Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na ATMega16, współpraca z DCF.

KB 05 Lut 2009 19:19 159903 525
    Robert-filo
    Poziom 11  
    Witam.
    Po przeczytaniu chyba ze 3 razy tego tematu postanowiłem zbudować sobie taki zegar. Jak narazie jestem na etapie wytrawiania płytek, jutro zajmę sie płytka wyświetlacza. W projekcie zastosuje lampy LC513 które dzisiaj zamówiłem na allegro. Szkoda, że nikt nie wystawił ZM566 albo czegoś podobnego.
    Jutro zamawiam elementy w TME i AVT.
    Niestety nie udało mi sie znaleźć w żadnym sklepie cewki 330uH/0,7A , dlatego tez będę skazany zastosować trochę mniejsza na 0,5A która znajduje sie obecnie w ofercie AVT. Jak wszystko pójdzie dobrze to myślę ze w następny weekend bede walczył z uruchomieniem.
    Na dole fotka płytki sterownika, podczas trawienia 2 ścieżki lekko się podtrawiły ale myślę, że nie powinno sprawić to większych problemów.
    Pozdrawiam wszystkich którzy zrobili oraz maja w planach wykonanie tego zegara.
  • Tektronix
    krzycho123
    Poziom 31  
    Ja czekam aż uda mi się upolować jakieś fajne lampki , wszystko już mam tylko lampy są albo drogie albo takie jaki mi akurat nie pasują .

ZM566 są potwornie wielkie i bardzo drogie , ja poluje na ja najmniejsze najchętniej przezroczyste .

Robert-filo , masz uszkodzonego pada od tranzystora (4 od lewej) .
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Kolega Robert-filo pisze,że czytał to forum 3 razy,myślę że powinien przeczytać jeszcze 3,gdyż jak już wcześniej pisałem na forum wystawione są płytki prawie do wszystkich lamp dostępnych na naszym rynku.Trzeba też czytać dane techniczne danej lampy,a zwłaszcza jej wyprowadzenia,gdyż niektórych lamp wyprowadzenia pokrywają się np.Z566M i naszej produkcji LC631 itd.Jeszcze jedna uwaga na płytce procesora znajduje się kwarc 32.769kHz proszę go nie montować,gdyż w tej wersji jest on zbędny.Zamieszczam też płytkę dla lamp Z566M.
    Pozdrawiam
    Robert-filo
    Poziom 11  
    Dzięki krzycho123 za info o uszkodzonym padzie, niestety zostały mi już resztki tonera w drukarce i ciężko o perfekcyjny druk na papierze kredowym.
    Odnośnie projektu rozumiem, że zamiast mosfeta IRF740 można zastosowac IRF830, oraz to że lampy Z570M, Z573M, Z574M maja takie same wyprowadzenia i można je stosować naprzemiennie do tej samej płytki wyświetlacza.
    Jeśli będę chciał wgrać sam soft bez bootloadera wtedy wgrywam tylko tego HEX-a Controllersoftware 2.1a.
    Niestety nie znam niemieckiego wiec mogę opierać sie tylko na wypowiedziach z tego forum i obrazkach ze strony Stefana.
    Myślę że nie będzie tak źle, średnio 3/10 konstrukcji jakie uruchamiam nie działa.
    xtrem007
    Poziom 12  
    Witam po rocznej przerwie w śledzeniu tematu i chylę czoła przed valdi2003, który jak widzę dzielnie stoi na straży :-) Mam zamiar złożyć zegar na lampach LC-631 więc mam od razu pytanie do autora płytek. Czym różnią się płytki z plików WYS-566M.brd oraz Z566m_LC631.brd ? Czy na tej starszej był jakiś błąd? Przy okazji mam pytanie czy ktoś z czytelników forum nie ma do sprzedania jednej lampy LC-631? Niedawno kupiłem 6szt. lecz niestety z jednej uciekł chyba gaz i nie świeci ;(
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Odnośnie pytania dotyczącego płytek pod lampy Z566M to obie są dobre.Ponieważ,były różne wymogi dotyczące wykonania zegara powstała taka płytka. Różnica polega na tym,że na jednej z płytek lampy są umieszczone nie centralnie względem płytki.Zamieszczam najnowsze dwie wersje płytek pod te lampy jedna jest przystosowana do zamontowania diod led do dla tych co lubią efekt podświetlania lamp.Dziękuję koledze xtrem007 za zauważenie różnic w płytkach,ale gdy jest wykonana pewna ilość schematów zdarzają się takie pomyłki.
    Pozdrawiam
    mario166
    Poziom 14  
    Witam.
    Zegar oficjalnie ruszył.
    Mam problem co do ustawien zegara zegar nadal ma wygaszona pierwsza cyfre i nie wiem jak ja właczyc.
    Jak ustawic date?
    Jak obsłuzyc ten program niby wrzuciłem godzine do zegara ale nie wiem co jeszcze? Wyswietla mi godzine jako 6 a powinno byc jako 16?
    Jak to właczyc i do czego słuza poszczególne fukcje programu?

