Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica PI6507TF błąd F5 wyłącznie na polach z indukcją. Ceramiczne działają.

keseszel 09 Jul 2022 18:36 303 3
    keseszel
    Level 26  
    Witam.
    Płyta Amica PI6507TF podłączona pod dwie fazy, po podłączeniu sygnalizuje błąd F5 i symbol kluczyka. Nie działa sterowanie, brak reakcji na manewry przy panelu.
    Wg informacji jakie miałem często wyrzucała bezpiecznik. Tu zamiast wyrzucać bezpiecznik mam taki komunikat- F5 i kluczyk. Teoretycznie jest to błąd sterownika. Czyli nic dziwnego, że nie reaguje na dotyk. Ale zastanawia mnie ten kluczyk.. We wszystkich tematach jakie przejrzałem była uwaga o F5, ale nic na temat kluczyka. Czy to normalny objaw przy F5?
    Aha, przed zalaczeniem sprawdziłem tranzystory na radiatorze i mostek, (na wszelki wypadek, pomny mojej poprzedniej płyty) były ok.
    O schemat się nie pytam, przy indukcji to święty Graal.
    Może ktoś jednak miałby zwykłą instrukcję do tej płyty?
    I jeszcze jedno pytanie- co polecili byście do pomiaru pojemności kondensatorów przy takich płytach?
    Na wszelki wypadek przeczyszcze jeszcze pola stykowe w sterowniku.
    keseszel
    Level 26  
    To zrobiłem na samym początku. Trzymałem przycisk kluczyka przez kilkanaście sekund. Potem zabrałem się za czyszczenie styków płytki. Następnie docisnalem ją do płytki głównej. Zero poprawy.
    Muszę zdemontować płytkę sterownika i rozrysowac schemat. Zdjęcia wkrótce.

Odpuściłem na razie rysowanie schematu. Wymieniłem kondensatory 47u, 1 szt. i 2 szt. 10u.
    Nie wiem co było, może źle palcem trzymałem kluczyk, ale się odblokowała. Grzeją pola ceramiczne, F5 wyświetla przy polach związanych z indukcją. Możliwe, że działało tak od samego początku i niepotrzebnie się z tym pier.... iłem.
    Trzeba zadzwonić do Amici do Wronek. Amica we Wronkach przyjmuje tylko zgłoszenia serwisowe. Zonk.. Udało mi się tylko dowiedzieć, że po instrukcję mam pisać na kontakt.. Płyta jest z 2008 roku, wg konsultanta. Rok zaszyty jest w numerze seryjnym. 2008 rok.. A wygląda jak nowa. Skontaktować się ze sprzedającym i dowiedzieć się szczegółów..

Sprzedający potwierdził rok produkcji. Wg niego płyta wybijała wyzwalacze. Po załączeniu był od razu kluczyk i trzeba było wyłączyć i włączyć od nowa bezpieczniki. Jeśli zdążyło się dobiec do kuchni zanim pojawił się kluczyk i wyłączyło ją przyciskiem to działała. Jak nie to znów bieganie i zaczęło to denerwować. Nie pamięta czy działały dwa pola czy cztery. Ot cała historia.
    Czyli podsumowując- brak komunikacji wyłącznie z polami z indukcją. Ciekawostka.
    keseszel
    Level 26  
    Na stabilizatorze 7805 jest 4,57 V, na LM3940 zasilanym z tamtego jest 2,7V. Wszystko w stanie stand by, przy wyświetlanym błędzie. 7805 grzeje się zauważalnie. Do pomiaru zasilania LM211, jest ich kilka. Można sterować zwykłymi polami grzewczymi, czyli procesor jest sprawny, wyświetlany błąd dotyczy pól indukcyjnych. Prawdopodobnie może być jakiś problem z napięciem, stąd ten komunikat. Możliwe, że napięcie jest zaniżone i procesor traktuje to jako błąd F5.

Odłączyłem wyjście stabilizatora 7805 i tu niespodzianka. Napięcie na wejściu zmniejszyło się do 3,16 V a na wyjściu jest 2,20 V. Teoretycznie jeśli w obwodzie było zwarcie napięcie powinno wzrosnąć, nie zmaleć. Jeśli teraz stabilizator jest bez obciążenia to nie powinien się grzać. Przynajmniej nie tak mocno. Do sprawdzenia.
    Ale stabilizator jest zasilany z małej przetwornicy. Chyba, że ona jest uszkodzona i ewentualna wymiana płytki nic nie zmieni.

Niestety często gubię kartki, więc wolałem wrzucić też moje zapiski, lepiej się nimi nie sugerować.

Napięcia na wyjściu stabilizatorów wzorcowe, 5 V i 3,3 V. Najciekawszy jest pobór prądu. Na poziomie 180 mA i regularnie spada do 160 mA, potem 180 mA, potem 120 mA, potem 180 mA. Bardzo mocno grzeją się rezystory 56 Ohm (połączone równolegle, rezystancja 14,3 Ohm) wręcz parzą po czasie oraz LM211. Procesor robi się ciepły. Obawiam się, że uszkodzeniu mógł ulec procesor..

Sprawdziłem napięcie na LM 211. Jest 5V. Pozostaje mi odłączyć we LM 3940, sprawdzić czy rezystory przestaną się grzać. Dziwnie wskazania buzera na tym układzie, kiedy sprawdzałem, czy nie ma zwarcia na wymienionym kondensatorze (jakieś zabłąkane krople cyny). Od strony GND miałem przedźwięk do we. W zależności jak przyłożyłem końcówki miernika. Możliwe, że przenosiło się przez diodę.

Skupiłem się na panelu, a możliwe, że uszkodzeniu uległ jakiś element na dużej płycie. Jeszcze raz sprawdzę tranzystory i wrzucę tu adnotacje w jaki sposób je sprawdziłem i czy są sprawne. Dodatkowo w trakcie przenoszenia płytki odpadł mi jeden wlutowany, wymieniony kondensator z fragmentem ścieżki. Muszę przeszukać www i dać kolejny opis, najlepiej na zdjęciu jakie wymieniłem i na jakie wartości.