Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wreszcie mój subwoofer :)

Pth 11 Lis 2005 21:06 9978 48
  • Więc skleciłem subwooferek :)

Obudowa :
    1. Obudowa sześcienna (tak dokładny sześcian),
    2. Z płyty MDF 12mm,
    3. To będzie jutro obłożone niebieską okładziną tylko musze skoczyć na giełdę jutro :),
    4. Jeszcze brak Bass reflexu (ten sam problem co w pkt.3)

Głośnik :
    1. Jakiś tam bezfirmowy :|
    2. 200 Watt Rms,
    3. 400 Watt Muz,
    4. 60-10000Hz (niestety nie osiąga tych 10Khz, ale to w końcu głośnik niskotonowy),
    5. 4 Ohm
    6. średnica 30cm,

Inne:
    1. Całość uszcelniona silikonem,
    2. Od środka wyłozone gabką tłumiącą

Testy :
    1. Naradzie gra na małym wzmacniaczu 15 watowym na TDA2030
    2. Wcześniej gdy głośnik był w tubie a nie w skrzyni testowałem go na wzmacniaczu Yamaha 4x80Watt (przy 4 Ohm), i w sumie jak sobie w salonie to włączyłem to był total HARCORE :) – Efekt był taki : (serio), że rozbiły się 3 szklanki z barku bo się przesunęły i jak otwarłem barek to wyleciały :P

Koszty:
    1. MDF = 23 zł
    2. Głośnik = około 75 zł
    3. Silikon = free
    4. Spaxy (blachowkręty) = free
    5. Gabka = Cała duża rolka 33 zł ale wykorzystałem małą część w sumie.

P.S. Podkreślam że subwoofer nie jest skończony - brak okładziny i bass reflexu ale będzie :)

POZDRO!

Czekam co powiecie

Fajne!
  • #2 11 Lis 2005 21:10
    qscgu
    Poziom 34  

plyty mdf 12mm a to nie za malo jak na glosnik 30cm? a ogolnie fajna konstrukcja

• #3 11 Lis 2005 21:15
    Pth
    Poziom 26  

wydaje mi się ze wystarczy 12mm. Dlaczego miało by być za mało?

• #4 11 Lis 2005 21:27
    cosmo177
    Poziom 10  

Moim zdaniem 12 mm jak na sobwoofer to stanowczo za mało ! Drgania muszą byc duże, zastosowałeś chciaż jakieś wzmocnienia w środku ??
    Druga sprawa czy liczyłeś V obudowy dla tego głosnika,bo wydaje mi sie ze nie.

Moja ocena to +2

pozdrawiam.

• #5 11 Lis 2005 21:38
    mizgu
    Poziom 19  

Według mnie dobry karzda inwencja twurcza się liczy. Tylko kilka uwag to jest głośnik no name i dorobienie bas reflexu skończy się najprawdopodobniej dunieniem . Ile litrów ma obudowa ??? i jeszcze jedno subwofer ma przenośić niskie pasmo do 100hz więc nierozumiem twojego rozczarownia że nie ciągnie do 10khz zresztą takie pamo ciągną tylko szerokopasmowe głośniki

• #6 11 Lis 2005 21:50
    cosmo177
    Poziom 10  

No faktycznie troche nie przemyslana konstrukcja za tą cene 75 zł mogłbyś kupić głosnik STX 32...., 27.... , Subwoofery na tych głosnikach grają bardzo przyjemnie , w zupełności zaspokoją nie jednego słuchacza. A przedewszystkim te głosniki posiadają wmiare dokładne parametry, dzieki którym wyliczysz najbardziej odpowiedni litraz obudowy i strojenie ( br ).
    Ale kazdy sie uczy na błędach, nie trzeba sie zmartwiac tylko poczytać troszke "podstawowych" rzeczy, wszystko mozna znalesc na elektrodzie.

pozdrawiam !

• #7 11 Lis 2005 22:11
    zguba15
    Poziom 10  

ścianki powinny byc zrobione minimum z 18mm ale przydało by siem 2 razy 12 lub 16

• #8 11 Lis 2005 22:15
    ALTON
    Poziom 38  

Pth
    Konstrukcja wedle twoich przemyśleń jest dobra jednak mogła być o wiele lepsza.Mam nadzieję że przy następnych będziemy zbierać szczene z ziemi ;)

• #9 11 Lis 2005 22:33
    artur00
    Poziom 25  

Witam
    mnie trochę zdziwiło umiejscowienie, głośnik basowy pod sufitem ?

• #10 11 Lis 2005 22:37
    karolmichalewcz
    Poziom 17  

Heh, czy nie mogłeś zdjąć go na podłogę w celu zrobienia zdjęć??
    A nie będziesz go obijał ?? Tak go zostawiasz ??