• Tektronix
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Skrócony opis funkcji programu NCC.
    PC Time-Nixie-synchronizacja zegara z komputera.
    Nixie-Time-synchronizacja komputera z zegara.

Test COM-Port-sprawdza do którego portu szeregowego podłączony jest zegar.

Conect-połączenie z komputerem

Div
    S/WVersion-pokazuje numer wersji wgranego oprogramowania w procesorze
    Update-wgrywanie nowego oprogramowania przez port szeregowy za pomocą programu bootloadera.

Counter of Hours
    Pokazuje w godzinach czas pracy zegara

Display Options
    None-wyświetla tylko czas
    Only Date-wyświetla tylko datę
    Date Intervall-wyświetla na zmianę czas i datę
    Only Temperature-wyświetla tylko temperaturę
    Temperature Intervall-wyświetla na zmianę czas i temperaturę
    Intervall-wyświetla na przemian czas,datę i temperaturę
    "Dark"Phase-reguluje interaktywność świecenia od warunków naświetlenia w porze dnia.
    Fading On-płynne świecenie lamp

Display Control
    Tu ustawiamy z jaką intensywnością mają świecić lampy w dzień i w nocy.
    Begin-czas rozpoczęcia
    End-czas zakończenia
    Brightn-ustawiamy procentowo jasność świecenia lamp.

Week Program
    Tu planujemy tygodniowo załączenie lub wyłączenie świecenia lamp z podziałem na dzień i noc.

Switch Time Control
    Alarmtime-ustawianie alarmu
    Dur.-Długość trwania alarmu w sekundach max.255
    Switch ON/Off - załączenie/wyłączenie zewnętrznego urządzenia podpiętego do zegara max.30v
    Po ustawieniu parametrów wciskamy przycisk Transmit co spowoduje wpisanie ustawień do procesora.

Time Reference State
    Pokazuje status odebranego sygnału z GPS lub DCF oraz czy zegar jest uaktualniony z odebranym czasem.

Re-Sync-ręczne ponowienie sprawdzenia czasu.
    Longitude i Laitiude-określa miejsce położenia zegara funkcja dostępna tylko przy podłączonym GPS
    Daylight Saving Reg-określa kontynent funkcja dostępna przy podłączonym GPS.

General Options
    Sychronize every-co jaki czas zegar ma uaktualnić czas.
    Offset to DCF Time-określa strefę czasową
    Fading Time-płynne wyświetlanie czasu
    Fallback Time-okres powrotny sygnału czasu
    Max.Bightness-intensywność świecenia lamp
    Divider(Multipl Frequ)-ustawianie częstotliwości z jaką będą multipleksowane lampy.

Pozostaje jeszcze napisać że po kliknięciu myszką na ikonę słoneczka pokazuje się monitor,czyli śledzenie pracy procesora.
    Pojawiają się nam też trzy przyciski,których nie będę opisywał bo chyba każdy się domyśla do czego służą.Proszę tylko pod żadnym pozorem nie wciskać przycisku Transmit przy opisie Debug,chyba że ktoś wie co robi.

