Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar na ATMega16, współpraca z DCF.

KB 10 Dec 2007 06:43 167313 526
Altium Designer Computer Controls
    DareckiD
    Level 13  
    Witam
    Rozumiem, że kwarc 32769kHz był potrzebny w starszej wersji wsadu do ukontrolera, czy poza przedmiotowym elementem powinienem usunąć także znajdujący się koło niego kondensator 100nF, czy jest on tam niezbędnie potrzebny?
    Jeśli chodzi o pomiar temperatury to poradziłem sobie w dość prosty sposób zarobiłem końcówki DS1820 i rezystora we wtyku który podłącza się do portu ISP.
    Jak na razie działa muszę tylko zmienić rezystor na prawidłową wartość (użyłem 6,2k zamiast 4,7k - nie miałem takiego. Temperatura wskazywana jest o 2*C wyższa, mam nadzieje że po zmianie rezystancji będzie prawidłowa), no i jeszcze muszę popracować nad estetyką adaptera.
    Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Dokładnie tak kwarc 32,769kHz,był wykorzystywany w starszych wersjach wsadu.Od wersji z oznaczeniem 2.x jest zbędny,natomiast kondensator 100nF musi być pozostawiony.Co do podłączenia układu DS1820 to każdy pomysł jest dobry.Ja do tego wykorzystałem gniazdo mini Jacka z wtykiem,w którym umieściłem układ DS1820.
    Pozdrawiam
    Klima
    Level 30  
    DareckiD wrote:

Jak na razie działa muszę tylko zmienić rezystor na prawidłową wartość (użyłem 6,2k zamiast 4,7k - nie miałem takiego. Temperatura wskazywana jest o 2*C wyższa, mam nadzieje że po zmianie rezystancji będzie prawidłowa)

Ja bym na to nie liczył...
    xtrem007
    Level 12  
    Kolejny zegar do galerii ;) Na wstępie serdeczne podziękowania dla valdi2003 za projekt płytek i pomoc przy budowie :) Ze zjawisk dotyczących pracy zegara, które dotychczas zaobserwowałem, mogę wymienić dwa. Po pierwsze na zmniejszenie zakłóceń w pracy odbiornika DCF duży wpływ ma ekranowanie wszystkich kabli wychodzących z zegara, maksymalne oddalenie odbiornika od zegara oraz regulacja częstotliwości multipleksowania lamp. Po drugie mam problem z zawyżaniem wskazań temperatury, pomimo, że DS18S20 umieściłem poza obudową zegara.
  • Altium Designer Computer Controls
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Bardzo ładnie wykonany zegar.Widzę że wiele trudu włożyłeś w wykonanie zegara,a w szczególności w wykonanie podstawek pod lampy,które jeśli się nie mylę zostały odlane z epoksydu.Co do pomiaru temperatury niestety w tak prostym wykonaniu odchyłki będą występować u mnie wynosi około 2.5 stopnia w górę.Może ktoś z forum pokusi się o modernizację pomiaru temperatury.Jeszcze raz gratuluję wykonania zegara.
    Pozdrawiam
    kapsi
    Level 11  
    Zbudowałem płytke z lampami 4+2 małe ,lampy ZM1210 mają te same wyprowadzenia elektrod co np. Z5730 ,takie małe białe lampki ale co sie okazało JEST POMYŁKA na płytce drukowanej do tego zestawu lamp, cztery duże lampy są OK a małe to odbicia lustrzane . Jeśli sie mylę to mnie poprawcie

a co do niepoprawnej temperatury , można to naprawić jedynie PROGRAMOWO jestem o tym przekonany na 100% ,rezystor tu nic niepomoże
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Płytka o którą Ci chodzi jest wykonana prawidłowo.Lampa ZM1210 ma inne wyprowadzenia niż lampa Z570M.Poniżej na rysunku różnice w wyprowadzeniach
    Pin
    Connection
    1 Cathode (1)
    2 Cathode (2)
    3 Cathode (3)
    4 internal connection
    5 Cathode (4)
    6 Cathode (5)
    7 Cathode (6)
    8 Cathode (7)
    9 Cathode (8)
    10 Cathode (PR)
    11 Cathode (9)
    12 Cathode (0)
    13 Anode
    Z5730M możesz zamienić z poniżej podanymi lampami:
    B570M, TAF1317A, F9080B, F9080BA, TAF1093A, TAU7030, Z5700M, Z570M, Z573M, Z5740M, Z574M, ZM1080, ZM1082, ZM1134, ZM1135, ZM1136A, ZM1136L, ZM1136R, ZM1138A, ZM1138L, ZM1138R
    Powodzenia.
    Pozdrawiam
    DareckiD
    Level 13  
    Czy mógłby ktoś może napisać jak można byłoby zlikwidować nieprzyjemne buczenie-piszczenie lamp, jest ono ciche lecz w nocy dość dobrze słyszalne :-( nie daje spać. W układzie użyłem lamp Z566M w przetwornicy tranzystor IRF730, diodę BA157, próbowałem już wykorzystać cewkę 100uH a także 330uH ale efekt jest ten sam. W NCC zmieniałem częstotliwość multipleksowania lamp ale też nie pomogło - zmienia się tylko częstotliwość piszczenia i jasność świecenia lamp przy wyższych f zaczynają nawet mrygać.
    Podłączyłem jedną lampę na próbę bezpośrednio pod wy przetwornicy i nie było słychać piszczenia. Nie wiem już co może być powodem tego zjawiska, może któryś z kolegów miał podobny problem i wie jak go rozwiązać z góry dzięki.
    Pozdrawiam
    xtrem007
    Level 12  
    To nieprzyjemne piszczenie (a raczej skwierczenie lub brzęczenie) jest cechą indywidualną dla danego typu lampy i jej konstrukcji. Bierze się ono z oddziaływania mechanicznego między elektrodami lampy wskutek dynamicznego działania prądu (podczas cyklicznego załączania i wyłączania danej katody w lampie). Jeżeli jest to bardzo uciążliwe radziłbym maksymalnie ograniczyć w godzinach nocnych natężenie świecenia lamp lub zaprogramować by wyłączały się całkowicie.
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Zgadzam się z kolegą xtrem007,ale myślę że powodem tego piszczenia jest przetwornica.Kolega DareckiD z tego co pisze zaczął eksperymentować z nią i chyba,trochę przekombinował.Zmiana każdego z elementów w przetwornicy wiąże się z przeliczeniem jej parametrów na nowo.Kolega pisze że użył np.tranzystora IRF730 zamiast IRF830,cewkę 100uH zamiast 330uH.Wprawdzie trudno jest na odległość stwierdzić co jest przyczyną tego zjawiska,ale radziłbym koledze wrócić do elementów zastosowanych w schemacie.Sprawdzić pola lutownicze w przetwornicy i płytce lamp,a zwłaszcza kondensatorów,oraz czy niema zwarć pomiędzy ścieżkami.Przed podłączeniem lamp sprawdź napięcie na wyjściu przetwornicy i za pomocą potencjometru obrotowego dostosuj je do napięcia anodowego wymaganego w danym typie lamp.Ja wykonałem zegary prawie na wszystkich lampach dostępnych na naszym rynku i nigdy nie miałem takiego problemu.
    Pozdrawiam
    DareckiD
    Level 13  
    Czy można gdzieś znaleźć PCB do tego zegara pod lampy LC-513? może nie są tak ładne ale trochę tańsze i łatwiej je nabyć.
    pitekb
    Level 13  
    Witam
    Ja również dołączyłem do grona szczęśliwych posiadaczy - budowniczych tego zegara. Konstrukcja jest po prostu rewalacyjna, zwłaszcza w połączeniu ze sterowaniem z PC.
    Nie obyło się bez małych problemów z Atmegą, wiadomo te fusebity, jedną skutecznie zblokowałem. Ale z drugą poszło o wiele lepiej i działa. Programowałem przez isp po raz pierwszy, a nauka niestety kosztuje.
    Brakuje mi jeszce modułu DCF i termometru oraz obudowy, które sukcesywnie będę uzupełniał.
    Chciałbym gorąco podziękować wszystkim kolegom, którzy spopularyzowali tą konstrukcję.
    Osobne wielkie podziękowania należą się koledze Valdi2003 za wiele bardzo cennych wskazówek i udostępnienie wzorów płytek, które są moim zdaniem lepsze o tych ze strony Stefena.
    Jedna uwaga dotycząca rezystorów 10k łączących B z E tranzystorów MPSA 42 - nie trzeba ich montować (nie ma ich też na oryginalnym schemacie). Ja ich nie dałem, daję to małą oszczędność 18 szt rezystorów i trochę pracy z lutowaniem.
    Na koniec gorąco zachęcam wszystkich do budowy tego wspaniałego zegara.
    I jeszcze fotka:
    pozdrawiam
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Cieszę się ze dołączyłeś do fanów tego zegara i że mogłem pomóc.Lampy jakie wykorzystałeś to jak się nie mylę to LC-513.Jak skończysz zegar to wrzuć zdjęcia na forum.Co do fusebitów to niestety trzeba dobrze czytać forum jest dokładnie pokazane obrazowo co zaznaczyć.Natomiast nie bardzo rozumiem kwestię dotyczącą rezystorów 10k są one zgodne ze schematem na stronie Stefana i potrzebne do prawidłowego sterowania tranzystorami i zapobiegają uszkodzeniu portów procesora w razie "przebicia" na tranzystorze co się niestety zdarza.I na koniec opracowałem nową płytkę bazową procesora uwzględniając nowe elementy do pomiaru temperatury.Płytka rozmiarami się nie zmieniła.Jeżeli będą chętni to piszcie na forum to ją zamieszczę tylko podajcie w jakim formacie pdf czy Eagle brd,to samo dotyczy płytek wyświetlaczy.Płytki lamp jakie mogę udostępnić to Z566M,Z570M,LC-516,LC-631,LC-513,LC-531,IN-14 oraz miniaturowych Z5900.Niektóre z nich znajdują się już na forum,gdyby ktoś potrzebował do innych lamp niewymienionych tutaj proszę o kontakt na maila to postaram mu się pomóc.
    Pozdrawiam
    pitekb
    Level 13  
    Witam
    Lampy nixie w moim zegarze to LC 531.
    Problemem nie było jakie fusebity ustawić, tylko łączność komputera z prockiem. Niby coś tam odczytywał, ale były to jakieś bzdury. Pozmieniałem ustawienie zgodne z tymi jakie powinny być i tak zapisałem. Ale przy odczycie fusebitów było co innego. Progranować procesor dał się bez problemów. Metodą prób i blędów udało mi się wreszcie odczytać fusebity i tu szok bity zabezpieczające zostały zaprogramowane w jaki sposób nie wiem nic w tym miejscu nie ustawiałem.
    Czyli z rezystorami bocznikującymi mpsa42 sprawa dowolna można je montować (zalecany wariant) ale nie trzeba.
    Ponieważ planuję budowę zegara takiego na dużych lampach (tylko muszę je wczesniej zdobyć) chętnie skorzystam z nowej wersji twoich płytek - format eagle jest bardziej uniwersalny. Jesli chodzi o płytki wyświetlaczy to jeśli pasują te co już tu zamieściłeś to jest ok.
    I taki mam pomysł odnośnie wzoru płytek wyświetalczy 4 x Z566 + 2 x Z570 (573) do sekund.
    pozdrawiam
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Na prośbę kolegi pitekb zamieszczam nową wersję płytki bazowej.Płytka gabarytowo jest odpowiednikiem starszej wersji zamieszczonej na forum i pasuje do płytek lamp,które zostały zamieszczone przez zemnie.Istotne zmiany to dodanie złącza do pomiaru temperatury i dodanie bezpiecznika o wartości 0,5A.Dla chętnych,którzy by chcieli wykonać płytkę mała uwaga płytka zawiera poligon w postaci prowadzenia szerokiej masy tak że po wczytaniu do programu proszę nacisnąć przycisk "RATSNEST",komu nie będzie odpowiadała taka forma płytki może usunąć poligon poprzez przycisk"DELETE".I jeszcze jedna uwaga dla nowych wykonawców zegara i przypomnieniu starszym należy zachować najwyższą ostrożność przy uruchamianiu zegara,a zwłaszcza przy ustawianiu napięcia anodowego,gdyż na płytkach występują wysokie napięcia niebezpieczne dla życia.I do kolegi pitekb,oczywiście miałem na myśli lampy LC-531.Projekt z dużymi i małymi lampami dość ciekawy jak ukończysz budowę to zamieść zdjęcia.Ja kiedyś przymierzałem do czegoś takiego mam miniaturowe lampy Z5900 i miałem duże LC-631,ale zrobiłem zegar z dużych,który poszedł na prezent.Zresztą przedstawiony jest na zdjęciach na forum.Ma on podświetlanie od spodu poprzez niebieski diody led,które załączają się w nocy o odpowiedniej godzinie,a rano się wyłączają.Tak że kto go zobaczy to wpada w zachwyt i mówi,że "bajer" niesamowity,a zwłaszcza w nocy.W pliku rar płytka procesora w formacie Eagle.
    Pozdrawiam
    pitekb
    Level 13  
    Dzięki bardzo za wzór płytki. Prezentuje się bardzo ładnie. Jak skończę obudowę to zamieszczę zdjęcia.
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Muszę podziękować koledze Markowi (xtrem007) za wykrycie błędu jaki wkradł się w projekt płytki.Należy rozciąć punkty lutownicze tranzystora IRF830 nóżka G i anodę diody BA157, lub skorzystać z poprawionego rysunku płytki zamieszczonego poniżej.Jeszcze raz przepraszam wszystkich,którym utrudniło to projekt zegara.
    Pozdrawiam
    bb84
    Level 21  
    Witam serdecznie.

Mam w planach budowę tego zegara. Chciałem zapytać czy funkcje ściemniania i tym podobne, które dostępne są po podłączeniu do komputera dostępne są nadal po odłączeniu ? innymi słowy czy można te funkcje ustawić i odłączyć zegar od komputera czy musi być podłączony na stałe ? czy płytka w poście wyżej została już przez kogoś wypróbowana ?

:arrow: pitekb

Czy mógłbyś udostępnić PCB pod LC-531 ? byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam.
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Zegar po odłączeniu od komputera pracuje z funkcjami jakie zostały ustawione w programie.Natomiast niema możliwości ustawienia lub zmienienia funkcji za pomocą przycisków w zegarze,oczywiście oprócz podstawowych jak ustawienie czasu,daty,timera i alarmu.Zresztą opisane jest to szeroko we wcześniejszych postach.Natomiast tak jak pisałem nowa płytka nie odbiega od starszej wersji,która była przez zemnie przetestowana zresztą z tego co wiem to i przez innych kolegów też.Możesz pobrać z forum jej poprzednią wersję.Na prośbę kolegi zamieszczam płytkę pod lampy LC-531,należy tylko pamiętać że wszystkie płytki mojego projektu są widokiem od strony elementów.
    Pozdrawiam
    bb84
    Level 21  
    To już wszystko jasne, zabieram się za budowę ;) A jeszcze pytanie do kolegi valdi2003 - standardowo diody podświetlające nie są uwzględnione w projekcie. Podłączyłeś je poprostu na stałe do zasilania bez możliwości sterowania nimi ?

Pozdrawiam.
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Cieszy mnie że forum założone przez kolegę KB i w jakimś stopniu od kilku lat podtrzymywane przez moją osobę nabiera rozmachu.Jest coraz więcej postów i rośnie zainteresowanie zegarem i powstaje pomału galeria z zegarami.Odnośnie pytania kolegi bb84 o podświetlanie diodami,to sprawa ma się następująco.Na początku podchodziłem trochę sceptycznie do takiego pomysłu bo niby elektronika retro,a tu diody led nie bardzo mi to pasowało,ale po ukończeniu budowy byłem mile zaskoczony efektem wizualnym,a zwłaszcza w nocy.Do takiego "bajeru" nadają się lampy jedynie bez czerwonego filtra,czyli białe.Wykonałem płytki pod lampy LC-631 LC-513 i IN14 z możliwością montażu diod led.Sterowane są one za pomocą timera zegara i tak np. zapalają się o godz.22,a wyłączają się o 6 rano, a przy efekcie przyciemnienia w tych godzinach świecenia lamp daje to ładny efekt.Zresztą pomysłów może być wiele np.używając plexy transparentnej do obudowy zegara można ją podświetlić co daje też wspaniały efekt,wszystko to zależy tylko od pomysłu konstruktora.
    Pozdrawiam
    DareckiD
    Level 13  
    Dołączam do galerii kolejne fotki zegara Stefana, i namawiam wszystkich do wykonania zaprezentowanego na niniejszym forum projektu. Składam Wielkie podziękowania dla kolegi Valdi2003, za wkład jaki włożył w rozwój tematu, udostępnienie własnych projektów płytek, oraz obszerne opisy.
    Zegar na ATMega16, współpraca z DCF. Zegar na ATMega16, współpraca z DCF. Zegar na ATMega16, współpraca z DCF.
    powoli powstaje także wersja z wykożystaniem lamp LC-513.
    Zegar na ATMega16, współpraca z DCF. Zegar na ATMega16, współpraca z DCF.
    Ppzdrawiam.
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Gratulacje!Pięknie się prezentują zegary jeszcze jak umieścisz je w obudowie to dopiero będzie efekt.Ciekawi mnie sprawa,czy udało CI się zlikwidować " buczenie" o którym pisałeś?Fajnie że galeria się powiększa i jeszcze raz gratulacje.
    Pozdrawiam fanów tego zegara,a inni którzy jeszcze nie zaczęli przygody z tym projektem niech go zaczną robić,bo naprawdę warto.Efekt końcowy jest niesamowity i przynosi dużo zadowolenia wykonawcy i tym,którzy go oglądają.
    DareckiD
    Level 13  
    Witam co do "buczenia" to wymieniłem tranzystor z IRF730 na taki jak jest zawarty na schemacie Stefana i "buczenie" jakby trochę ucichło /może trochę jestem przeczulony/, szukam jeszcze stojącej cewki 330µH, bo ta zainstalowana w układzie jest torroidalna. Obudowę zegara zrobię w późniejszym terminie narazie mam trochę mało czasu. Dopiero dzisiaj dostałem odbiornik DCF z Conrada i powoli go testuje. Niestety w większości miejsc w mieszkaniu ma za duże zakłócenia i chyba będę musiał zainstalować odbiornik w jakimś hermetycznym pojemniku za oknem, trochę to zburzyło moją koncepcję ponieważ chciałem zamontować w obudowie zegara /zminimalizować ilość kabelków przychodzących do zegara/, ale chyba się nie da. Jak już pisałem w poprzednim poście powoli powstaje druga wersja zegara z wykorzystaniem lampek LC513, zobaczę może zegar będzie się inaczej zachowywał, tym razem zastosuję płytki z "rozlaną" masą.

Pozdrawiam
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Spróbuj zrobić tak weź kawałek przewodu podłącz go do masy w zegarze,a drugą końcówkę podłącz do kaloryfera,lub rury wodociągowej.Sprawdź,czy odbiornik postawiony koło zegara odbiera,jeżeli odbiera to w poprzednich postach opisałem jak przerobić zasilacz.Nie zapominaj tylko że odbiór sygnału zależy od wielu czynników i umieszczenie go w zegarze może okazać się trudne do wykonania.
    Pozdrawiam
    DareckiD
    Level 13  
    Zrobiłem tak jak Kolega poradził podłączyłem zegar do bolca zera w gniazdku, spowodowało to, że dioda LED oraz neonówka pomiędzy lampami minut a sekund zaczęły mrygać a po chwili zegar się zsynchronizował najpierw pobrał godzinę, później datę. Niestety odbiornik DCF musi znajdować się w pewnej odległości od zegara.

Pozdrawiam
    valdi2003
    Level 15  
    Witam!
    Niestety odbiorniki DCF są bardzo czułe i takie elementy jak telewizor,monitor,czy w tym wypadku lampy powodują zakłucenia w odbiorze sygnału,ale chyba i tak lepiej niż wystawienie odbiornika za okno tak jak planowałeś.Może ktoś z forum wpadnie na pomysł jak rozwiązać kwestię z umieszczeniem odbiornika w zegarze.
    Pozdrawiam
    KB
    Level 25  
    Witam, dawno nie byłem na tym forum, choć sam go założyłem.
    Widzę, że Valdi znakomicie je prowadzi :).
    Ostatnio zdobyłem 4 lampki Z566M i chcę je zastosować do zegara zamiast z574, które teraz świecą. Chciałbym zastosować 4 sztuki Z566M i 2 sztuki z574M, ale płytka na stronie Stefana jest pod ZM1210.
    Mam prośbę do Valdiego. Czy masz może projekt takiej płytki do 4xZ566M i 2xZ574M ?
    Jeśli tak, to proszę, wyślij, najlepiej pdf.
    Jeśli nie, to wyślij chociaż bibliotekę do Eagla na lampkę Z566M (na Z574M mam).
    Pozdrawiam wszystkich miłośników NIXIE i DCF i zachęcam do zrobienia tego wspaniałego projektu zegara.