Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Termet + wentylator

Asd_remo 10 Jul 2022 21:29 129 3
 • #1
  Asd_remo
  Level 3  
  Cześć wszystkim,
  mam kocioł Termet MiniTerm Elegance. Do pomieszczenia, w którym jest kocioł mam doprowadzony kanał z zewnątrz, w którym jest wentylator kanałowy, wymuszający napływ powietrza do środka.
  Moje pytanie brzmi - czy da się spiąć wentylator tak, by się włączał w momencie uruchamiania kotła?
 • #2
  Plumpi
  Heating systems specialist
  W jakim celu masz tam zamontowany wentylator?
  Chcesz sobie zrobić krzywdę?
  Ten Termet jest kotłem z otwartą komorą spalania i powinien działać na podciśnieniu w kanale kominowym. W żadnym wypadku nie wolno montować w pomieszczeniu, gdzie zamontowany jest ten kocioł żadnych wentylatorów. Ani wyciągowych, ani nawiewowych. Otwór nawiewowy do tego pomieszczenia powinien mieć odpowiednie pole powierzchni, a kocioł podłączony do komina.
  Ponadto nie może to być pomieszczenie mieszkalne, kuchnia czy łazienka.

  Dlaczego niewolno wtłaczać powietrza do kotłowni z takim kotłem?
  Ano dlatego, że kominy takich kotłów zazwyczaj nie posiadają wkładów kominowych, a nawet jeżeli ktoś taki wkład zamontował to wkład ten nie jest szczelny. Wyobraź sobie, że wentylator wytwarza w pomieszczeniu nadciśnienie. Także i nadciśnienie w kominie. Jeżeli komin nie będzie idealnie szczelny to spaliny z tego kotła mogą zostać wypchnięte poprzez szczeliny do pomieszczenia lub do sąsiedniego kanału wentylacyjnego i w ten sposób zatruć lub udusić domowników.
  Ponadto takie podwyższone ciśnienie zakłóca prawidłową pracę czujników zabezpieczających przed cofnięciem się spalin oraz pracę tzw. przerywacza ciągu. Poza tym zwiększony przepływ powietrza wychładza komin, a tym samym pogarsza ciąg kominowy.
 • #3
  Asd_remo
  Level 3  
  Podłączony nawiew mam za wiedzą i zgodą dwóch kominiarzy (w tym eksperta sądowego). Nawiew był konieczny, ponieważ w miesiącach letnich nie było szansy korzystania z kotła, bez wydzielania czadu - taki układ mieszkania i warunki kamienicy, pomimo otworów wentylacyjnych itp. musiałbym chyba zdjąć okna i drzwi. Odkąd jest nawiew, wszystko działa bez zarzutu a czujnik się nie drze. W kominie jest dobrze zrobiony wkład z nierdzewki.
 • #4
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Najlepiej byłoby wymienić taki kocioł na kocioł z zamkniętą komorą spalania i byłoby po temacie.
  Tym bardziej, że jest to kamienica.
  Ale jak rozumiem masz taką zgodę na piśmie w opinii kominiarskiej? Bo w przeciwnym razie to tylko taka gadka, szmatka na gębę i na nic się zdadzą ich wysokie kwalifikacje.
  Jeżeli zdajesz sobie sprawę z zagrożenia i możliwych konsekwencji, że jeżeli kominiarze nie zawarli tej informacji w opinii kominiarskiej to w razie czego oni się wyprą, a odpowiedzialnym będziesz Ty to Ci podpowiem jak to zrobić.
  W kotle jest złącze do którego podłączona jest wewnętrzna pompa CO. Wentylator trzeba by podłączyć równolegle do tej pompy. Pompa w kotle zawsze uruchamiana jest wtedy, kiedy kocioł ma zacząć grzać i kręci się jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu tzw. wybieg pompy.

  Przy okazji zapytam: masz nawiewniki przy oknach/w oknach?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Co ciekawsze, pompa zawsze się załącza zanim kocioł zacznie odpalać palnik i pracuje chwilę po wygaszeniu palnika.