Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na ATMega16, współpraca z DCF.

11 Lis 2005 21:16 163242 525
 • Poziom 25  
  Zbudowałem zegar na lampach nixie ze strony:
  http://www.stefankneller.de/
  Schemat zegara na dole w załączniku. Zegar pracuje poprawnie, mozna go nastawiać, przyłączać do komputera itd.
  Problem jest tylko ze współpracą z odbiornikiem DCF.
  Proponowany odbiornik DCF z Conrada zastąpiłem kitem NE2004A na układzie U4221B.
  Dioda odbiornika miga z częstotliwością ok 1Hz więc uważam, że pracuje on poprawnie.
  Jednak po przyłączeniu go do zegara impulsy nikną i zegar nie dekoduje sygnału DCF.
  Pole sygnału DCF sprawdzałem innym zegarem (fabrycznym) i jest Ok.Odbiornik zasilałem z osobnego zasilania (baterii) i odsuwałem na parę metrów od zegara
  Zbudowałem układ jak na rysunku poniżej i też nic z tego.
  Proszę o porady i pozdrawiam.
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • TermopastyTermopasty
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Jeśli możesz to umieść schemat lub link do schematu tego odbiornika DCF. Prawdopodobnie po przewodach wchodzą zakłócenia i uniemożliwiają pracę odbiornika. Układ U4221B jest układem bardzo wrażliwym na zakłócenia i do tego jest mało czuły. Ja bym pokusił się o galwaniczne odseparowanie wyjścia odbiornika np. przez jakiś transoptor i odfiltrował zasilanie filtrem LC jeśli go nie ma.
 • Poziom 15  
  witam
  Na post trafilem dopiero dzisiaj.Zbudowałem taki sam zegar i mam takie same problemy dodatkowo brak kontaktu zegar komputer komunikacja odbywa sie tylko w jedna strone tz. że komputer kontaktuje się z zegarem,a odwronie nie.Neonówka sygnalizuje odbiór sygnału DCF,ale zegar się nie ustawia i jest obojętne czy podłanczam odbiornik,czy symulator efekt jest taki sam.Korenspondowałem z autorem zegara i on twierdzi że jest wszystko dobrze i zalecił uziemienie zegara do kaloryfera lub rury wodociągowej,ale to nie przyniosło żadnych efektów.Myślę że bład,będzie jednak w programie.Jeżeli rozwązałeś problem i zegar działa to napisz.
 • Poziom 32  
  Nie wiem czy 2,5V zasilanie DCF-a jest wystarczające. Tak wynika z pierwszego schematu. Jeżeli sam DCF przestaje pracować po podłączeniu zegara to zobacz czy w tym momencie jest właściwe zasilanie na DCF-ie albo może jest przywarte wyjście z DCF-a.
 • Poziom 15  
  zasilanie odbiornika niema tu nic wspólnego z odbiorem przez procesor ja zastosowłem dwa odbiorniki w tym jeden z Conrada efekt jest za każdym razem taki sam.Zastosowanie nawet symulatora DCF nie przynisło efektu gdzie inne zegary na tym samym sprzęcie pracują poprawnie.
 • Poziom 32  
  Jakie panuje napięcie na wejściowej nodze procesora do której jest podłączony sam DCF ??
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 15  
  nie mieżyłem napięcia na tym pinie,gdyż zegar od pewnego czasu leży w szufladzie.Neonówka sygnalizowała normalny odbiór sygnału.Wygląda tak jaby procesor nie przetwarzał otrzymanych danych.Zresztą to samo dotyczy komunikacji przez RS-232,komunikacja odbywa się tylko w jedną strnę.Jak już pisałem wyżej kontaktowałem się z autorem zegara i zapewniał że jest wszystko w pożądku,chociaż komunikowanie z nim odbywało się bardzo topornie tak jakby gość coś ukrywał. W końcu zrezygnowałem i zegar spoczywa w szufladzie.Jako całość prezentuje się całkiem ładnie i efekt jest wspaniały to trzeba autorowi przyznać.Nie znam się na programowaniu,ale może te funkcje są zablokowane,gdyż autor sprzedaje te zegary jako kity do montażu i może przeważyły tu zasady komercyjne.