Myślę że przybliżyłem trochę funkcjonowanie programu NCC.Poniżej zamieszczam dwa zrzuty na których widać zegar niesynchronizowany z czasem DCF,oraz po uaktualnieniu czasu,oraz plik tekstowy z opisem funkcji programu NCC.Odnośnie funkcji przycisków to są one opisane na forum.Odnośnie problemu mario166 już kilkakrotnie pisałem o tym na forum proszę sprawdzać połączenia,oraz czy nie występują "zimne" luty bo to jest najczęstszą przyczyną złej pracy zegara.
    Pozdrawiam
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Mając chwilę czasu pokusiłem się o spolszczenie programu NCC.Efekt poniżej.W pliku rar znajduje się plik NCC.ini,który należy podmienić w katalogu programu Nixieclk.
    Pozdrawiam
    Co_pat
    Poziom 15  
    Witam!

Jestem pod wrażeniem wyglądu, a przede wszystkim funkcjonalności zegara.

Mam takie pytanie. Czy można ustawić odpowiedni czas zegara bez konieczności podłączania do komputera i czy będzie dobrze działał poprawnie bez odbiornika DCF?
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Oczywiście że tak,jest to opisane na forum.Jest tylko jedno,ale bez podłączenia do komputera zegar pozbawiony jest kilku funkcji.Między innymi przyciemniania lamp,wyświetlania na przemian czasu,daty i temperatury,czy też długości trwania alarmu i jeszcze kilku pożytecznych rzeczy.Zegar przynajmniej raz powinien być podłączony do komputera,by ustawić jego funkcje.Jeżeli chodzi o DCF,czy też GPS to zegar będzie pracował poprawnie,ale liczyć trzeba się z tym że co jakiś czas trzeba będzie go korygować tak jak to ma miejsce w normalnych zegarkach,które się spieszą,lub spóźniają.
    Pozdrawiam
    Robert-filo
    Poziom 11  
    Witam.
    Dzisiaj przed północą skończyłem budowę tego zegara. Jestem bardzo zadowolony z jego działania. Oczywiście nie obyło sie bez kilku wpadek, na szczęcie szybko sobie poradziłem z problemami i jakoś dobrnąłem do końca. Uwaga dla osób które zamierzają zbudować taki zegar jest taka, że naprawdę trzeba uważać podczas lutowania. W moim przypadku pojawił sie malutki odprysk cyny (prawie niewidoczny) na wyświetlaczu który zwierał trzy ścieżki co powodowało świecenie sie 3 cyfr naraz. Niby mała pierdółka a potrafi czasami zdenerwować człowieka.
    Mam jedno pytanie odnośnie funkcji tego zegara. Czasami przypadkowo uruchamiam jakiś dziwny tryb który powoduje, że po kilku sekundach gasną wszystkie wyświetlacze i świeca się bardzo słabo 2 neonówki?
    Może byłaby jakaś chętna osoba która wyjaśniłaby na forum sposób programowania tego zegara za pomocą dwóch przycisków bez synchronizacji kompem. Opis jaki znalazłem na stronie Stefana mnie odstrasza i w ogóle nie nie jest dla mnie zrozumiały.
    Jeszcze jedno, podczas synchronizacji z kompem wszystko działa poprawnie oprócz okienka z wyświetlaną temperatura. Chodzi o to, że wyświetla sie tam temperatura 0 stopni, mimo tego że na wyświetlaczu zegara wszystko jest ok. Może ktoś miał podobny problem i wie jak sobie z nim poradzić. Dodam, że zamiast czujnika DS18S20 zastosowałem DS18B20.
    Na dole umieszczam fotki mojego zegara, i oczywiście zbieram już kasę na lampy Z566M które zamierzam zastosować w kolejnej konstrukcji.
    Pozdrowienia.
    xtrem007
    Poziom 12  
    Zegar posiada dwa przyciski:

Naciskanie pierwszego powoduje kolejno wyświetlenie:
    - daty
    - temperatury
    - czasu działania zegara (w godzinach)
    - powrót do wyświetlania godziny.
    Gdy zegar wyświetla godzinę i dłużej przyciśniemy ten przycisk wyda on jeden dźwięk i będzie to oznaczało włączenie funkcji wygaszenia wyświetlacza. Po chwili cyfry zgasną i lekko będą się świeciły przecinki. Ponowne dłuższe przyciśniecie przycisku spowoduje powrót do normalnego trybu wyświetlania.
    Przycisk ten w trybie przestawiania powoduje zmianę wartości przestawianego pola.

