Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet ecocondens gold plus 1f 25kW + Salus RT520RF

bpawel 08 Jul 2022 20:45 396 5
    bpawel
    Level 13  
    Współpracują z grzejnikami w starej instalacji otwartej przez wymiennik płytowy. W związku z tym kilka pytań.
    - pokojówka salusa pracuje połączona z kotłem przez OT - liczyłem na to, że posiadając również sterowanie bezprądowe NC oba z OT będą działały równocześnie (OT do sterowania kotła, NC będzie załączał równocześnie pompę za wymiennikiem) - nie działa, jedno wyklucza drugie, działa to komuś tak jak bym tego sobie oczekiwał ? Mój salus ma soft o ile dobrze pamiętam 1.2x, z tego co wiem są już w nowszej wersji.
    - sterownik ma opcje OT samouczenia - TPI (tryb dla grzejników/podłogówki/ogrzewania elektrycznego wraz z funkcjami optimum start i optimum stop lub histerezy) - funkcje są widoczne w jego menu, dopóki nie podłączy się go do termeta przez OT. Próbowałem we wszystkich trybach p26 łącznie z 0 (wyłączona pogodówka) - brak, znika z opcji a na tym mi zależało kupując tą pokojówkę - czy komuś to działa, softy termeta to 15/15,
    - jeżeli dobrze gdzieś doczytałem - podłączenie OT jest dowolne, brak polaryzacji kabelków - czy to ktoś może potwierdzić ?
    - czy pompa w tych kotłach jest sterowana PWM - kocioł z przełomu tego roku (pompa grundfos),
    - czy zaciski na płycie głównej opisane POMPA 21, 22 służą do załączania dodatkowej pompy (np za wymiennikiem) - instrukcja nic o tym nie mówi, nie podaje dopuszczalnego obciążenia prądowego tego złącza więc nie wiadomo, czy mozna tam podpiąć standardową pompę 45W czy tylko przekaźnik, a może w ogóle nie służy do tych celów.
    - czy do poprawnej współpracy salusa z kotłem w trybie p26 / 3 (więc z pogodówką kotła) niezbędny jest do prawidłowej pracy czujnik pogodowy temperatury ?
    bro2004
    Level 29  
    bpawel wrote:

- jeżeli dobrze gdzieś doczytałem - podłączenie OT jest dowolne, brak polaryzacji kabelków - czy to ktoś może potwierdzić ?

Tak. Nie ma znaczenia polaryzacja.

bpawel wrote:

- czy pompa w tych kotłach jest sterowana PWM - kocioł z przełomu tego roku (pompa grundfos),

Były montowane tylko pompy Wilo!!!

bpawel wrote:

- czy zaciski na płycie głównej opisane POMPA 21, 22 służą do załączania dodatkowej pompy (np za wymiennikiem) - instrukcja nic o tym nie mówi, nie podaje dopuszczalnego obciążenia prądowego tego złącza więc nie wiadomo, czy mozna tam podpiąć standardową pompę 45W czy tylko przekaźnik, a może w ogóle nie służy do tych celów.

Producent nie zaleca podłączania tam pompy. Do tego służą inne sterowniki np. EUROSTER r11. Jak podłączysz pompę to nawet podczas grzania CWU będzie Ci grzała pompa za wymiennikiem.

Wg mnie są 3 różne rodzaje OT. To nie jest ten sam na którym jest Salus. Wiem, że Tech, pasuje.
    Sprawdź na stronie Termet które inne pasują.Jest wszystko opisane.
    bpawel
    Level 13  
    Ok, dzięki, jeżeli podczas grzania CWU również pojawia się prąd na tych zaciskach to mnie nie urządza, już zakupiony termostat z termistorem.
    Co do pompy, może się pomyliłem, pisze z pamięci, jutro sprawdzę (kocioł pracuje u ojca), wiem, że markowa za 1300 zeta ;), tyle zapamiętałem, mój błąd. Jest sterowana przez kocioł czy leci stale na max ?
    Proszę o odpowiedź na pozostałe problemy.
    Salus wspiera OT+4.0. Nawet fajny sterownik, największa zaleta to cena 250 za bezprzewodówkę, wielki wyświetlacz, możliwość ustawienia temp. grzania bojlera, podgląd na temp WG i podobno pokazuje błędy (niesprawdzone bo ich nie było). Wady to po chwili klikania podnosi wskazanie temp. pomieszczenia na kilka minut, prawdopodobnie przez nagrzewanie się czujnika od dobrze podświetlonego wyświetlacza.
    bro2004
    Level 29  
    Jesli chodzi o pompę w kotle to nam są pompy PwM. Sterowana przez kocioł .
    bpawel
    Level 13  
    Pasują generalnie te po kablu, TERMET ST-2801 wart uwagi ale cena >1300, reszta jakieś starocie.
    Podobno działają dobrze też czeskie bezprzewodowe BT52 - 2,5 x droższe, podobno, dlatego wybrałem salusa, teraz spróbowałbym BT.
    bro2004
    Level 29  
    Poczytaj co daje pakiet comfort. Naprawdę godny uwagi.