 • Poziom 11  
  Witam pasjonatów zegara "nixie" Właśnie konczę budowe zegara z wyżej wymienionej strony.Do pierwszego urochomienia użyłam odbiornik DCF z fabrycznego budzika z zasilaniem 1,5 V co efektem tego było jak powyżej. Następną próbę wykonałem z budzikiem DCF zasilanym dwoma paluszkami R-6 (3 V) Do wyjscia odbiornika DCF działającego budzika podłączyłem zegar nixie z Atmega 16,co efektem było szybkie ustawienie zegara. Co ciekawe zegar nixie szybciej się synchronizuje niż budzik w którym znajduje się odbiornik i trwa to poniżej 2 minut. Najpierw ustawiają się dziesiątki i jednostki sekund a następnie reszta.Chciałem nadmienić że z układu zegara usunełem rezystor R 7. W mojej wersji zegara nie zastosowałem złącza RS-232 do komunikacji z komputerem . Mam małe pytanko. Do czego służy wejscie ( na przycisk ) które po zwarciu do masy na lampach wyświetlane są same zera i co sygnalizuj buzer ,którego jeszcze nie mam . Byłbym wdzięczny za odpowiedż.
 • Poziom 25  
  To ustawienie służy do funkcji budzika, oprócz tego buzzer sygnalizuje dźwięki klawiatury.
  Czy nie miałeś kłopotów z zasilaniem?
  Podaj rodzaj budzika do którego przyłaczasz zegar, albo daj zdjecie.
  Ja męczę się już jakis czas z tym zegarem i nie mogę go zsynchronizować.
  Czy użyłeś inwertera, czy podpiąłeś bezpośrednio?
  Interesuje mnie każdy szczegół.
  Z góry dzięki pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Witam. Zamieszczam zdjęcie zegara oraz wymontowanego odbiornika DCF który z powodzeniem zsynchronizował mi zegar nixie.Odbiornik DCF podłączałem bezpośrednio do zegara [bez inwentora] Co dotyczy sie zasilacza to zrezygnowałem z wykonania przetwornicy w. napięcia.Do prób używałem autotransformatora. W wersi docelowej użyje dwóch transformatorków umieszczonych w obudowie zasilacza wtyczkowego.Aktualnie męcze się z obudową. Aoto płytki zegara.
 • Poziom 15  
  Witam dawno nie zaglądałem na tę stronę,bo myślałem że nikt się nie interesuje tym zegarem.Ciekawi mnie efekt pracy Zygmunta55,ja mam dalej problemy z tym zegarem.Użyłem już dwa rodzaje mikroprosesorów ATMEGA8535 i ATEMEGA16,ale zegar ma dalej kłopoty z synchronizacją.Pozatym kłopot z komunikacją z komputerem,działa tylko w jedną stronę,czyli zegar można ustawić z poziomu programu,ale program nie odczytuje wskazań zegara.Ciekawe jak to wygląda w Waszych zegarach.Funkcje jakie zegar posiada to wyswietlanie czasu i daty,alarm tylko niewiem czemu tak krótko działa(9sek),załączenie i wyłączenie timera,wskażnik czasu pracy zegara,czyli czas pracy lamp i oczywiście synchronizacja DCF i komunikacja RS232.Sygnał jaki powinnien odbierac jest to sygnał niezanegowny,czyli jeżeli ktoś użyje odbiornika produkcji np. NORD-ELEKTRONIK musi być dołożony tranzystor.Piszcie o swoich osiągnięciach,może ja gdzieś popełniłem błąd w projekcie i Wasze uwagi będą dla mnie bardzo cenne.Pozdrawiam wszystkich pasjonatów tego zegara.