Naciskanie drugiego powoduje kolejno wyświetlenie:
    - czasu budzenia
    - czasu załączenia wyjścia sterowanego tranzystorem T2
    - czasu wyłączenia wyjścia sterowanego tranzystorem T2
    - powrót do wyświetlania godziny
    Przycisk ten w trybie przestawiania powoduje przełączenie między polami do zmiany.

Wejście w tryb przestawiania polega na tym, że w momencie gdy jednym z przycisków powodujemy wyświetlenie żądanego parametru (jednego z czasów lub daty) przytrzymujemy go i w tej samej chwili naciskamy sąsiedni przycisk. Wyświetlacz zaczyna wtedy migać na pierwszej pozycji do zmiany.

Brzmi to trochę skomplikowanie ale po chwili treningu wszystko jest jasne :) .
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Kolega xtrem007 wyjaśnił szczegółowo funkcję przycisków i naprawdę jest to tylko kwestia wprawy i przyzwyczajenia.Nadmienię tylko żeby działał alarm nie może być ustawienie 00.00.00 i to samo tyczy się jego wyłączenia,gdyż będzie się nam załączał codziennie.Uwaga piszę to po raz kolejny wiele funkcji jest niedostępnych z poziomu przycisków!Co się tyczy temperatury to jeżeli nie masz ustawionej daty to może być takie wyświetlanie,a nawet temperatura -.Nie ma też znaczenia,którego układu użyjesz u mnie pracują i na 18B20 i 18S20.Jakbyś mógł to wrzuć zrzut ekranu z programu NCC.
    Pozdrawiam
    Tomotron
    Poziom 12  
    Witam serdecznie,

Chciałbym się pochwalić moim zegarem, nie obyło się bez małych niespodzianek przy uruchomieniu o czym napiszę za chwilę.

Przetwornicę całą zaekranowałem, jest dużo miejsca na PCB (PCB Stefana) aby ładne założyć ekran, przez co nie zakłóca DCF'u.
    Zmieniłem kondensator C7 z 1nF na 1.8nF uzyskałem zmianę częstotliwość przetwornicy z 360Khz na 270Khz (mam nadzieje, że dobrze pamiętam) Zmiany dokonałem ponieważ przetwornica nie "wyrabiała" się i nie byłem w stanie uzyskać przy obciążeniu napięcia 200V, "siadało" do 180V. Stosowałem różne dławiki - bez skutecznie.

Moduł DCF zastosowałem z zegara grundiga SONOCLOCK 760 DCF zakupiłem uszkodzony na aukcji. Zasilany był napięciem 3V więc zastosowałem prosty stabilizator na diodzie zenera + układ wyjściowy zrealizowany na jednym tranzystorze. Wszystko pięknie się synchronizuje i z tego względu nie montowałem przycisków do ustawiania zegara.

Innych problemów nie miałem, zegar ruszył od pierwszego uruchomienia.
    Pozdrawiam

pitekb
    Poziom 13  
    Witam
    Tomotron: Witam kolejnego posiadacza tego zegara nixie. Ciekawy pomysł z zastosowaniem lamp zamiast neonówek. Bardzo fajna obudowa. Jak byś mógł napisać o niej parę słów. Z czego zrobiona jest górna płyta.

Przy okazji i dla potrzymania tematu zamieszczam zdjęcia mojego drugiego zegara tym razem na polskich lampach LC631.

Ps. Jeszcze raz podziękowania dla Valdi2003 za wzory płytek i cenne wskazówki i spolszczenie do programu.
    Tomotron
    Poziom 12  
    Obudowę wykonałem ze skrzynki drewnianej którą kupiłem w "Leroy Merlin" za 10zł :) przyciąłem na wymiar i obkleiłem fornirem.

Górna płyta jest wykonana z aluminium o grubości 10mm, zostały wyfrezowane otwory o średnicy 29,45mm (znajomy posiadał akurat taki frez) Następnie polakierowałem lakierem samochodowym, metalik na nieokreślony kolor tz. prawie czarny, wpadający w bardzo ciemną zieleń.
    Dużo lepiej wygląda niż klasyczny kolor czarny.
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Gratuluje obu Panom wykonania zegarów,a przede wszystkim za estetykę w wykonaniu obudowy.Koledze Tomotron za pomysł z lampami.Szkoda tylko,że ciągle mało jest prezentowanych nowo wykonanych zegarów,miejmy nadzieję że się to zmieni.Jeszcze raz gratuluję.
    Pozdrawiam
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Również wykonałem taki zegar. Mam jednak pytanie. Po pierwszym włączeniu wszystko jest ok. Podłączyłem do komputera, ustawiłem czas ale jedna kropka cały czas sie świeci. Ta pomiędzy godzinami a minutami. Ta druga mryga. Czy tak powinno być ??
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Jeżeli nie masz podłączonego odbiornika DCF do zegara,to neonówka między godzinami,a minutami powinna mrugać,natomiast druga powinna świecić ciągle.Jeżeli masz podłączony odbiornik to obie powinny mrugać do zsynchronizowania się zegara,a potem obie powinny się świecić ciągle do następnej synchronizacji,gdzie proces się powtarza.
    Pozdrawiam
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Płytkę z lampami wykorzystałem od innego zegara po małych przeróbkach więc możliwe, że podłączyłem przewody od neonówek odwrotnie. Dzięki za info ;)

Przy okazji wrzucam fotki.

Płytka została pokryta roztworem kalafoni w spirytusie celem zakonserwowania.

Narazie brakuje jednej lampy ale wkrótce uzupełnie braki i wrzuce zdjęcia działającego zegara.

Ponieważ płytka została zaadoptowana od innego projektu część elementów musiała zostać wlutowana na pająka.
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Mam problem z pomiarem temperatury w tym zegarze. Mam czujnik DS18B0 i po podłączeniu wraz z rezystorem 4.7K pokazuje cały czas 25.51*C a w komputerze -1.1*C. Po odłączeniu czujnika wynik taki sam. Sam czujnik jest sprawny. Po podłączeniu do komputera prawidłowo odczytuje temperaturę. Czy ktoś miał już taki przypadek ??

Autor pisze na stronie "Temperaturanzeige mit externem Sensor DS18S20 oder DS18B20" czyli DS18B20 również powinien być kompatybilny.
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Wskazania takie jak opisujesz świadczą o tym że procesor nie odczytuje pomiaru z czujnika.Nie ma znaczenia,czy czujnik jest z literą S czy B u mnie pracują oba czujniki.Jeżeli masz prawidłowo podłączony czujnik,czyli zwartą nóżkę 1 z 3,a do 2 podłączony rezystor,to sprawdź ścieżkę sygnałową na płytce może jest przerwana.
    Pozdrawiam
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Czujnik jest podłączony zgodnie ze schematem

Sprawdziłem i ścieżki nie są przerwane i nie ma między nimi zwarć. Czy to może oznaczać, że uszkodzony jest procesor ??
    valdi2003
    Poziom 15  
    Ja jednak obstawał bym że masz błąd jakiś na płytce,może masz" zimny lut",lub nóżka procesora jest źle osadzona w podstawce.Ostatecznie spróbuj zaprogramować procesor jeszcze raz.
    Pozdrawiam
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Mierzyłem przejścia miernikiem prosto do nóg procesora i jest ok. Podejrzewam procesor bo kiedyś przypadkowo został podłączony do +8V ale mimo to nadal działał wiec uważałem ze jest ok.
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Oczywiście. Jest 5,02V. Mierzyłem również między masą i nóżką danych czujnika i napięcie się waha od 4.98 do 4.99 więc wnioskuję, że coś z procesorem jest nie tak. Fuse bity mam ustawione w wersji bez bootloadera.
    Pawel_361
    Poziom 17  
    Wczoraj kupiłem nowy procesor i po zaprogramowaniu ku mojemu zdziwieniu temperatura jest odczytywana :) Okazuje się, że stary procesor był uszkodzony i mimo kilkukrotnego programowania nie chciał gadać z dallasem.
    Życzę wszystkim jak najmniej problemów przy odpalaniu zegara ;)
    Pozdrawiam