posiada np DJM-a 900 wziął i zmierzył jak zachowuje się w nim EQ.
 • #8
  MocnyAmper
  Level 25  
  PS:
  aadeer wrote:
  kiedyś też podejmowałem takie próby, najtrudniejsza okazała się sekcja filtrów, pamiętam, że ciężko było uzyskać efekt wycięcia całego pasma do 0 przy skręceniu na minimum wszystkich 3 pasm...

  Bo to się realizuje w taki sposób: https://sound-au.com/project153.htm