 • Poziom 15  
  Kaszir mógłbyś coś więcej napisać na temat odbiornika jakiego użyłeś.Jak wygląda komunikacja z komputerem i czy u Ciebie alarm też tak krótko trwa u mnie jest przez około 9 sekund.

  Wygląda na to że zostałem jedynym recenzentem tej strony i tego tematu.Myślę że takiego typu fora są po to żeby wykożystać doświadczenia i podzielić się z innymi niestety tutaj tego brakuje.Porównajcie zagraniczne fora gdzie problemymy rozwiązywane są na różne sposoby i nikt nie mówi że jest lepszy od drugiego.Na naszych forach jest inaczej.Wracając do tematu możliwości tego zegara mozna ocenić za pomocą programumu NCCC_02.exe.Gdzie można uruchomić prawie wszystkie parametry zegara od budzenia do zmieniejszania intesywności wyświetlania wskażnika wyświetlacza.Możliwości są duże,ale warunek jeden łączność zegar- komputer.Dla zinteresownych załączam schemat połączenia.W orginalnym schemacie jest błąd.Połączenie powinno wyglądać tak jak na uproszczonym schemacie.Niestety nie udało mi się rozwiązać odbioru sygnału DCF,ale przy takim wsparciu i opisie rozwiązywania problemów to trochę potrwa.  Dodatek to powyższego postu
 • Poziom 15  
  Witam.
  Rozwiązano problemy z zegarem działają wszystkie funkcje.Zegar prezentuje się wspaniale.Dla zainteresowanych podaję poszczególne etapy budowy,żeby uniknęli problemów na jakie ja natrafiłem,a które były wyłącznie z mojej winy.Muszę przeprosić Stefana,który jest autorem projektu,że na początku pisania postów sugerowałem że jest błąd w programie.Po kilku konsultacjach z nim i sugestiach z jego strony,zegar funkcjonuje. Stefan wraz z kolegą który jest autorem oprogramowania włożyli wiele pracy w ten zegar mało tego udostępnili całość pracy na stronie internetowej dostępnej dla każdego.Oczywiście można kupić też kity zegara u niego.Teraz konkrety procesor ATMEGA16 zaprogramowany programem Ispprog autorstwa Adama Dybkowskiego.Schematy oraz płytki wykonano programem Eagle z małymi poprawkami do wersji Stefana.Dla zainteresowanych wykonaniem zegara polecam użyć elementów zgodnych z parametrami,a wyszczególnionych na stronie Stefana,łacznie z rezystorami,które powinny być metalizowane i kondensatorami stałymi,które powinny być foliowe typu MKT,lub podobnymi po resztę opisu odsyłam na stronę internetową.Zegar powinien być wyposażony w złącze DB-9 do komunikacji z komputerem,bez tego pozbawia się dostępu do wielu funkcji zegara,a które są dostępne tylko z programu Nixie Clock Control Center.Typowo po zaprogramowaniu procesora funkcje korekty czasu,czyli porównywanie z DCF odbywa się co 10min,a czas budzenia wynosi 10sek.To wszystko można zmienić z poziomu programu,a czas budzenia może być wydłużony do 240sek,czyli 4min.Inną dogodną funkcją jest ograniczenie intensywności świecenia wyświetlaczy zwłaszcza w nocy,gdzie nie potrzebne jest ich intensywne świecenie.Ustwia się to procentowo i od danej godziny nocnej do dziennej i na odwrót,żecz godna uwagi chroni się w ten sposób żywotność lamp.Teraz odbiornik DCF z którym było tyle kłopotów.Wykożystałem odbiornik firmy Conrad Electronic, którego koszt wynosi 45zł.Odbiernik posiada dwa wyjścia sygnału typu open kolektor jedno normalne, drugie odwrócone.Do wyjścia normalnego podłączyłem zegar,a drugie obciążyłem diodą LED z rezystorem, która zarazem sygnalizuje pracę odbiornika.Zegar uziemiłem przewodem do kaloryfera co zaowocowało natychmiastową synchronizacją z DCF.W dzień trwa to kilka minut,a w nocy kilkanaście sekund.Prawiłowe zestrojenie sygnalizowane jest przez ciągłe świecenie obu neonówek.Czyli wniosek jest taki że trzeba prowadzić ścieżki GND możliwie jak najszersze wykorzystując wszystkie wolne przestrzenie na płytkach,łącznie z otworami pod śruby.Jeżeli ktoś do budowy zegara wykorzysta obudowę metalową sugeruje połączenie masy płytek z nią.Problemu nie powinni mieć ci co do budowy wykorzystają zamiast przetwornicy transformatory, należy użyć wtyczki z bolcem.Wszystkie sugestie związane z pozbyciem się przewodu uziemiającego mile widziane.Plusem natomiast wykorzystania przetwornicy jest to że do większości wykorzystanych lamp nie trzeba zmieniać rezystorów ograniczających prąd anod,a które wynoszą 10k,a napięcie oraz prąd można obliczyć na podstawie kalkulatora,który znajduje się na stronie internetowej.