• #11 11 Lis 2005 23:44
    kiepol
    Poziom 16  

Hmmm.. powiem wam Panowie coś zabawnego ;] Otóż, też swego czasu mialem taki (inny niż ten), śmieszny subwooferek na szafie, z powodu braku miejsca w pokoju... Gdy miejsce się znalazlo, wooferek poszedł na podlogę, ale efekt był zupełnie inny, gorszy i mimo miejsca w pokoju, woofer wrocił na szafę :D

• #12 12 Lis 2005 09:26
    !ron
    Poziom 21  

No wiesz może i gorzej grało nie zaprzeczam. Ale połowa sukcesu dobrze grającego zestawu to akustyka pomnieszczenia w ktorym owy sprzęt gra. Jeśli w twoim pokoju sub lepiej radził pod sufitem to zastanów się czemu tak było i przez co bas sie lepiej rozchodził. U mnie bylo podobnie ale wytłumaczeniem jest to że małe monitory grały super basem spod sufitu dlatego, że miałem dośc sporo ściety ten sufit, a tor odbijał sie wprost na środek pokoju.

Naprawdę nawet kolumny B&W na Harmanie Kardonie nie potrafią dobrze grać w zle przygotowanym do odsłuchu pokoju. Za to nawet niskiej klasy sprzęt (tak jak u mnie Aiwa) potrafi całkiem niezle sobie radzic w pokoju stworzonym do odsłuchu.

• #13 12 Lis 2005 12:00
    DjHammer
    Poziom 12  

Witam

Pomysł dobry Wykonanie Fatalne :)
    niestety tak to jest jak sie chce zrobic suba po najnizyszch kosztach.... 12 mm płyta mdf na glosnik 30Cm hehe troche smiesznie to brzmi:)) 18 mm minimum a proponowal bym nawet 22mm ....
    Po drugie glosnik prwdopodnie Extrema z fatalna membrana ......... no comend zreszta autor pisal niewiadomej firmy:) no i te 60 hz na sub hehe to nie sub wogule :))
    Dla mnie to wydatek kasy lepiej bylo by jakbys kupil lepszy glosniczek np 20 - 25 cm Tonsilka to by zdecydowanie lepiej gralo niz ten SUB a cena podejrzewam ta sama:)..

Moja Ocena to 2/10 :)
    Pozdrawiam:)

• #14 12 Lis 2005 12:28
    Pth
    Poziom 26  

kolumna tonsila styoi obok na zdjeciu na górze :) i graja nieżle :)
    nie chcialem dawac wiecej niż 12 mm bo by ważylo tytle co sloń! Po co mi lepszy sub na pokuj 3,5x3m???
    pod sufitem stoi bo nie mam miejsca w pokoju.

• #15 12 Lis 2005 13:33
    DjHammer
    Poziom 12  

hehehe
    tu nie chodzi o to czy to bedzie ważyc jak "słoń"
    ..... tu chodzi o jakos bassuu.. a ten sub jestem 100% pewny ze nie gra najlepiej :] wytłumienie by sie tez przydało, zwrotnica, o uszytwnieniu w srodku suba nie nie pisało, tunel,, ... ahhhh szkoda pisac:)
    Radził bym pocztyać najpierw troche lektury a potem wziac sie za zrobienie fajnego dobrze grajacego Subka :)

Pozdro

• #16 12 Lis 2005 16:01
    Pth
    Poziom 26  

wiem jak sie robi suby ale nie chciało mi sie tego robić dokładniej :/
    tlumienie jest w środku z gabki.

Dodano po 9 [minuty]:

jak w domowych warynkach sie testuje takie suby?

• #17 12 Lis 2005 16:23
    qscgu
    Poziom 34  

hmm podam ci pare przydatnych porad,
    1. grubosc scianek powinna byc przynajmniej 18mm
    2. powinienes znac parametry glosnika aby obliczyc litraz obudowy, bass refelex itp.
    3. kabel nie moze byc cienki gdyz spowoduje to zaklocenia przynajmniej 2mm kwadrat,
    4. kabel nie moze wychodzic przodem glosnika bo to wyglada przynajmniej brzydko
    5. jak chesz porządnie testowac sub w domu to sciagnij sobie na kompa sample w mp3 lub najlepiej cala plytke do testowania.
    6. trzeba przemyslec konstrukcje i dobrac odpowiedni glosnik, obudowe, terminal, kabel, klej wygluszenie, itp.

• #18 12 Lis 2005 16:39
    Marcin_126
    Poziom 16  

qscgu napisał:

4. kabel nie moze wychodzic przodem glosnika bo to wyglada przynajmniej brzydko

Oprócz wyglądu wydaje mi się że ważniejsza chyba byłaby szczelność skrzynki przez co nie za bardzo byłaby możliwości dopasować dobrze BR-a.
    Już nie mówiąc jak by to był sub typu "closed".

