Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefunken VES15UNDB-2D-N12 Zasilacz 17IPS62 - LED-y ledwo świecą

arteko 09 Jul 2022 14:48 258 6
    arteko
    Level 24  
    Piszę dla początkujących bo już od dawna nie naprawiam, ale popsuł mi się mój TV. Objaw: brak obrazu pozostałe funkcje ok.
    Do diod trzeba dostać się z przodu, po zdemontowaniu matrycy.
    Są dwa paski po 11 diod.
    Okazało się że diody bardzo lekko się świecą (ledwie widać).
    Na diody przychodzi napięcie 54V, a na każdy pasek po ok. 27V
    Znalazłem w domu zasilacz 32V, podłączyłem po kolei na każdy pasek i wtedy diody świecą jasno.
    Na zasilanie LED idzie dioda D10 i C113 68uF/100V - złącze CN6.
    Schemat z forum zasilacza 17IPS62 mimo że mam taką płytkę jest inny.
    Proszę o jakieś sugestie co może być uszkodzone.
    TV chyba składany w Turcji ma smarta i dużo ciekawych aplikacji, szkoda mi go wyrzucić, nawet zastanawiam się nad zasileniem LED-ów z oddzielnego zasilacza?
    TELERADIOMECHANIKA

Level 29  
    arteko wrote:
    nawet zastanawiam się nad zasileniem LED-ów z oddzielnego zasilacza

To żadne rozwiązanie.
    Wg Twojego opisu to właśnie problem leży w ledach. Trzeba dostać się do nich odpalić tv i zobacz jak ledy świecą, może co druga etc. Wtedy wymiana w całości.
    arteko
    Level 24  
    Dziękuje za odpowiedź,ale nie jest pomocna bo przecież napisałem że:
    "Są dwa paski po 11 diod.
    Okazało się że diody bardzo lekko się świecą (ledwie widać).
    Na diody przychodzi napięcie 54V, a na każdy pasek po ok. 27V
    Znalazłem w domu zasilacz 32V, podłączyłem po kolei na każdy pasek i wtedy diody świecą jasno"

W takim razie dopiszę że wszystkie świecą jasno (normalnie) gdy paski zasilę po kolei zasilaczem od laptopa 32V.

Jeśli mi nikt nic ciekawego nie podpowie to mam dwa wyjścia:
    1. TV na śmietnik.
    2. Lub dwa paski ledowe zamiast w szereg połącze równolegle i zasilę ze wspomnianego zasilacza 32V, ze swoim TV można się "pobawić", a na śmietnik zawsze zdąży.
    prosiak_wej
    Level 38  
    arteko wrote:
    1. TV na śmietnik.

Daj znać na priv, gdy zdecydujesz się go wyrzucić. Odkupię go od Ciebie - zawsze będziesz do przodu parę złotych ;)
    arteko
    Level 24  
    Dziękuję szanownym kolegom za udział w dyskusji.
    Krzysztof Kamienski – owszem próbowałem naprawę zasilacza ale nie mam podanych napięć a schemat nie pasuje dlatego podałem diodę i elektrolit na wyj. U na Ledy ok. 54V.

prosiak_wej - na razie nie sprzedaję bo go uruchomiłem tak jak opisałem wcześniej – pnk 2, ale szkoda że wcześniej nie wiedziałem bo niedawno syn wyrzucił TV z pękniętą matrycą.

TELERADIOMECHANIKA – własnie taki schemat znalazłem wcześniej na forum ale nie pasuje, co to za V_OVP skąd te napięcie wychodzi ??, poza tym na wyj. Vled jest elektrolit na 35V więc napięcie zasilające Ledy musi być < 35V i to wszystko mi nie pasuje.