  http://www.mcamafia.de/nixie/ncp_en/ncp.htm
  Niestety nie posiadam aparatu, żeby zamieścić zdjęcia zegara,ale zamieszczam zrzuty ekranu dotyczące programu NCCC,oraz odbiornika,którego zdjęcia zapożyczyłem ze strony internetowej innego pasjonata tego zegara.Mój odbiornik wygląda podobnie.Ale się rozpisałem.Na koniec myślę że pomogłem niektórym w rozwiązaniu problemów,a wszystkim chętnym polecam zbudowanie tego zegara,gdyż jest to moim zdaniem jeden z najlepszych projektów zegara Nixie, a zawierającego wszystko to co zegar mieć powinien i jest za darmo.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Z zainteresowaniem przeczytałem opis budowy zegara NIXIE-DCF przez Valdi2003. Także ukończyłem budowę takiego zegara. Jednak chciałem żeby był on względnie małych rozmiarów dlatego go trochę uprościłem.
  Zrezygnowałem z komunikacji z komputerem (a szkoda bo dzięki opisowi programu NCCC przez Valdi2003 mógłbym ograniczyć świecenie lamp NIXIE w godzinach nocnych),brak budzika,nie zastosowałem przetwornicy na płytce zegara lecz dwa transformatorki wbudowane w obudowę zasilacza wtyczkowego.Brak przetwornicy na płytce zegara prawdopodobnie ograniczyło zakłócenia.przez co nie miałem problemów z synchronizacją DCF.
  Praktycznie każdy odbiornik po ewentualnej modernizacji podłączeniowej przynosił pozytywne rezultary.
  A teraz zamieszczam zdjęcie mojego zegara
 • Poziom 15  
  Witam!
  Cieszy mnie że nareszcie ktoś napisał.Problem w tym,że nie mogę oglądnąć zdjęć mało punktów.Zygmunt55,jakbyś mógł przesłać na priwa to bym je oglądnął i napisz jakiej mocy użyłeś transformatorów.
 • Poziom 15  
  Witam!
  Postanowiłem znowu napisać kilka słów na temat tego zegara,a to z dwóch powodów.
  Pierwszy udało się doprowadzić do końca budowę zegara,która wielokrotnie była przerywana i drugi powód nowe zmiany w zegarze wprowadzone przez autora.
  Zmiany są znaczne nowa wersja programu do procesora zmienia diametralnie jego wygląd.Teraz zegar wyświetla na przemian czas i datę,oczywiście funkcje te są do wyboru przez użytkownika.
  Poza tym autor umożliwił również zmianę na nowe wersje opragramowania poprzez tz.bootloader bezpośredno przez złącze RS-232 zegara,oczywiście bootloader musi być zainstalowany w procesorze
  przy pierwszym jego programowaniu.Ułatwia to wymianę softu procesora,gdyż nie musi być użyty programator.Następna zmiana to program nadzorujący pracę zegara.Jest to całkowicie nowy program,
  w którym oprócz wyglądu dodano wiele nowych funkcji,a których nie było w poprzedniej wersji.Nie będę tu opisywał jego funkcji zainteresowanych odsyłam na stronę autora.