• #19 12 Lis 2005 17:10
    Pth
    Poziom 26  

1. narazie jest zamknięty bo nie kupiłem bass reflexu ale kupie przy najblizszej okazji
    2. Kabel wystaje tamtedy dlatego że nie ma szybkozlącza głośnikowego ale kupie je tak samo jak br.
    3. Mam na komputerze całą serie sestowych mp3
    4. Pojemnośc skrzynki to około 40 litrow

• #20 12 Lis 2005 17:54
    DjHammer
    Poziom 12  

hyhy widze bronisz sie jak mozesz ale nas to nie przekonywuje:)) a robi tam ten przewód antenowy ?? ktory wychodzi z suba:)) na takim przewodzie raczej sie nie zalila subka:)

3m sie

• #22 12 Lis 2005 22:08
    qscgu
    Poziom 34  

najbradziej raza mnie te cienkie scianki ale reszta wcale nie jest taka zla, pozatym co do kosztow suba to wcale nie mowcie ze sub za bardzo male pieniądze gra zle, ostatnio zrobilem sub za 10 zl na glosniku tonsila 25/80/3 i gra pięknie, jest na DIY

• #23 12 Lis 2005 22:35
    Pth
    Poziom 26  

Ok wiadomo że Tonsil to jest inny wymiar :P

• #24 12 Lis 2005 23:01
    qscgu
    Poziom 34  

ale tu nie chodzi o to ze glosnik tonsila ale ze mozna za male pieniądze skonstruowac dobry subwoffer, wyobrazacie sobie subwoffer na tym glosniku za 6zl? tonsil gdn 25/80/3, a DjHammer napisał:

"niestety tak to jest jak sie chce zrobic suba po najnizyszch kosztach.... 12 mm płyta mdf na glosnik 30Cm hehe troche smiesznie to brzmi:)) 18 mm minimum a proponowal bym nawet 22mm ....
    Po drugie glosnik prwdopodnie Extrema z fatalna membrana ......... no comend zreszta autor pisal niewiadomej firmy:) no i te 60 hz na sub hehe to nie sub wogule Smile)
    Dla mnie to wydatek kasy lepiej bylo by jakbys kupil lepszy glosniczek np 20 - 25 cm Tonsilka to by zdecydowanie lepiej gralo niz ten SUB a cena podejrzewam ta sama:).."

za 10 razy mniej mam 10 razy lepszy subwoffer z glosnikiem Tonsila, Jakosc wcale nie zalezy od pieniedzy jakie sie ma a od pomyslowosci i od szczescia lub okazji. Sub jest na DIY pod nazwa subwoffer za 21zl

• #25 12 Lis 2005 23:10
    Pth
    Poziom 26  

no mi chodzi o to samo! mam dwie kolumny Tonsil - w sumie kosztowały mnie jakies 100 zł no moze 120 :)
    kolumny zdobylem za frre potem zregenerowałem głośniki obłozylem niebieskim materiałem, dałem bass reflex i terminal i kolumny sę mega :)

• #26 12 Lis 2005 23:24
    DjHammer
    Poziom 12  

NOM tak jak sie ma wszystko i trzeba tylko zregenerowac głosniki to wychodzą grosze ....ale jak sie robi od podstawy czyli bez niczego to troche kasy trzeb wpakowac;] tak jak ten pan zrobil a wystarczylo tylko glosnik inny wpakowac do subka i inna jazda i jakosc dzwieku by była:)

Pozdtrawiam :)

• #27 12 Lis 2005 23:29
    qscgu
    Poziom 34  

no niekoniecznie, i tak pozostaja za male scianki 12 mm to za malo, moza bylo wykozystac stare meble a tekie przewaznie maja 20mm czyli idealne, no i glosnik moglby byc inny

• #28 13 Lis 2005 15:04
    dedopl
    Poziom 26  

Pth napisał:
    Tak jak prosiliście : porcja fotek z poziomu podłogi :P
    POZDRO

Dla mnie wyglad w skali 1-5 "3" ale dodal bym nibiskie neonowe podswietlanie i jak to u "xxxxxx" co im sloma zbutow wystaje, ale co do suba dla mnie nie liczy sie wyglad a jakosc dziwieku, jak ma to dobrze grac to moze nawet w kwiatki byc...
    rozbraja mnie stary kabel antenowy którym podlaczyles glosnik :)
    hehe pozdrawiam mlodych konstruktorów

• #29 13 Lis 2005 15:06
    micho a
    Poziom 35  

nie no generalnie zawsze tępiłem konstrukcje zbudowane metoda pi razy oko razy nachylenie pośladków ale

wykończ ładnie to tyle powiem

nie wiem jak ten głosnik gra nie słyszałem nie wypowiem sie chociaż mam jakieś uprzedzenie do tego :D

• #30 17 Lis 2005 14:37
    ticek18
    Poziom 12  

hmmm ja jestem juz prawie w trakcie mojego pierwszego suba ale przed tym jak go postanowiłem zrobić to ze 2msc czytałem jaki glośnik itd itp.
    wybrałem STX 42/300/8 za przestepna cene a ty wziołeś 30cm i plyte 12mm hmmm co do mojego zdania kicha totalna masz tam pewnie basss drewnoo ja planuje 28mm i nie wiem czy to nie za mało. A co do tego kabla wychodzacego obok hmmm co za amatorka.Moja ocena 1+ ten + za chęci 1+ :cry:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME