Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu

Oskaeg 12 Jul 2022 17:04 225 2
    Oskaeg
    Level 13  
    Cześć, krótka historia:
    Kupiłem w Internecie odkurzacz formuła jeden z silnikiem Zelmera. Facet wciągał gips i zrobił z odkurzacza bagno. Parę dni to czyściłem, aby w ogóle wziąć to do ręki. Musiałem wszystko porozpinać, a zdjęć nie robiłem, bo wyglądało to tak, jak silnik wrzucony w mąkę.

Silnik jest już po regeneracji, umyłem wszystko, wysuszyłem i dałem nowe łożyska… Chce go podłączyć, aby go nie zepsuć i tak, aby długo żył. Buduje z tego silnika odkurzacz w formie cyklonu (miałem takie identyczne chyba ze 3 sztuki i działały cudownie).

Nowością dla mnie jest ten miękki start, a w zasadzie to Triak T1613MH , 600V / 16A, obudowa TO-220. Nie pamiętam czy był on w poprzednich modelach czy nie, czy ja go kiedyś wywalałem...
    Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu

Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu
    Wcześniej popełniłem dużo błędów i wykończyłem poprzednie silniki, tzn. chodziły mi np. rok czy dwa lata, ale przy dobrej eksploatacji były by to wieki…
    Chciałbym pominąć parę rzeczy, które były w oryginalnym modelu.

Chce się pozbyć regulatora obrotów, czyli potencjometru suwakowego, który jest uwalony gipsem. Oraz lampki sygnalizującej prace urządzenia.

Wszystko wygląda dość prosto do podłączenia, ale jak się pomylę to poleci dymek i nie będzie odwrotu. Podpowie ktoś, jak należy to podłączyć?
    Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu Odkurzacz Zelmer TYP 900 formuła 1 - podłączenie soft startu
    Elmont
    Level 25  
    Kolego, ale jaki tam Masz miękki start, jest zwyczajny regulator obrotów co najwyżej go omiń i silnik powinien śmigać. Jeżeli uzwojenia całe i stan szczotek wraz z komutatorem jest OK. Przecież Masz tam schemat połączenia całości więc w czym problem, zostawić kondensator przeciw zakłóceniowy i niech to "lata".
    Oskaeg
    Level 13  
    Udało mi się podłączyć cały układ do poprzedniego stanu, za pomocą w/w schematu oraz analizy układu sterującego w innym odkurzaczu. Po prostu podpatrzyłem jak to jest zrobione tam i metodą analogi przeniosłem to na układ zelmera i działa. Jak będę miał chwilę, to dokładnie to opiszę, jak to należy podłączyć.