  Zainteresowanym mogę tylko powiedzieć tyle,że rezygnacja z umieszczenia portu RS-232 w zegarze powoduje brak możliwości ustawień zegara,chociażby takich jak wyświetlanie na przemian godziny
  i daty.Przy budowie zegara stwierdziłem, że ma on kłopoty z odbiorem sygnału DCF.Rozwiązanie tego problemu okazało się bardzo proste,a mianowicie do zasilacza zamontowałem kawałek sprężynującej
  blaszki stalowj (zdięcie) do której dolutowałem przewód,który nasępnie połączyłem ze ścieżką GND (masa) w zasilaczu (gniazdko sieciowe musi posiadać bolec uziemienia) i kłopoty z odborem skończyły się,zegar
  ustawia się w ciągu kilkudziesięciu sekund.Na koniec tego postu zachęcam do budowy tego zegara wszystkich miłośników lamp Nixie, a zegar wygląda ładnie,po szczególy odsyłam na stronę autora.Poniżej zdięcia zegara.Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam!
  Parę słów jeszcze do ostatniego mojego postu,dla tych co oglądają zdiecia mojego zegara.Przedmit ,który znajduje się obok zrgara nie jest kamerą internetową,lecz obiornikiem sygnału DCF.Dołanczam zdięcia płytek bazowych,pierwsza wykonana dla elementów przewlekanych,druga w smd,no prawie smd.Jeżeli ma ktos pytania,lub trudności w wykonaniu projektu płytki moze pisać na adres valdi.s(malpa)onet.eu.Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam!
  Upłyneło trochę czasu od ostatniego mojego postu i postanowiłem napisać parę słów,gdyż nastąpiło parę istotnych zmian w budowie zegara.
  Pierwsza z nich to zmiana taktowania procesora,pozbyto się kwarcu zegarowego 32,769kHz,a dano kwarc 16MHz.Jak twierdzi Stefan zegar w poprzedniej wersji miał wachnięcia sekundowe,gdy długo nieodbierał sygnału DCF,teraz ma się to poprawić.Ja narazie jestem w fazie obserwacji dwóch zegarów jeden na starym sofcie,a drugi na nowym zobaczymy jakie będą różnice.Drugą istotną zmianą jest możliwość współpracy zegara z odbiornikiem GPS przez złącze do programowania procesora ISP.I ostatnia zmiana dotyczy opragramowania kontrolnego zegara,które zostało napisane od nowa i jest w trzech werjach
  językowych.Oczywiście dostęp do zaawansowanych funkcji zegara możliwy jest tylko poprzez port RS-232.Zachęcam wszystkich pasjonatów do odwiedzenia strony Stefana,gdyż naprawdę warto.Według mnie jest to najleprza strona dotycząca zegara Nixie,a co najważniejsze że za darmo i wiele komercyjnych projektów może się schować.
  pozdrawiam
 • Poziom 19  
  mam pytanie do tych co ten zegar zbudowali z jakiego zegarka wybebeszyliście odbiornik dcf ???????
 • Poziom 15  
  Witam!
  Z mojego doświadczenia najlepszym odbiornikiem do zegara jest odbiornik firmy Conrad.Cena 49.99zł.Tu jest link do sklepu http://www.conrad.pl/.W sklepie wpisać karta odbiornika DCF,lub DCF.
  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Witam!
  Na początek pare słów na temat postu kolegi_milcek_.Wszyscy,którzy zbudowali ten zegar,lub podobny wiedzą że jest to przyjemność dość kosztowna,a ceny są takie,a nie inne.Zresztą wydaje mi się że lepiej kupić sprawdzony produkt niż kombinować co w praktyce oznacza większe koszty i problemy z działaniem układu.Przelicz sobie sam.Układ scalony odbiornika 16zł,kwarc 8zł,antena 10zł nie liczę już elementów biernych,które muszą być w odbiorniku.Odbiornik wymontowany z zegara szczegółowo opisał kolega Zygmunt55.Poza tym możesz kupić odbiornik GPS zegar jest przystosowany do współpracy z nim,lub za 146 euro kupić cały kit u Stefana,lub na Ebay w cenie od 30 do 100 dolarów,lub w sieci sklepów internetowych złożony zegar w obudowie w cenie od 300 do 500 dolarów.Więc cena 50zł chociaż wysoka jest tylko ułamkiem kosztów zegara.Wracając do mojego postu na temat różnicy starszej wersji zegara do nowszej to obserwacje moje wykazały,że zegar w starszej wersji na 5godzin spóżniał się około 5 sekund w stosunku do nowszej wersji.Natomiast nie udało mi się przetestować zegara we współpracy z GPS,po prostu nie mam takiego urządzenia.Na koniec załączam plik z płytką zegara oraz wyświetlacza dla lam Z566M i LC631,może się komuś przyda.Pliki są w pdf i eagle wersja 4.11.Wymiary zegar 63x167,lampy63x239mmInne płytki lamp,gdyby ktoś chciał pisać na maila.
  Pzdrawiam
  Załączniki:
 • Poziom 19  
  mam pytanie czy lampy lc-516 by sie nadawały do tego układu . jeśli tak to do którego (bo nie ma tam tych lamp wymienionych a może któreś są takie same)
 • Poziom 15  
  Witam!
  Zegar jest uniwersalny,tak że wszystkie lampy pasują do niego.Stosując lampy LC-516 będziesz miał wyświetlanie cyfr czołowe,a nie boczne.Płytka do tych lamp musi być inna bo są inne wyprowadzenia,jeżeli chcesz mogę Ci wzór płytki przesłać napisz do mnie na maila i podaj w jakim formacie tz.pdf,czy eagle.
  Pozdrawiam

  Dodano po 4 [godziny] 45 [minuty]:

  Witam!
  Dołączam płytki lamp LC516,LC531,Z570M format plików eagle.Do kolegi _micek_ masz nieaktualny adres,lub błąd w adresie serwer nie przyjmuje wiadomości do Ciebie.Do przeglądających forum,może ma ktoś dostęp do plotera laserowego,potrzebuję wykonać obudowę.Pliki mogę dostarczyć w formacie Autokad,solid Edge lub Corel.
  Pozdrawiam
 • Poziom 19  
  znalazłem stronę o tworzeniu odbiornika dcf co prawda do kompa ale jest dużo informacji o strojeniu itp. http://dcf77.xt.pl/
 • Poziom 15  
  Witam!
  Jeżeli kit jest starannie złożony i zestrojony to zegar powinien dekodować sygnał.Na wejście procesora powinien być podany sygnał odwrócony(invert).Kit ten spełnia takie wymagania.Ja jednak wszystkie zegary wykonałem na kicie z Conrada i tu mogę zagwarantować 100% działanie zegara,gdyż kit jest zestrojony fabrycznie.Zresztą wszystkie problemy z odbiorem sygnału są obszernie opisane powyżej.
  Pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Wiem, że są opisane, bo to temat założony przeze mnie :).
  Jeśli chodzi o odbiornik Conrada, to rzeczywiście nie miałem problemu z synchronizacją go z zegarem. Jest on również bardziej odporny na zakłocenia niż kit z NE. Ale jeśli chodzi o sygnał to podawałem na zegar sygnał nieodwrócony z odbiornika DCF Conrada.
  Zmontowałem też kit AVT2760 (Zegar DCF na LCD) i niestety zegar ten nie chce się synchronizować z żadnym odbiornikiem DCF.
  Przypuszczam, ze jest jakiś błąd w programie procesora AT89C4051.
  Może ktoś montował też ten układ?
  Czekam na komentarze tej sprawie i pozdrawiam.